این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 01 ثور 1394 18:42

دستاورد سفر دو روزه غنی به تهران

سفر اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به تهران پایان یافت . پایانی که امید است پس از آن آغازی هم در پی داشته باشد . آغاز یعنی عملی شدن وعده ها ، گفته ها ، سخن ها و فیصله هایی که در این سفر صورت گرفت . این سفر کوله باری از گفته ها و رایزنیها را با خود داشت . فرصت دو روزه بود ولی مشکلات و ظرفیت های فی مابین برای حل و شکوفا شدن به زمانهای مستمر متوالی و کار عمیق و حساب شده نیازدارد . در این سفر موضوعات مختلفی عنوان شد که حل هر یک از آنها یعنی برداشتن دغدغه از روی دوش میلیون ها انسان در خاک افغانستان . از جمله این مسائل طرح شده مساله ی مهاجران بود . هر جا که نشستی و دیداری بین اشرف غنی و طرفهای ایرانی صورت گرفت همین موضوع خود نمایی می کرد . رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای هم در دیدار با رئیس جمهور افغانستان با تاکید بر این که ایران خانه  برادران افغانستانی خود است مساله  مهاجرین را مساله  مهمی عنوان کرد که باید مورد توجه قرار گیرد . وزیر مهاجرین کابینه هم در جمع هیات همراه حضور داشت تا از نزدیک به مباحث مربوط به مهاجرین نظارت داشته باشد و فیصله ها را با دقت یادداشت نماید و راههای عملیاتی کردن این فیصله ها را بیابد . اشرف غنی هم با مهاجرین و نمایندگان آنها در تهران دیدار داشت تا پای درد دلها و حرفهای آنها بنشیند و به عنوان رئیس جمهور تک تک افغانها در هر نقطه ای از جهان احساس مسئولیت نماید . در همین سفر بود که گفته شد همه ی افغانها باید ثبت نام شوند و در عین حال با ویزا و پاسپورت اقامتی قانونی در ایران حضور داشته باشند .  رئیس جمهور هم در مقابل نمایندگان جامعه ی مهاجر خود را حسابده معرفی کرد و کابینه اش را خادم و از تشکیل کمسیونی تحت نام کمسیون عالی مهاجرین با ریاست خودش خبر داد که جلساتی ماهیانه دارد تا اولا راجع به مهاجرین بحث و تبادل نظر شود و ثانیا از بی توجهی و کم توجهی به یکی از اولویتهای مهم کشور یعنی مهاجرین کاسته شود . به نظر اشرف غنی بازگشت مهاجرین باید دوامدار آبرومندانه ، تدریجی و اصولی صورت گیرد . تاکید رئیس جمهور غنی بر این بود که سفارتخانه های این کشور در خارج باید خادم مهاجرین و در عین حال رفتاری برابر با همه داشته باشند اگر خود را نماینده  دولت می دانند . باید رفتار آنها در عمل ثابت شود نه بر روی کاغذ

موضوع مهم دیگری را که غنی در این سفر از آن شنید و درباره ی آن گفت جوانان نخبه ، تحصیل کرده و صاحب توان و حرفه ای بود که در ایران ساکنند . جمعیتی که بالقوه توان ایفای نقشی موثر در موطن خود را دارند اگر به کار گرفته شوند . بالاترین تصریح و تاکید را در این زمینه می توانیم از لسان رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای داشته باشیم که در دیدار با غنی اشاره ای  به تحصیل صدها هزار نفر از مهاجرین افغانستانی در مقاطع مختلف تحصیلی در جمهوری اسلامی داشتند و تاکید فرمودند  مردم افغانستان بسیار بااستعداد و هوشمند هستند و این استعداد در کسب دانش، باید به‌درستی به کار گرفته شود، زیرا تحصیل‌کردگان افغانستانی برای بازسازی کشور شما مورد نیاز هستند. این نگاه  نگاهی حکیمانه و منطبق با ظرفیتها و چالشهای افغانستان است . شخص اشرف غنی هم به عنوان یکی از پلانهای این سفر خود با جمعی از دانشجویان افغانی مشغول به تحصیل در ایران اسلامی دیدار داشت . این دیدار در محل سفارت این کشور در تهران صورت گرفت و رئیس جمهور حرفهای نمایندگان جامعه دانشجویی افغانستانی های محصل در ایران را شنید . شاه بیت مطالبات دانشجویان این بود که در داخل افغانستان به این ظرفیتها به عنوان یک ظرفیت متعلق به افغانستان نگاه شود نه یک ظرفیتی مشکوک که باید با تردید به آن نزدیک شد و حتی به آن برچسب جاسوس هم زد . حرف حقی که شنیدن یک مورد از آن هم در قبال جامعه دانشجویی هر کشوری سنگین است چه رسد به  افغانستانی هایی که از فرط مشکلات و ناامنی و نبودن بسترهای تحصیلی مهاجر شده و در بطن مشکلات هجرت به تحصیل روی آورده اند . در قبال این قشر وظیفه شناس و موقعیت سنج که از حداقلها حداکثر استفاده را کرده و به فردای خود و وطنشان اندیشیده اند نمی توان جز دیده ی تحسین و زبان تکریم نگریست و گفت . همین دانشجویان وظفه شناسند که آینده هر کشوری را می سازند و اگر این قشر دغدغه میهن ندارند پس چرا در مقابل رئیس جمهورشان سخن ازایجاد بنیاد ملی نخبگان به منظور پیشبرد برنامه های علمی می زنند . این قشر است که  می داند افغانستانی سرافراز است که در کنار مبارزه با چالشها به راهکارهای جایگزین برای این چالشها هم بیاندیشد و مشغول شدن به یک کدام او را از دیگری باز ندارد . سخن سنجیده  است که چشمانی اینده نگر آن را درک می کنند . چرا که علت همه  بدبختی های امروز افغانستان یکی جهل و دیگری عقب افتادگی و توسعه نیافتگی است . از جهل است که فرزندان این ملت طعمه  دسیسه چینی وطنی و غیر وطنی می شوند و از لباس انتحار کننده و ویران کننده ی وطن سر در می آورند و از توسعه نیافتگی است که خلاهایی برای مانور و نفوذ دسیسه چینان فراهم شده تا از فقر ملت یار گیری کنند و در نقاط کور افغانستان یارگیری کنند . نقاطی که بعلت عدم توان تطبیق قانون در آنجا و در عین حال نظارت و امکانات نظارتی به سنگرهایی برای نفوذ مخالفین تبدیل شده است .

همچنین مشکل اساسی دیگری را که اشرف غنی در این سفر بر روی آن تمرکز داشت موضوع اقتصاد بود . خودش به خوبی می داند که ملتش از او معیشت و اصطلاحا آب و نان می خواهند و نمی پسندند رئیس جمهورشان با هزینه های آنچنانی سفر فقط و فقط از سیاست بگوید و خوش بشهای سیاسی را در دیدارهایش رد و بدل کند . چرا که آنها سیاست را سکه ی دو رویی می دانند که اگر به جا تنظیم نشود و خوب نگریسته نشود علیه شان تمام می شود همانطور که مشکلات و ریشه بسیاری از مشکلات امروزشان به نگاههای سیاسی غلط سیاستمداران قبلیشان بر می گردد . با درک این مهم بود که اشرف غنی در دیدار با رئیس جمهور و رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت ایت الله  خامنه ای از نقشه ها و دستورالعملهای دولتش برای آینده ی اقتصادی وطنش گفت . اشرف غنی  در حضور رهبر انقلاب تاکید کرد هدفش  تبدیل  افغانستان به مرکز مواصلاتی در منطقه و بازیابی  هویت تاریخی  این کشور  به عنوان چهارراه ارتباطی در منطقه است . این نگاه اشرف غنی یک نگاه ایدآل به کشورش در بعد اقتصادی و ترانزیتی است اگر بسترهای آن همچون راههای مواصلاتی و امنیت تامین شود . اشرف غنی وقتی که همپای همتای ایرانی خود روحانی در پشت میکرفون حاضر شد از بند چابهار گفت و از همکاریها در بخش کشاورزی . به گفته اشرف غنی باید کشور وی را در امر فراوری مواد خام با سرمایه گذاری کمک نمود . غنی در دیدار با فعالان اقتصادی دو کشور هم صراحتا از فعالان حوزه اقتصادی ایران درخواست کرد که با حمایتهای دولت در ایجاد زنجیره کارخانه و کارگاه های تبدیل مواد خام به فراوری شده به افغانستان کمک کنند .  اعترافات تلخ اشرف غنی هم از واقعیات موجود کشورش در حوزه زیرساختهای مواصلاتی و ترانزیتی هم یک واقعیت افغانستان امروز است که اگر می خواهد خود را بازیابد باید در رفع آنها تلاش نماید . همه می دانیم که افغانستان کجاست و چه دارد ولی صد افسوس که همه این ظرفیتهای موجود تحت الشعاع نبود زیرساخت های اساسی و شبکه های ترانزیتی است. به هر حال غنی در این سفر از امنیت و ناامنی و تروریسم و متعصبین ، مواد مخدر و قاچاق ، آمریکا و رابطه با آن و غرب و نوع رابطه افغانستان با آنها محیط زیست ، آب و ... هم گفت که باید فرصتی دیگر را برای نگاه به این موضوعات داشته باشیم .  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید