دوشنبه, 18 دلو 1389 15:33

عرق كف دست و پا

كارشناس : خانم داكتر پزشك پور

همانطور كه مي دانيد عرق يك پديده فيزيولو‍ژيك است يعني واكنشي است در بدن . وقتي كه بدن گرم مي شود ، واكنش آن بصورت افزايش عرق بر روي پوست است كه گرماي بدن را تنظيم كند . خيلي اوقات ممكن است به دلايلي مثلا بيماري هاي ارثي ، ژنتيك و .... ، غدد عرق در بدن شخص يا كودك يا نوزاد نباشد در نتيجه واكنش در بدن او به شكل عرق ديده نمي شود و اين امر باعث مي شود كه فرد عدم تبادل حرارت با محيط را داشته باشد يعني وقتي كه در جاي گرمي قرار بگيرد چون نمي تواند عرق كند بدنش خنك نمي شود و علائمي مثل تب پيدا مي كند . پس عرق يك پديده فيزيولوژيك است حالا گاهي كمتر گاهي بيشتر . در همه قسمت هاي بدن غدد عرق وجود دارد : در سطح بدن ، سطح شكم و ناحيه پشت . اما بيشترين تعداد عرق در كف دست و پا مي باشد زير بغل و تعدادي هم بر روي صورت است .

گفتيم كه عرق يك پديده فيزيولوژيك است يعني كه وقتي شخصي دچار استرس ناگهاني ، ترس ناگهاني مي شود يا پياده روي زيادي مي كند يا يك فعاليت ورزشي زيادي مي كند اعصابي كه در بدن است و وابسته به غدد عرق هستند تحريك مي شوند ، ترشح مي كنند و غدد عرق شروع مي كنند به ترشح ، ترشح آنها هم بصورت عرقي است كه روي پوست است . بنابراين مي بينيم پس از اينكه شخصي پياده روي طولاني مدتي كرد ، تمام صورت ، موها و بدنش خيس مي شود بدليل واكنشي كه در بدنش پيدا مي شود .
بيشترين تعداد غدد عرق ، كف دستها و پاهاست ، پس از آن زير بغل ها . در حالت عادي افرادي كه نرمال هستند فقط در هنگام كاركردن و استرس و فعاليت دچار عرق مي شوند ولي بعضي از افراد بطور معمول بر كف دستهايشان قطرات عرق ديده مي شود.

عرق كف دست و پا را به سه فرم و درجه تقسيم مي كنند : يك فرم آن خفيف است يعني عرق به شكل رطوبت است ، يك فرم آن متوسط است و به شكل دانه هاي عرق است و فرم سوم به شكل خيلي شديد است كه قطرات عرق جاري مي شوند . اما اينكه عرق كف دست و پا باعث چه چيزهايي مي شود ؟ بدليل عرق دست و كف پا اولا ممکن است بيماران يكمقدار مشكلات روحي رواني پيدا كنند چون هميشه كف دست هايشان خيس است ، مي خواهند با كسي سلام عليك كنند و احوالپرسي كنند ، دست مي دهند كه براي طرف مقابل خوشايند نيست .

دوم اينكه عرق باعث مي شود به هر جايي كه دست بزنند ، آن چيز مرطوب شود مثل كتاب ، كاغذ ، لباس و ... خيلي وقت ها ممكن است عرق باعث تغيير رنگ در اين اشياء شود مثلا ناخودآگاه دست فرد به لباس فردي ماليده مي شود و يك ته رنگ زرد ايجاد مي كند.
تغيير دوم اين است كه كساني كه دچار افزايش عرق زير بغل هستند ، شاكي هستند از اين كه زير بغل شان هميشه زرد است ، طبيعتا اين امر باعث ناراحتي فرد مي شود چون همه لباس هايش زرد رنگ شده است .

دوم اينكه افزايش عرقشان ممكن است با بوي بدي همراه باشد . خيلي از اين افراد غير از اينكه مي گويند رنگ لباس مان عوض مي شود مي گويند يكساعت پس از حمام عرق زيربغل مان بوي بدي مي دهد .
اما بوي بد عرق به چه دليل است ؟
مصرف مواد محركي مثل فلفل ، سير و ادويه جات ، پياز و ... باعث افزايش عرق مي شود مثلا فلفل از موادي است كه ممكن است به محض اينكه خورده شود سر و صورت فرد را پر از عرق كند.
سير از مواد محركي است كه هم باعث افزايش عرق مي شود ، هم باعث تغيير رنگ لباس مي شود و هم باعث بوي بد بدن مي شود . پس به بيماران توصيه مي كنيم كه از خوردن مواد محرك پرهيز كنند . دوم اينكه گاهي اوقات بدليل رطوبت زياد ، در زير بغل و كشاله ران ممكن است قارچ هايي كه بطور سطحي در سطح پوست هستند رشد كنند . اين قارچ ها باعث مي شوند ذرات سفيد رنگي روي موهاي زير بغل قرار مي گيرند و طبيعتا باعث نارضايتي شخص مي شوند .

افرادي كه به پزشك و يا متخصص مراجعه مي كنند و مي گويند عرق شان بو مي دهد يا رنگي است و ذرات سفيد رنگي روي موهاي زير بغلشان قرار گرفته است ممكن است آزمايش بدهند و آزمايش قارچ ممكن است مثبت باشد . به اين افراد توصيه مي شود كه از خوردن مواد محركي مثل سير ، پياز و فلفل و ... پرهيز كنند . همچنين هر بار كه حمام مي روند زير بغل يا كشاله ران شان را با صابون ضد باكتري شستشو دهند بنابراين آن قارچ كه بطور سطحي است خيلي كم مي شود و كاهش پيدا مي كند و آن بوي بدي كه به دليل مواد خوراكي يا قارچها ايجاد شده ، برطرف مي شود و رنگ عرق هم كمي محو مي شود.
چون عرق كف دست و پا يك فرايند ارثي است و به فاكتورهاي ژنتيك ارتباط دارد ، فقط به بيمار توصيه مي كنيم كه هميشه در درجه حرارت معتدل و ملايمي قرار بگيرد ، استرس هايش را كم كند ( خيلي از اين گونه افراد هنگام امتحان ، سر جلسه امتحان دچار مشكل مي شوند و مي گويند ورقه امتحاني شان خيس مي شود ) همچنين اينگونه افراد بايد از مواد محافظ و نگهدارنده استفاده كنند ، همچنين مي توانند به پزشك متخصص مراجعه كنند . محلول هايي وجود دارد كه اگر يك هفته آن را كف دست و پا بزنند عرق شان يكمقداري كم مي شود . بنابراين براي موارد خاصي مثل اينكه امتحان دارند مي توانند از اين محلول بمدت يك هفته تا ده روز استفاده كنند كه عرق كف دست شان كاهش پيدا مي كند البته هيچ وقت بطور كلي از بين نمي رود چون غدد عرق وابسته به اعصاب سمپاتيك و ارثي و ژنتيك هستند يعني ما نمي توانيم عصب سمپاتيك را قطع كنيم تا شخص عرق نكند چون در اينصورت آن قسمت از بدن فلج مي شود .

كار ديگري كه اين افراد مي توانند انجام دهند اين است كه مي توانند از دستكش خصوصا دستكش هاي نخي استفاده كنند . البته نوك انگشتان دستكش ها را باز كنند چون قدرت لامسه و قدرت حركت ، حدود 90 درصد در نوك انگشتان دستهاست . يعني نوك انگشتان دستهايشان را آزاد كنند . همچنين اين افراد براي كاهش عرق زير بغل شان مي توانند از صابون هاي ضد باكتري استفاده كنند . اخيرا با پيشرفت تكنولوژي دستگاههاي ايجاد شده اند بنام يونتوفورز كه ولتاژ برق با ولت خيلي ضعيف دارد . اين افراد مي توانند با مراجعه به متخصصين از يونتوفورز استفاده كنند كه طبق توصيه پزشك بايد هفته اي دوبار از اين دستگاه استفاده كنند كه اين دستگاه ، مجاري عرق را مي بندد و در آنها انقباض ايجاد مي كند و فرد تا مدت هاي زيادي مثلا تا حدود شش ماه ، يك سال ، يكسال و نيم و ... عرق نمي كند .
همچنين بعضي از افراد غدد عرق زير بغلشان را كورتاژ مي كنند . همچنين آمپول هايي وجود دارد كه براي كاستميك و زيبايي استفاده مي شود مثلا براي برطرف شدن چروك اطراف چشم ، پيشاني و خط اخم ، كه يكي ديگر از موارد استفاده اين آمپول ، درمان عرق كف دست و پا است . البته این آمپول حتما بايد در كلينيك ، توسط متخصص پوست تجويز شود و درمان آن حتما بايد در كلينيك پوست توسط متخصص انجام شود .

Add comment


Security code
Refresh