تفسیرها http://dari.irib.ir Tue, 12 May 2020 14:36:18 +0430 fa-af حضور طالبان در استخراج معادن در افغانستان http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120641- http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120641- رئیس اداره امنیت ملی ولایت میدان وردک افغانستان اعلام کرد: برخی افراد در مناطق تحت کنترل گروه طالبان در این کشور، قراردادهای حفاری معادن امضا می کنند.

رئیس اداره امنیت ملی ولایت میدان وردک افغانستان اعلام کرد: برخی افراد در مناطق تحت کنترل گروه طالبان در این کشور، قراردادهای حفاری معادن امضا می کنند. محمد طاووس در مجلس سنای افغانستان گفت: برخی افراد در مناطق ناامن و مرکزی این کشور با گروه طالبان برای حفاری معادن قراردادهایی امضاء کرده اند و شصت درصد سود حاصل از استخراج این معادن به مخالفین مسلح می رسد. وی افزود: این پولها علیه نیروهای امنیتی افغانستان مورد استفاده قرار می گیرد.

پیش از این نیز "فرانس مایکل میلیبن" سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان گفته بود براثر حفر غیرقانونی معادن افغانستان هر سال یکصد میلیون دلار مورد استفاده گروه طالبان قرار می گیرد. سخنان رئیس اداره امنیت ملی ولایت میدان وردک درباره حفاری برخی معادن توسط طالبان در افغانستان حاکی از برنامه این گروه برای تامین هزینه های خود در جنگ علیه نیروهای افغان و نظامیان خارجی در این کشور است.

در سال های گذشته هم گزارش هایی منتشر شد که نشان می دادند گروه طالبان در بخشی از روند تولید مواد مخدر در افغانستان و ترانزیت آن با خارج از این کشور سهم قابل توجهی دارد. سود هنگفت حاصل از کشت خشخاش، تولید مواد مخدر و ترانزیت آن یکی از منابع اصلی تامین منابع مالی طالبان برای جنگ در افغانستان است. اظهارات مقام ارشد امنیتی ولایت میدان وردک درباره حفاری و استخراج برخی معادن توسط طالبان حاکی از تنوع بخشی به منابع مالی این گروه است.

کارشناسان می گویند، افزایش ناامنی ها در افغانستان و تصرف برخی مناطق این کشور توسط طالبان فرصت مناسبی برای این گروه برای حفاری معادن و استخراج مواد معدنی است که می تواند برای آنها درآمد زا باشد. سال گذشته سازمان ملل اعلام کرد طالبان برای استخراج معادن در ولایت های کابل، لوگر، پکتیکا، بدخشان، هلمند،خوست و زابل فعالیت دارند و تلاش می کنند این فعالیت‌ها را به سایر ولایت ها گسترش دهند. گزارش مقام ارشد امنیتی ولایت میدان وردک درباره استخراج معادن توسط طالبان در حالی منتشر شده است که چندی پیش دولت کابل اعلام کرد در مقابل حفاری و استخراج معادن توسط زورگویان و طالبان ایستادگی خواهد کرد.

واگذاری حفاری معادن به طالبان از طریق پیمانکاران وزارت معادن افغانستان در مناطقی انجام می شود که خارج از کنترل دولت این کشور است. دولت تلاش می کند قراردادهای استخراج معادن در خارج از مناطق تحت کنترل دولت افغانستان فسخ شود تا از این طریق بخشی از حفاری ها توسط طالبان که نیاز به همکاری پیمانکاران رسمی برای فروش مواد معدنی دارند، متوقف شود.

به نظر می رسد تا زمانی که امنیت در سراسر افغانستان برقرار نشود، حاکمیت بر منابع و ذخائر طبیعی این کشور دشواری های جدی برای دولت دارد که موجب ایجاد فرصت برای افراط گرایان خواهد شد.

]]>
تفسیرها Mon, 18 Jul 2016 17:49:14 +0430
ارزیابی وزیر خارجه آلمان از یک سالگی برجام http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120629- http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120629- وزیر خارجه آلمان، به ارزیابی آنچه در یکسال گذشته در مورد توافقنامه هسته ای رخ داده است، پرداخت.

وزیر خارجه آلمان در گفتگویی با کانال دوم تلویزیون آلمان، به ارزیابی آنچه در یکسال گذشته در مورد توافقنامه هسته ای رخ داده است، پرداخت. فرانک والتر اشتاین مایر Frank-Walter Steinmeier در بخشی از این مصاحبه گفت ،آنچه باید ایرانیها بدان توجه کنند آن است که یک شبه نمی توان اعتماد از دست رفته را دوباره بدست آورد ؛ بنابراین به قدری زمان نیاز است .

اشتاین مایر در اظهاراتش در کنار مباحث برجام به برنامه موشکی ایران نیز اشاره کرد و گفت توافقنامه هسته ای باایران به برنامه معمول موشکی ایران استناد و اشاره نمی کند؛با این حال،همواره از آزمایش ها و توسعه برنامه موشکی ایران انتقاد و اعلام کرده ایم که به این شکل نمی توان دوباره اعتمادسازی کرد.

ایران پس از اجرای برجام بحث های مهمی را با کشورهای اروپایی از جمله آلمان شروع کرده است . به همین جهت دیپلماسی ایران و اروپا در عرصه همکاری های بعد از برجام تنها محدود به توافقنامه های اقتصادی و تجاری نیست؛ بلکه توسعه همکاری ها بر مبنای اعتماد سازی است .اکنون در موضوع هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که ایران به کلیه تعهداتش در مورد این توافقنامه عمل کرده است. اما مواضعی که از سوی اتحادیه اروپا و همچنین در نشست اخیر ناتو اتخاذ شد حاکی از نوعی بی اعتمادی است که به بهانه برنامه موشکی ایران مطرح می شود و همین نگرش منفی به نوعی با موضوع هسته ای و برجام پیوند زده می شود .

در حالیکه توانایی های موشکی ایران صرفا در چارچوب برنامه های متعارف دفاعی است و بر خلاف آنچه ادعا می شود موشک های بالستیک ایران برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده است.

ضمن آنکه برنامه موشکی ایران هیچ گونه تناقضی با برجام و مذاکرات هسته ای ندارد و قطعنامه شورای امنیت را نیز نقض نمی کند . وزیر خارجه آلمان نیز در مصاحبه ای اشاره کرد که آنچه تحت عنوان نگرانی از برنامه موشکی ایران عنوان می شود ؛ ارتباطی با توافق هسته ای ندارد . با این حال مواضع اروپا و امریکا در این زمینه به نوعی ادامه فضا سازی هایی است که بعداز برجام درجهت ادامه فشارها و سیاهنمایی ضد ایران شکل گرفته است . آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز ، پیش از این در اظهاراتی مدعی شده بود که ایران با بی‌اعتنایی به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل همچنان در پی ساخت و گسترش موشک‌های میان‌برد است. در حالیکه ایران در چارچوب دکترین دفاعی خود همانند هر کشور مستقلی حق دارد اقدامات مؤثری را متناسب با تهدیدات طراحی و اجرا کند . ساخت انواع موشک های بالستیک در ایران نیز از این اصل کلی مستثنی نیست .

امریکایی ها اما از مدت ها قبل به موازات مذاکرات هسته ای طرحی را دنبال کرده اند که هدف آن تضعیف قدرت دفاعی ایران بعد ازاجرای برجام است ؛ هفته گذشته نیز کنگره امریکا سه مصوبه از جمله در همین ارتباط داشت که با روح برجام مغایر است .

این مواضع که از سوی ناتو و اتحادیه اروپا تکرار می شود ، نشان می دهد که هدف ، تشدید فشار علیه ایران است . امریکا و اروپا این هدف را به هر طریقی دنبال می کنند ؛ بهانه آنها یک روز مسئله موشکی و در جای دیگر مسئله تروریسم و یا حقوق بشر عنوان می شود که در هر سه مورد ، رفتار خود آنها با آنچه که ادعا می کنند در تناقض است . اقدامات انها در حمایت از تروریسم ؛ توسعه سلاح های غیر متعارف از جمله ساخت نسل جدید سلاح های اتمی و همچنین در بحث حقوق بشر قابل دفاع نیست اما همین مسایل بعنوان سوژه برای تشدید فشار علیه ایران مورد استناد قرار می گیرد .

]]>
تفسیرها Mon, 18 Jul 2016 11:33:21 +0430
گفتگوی تلفنی نواز شریف و اشرف غنی http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120613- http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120613- محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و محمد نوازشریف نخست وزیر پاکستان تلفنی با یکدیگر گفت و گو کردند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و محمد نوازشریف نخست وزیر پاکستان تلفنی با یکدیگر گفت و گو کردند. اشرف غنی در این تماس تلفنی به نوازشریف گفت: "عمر خلیفه" مغز متفکر حمله به مدرسه ارتش در پیشاور پاکستان همراه با چهار تن از افرادش در حمله هوایی آمریکا در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان کشته شده است. نوازشریف نیز ضمن استقبال از کشته شدن این فرمانده ارشد طالبان پاکستان گفت: کشورش در حال مبارزه با تروریستها است و تروریسم، دشمن مشترک اسلام آباد و کابل است.

گفته شده "عمرخلیفه" در برخی حملات تروریستی در پاکستان به ویژه به دانشگاه "پاچا خان" Bacha Khan در شهر چارسده ایالت خیبر پختونخواه در ابتدای سال 2016، حمله به پایگاه هوایی "بدابر" Badaber در سال 2015 و همچنین حمله خونین به مدرسه‌ای در شهر پیشاور که به مرگ بیش از 140 نفر منجر شد، دخالت داشت.

نخست وزیر پاکستان و رئیس جمهوری افغانستان در شرایطی گفت و گو کردند که تنش در روابط دو کشور تشدید شده است. سخنان اخیر اشرف غنی در نشست سران ناتو در شهر رشو پایتخت لهستان درباره اینکه پاکستان در مبارزه با تروریسم تمایز قائل است و طالبان را به طالبان بد و خوب تقسیم کرده، موجب خشم دولت اسلام آباد شد. وزارت خارجه پاکستان، اتهام رئیس جمهوری افغانستان را ناامید کننده و خصمانه توصیف کرد. در بحبوجه این تنش ها، گفت و گوی تلفنی نواز شریف و اشرف غنی می تواند به نرم شدن مواضع این دو کشور همسایه منجر شود. افغانستان به شدت به عدم همکاری پاکستان در روند صلح از جمله نشست های چهارجانبه اعتراض دارد و این موضع اسلام آباد را، سیاستی برای تضعیف کابل و تشدید خشونتها در افغانستان می داند. مقامهای پاکستان با رد این برداشت مقامات کابل، امنیت در افغانستان را مستلزم تامین آرامش و امنیت در پاکستان می دانند.

کارشناسان می گویند، سخنان هفته های اخیر مقامات ارشد دولت افغانستان از جمله اشرف غنی درباره پاکستان، حاکی از بی اعتمادی شدید آنان به این کشور در قبال کمک به روند صلح است. شاید به همین دلیل است که شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان از شرف اغنی خواسته اند برای انزوای جهانی پاکستان تلاش کند. نتیجه تداوم تقابل افغانستان و پاکستان در زمینه امنیت و تروریسم، غفلت از همکاری مشترک در مبارزه با افراط گرایی است که بزرگترین تهدید برای هردو کشور محسوب می شود.

گفتگوی تلفنی نواز شریف و اشرف غنی نشان داد که افغانستان و پاکستان در اوج تنش های دو جانبه هم اصل انکار ناپذیر گفت و گوی هدفمند را برای حل اختلافات و بررسی راههای همکاری پذیرفته اند.

]]>
تفسیرها Sun, 17 Jul 2016 17:33:26 +0430
ادامه بن بست در اصلاح نظام انتخابات افغانستان http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120596-ادامه-بن-بست-در-اصلاح-نظام-انتخابات-افغانستان http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120596-ادامه-بن-بست-در-اصلاح-نظام-انتخابات-افغانستان

نشست معرفی اعضای پیشنهادی پارلمان افغانستان برای حضور در کمیته مشترک با مجلس سنای این کشور برای بررسی لایحه پیشنهادی اشرف‌غنی بی نتیجه به پایان رسید.

ناتوانی پارلمان افغانستان در انتخاب نمایندگان خود برای شرکت در نشست مشترک با مجلس سنای این کشور به منظور بررسی لایحه اصلاح نظام انتخابات افغانستان موجب ادامه بن بست در این روند شده است .

پارلمان افغانستان برای سومین‌بار موضوع بررسی و معرفی اعضای خود برای شرکت در کمیته مشترک با مجلس سنای این کشور را به منظور بررسی لایحه پیشنهادی اشرف‌غنی رئیس جمهوری برای اصلاح نظام انتخاباتی مورد بحث و بررسی قرار داد اما نتوانست نمایندگانی را برای شرکت در نشست مشترک با مجلس سنا برگزیند.

این در حالی است که «فضل هادی مسلمیار» رئیس مجلس سنای افغانستان هفته گذشته اعلام کرد این مجلس 10 نفر از اعضای پیشنهادی خود را پس از تأیید، برای حضور در کمیته مشترک مجلس سنا و پارلمان افغانستان جهت بررسی لایحه پیشنهادی اشرف‌غنی جهت اصلاحات انتخاباتی معرفی کرده است.

پارلمان افغانستان در حالی برسر راه تصویب لایحه نظام انتخابات این کشور سنگ اندازی می کند که انتخابات این کشور تنها با ایجاد اصلاحات برگزار خواهد شد. یکی از اقداماتی که دولت افغانستان در نظر دارد تا بطور کامل به آن دست یابد، ایجاد اصلاحات و مبارزه با فساد است. برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی افغانستان در واقع پس از انجام اصلاحات در نظام انتخاباتی این کشور عملی خواهد شد.

به رغم رد شدن لایحه پیشنهادی محمد اشرف‎غنی رئیس جمهور افغانستان درباره اصلاحات نظام انتخاباتی از سوی پارلمان، مجلس سنای این کشور با ایجاد اصلاحاتی این لایحه را تأیید کرد.اما از آنجا که تایید لایحه اصلاحات در نظام انتخابات افغانستان از سوی پارلمان این کشور مهم و ضروری است مجلس سنای افغانستان اعلام کرد که با برگزاری نشستهای مشترک با پارلمان بتوانند به پیشبرد روند اصلاحات نظام انتخاباتی در افغانستان کمک کنند.این موضوع از آنجهت برای دولت و مجالس افغانستان مهم است که سران دولت وحدت ملی افغانستان برای جلب کمک‌های جامعه بین‌المللی باردیگر و اینبار در نشست سران کشورهای عضو ناتو در ورشو متعهد شده‌اند تا زمینه اصلاحات را در نظام انتخاباتی افغانستان فراهم کرده و مبارزه جدی را با فساد اداری آغاز کنند.

به نظر می رسد موضوع اصلاحات در نظام انتخاباتی در افغانستان بیش از آنکه جنبه ملی داشته باشد متاثر از برداشتهای قومی با این قضیه است و جریانهای سیاسی و قومی در پارلمان افغانستان نگران آنند که دولت وحدت ملی افغانستان به گونه ای نظام انتخاباتی را اصلاح و اعضای کمیسون انتخابات را تعیین کند که نتیجه انتخابات به نفع یک قوم و یا جریان خاص رقم بخورد.این در حالی است که عبدا... عبدا... رئیس شورای اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان براین اعتقاد است که نظام انتخابات فعلی ناقص و دربرگیرنده عدالت انتخاباتی نیست و مانع از برگزاری انتخاباتی شفاف و عادلانه در افغانستان میشود.به نظر می رسد سایر اقوام غیر پشتون نظام انتخابات فعلی را جامع و کامل نمی دانند و براصلاح آن تاکید دارند.اما اقوام متعلق به پشتونها از نظام انتخابات فعلی حمایت می کنند و تاکنون مانع از پیشبرد برنامه دولت برای اصلاح آن شده اند.برخی از گروههای سیاسی براین باورند که در درون دولت وحدت ملی افغانستان نیز برای اصلاح نظام انتخاباتی این کشور وحدت نظر وجود ندارد .

در هر حال، تداوم بن بست در روند اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان و تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی نه تنها به نفع نظام سیاسی و قانونگذاری این کشور نیست بلکه موجب سلب اعتماد مجامع بین المللی در این مورد و مساله مقابله با فساد میشود .در همین حال از دیدگاه عبدا.. عبدا... رئیس شورای اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان مقابله با فساد اداری و مالی بدون اصلاح نظام انتخاباتی و برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه ممکن نخواهد بود .

]]>
تفسیرها Sun, 17 Jul 2016 10:30:13 +0430
فرمان اشرف غنی برای جنگ باداعش درافغانستان http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120587- http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120587- رئیس جمهوری افغانستان فرمان عملیات ضد این گروه در ولایت ننگرهار را صادر کرد.

در حالی که اخیرا مقامات سیاسی و نظامی افغانستان حضور گروه تروریستی داعش در این کشور را تایید کردند محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان فرمان عملیات ضد این گروه در ولایت ننگرهار را صادر کرد.

اشرف غنی هدف ازصدوراین فرمان را،پاکسازی داعش در این ولایت و ریشه کن کردن تروریسم عنوان کرد."اشرف غنی" با اشاره به اینکه روزهای سخت در مبارزه با تروریسم سپری شده است، تصریح کرد با اینحال دشمنان افغانستان همچنان در تلاشند تا کشور را نابود کنند.فرمان اجرای عملیات نظامی ضد داعش در ولایت ننگرهار در حالی صادر شد که در حمله تروریستی روز شنبه در شهرستان خوگیانی این ولایت هفت تن از نیروهای افغان کشته شدند.اخیرا و در پی تشدید حملات خونین گروه طالبان ،محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با اعلام اینکه سیاست دولتش از تلاش برای صلح با گروه طالبان به جنگ با این گروه تغییر کرده است فرمان جنگ همه جانبه با این گروه را نیز صادر کرده بود.چندی پیش هم مقامات سیاسی و نظامی افغانستان مکرر در مورد فعالیتهای گروه تروریستی داعش در این کشور بخصوص ولایت ننگرهار هشدار دادند و پارلمان افغانستان از اشرف غنی رئیس جمهوری خواست نگرانیها در مورد فعالیت داعش در این کشور را جدی بگیرد .از اینرو فرمان اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برای جنگ باطالبان در راستای پاسخ گویی به نگرانیهای محافل مختلف در مورد فعالیتهای داعش در این کشور تلقی می شود و اینکه دولت وحدت ملی افغانستان در مورد حضور گروه تروریستی داعش در این کشور بی تفاوت نیست .ولایت ننگرهار در شرق افغانستان از جمله ولایت های ناامن این کشور محسوب می شود که تروریستهای داعش در ننگرهار بخصوص منطقه" آچین" ننگرهار فعالیتهای خود را شدت بخشیده اند .داعش با گروه طالبان نیز در ولایت ننگرهار درگیرشده و می کوشد با راه اندازی رادیو جذب نیرو کند. در همین حال برخی از منابع از ایجاد مدارس از سوی گروه تروریستی داعش در ننگرهار و تعلیم آموزه های خود به کودکان در این مدارس خبر می دهند و همین موضوع به نگرانیها در میان دولتمردان افغانستان در خصوص پیامدهای ادامه حضور نیروهای گروه تروریستی داعش دامن می زند.زیرا گفته می شود در ساعت ورزش در این مدارس، گروه تروریستی داعش به کودکان چگونگی استفاده از اسلحه را آموزش می دهد.از دیدگاه ناظران سیاسی در افغانستان آن گونه که دولت این کشور در مورد وضعیت داعش در افغانستان تبلیغ می کند نوعی بزرگ نمایی برای جلب کمکهای بیشتر از امریکا و ناتو است .انها نیز با استفاده از این وضعیت نه تنها اعلام کرده اند که تعداد نیروهای خود را در افغانستان افزایش می دهند بلکه واشنگتن مجددا به نیروهای نظامی امریکا در افغانستان اجازه داد که در عملیات مشترک با نیروهای افغانستان بر ضد شبه نظامیان شرکت کنند.در حالی که مقامات سیاسی و امنیتی دولت افغانستان از اعلام فعالیت علنی گروه تروریستی داعش از جمله در یکی از مناطق ولایت بدخشان خبر می دهند گروه طالبان با رد این ادعاها اعلام کرد که داعش در هیچ منطقه ای اعلام حضور نکرده است .در هر حال انچه به نظر می رسد بر امور امنیتی افغانستان سایه افکنده و همچنان امنیت مردم این کشور را به شدت تهدید می کند ادامه فعالت طالبان و ظهور گروه تروریستی داعش است.به رغم تعداد و حجم نیروهای داعش در افغانستان که طالبان را در حد خطر نمی بیند اما تردیدی نیست سایه این گروه بر امورامنیتی در افغانستان مردم و نهادهای مختلف را در مورد پیامدهای حضور داعش در این کشور نگران می کند.

]]>
تفسیرها Sat, 16 Jul 2016 19:03:53 +0430
کشتار نیس ، حمله تروریستی جدید در فرانسه http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120549- http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120549- فرانسه بار دیگر هدف یک حمله تروریستی بزرگ قرار گرفت

فرانسه بار دیگر هدف یک حمله تروریستی بزرگ قرار گرفت. راننده یک دستگاه کامیون پنج شنبه شب 14 ژوئیه ، روز ملی فرانسه ، در شهر ساحلی نیس جمعی از مردم این شهر را که برای تماشای مراسم آتش بازی در خیابان بودند زیر گرفت. گفته می شود این کامیون حدود دو کیلومتر به حرکت خود ادامه داده و در عین حال راننده اقدام به تیراندازی به سوی مردم کرد . برنارد کازنوو" Bernard Cazeneuve وزیر کشور فرانسه اعلام کرد که بر اثر این حمله 80 نفر از مردم این کشور کشته شدند و حال جسمی 18 نفر نیز وخیم گزارش شده است. حدود 100 نفر نیز در این حمله تروریستی مجروح شده اند. راننده کامیون به ضرب گلوله پلیس کشته شد . از درون این کامیون مدارک هویت مربوط به یک فرانسوی تونسی تبار پیدا شده است. از زمان حملات تروریستی پاریس در سیزدهم نوامبر 2015 و همچنین حملات تروریستی سال 2016 در بروکسل توسط عناصر گروه تروریستی داعش، زیر گرفتن مردم فرانسه در شهر نیس این کشور ، مرگبارترین حمله بوده است.

به نظر می رسدسریال حملات تروریستی در فرانسه همچنان ادامه دارد. این در حالی است که فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه روز پنج شنبه از پایان دادن به حالت فوق العاده خبر داده بود .اما وقوع حمله تروریستی جدید نشان داد که مقامات ارشد فرانسه ظاهرا بیش از حد در باره اوضاع امنیتی این کشور خوش بین بوده اند.کما اینکه بعد از این حمله گزارش ها حاکی از تمدید حالت فوق العاده بمدت سه ماه دیگر است. حمله ترویستی پنج شنبه شب در فرانسه را باید در راستای دیگر اقدامات تروریستی دانست که این کشور در سال 2015 با آن مواجه شد. می توان پیش بینی کرد که این حمله ترویستی تاثیر قاطعی بر روند آینده اقدامات امنیتی نه فقط در فرانسه بلکه در سطح اروپا بر جای گذاشته و اساسا روندها و رویه های امنیتی موجود را دستخوش تغییر زیادی نماید. مردم فرانسه بعد ازحملات ژانویه ونوامبر2015 در پاریس شاهد تصویب قانون امنیتی جدیدی در کشورشان بودند . از جمله این قوانین جدید سلب تابعیت افراد متهم به انجام اقدامات تروریستی بود که با مخالفت های زیادی بدلیل نادیده گرفتن حقوق شهروندان بویژه افراد دارای تابعیت مضاعف مواجه شد .اما ظاهرا حتی اجرای قوانین جدید و تمدید حالت فوق العاده وسایر تدابیر امنیتی جدید هم نتوانسته تا در زمینه جلوگیری از حملات جدید تروریستی نقش موثری ایفا نماید.پرسشی که اکنون مطرح است به دلایل بروز چنین رویدادهایی بویژه در فرانسه بر می گردد. با توجه به اینکه داعش مسئولیت این اقدام تروریستی را بر عهده گرفته ، این سئوال پیش می آید که چرا این گروه مبادرت به اقدام تروریستی دوباره در فرانسه کرده است ؟ گروه تروریستی داعش در باره دلیل حملات تروریستی قبلی اعلام کرده بود که به انتقام مشارکت فرانسه در ائتلاف ضد داعش این اقدام را صورت داده است.با این حال می توان گفت که فرانسه اکنون حاصل اقدامات قبلی خود در خاورمیانه بویژه سوریه را درو می کند.در واقع اروپایی ها و بویژه انگلیس و فرانسه به عنوان دو عضو مهم اتحادیه اروپا بهمراه آمریکا و متحدان عرب آنها، نقش مهم و تعیین کننده ای در ایجاد و تقویت گروههای تروریستی داعش و دیگر گروههای تکفیری در سوریه ایفا نمودند و اکنون ثمرات این رویکرد آنها در صحنه اروپا به دو صورت عمده نمود پیدا کرده است .نخستین پیامد این رویکرد غربی ها ، بصورت موج گسترده پناهجویان به اروپا نمود پیدا کرده است ، اما ثمره دوم این رویکرد بصورت گسترش تروریسم در اروپا با بازگشت عناصر تکفیری اروپایی به کشورهای خود نمود پیدا کرده است.اروپاییها بویژه فرانسویها تصور نمی کردند که تبعات کمکهای بی شائبه آنها در ایجاد و گسترش گروههای تروریستی در سوریه روزی به خود آنها بر گردد.واقعیت این است که امروز برخی دولتهای اروپایی محصول بذر تروریسم را که خود در خاورمیانه کاشته بود، درو می کنند. تجربه گذشته نشان داده که این گروههای تروریستی هستند که ابتکار عمل را در این حملات در اختیار دارند لذا می توانند زمان و نحوه انجام حملات را برنامه ریزی کنند و همین مساله باعث شده تا علیرغم اتخاذ تدابیر امنیتی متعدد ،دستگاههای امنیتی و پلیس این کشورها و بویژه فرانسه خود را در مقابل عمل انجام شده ببینند.

]]>
تفسیرها Fri, 15 Jul 2016 14:24:11 +0430
حقوق بشر، ابزار سیاست خارجی کشورهای سلطه گر http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120542- http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120542- وضعیت کنونی در جهان نشان می دهد که با وجود سپری شدن دوران استعمار، جنگ، برده داری و نژاد پرستی ؛ جنبه های نوظهوری از این پدیده ها در دوران معاصر برجوامع بشری سایه انداخته است .

سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ؛حقوق بشر را ابزار سیاست خارجی کشورهای سلطه گر دانست و گفت ؛سازمان ملل گرفتار سیاست زدگی و ناتوان در مقابل فشار قدرتها است.

غلامحسین دهقانی، در نشست عالیرتبه مجمع عمومی این سازمان که روز چهارشنبه برگزارشد با تاکید براین موضوع افزود؛ این سیاست زدگی در حالیست که شخصیت های بزرگی برای دستیابی به عدالت و صلح و آرامش قیام کردند تا ارزشهای گرانسنگی را احیا نمایند؛ ارزشهایی که ریشه در ذات بشر داشته و پیامبران الهی بر آنها صحه گذاشته اند .

سخنان سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران درسازمان ملل درباره حقوق بشر و ارزش های آن ؛ بیانگر نگرش جامع ایران به تمامی جنبه های حقوق بشر است .

وضعیت کنونی در جهان نشان می دهد که با وجود سپری شدن دوران استعمار، جنگ، برده داری و نژاد پرستی ؛ جنبه های نوظهوری از این پدیده ها در دوران معاصر برجوامع بشری سایه انداخته است .

وضعیت حقوق بشر امروزه حتی در امریکا و اروپا نشان می دهد که جهان با آن نقطه آرمانی فرسنگها فاصله دارد .کشتار بیرحمانه ساهپوستان در امریکا و ادامه تبعیض ها و سرکوب اعتراضات مردمی بیانگر گوشه ای ازاین واقعیت تلخ است .

آنگونه که در سخنان نماینده ایران در سازمان ملل اشاره شد دنیایی که در آن تنها 62 نفر به اندازه نیمی از جمعیت کره زمین ثروت اندوخته اند و تنها 1 درصد جمعیت جهان بیش از 99 درصد بقیه انسانها ثروت دارند قطعا دنیایی صلح آمیز، مطلوب و عادلانه نیست.

واقعیت این است که امروز سیاست ها و مواضع کشورهای سلطه گر در جهان مملو از نقض آشکار حقوق بشر است . حمایت آنها از تروریسم، نقض آشکار حقوق بین الملل، خودداری از اجرای معاهدات خلع سلاح و حتی محیط زیست و نادیده انگاشتن حق تعیین سرنوشت وآرای مردم ؛ازموضوعاتی است که بر سرنوشت همه جوامع تاثیرات منفی دارد .

از نگاه مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر ؛ هر اقدامی در محکومیت متحدانشان حتی اگر مرتکب جنایت جنگی و کودک کشی شده باشند، خط قرمز آنها محسوب می شود . نمونه تاسف بار اخیر این نگاه حذف ائتلاف تحت رهبری عربستان در حملات به یمن از فهرست ناقضان حقوق کودک است .

سازمان ملل در گزارشی که اخیرا" منتشر شد، ائتلاف تحت رهبری سعودی را در فهرست ناقضان حقوق کودکان قرار داد و آنها را مسئول 60 درصد از 785 کودک کشته شده در یمن معرفی کرد.

اما بان کی مون ، در یک عقب گرد شرم آور، اعلام کرد نام ائتلاف سعودی را از فهرست ناقضان حقوق کودکان حذف کرده است. اقدامی که به اذعان دبیر کل سازمان ملل ، تحت فشار امریکا و عربستان صورت گرفت .

از اینروست که نماینده این در سازمان ملل گفت ،نحوه عملکرد سازمان ملل در برآورده کردن منافع واقعی ملتها محل مناقشه بوده و جای سوال فراوان دارد.

دهقانی تصریح کرد ؛ سازمان ملل نیازمند تغییر رویکرد است تا بتواند حقوق بشر را درخدمت ارتقاء ارزشهای بنیادین انسانی همچون برابری و عدالت قرار دهد. سازمان ملل متحد باید بتواند در مواجهه با فشارها به هنگام نقض فاحش حقوق بین الملل - صرفنظر از میزان کمک های مالی نقض کننده یا اینکه چه کشوری حامی دولت ناقض حقوق بین الملل است- مقاومت نماید و از اعمال استانداردهای دوگانه و سیاست زدگی به دور بماند.

]]>
تفسیرها Thu, 14 Jul 2016 16:31:08 +0430
اشرف غنی مخالفان رابه تلاش برای تقسیم افغانستان متهم کرد http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120515- http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120515- محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت: مخالفان دولت کابل برای تقسیم این کشور تلاش می‌کنند و پاکستان باید با برائت جستن از مخالفان, در این زمینه تصمیم درستی اتخاذ کند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت: مخالفان دولت کابل برای تقسیم این کشور تلاش می‌کنند و پاکستان باید با برائت جستن از مخالفان, در این زمینه تصمیم درستی اتخاذ کند.

اشرف غنی در نشست خبری مشترک با اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در کابل گفت که مناسبات کشورش با پاکستان خراب نشده بلکه روشن‌تر شده است.

رئیس جمهوری افغانستان تصریح کرد: پاکستان پیش از این متعهد شده بود که در برابر کسانی که صلح نمی‌کنند وارد عمل شود.

درهفته های اخیر انتقادهای اشرف غنی ازسیاستهای پاکستان درقبال افغانستان بشدت افزایش یافته است.

هفته گذشته هم سخنان رئیس جمهوری افغانستان در نشست سران ناتو در ورشو درباره این که پاکستان عامل اصلی بی نتیجه ماندن روند صلح در آن کشور شده است، موجب خشم دولت اسلام آباد شد.

اشرف غنی گفته بود، پاکستان بین تروریست ها تمایز قائل است و آنها را به تروریست های خوب و تروریست های بد (طالبان خوب و طالبان بد) دسته بندی کرده است که همین مسئله موجب ناکامی روند صلح در افغانستان شده است.

اشرف غنی در چارچوب تببین ماهیت جنگ در افغانستان هم پیشتر بدون اشاره به نام پاکستان گفته بود، جنگ به این کشور از سوی بیگانگان تحمیل شده است.

مروری برسخنان هفته های گذشته رئیس جمهوری افغانستان حاکی ازآنست که وی بشدت به سیاست ها و اقدامات پاکستان بی اعتماد است.

ازنظر اشرف غنی، عدم کمک پاکستان به روند صلح در افغانستان و یا حتی کارشکنی در این زمینه موجب شده تا سیاست های اسلام آباد در قبال کابل بیش از پیش روشنتر و شفافتر شود.

منظور رئیس جمهوری افغانستان از روشنتر شدن سیاست های پاکستان در قبال آن کشور، آنست که خصومت در سیاست های اسلام آباد در قبال کابل عریان تر از گذشته شده است.

حدود شش ماه گذشته که نشست های چهار جانبه صلح با حضور نمایندگان افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین آغاز بکار کرد، دولت کابل انتظار داشت تا اسلام آباد نقش موثری در روند صلح ایفا کند.

علیرغم برگزاری پنج دور نشست چهار جانبه صلح افغانستان، اما دولت پاکستان ماموریت خود برای دعوت از گروه های مسلح مخالف دولت کابل را انجام نداده است.

ازنظردولت افغانستان، علت عدم همکاری پاکستان باروندصلح ونشست های چهارجانبه در این زمینه، تفکیک تروریسم به خوب و بد ازسوی اسلام آباد است.

از نظر کابل، فلسفه تقسیم تروریسم به خوب و بد توسط اسلام آباد به سیاست های پاکستان در مواجهه با افراط گرایی در این کشور و افغانستان ارتباط دارد.

افغانستان می گوید، فعالیت طالبان در پاکستان که خطری جدی برای منافع ملی و امنیت عمومی این کشور دارد، از سوی اسلام آباد "تروریسم بد" محسوب می شود، اما به دلیل آنکه اقدامات طالبان در افغانستان همسو با سیاست های پاکستان است، از نظر اسلام آباد تروریسم خوب محسوب می شود. وجود اختلافات تاریخی بین دو کشور همسایه افغانستان و پاکستان موجب شده تا از نظر کابل، سیاست های اسلام آباد در جهت حمایت از گروه های مسلح مخالف افغانستان باشد.

درچنین شرایطی است که افغانستان اعلام کرده تا زمانی که پاکستان از تروریسم در آن کشور حمایت کند، صلح در افغانستان برقرار نخواهد شد.

]]>
تفسیرها Wed, 13 Jul 2016 17:34:47 +0430
تغییر برنامه نظامی آمریکا در افغانستان http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120504- http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120504- وزیر دفاع آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده به کابل اعلام کرد که برنامه نظامیان این کشور مستقر در افغانستان تغییر کرده است و از این پس نظامیان آمریکایی بطور مشترک با نیروهای افغانستان عملیات نظامی اجرا خواهند کرد .

وزیر دفاع آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده به کابل اعلام کرد که برنامه نظامیان این کشور مستقر در افغانستان تغییر کرده است و از این پس نظامیان آمریکایی بطور مشترک با نیروهای افغانستان عملیات نظامی اجرا خواهند کرد .

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در نشست مشترک مطبوعاتی با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کابل اعلام کرد، از این پس برای خنثی کردن حملات شبه نظامیان مسلح ، فرماندهان آمریکایی و افغان برنامه های مشترک ،علیه آنچه وی تروریسم دانست طرحی را اجرا خواهند کرد.

وی افزود،درگذشته نظامیان آمریکایی منتظر می ماندند اگر نیروهای افغانستان در وضعیت بد قرار می گرفتند وارد عمل میشدند ، اما اکنون وضعیت تغییر کرده است .

کارتر هدفش از سفر به کابل را، اعلام افزایش صلاحیت های ویژه فرمانده نظامیان آمریکا در افغانستان، حمایت مالی از نیروهای افغان و اعلام حضور نظامیان آمریکایی تا سال 2017 در افغانستان اعلام کرد .از دیدگاه ناظران سیاسی با تشدید خشونتها در افغانستان از سوی طالبان و گروه تروریستی داعش بهانه و فرصت مناسبی برای آمریکا ایجاد شد تا برنامه خود را در افغانستان از خروج به ادامه حضور تغییر دهند و در همان حال نیروهای نظامی آمریکا اجازه یافتند تا به طور مشترک در عملیات نظامی با نیروهای افغانستان شرکت کنند.این بدان معنا است که برنامه و راهبرد نظامی آمریکا در افغانستان به اجرای عملیات نظامی مشترک تغییر کرده و این خبر خوبی برای مردم افغانستان تلقی نمی شود.زیرا تا قبل از سال 2014 بیش از یکصد هزار نیروی آمریکایی و ناتو در افغانستان حضور داشتند که نه تنها اقدام جدی برای مقابله با تروریسم و ریشه کنی منابع مالی آنها همچون تولید و قاچاق مواد مخدر صورت ندادند بلکه نیروهای آمریکایی و ناتو جنایت های بیشماری را در افغانستان مرتکب شدند که قتل عام دهها تن از سوی یک نظامی آمریکایی در قندوز یکی از جنایات این نیروها در افغانستان است .

با توجه به اینکه براساس توافقنامه امنیتی میان آمریکا و دولت افغانستان نیروهای آمریکایی از مصونیت قضایی برخوردارند این نگرانی وجود دارد که نظامیان آمریکایی به جنایات خود در افغانستان ادامه دهند. حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز درقندهار نیز برگ دیگری از جنایات نیروهای آمریکایی در افغانستان است که دهها تن از بیماران و کادر این بیمارستان کشته شدند.

برخی از ناظران سیاسی براین باورند سخنان اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا مبنی بر مشارکت نیروهای این کشور با نیروهای افغان در عملیات نظامی ،نوعی کاستن از فشارهای داخلی در افغانستان از سوی برخی از محافل است که آمریکا را به نادیده گرفتن تعهدات خود در پیمان امنیتی متهم می کنند.

این ناظران براین اعتقادند که آمریکا به هیچ عنوان قصد به مخاطره انداختن جان نیروهای خود را در افغانستان ندارد و حضور احتمالی فرماندهان آمریکایی در کنار فرماندهان افغان امکان اطلاع یافتن فرماندهان آمریکایی از برنامه های نظامی ارتش افغانستان را فراهم می کند و این به نفع امنیت ملی این کشور نیست.در همین حال اخیرا فرماندهان نظامی آمریکا اعلام کردند که ارتش این کشور دیگر به مواضع طالبان حمله نخواهند کرد .بنابراین اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا مشخص نکرده است نیروهای آمریکایی در کدام عملیات مشترک ضد شبه نظامیان مسلح مخالف دولت افغانستان شرکت خواهند کرد.زیرا عمده عملیات ارتش افغانستان ضد طالبان است .

]]>
تفسیرها Wed, 13 Jul 2016 11:54:31 +0430
پیچیدگی اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120435-پیچیدگی-اوضاع-سیاسی-و-امنیتی-افغانستان http://dari.irib.ir/news/2010-08-11-02-52-56/item/120435-پیچیدگی-اوضاع-سیاسی-و-امنیتی-افغانستان

به رغم تلاشهای دولت وحدت ملی افغانستان برای حل مشکلات امنیتی و سیاسی این کشور، تحولات افغانستان در این بخشها هر روز با پیچیدگی های بیشتری روبرو می شود که حل آنها نیازمند اراده و اجماع ملی و همکاری های منطقه ای است. یکی از ماموریتهای اصلی دولت وحدت ملی اصلاح نظام انتخاباتی و تغییر ساختار سیاسی از نظام ریاستی به پارلمانی است. با گذشت بیش از دو سال، دولت وحدت ملی افغانستان نتوانسته است آنها را عملی و پارلمان افغانستان با تمدید دوره در حال فعالیت است که به اعتقاد برخی از محافل در این کشور، نقض قانون اساسی افغانستان است.
با این حال عبدا.. عبدا... رئیس‌ شورای اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان اعلام کرد، انتخابات پارلمانی این کشور تنها با ایجاد اصلاحات برگزار خواهد شد.
وی تاکید کرد یکی از اقدامات اصلی که دولت افغانستان در نظر دارد تا بطور کامل به آن دست یابد، ایجاد اصلاحات و مبارزه با فساد است. به گفته عبدا... عبدا... برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی افغانستان پس از ایجاد اصلاحات در نظام انتخاباتی این کشور عملی خواهد شد.
هر چند برگزاری انتخابات و مقابله با فساد در افغانستان از جمله شروط محافل بین المللی برای ادامه کمکهای خود به دولت افغانستان است اما اصلاح نظام انتخاباتی بیش از آنکه با منافع ملی گره خورده باشد در پیج و خم اختلافات و منافع قومی گرفتار شده است. به همین دلیل پارلمان افغانستان نه تنها تاکنون فرمان های اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور را در مورد اصلاح نظام انتخاباتی و تشکیل کمیسیون انتخابات رد کرده بلکه اخیرا با مصوبه ای اختیارات رئیس جمهوری را برای صدور فرمان، محدود کرد. با این حال سران دولت وحدت ملی افغانستان برای جلب کمک‌های بین‌المللی در نشست اخیر سران کشورهای عضو ناتو در ورشو پایتخت لهستان متعهد شدند زمینه اصلاحات را در نظام انتخاباتی افغانستان فراهم و مبارزه جدی را با فساد اداری آغاز کنند.
با وجود رد شدن لایحه پیشنهادی محمد اشرف‎غنی رئیس جمهور افغانستان درباره اصلاحات نظام انتخاباتی از سوی پارلمان، مجلس سنای این کشور با ایجاد اصلاحاتی این لایحه را تأیید کرد که به تشدیداختلافات میان دو مجلس و اقوام و گروههای سیاسی منجر شده است.
به همین دلیل تشکیل کمیته مشترک مجالس افغانستان که قرار بود اوایل این هفته صورت بگیرد، تشکیل نشد و لایحه پیشنهادی رئیس‌جمهور افغانستان در مورد اصلاحات نظام انتخاباتی بلاتکلیف مانده است.
در حالی که نمایندگان پارلمان افغانستان در مورد اصلاح نظام انتخاباتی با دولت همکاری نمی کنند و دولت وحدت ملی را برای اجرای مهمترین برنامه خود ناکام گذاشته اند بحران های امنیتی بیش از پیش تحولات افغانستان را با پیچیدگی روبرو کرده است. دولت افغانستان تمام گرفتاری های امنیتی این کشور را پاکستان می دانند و معتقد است جریانها و گروههایی که مانع از اجرای برنامه های دولت از جمله اصلاح نظام انتخاباتی می شوند در واقع به اجرای برنامه های دولت پاکستان کمک می کنند که به اعتقاد دولتمردان افغانستان در کمک به برقراری صلح در افغانستان صداقت ندارد.
وزارت امورخارجه افغانستان اخیرا اعلام کرد: برگزاری نشست‌های چهارجانبه صلح باعث شد تا عدم صداقت پاکستان در مبارزه با تروریسم به جهانیان ثابت شود. اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هم در نشست اخیر سران ناتو در ورشو اعللام کرد همه کشورهای همسایه افغانستان به روند صلح این کشور کمک می کنند غیر از پاکستان که این موضع اشرف غنی با استقبال و حمایت پارلمان افغانستان روبرو شد.
در این شرایط دولت کابل انتظار دارد نمایندگان مجلس با واقع بینی و درک منافع ملی و ترجیح آن به منافع قومی به پیشبرد برنامه های دولت بخصوص برای اصلاح نظام انتخاباتی کمک کنند تا دولت کابل بتواند با ارامش و وحدت ملی با بحران های امنیتی نیز مقابله کند.

]]>
تفسیرها Tue, 12 Jul 2016 11:40:45 +0430