این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 14 قوس 1389 17:33

نشست خبري رئيس سازمان انرژي اتمي ايران در سايت هسته اي اصفهان

رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد: نخستین محموله کیک زرد تولید شده در بندرعباس(جنوب ايران) به سایت هسته‌ای اصفهان ارسال شد.
به گزارش خبرنگار صدا وسيما ، "علی اکبر صالحی" روزيکشنبه در نشست خبری در سایت هسته‌ای اصفهان با اعلام خبر خودکفايي ايران در تهیه کیک زرد هسته ای تصریح کرد: با ارسال این محموله ، گامی دیگر در تامین نیازهای اساسی صنعت هسته‌ای با قدرت برداشته شد.
صالحی خاطرنشان کرد :این دستاورد بزرگ ، در حقیقت قسمت نوید بخش حرکت مستمر و بی‌وقفه تلاشگران و متخصصان این فناوری عظیم در مسیر تکمیل برنامه جامع اکتشاف ، استخراج و تامین مواد مورد نیاز تاسیسات هسته ای ايران است.
به گفته رییس سازمان انرژی اتمی ايران ، از معدن اورانیوم ساغند یزد در آینده نه چندان دور بهره‌برداری می‌شود تا از نظر تامین اورانیوم در فاصله پنج سال ، خودکفايي کامل حاصل شود .
صالحي همچنين درباره سايت هسته اي اصفهان گفت: کارخانه تولید سوخت (اف ام پی) فعال است و اکنون مجتمع های مجازی راکتور آب سنگین نیز تولید می شود .
رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: هم اکنون کارگاه بزرگی با هدف تولید سوخت صفحه ای برای راکتور تهران ایجاد شده است و در یکسال آینده ، ايران قادر به تولید سوخت صفحه ای خواهد بود .
صالحی از گفتگو با روسها درزمینه سوخت راکتور بوشهر در کارخانه تولید سوخت (اف ام پی) خبر داد و گفت : تحت لیسانس شرکت روسي و با استفاده از امکانات مشترک ایران و روسیه مي توان سوخت نيروگاه بوشهر را هم تولید کرد.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران همچنين درباره ایجاد بانک سوخت هسته ای گفت: یک بار روس ها بانک سوختی را پیشنهاد کردند و به تصویب شورای حکام رسید که قرار است بانک سوختی در روسیه دایر شود. وی ادامه داد: اگر این بانک سوخت با چارچوبی که جنبش غیرمتعهدها تعیین کرده است تضمین کننده تامین سوخت کشورها باشد ، مورد قبول است به شرطی که تضمین کننده تامین سوخت مطمئن و مستمر نیروگاه باشد نه اینکه بهانه ای سیاسی بیاورند و بعد ارسال سوخت را برای نیروگاه های کشورهای مورد نظر متوقف کنند.
صالحی خاطرنشان کرد :اگر بانکی تاسیس شد ايران علاقه مند است در آن بانک از نظر عرضه خدمات غنی سازی و تبدیل اورانیوم شریک باشد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید