این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 27 سرطان 1395 17:33

گفتگوی تلفنی نواز شریف و اشرف غنی

گفتگوی تلفنی نواز شریف و اشرف غنی
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و محمد نوازشریف نخست وزیر پاکستان تلفنی با یکدیگر گفت و گو کردند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و محمد نوازشریف نخست وزیر پاکستان تلفنی با یکدیگر گفت و گو کردند. اشرف غنی در این تماس تلفنی به نوازشریف گفت: "عمر خلیفه" مغز متفکر حمله به مدرسه ارتش در پیشاور پاکستان همراه با چهار تن از افرادش در حمله هوایی آمریکا در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان کشته شده است. نوازشریف نیز ضمن استقبال از کشته شدن این فرمانده ارشد طالبان پاکستان گفت: کشورش در حال مبارزه با تروریستها است و تروریسم، دشمن مشترک اسلام آباد و کابل است.

گفته شده "عمرخلیفه" در برخی حملات تروریستی در پاکستان به ویژه به دانشگاه "پاچا خان" Bacha Khan در شهر چارسده ایالت خیبر پختونخواه در ابتدای سال 2016، حمله به پایگاه هوایی "بدابر" Badaber در سال 2015 و همچنین حمله خونین به مدرسه‌ای در شهر پیشاور که به مرگ بیش از 140 نفر منجر شد، دخالت داشت.

نخست وزیر پاکستان و رئیس جمهوری افغانستان در شرایطی گفت و گو کردند که تنش در روابط دو کشور تشدید شده است. سخنان اخیر اشرف غنی در نشست سران ناتو در شهر رشو پایتخت لهستان درباره اینکه پاکستان در مبارزه با تروریسم تمایز قائل است و طالبان را به طالبان بد و خوب تقسیم کرده، موجب خشم دولت اسلام آباد شد. وزارت خارجه پاکستان، اتهام رئیس جمهوری افغانستان را ناامید کننده و خصمانه توصیف کرد. در بحبوجه این تنش ها، گفت و گوی تلفنی نواز شریف و اشرف غنی می تواند به نرم شدن مواضع این دو کشور همسایه منجر شود. افغانستان به شدت به عدم همکاری پاکستان در روند صلح از جمله نشست های چهارجانبه اعتراض دارد و این موضع اسلام آباد را، سیاستی برای تضعیف کابل و تشدید خشونتها در افغانستان می داند. مقامهای پاکستان با رد این برداشت مقامات کابل، امنیت در افغانستان را مستلزم تامین آرامش و امنیت در پاکستان می دانند.

کارشناسان می گویند، سخنان هفته های اخیر مقامات ارشد دولت افغانستان از جمله اشرف غنی درباره پاکستان، حاکی از بی اعتمادی شدید آنان به این کشور در قبال کمک به روند صلح است. شاید به همین دلیل است که شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان از شرف اغنی خواسته اند برای انزوای جهانی پاکستان تلاش کند. نتیجه تداوم تقابل افغانستان و پاکستان در زمینه امنیت و تروریسم، غفلت از همکاری مشترک در مبارزه با افراط گرایی است که بزرگترین تهدید برای هردو کشور محسوب می شود.

گفتگوی تلفنی نواز شریف و اشرف غنی نشان داد که افغانستان و پاکستان در اوج تنش های دو جانبه هم اصل انکار ناپذیر گفت و گوی هدفمند را برای حل اختلافات و بررسی راههای همکاری پذیرفته اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید