این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 14 عقرب 1391 15:58

پروژه ایران هراسی ؛ بهانه فروش میلیاردها دلار سلاح به کشور های عربی منطقه خلیج فارس

روزنامه ایندیپندنت چاپ انگلیس در شماره اخیر خود ، به نقل از یک منبع بلندپایه انگلیس خبر داده است که لندن ارسال جنگنده های پیشرفته تایفون به خلیج فارس را با هدف آنچه حفاظت کشورهای منطقه در برابر ایران، خوانده می شود ؛ بررسی می کند.
روزنامه ایندیپندنت در این گزارش می افزاید ؛ ارسال احتمالی جنگنده های تایفون در پی توافق های دو جانبه میان آمریکا و امارات درچارچوب تقویت حضور نظامی بریتانیا در منطقه صورت می گیرد.
ایندیپندنت به نقل از منابع بلندپایه نظامی و سیاسی گفته است که مقصد احتمالی جنگنده های تایفون، پایگاه هوایی الظفر، در جنوب ابوظبی است که در حال حاضر محل استقرار جنگنده های فرانسه و آمریکا است.
فروش سلاح های ریز و درشت به کشور های عربی منطقه از دو دهه پیش تا کنون به مسابقه ای تمام نشدنی تبدیل شده ودر این باره گزارش ها متعددی منتشر شده است . پایگاه روزنامه صهیونیستی جرازلم‌پست ؛چندی پیش گزارش داد، امریکا قصد دارد بیش از 60 میلیارد دلار سلاح به کشورهای عربستان سعودی، کویت، عمان، امارات متحده عربی و قطر بفروشد.
این گزارش می‌افزاید، امریکا قصد دارد 82 فروند هواپیمای جنگنده اف-15 به ارزش بیش از 30 میلیارد دلار به عربستان سعودی بفروشد.
در همین حال کویت نیز در پی تجهیز نیروی هوایی و خرید هواپیمای اف-15 است. کویت همچنین تلاش دارد تا 10 فروند هواپیمای سوخت‌رسان نیز از امریکا خریداری کند.
پروژه ایران هراسی انگیزه اصلی انبار کردن تسلیحات در کشورهای عربی منطقه و فروش بیشتر تسلیحات غربی در این منطقه است تا به بهانه آن جیب کشورهای عربی را از دلارهای نفتی خالی کرده و به انها سلاح بفروشند .
" موسسه صلح بین المللی سوئد " درباره وضعیت رقابت ها و خرید تسلیحاتی در کشورها و مناطق مختلف جهان به تازگی اماری منتشر کرد که در ان امده است خرید تسلیحاتی کشورهای خاورمیانه در فاصله 5 سال 2004 تا 2009 نسبت به 5 سال قبل ، 20 درصد افزایش پیدا کرده است .
نکته جالب این است که چهار کشوری که بیشترین حجم فروش سلاح به کشورهای عربی را در اختیار دارند دقیقا همان کشورهای غربی یعنی امریکا ، آلمان ، فرانسه و بریتانیا هستند که مدعی هستند ایران تهدیدی برای منطقه است .
امارات متحده عربی در حال حاضر پس از کشورهای چین ، هند و کره جنوبی ، چهارمین کشور وارد کننده تسلیحات در جهان است . این در حالی است که اگر جمعیت 6 میلیونی امارات را در نظر بگیریم و واردات سلاح را به سرانه مردم تقسیم کنیم امارات بزرگ ترین وارد کننده سلاح جهان به نسبت سهم سرانه مردمش است .
امارات بیش از 60 درصد از سلاح های وارداتی خود را از آمریکا خریداری می کند . در حالیکه حتی نحوه استفاده ی این تجهیزات و جنگ افزار ها را نمی داند . امارات از سه سال پیش مذاکراتی را نیز برای خرید جنگنده های رافائل ساخت فرانسه آغاز کرده بود که البته به نتیجه نرسید؛ زیرا حدود 60 فروند جت های میراژفرانسه سالهاست بدون استفاده در امارات روی دست مانده است و یکی از پیشنهادهای امارات برای خرید جنگنده ای رافائل بازگرداندن میراژ ها به فرانسه و واگذاری انها به کشور ثالثی بوده است . اما اکنون نوعی رقابت میان کشور های فرانسه ؛ انگلیس و امریکا در زمینه بدست گرفتن بازار بزرگ خرید سلاح در کشورهای عربی منطقه وجود دارد .جنگند ه های رافائل و تایفون در جنگ لیبی به کار گرفته شدند و بمباران های مکرر لیبی از سوی ناتو به عرصه ای برای تبلیغ فروش این جنگنده ها تبدیل شد .
غربی ها با القای تهدید بودن ایران بحران سازی می کنند و سپس برای از بین بردن به اصطلاح این تهدید انواع و اقسام قرار دادهای پرسود تسلیحاتی را با کشورهای عربی منطقه می بندند و با این کار سالانه میلیاردها دلار سود به جیب می زنند و رقابت تسلیحاتی بزرگی را در این منطقه ایجاد می کنند .
روزنامه گلف نیوز چاپ امارات ؛اخیرا" با انتقاد از سیاست های غربی ها و با اشاره به اینکه غربی ها منطقه را به چاه رقابت تسلیحاتی انداخته اند ، نوشت ؛ کشورهای غربی به بهانه مقابله با تهدید ایران خود با فروش سلاح به کشورهای منطقه به عاملی بی ثبات ساز تبدیل شده اند و با تکرار همه روزه ادعای تهدیدبودن ایران ؛ زیر لوای این هراس آفرینی ، بیشترین سلاح ها را به کشورهای عربی منطقه می فروشند .
مسابقه تسلیحاتی به ویژه در خاورمیانه همواره با شدت و ضعف وجود داشته است اما این مسئله پس ازحادثه ۱۱سپتامبر روندی فزاینده به خود گرفته است و طی سال های اخیر خریدهای نظامی برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس همچون امارات متحده عربی روندی جنون آمیز پیدا کرده است ؛ در حالیکه آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به خصوص انگلیس در آستانه ورشکستگی اقتصادی بزرگی قرار دارند و در این گونه موارد این کشورها به فروش تسلیحات به کشورهای عربی خلیج فارس هجوم می برند.گزارس ایندیپندنت در باره طرح فروش جنگ افزارهای جدید انگلیس به امارات نیز از این جریان مستثنی نیست .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید