شنبه, 07 حوت 1389 13:18

عزای عمومی

در پي ادامه جنايات نيروهاي آمريکايي و ناتو در افغانستان،والي ولايت خوست خواستار اعلام عزاي عمومي شد. به گزارش ایرنا ،"عبدالجبار نعيمي" با محكوم كردن کشتار غیر نظامیان از سوي نیروهای آمريکايي و ناتو در ولايات ' قندهار، خوست، ننگرهار، كنر و قندوز اعلام کرد به احترام قربانيان بي گناه و اظهارهمدردي با خانواده هايشان بايد عزاي عمومي در كشور اعلام شود. اين در خواست والي خوست در حالی صورت می گیرد که طي هفته جاري در عمليات چهار روزه نيروهاي آمريکايي و ناتو در ولایت 'كنر' در شرق افغانستان، بيش از 60 غيرنظامي كشته شدند که با واكنشهاي مردم و مقامهاي دولت افغان مواجه شد. دولت افغانستان با صدور بيانيه اي ضمن محكوم كردن كشتار غيرنظاميان در "كنر" یک گروه تحقیقاتی را به منظور بررسی کشتار غيرنظاميان تعيين کرد. براساس اعلام سازمانهاي حقوق بشر، در سال 2010 ، دوهزار و 700 غيرنظامي در افغانستان كشته شدند.

سید عیسی حسینی مزاری- رییس خبرگزاری صدای افغان

طبيعي است كه پشت حملات تروريستي افغانستان ، دستهاي پنهان و آشكار دشمنان مردم افغانستان است و اين شدت حملات در چند روز اخير به طور قطع در مرحله اول به موضوع تاسيس پايگاههاي دائمي آمريكا در افغانستان ارتباط مي گيرد و همچنان موضوع خيزشهاي عمومي كه در سرزمينهاي عربي هست.
اگرچه من معتقد هستم كه خود مردم افغانستان از 30 سال پيش از
تاثيرگذاران اين حركتها در كشورهاي عربي هست ولي در شرايط كنوني استكبار تلاش دارد كه با ايجاد موج خشونت و حمله هاي تروريستي تاثيرات فكري و رواني اين خيزشهاي عربي را در ساير كشورهاي اسلامي تحت تاثير قرار دهد بنابراين با ايجاد اين حمله ها و اين حركتها در افغانستان از يك طرف اذهان مردم افغانستان را مغشوش مي كند و از موضوع تاسيس پايگاههاي نظامي آمريكا در افغانستان منحرف مي كند و از طرف ديگر تلاش بر اين هست كه توجه افكار منطقه به اين طرف معطوف شود و از خيزشهاي كشورهاي اسلامي در مناطق عربي انحراف ذهني پيدا كنند.


داکتر ظهوری حسینی ، کارشناس مسایل سیاسی
جريان درگيريهاي افغانستان مسأله تازه ای نيست منتها در هفته اخير به اوج خود رسيده است و تعداد تلفات و انفجارها زياد شده است. بيشتر اين مسائل در يك فراز و نشيب به خروج نيروهاي خارجي از افغانستان و برنامه هاي دولتهاي خارجي برمي گردد و تقريباً ضعيفي اين نيروها و براي تسلط نيروهاي مخالف و همچنان نيروهاي تروريستي و طالبان سعي بر حاكميت و حضور گسترده خودشان دارند و نيروهاي خارجي هم بر شدت حملات خود افزوده اند. فكر مي كنم كه اين تلفات و اين انفجارهايي كه فعلاً در قندهار و هرات و كابل و ننگرهار و در ديگر شهرهاي مختلف افغانستان اتفاق مي افتد بازگو كننده همين حكايت هست.
نيروهاي خارجي از زماني كه در افغانستان وارد عمليات شدند تنها مسأله حمايت از مردم افغانستان مطرح نبوده است بلكه همه آنها براي حضور نيروهاي خارجي در افغانستان بود و به هر ترتيب مي خواهند كه به اهداف نهايي خود یعنی ايجاد پايگاه دائمي در افغانستان برسند.اما برای مردم غیر قابل تحمل است و تا حدود زيادي واكنش شديد مجامع بين المللي و خصوصا ًمردم افغانستان وگروهها و مراكز فرهنگي را در پي داشته است .

تجليل از وحدت در هرات
گزارش محمدی

فرهنگیان ، اهل معارف و دانشجویان ولایت هرات در یک گردهم آیی بر اصل وحدت و اتفاق بین مسلمانان تاکید کرده هشدار دادند ، دشمنان اسلام سعی دارند تا مسلمانان را تحت عناوین مختلف از هم جدا نمایند .
دراین مراسم که شب گذشته از سوی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات برگزار شده بود دهها تن از دانشجویان ، فعالان فرهنگی ، شعرا و نویسندگان ولایت هرات شرکت کرده بودند .
سخنرانان در این مراسم ضمن استقبال از برگزاری چنین نشستهایی ، از اتحاد و اتفق بین مسلمانان سخن گفتند و آن را یک نیاز مبرم کنونی جوامع اسلامی بر شمردند .
سخنران اول این مراسم خانم "کلثوم صدیقی" رییس اتحادیه زنان هرات بود ، وی ازفعالیتهای پیدا و مخفی مخالفین وحدت مسلمین اظهار نگرانی کرده افزود : در برهه کنونی که مردم مسلمان افغانستان نیاز به آرامش دارند تا در سایه امنیت ورفاه بتوانند کشور شان را بسازند تا محتاج به دیگران نباشند ، این دشمنان مردم این کشور هستند که آتش نفاق و پراکندگی را در بین فرق اسلامی دامن می زنند .
وی همچنین گفت : مردم مسلمان افغانستان باید آگاه تر عمل کنند و دشمنانشان را بیشتر بشناسند . خانم "صدیقی" از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور دوست و همسایه یاد کرده گفت : دولت ایران از سالیان متمادی به این سو در پی کمک و همکاری با مردم مسلمان افغانستان بوده و هست و جا دارد تا روابط نیک و حسنه بین دوکشور بیشتر از پیش تقویت شود .
رییس اتحادیه زنان هرات افزود : آنچه که باید به آن توجه بیشتر شود تهاجمات فرهنگی است که سیل آسا بسوی جوانان افغانستان درحال جاری شدن هست و هیچ توجهی به آن نمی شود . او در حالی که از مقامات دولتی افغانستان خواست تا جلو تهاجمات فرهنگی بیگانه را بگیرند گفت : این را بدانید که این تهاجمات مخرب تر از تجاوزات نظامی می باشد که یکی از مصیبتهای آن دامن زدن بر مشکلات ریز بین فرق اسلامی در افغانستان است .
وی مسوولیت رسانه های افغانستان را در این زمینه بسیار مهم ارزیابی کرده گفت : مسوولین رسانه ها و به خصوص قلم به دستان افغانستان ،رسالت دارند تا عواقب این فرهنگ ستیزی را به ملت افغانستان گوشزد کنند باشد تا مردم مسلمان این کشور ناخواسته در بند این تهاجمات اسیر نشوند .
رییس اتحادیه زنان هرات در بخش دیگری از صحبتهایش گفت : امروزه افغانستان متاسفانه مشکلات فراوانی دارد و کشوریست که تازه از بحرانهای بزرگ بیرون آمده است ، امید می رود با همکاریهای بیشتر فرهنگی کشور همسایه و دوست جمهوری اسلامی ایران ، فرهنگ غنی اسلامی را در افغانستان تقویه کنیم و در پهلوی آن بتوانیم اصل فرهنگ اصیل افغانی را هم پیدا کنیم .
دیگر سخنران این گردهمایی آقای "روح الامینی" یکی از اساتید معارف ولایت هرات بود . او نیزدراین مراسم که به تجلیل از هفته وحدت بین مسلمین برگزار شده بود از آحاد ملتهای مسلمان جهان خواست اگر می خواهید آزاد ، سربلند و پیروز زندگی کنید وحدت ویکپارچگی را سرلوحه زندگی تان قرار دهید .
وی افزود : پیامبر اکرم ( ص) توانست میلیونها انسان مسلمان در اقصا نقاط جهان را برادر هم بخواند وآنان را در زیر پرچم توحید گرد آورد ، او توانست به تنهایی مسلمانان را درس عزت و سربلندی در زیر نام وحدت کلمه بیاموزاند و وحدت را در جامعه اسلامی نهادینه کند .
آقای" روح الامینی" همچنین گفت : ما که پیروان آن حضرت هستیم بر ماست تا بنا به دستور اکید اسلام، تفرقه و پراکندگی را فراموش کنیم و دست اخوت و برادری را تحت نام مسلمان به هم بدهیم و از دستاورد های دین مقدس اسلام در برابر توطئه های دشمنان حراست و پاسبانی کنیم .
این استاد معارف هرات گفت : اگر وضعیت کنونی جوامع اسلامی را در کشور های اسلامی به خوبی مطالعه کنیم درخواهیم یافت ، بیشترین مشکلات برای مسلمان از سوی کشورهای متجاوز غربی تحمیل می شود و یگانه راه برون رفت ازاین معضل فقط در اتحاد و همدلی نهفته است .
او همچنان افزود : کشورهای مغرض در طول تاریخ درپی پراکندگی مسلمانان بودند و سعی داشتند نگذارند مسلمانان به اتحاد عملی دست پیدا کنند و در این راه از هیچ حربه ای دریغ نکردند ، روزگاری با تجاوز به کشورهای اسلامی قصد برهم زدن نظم و امنیت را داشتند و امروز نیز با ایجاد تفرقه در بین فرق اسلامی می خواهند به آرمانهای چندین ساله خود دست پیدا کنند .
در بخشی ازاین محفل خانم" نجفی" مسوول موسسه فاطمیه نیز در جمع برخی از فرهنگیان و دانشجویان ولایت هرات سخنرانی نمود .
وی با اشاره به وقایع صدر اسلام و زحماتی که پیامبر اکرم ( ص ) برای گسترش فرهنگ اسلامی کشیده اند گفت : رسول الله (ص) در آغاز بعثت شان به تنهایی توانستند تا فرهنگ اسلام را در جزیره العرب معرفی نموده و با ایجاد اتحاد در بین مسلمانان ، اسلام را به بزرگترین قدرت جهان مبدل کند .
خانم "نجفی" افزود : رسالت کنونی مسلمانان در برابر این همه از خودگذری رهبران دینی اینست که وحدت بین خود را حفظ کرده از ارزشهای اسلام به خوبی دفاع نمایند .
آقای" فرهنگ" رییس انجمن ترکمنهای ولایت هرات نیز در این جمع ضمن تهنیت هفته وحدت در بین مسلمانان گفت : زمانی که اسلام در سرزمین عربستان ظهور کرد ، همه ملیتها ، اقوام و قبایل را باهم برابر دانست و تلاش کرد تا بین گروهها و مذاهب ایجاد اتحاد نماید و در این راه پیروز شد .
وی افزود : در طول تاریخ امپراتوریهای بزرگ توسط مسلمانان ساخته شد و بزرگترین و اصیل ترین فرهنگ توسط مسلمانان ایجاد گردید که همه وهمه زاده وجود وحدت در بین آنان بود . امروز نیز نیاز مبرم بشریت به خصوص مسلمانان در برابر موجی از نا هنجاریها اتحاد است .

در بخش پایانی این مراسم "رحیم محمدی یکتا" سرکنسول ایران در هرات ضمن تقدیر از دانشجویان و فرهنگیان ولایت هرات که در این گردهمایی اشتراک کرده بودند گفت : بحث پیرامون اتحاد و همدلی است ، بارها روی این موضوع صحبت شده و راههای ایجاد یک دلی در بین مسلمانان بررسی شده است اما مهمترین عامل که می تواند جهان اسلام را ازاین بحران کنونی رهایی بخشد همین اتحاد است که باید به صورت عملی دربین جوامع بشری حاکم شود .
آقای "محمدی یکتا" افزود : عامل بروز نفاق و پراکندگی مسلمانان همین دشمنان به ظاهر قدرتمند جهان هستند که از اتحاد مسلمانان در ترس و حراسند وکشورهای زورگو صدها سال است که کشورهای اسلامی را تحت سیتره و سلطه خود قرار داده اند و منافعشان را در نفاق مسلمانان می بینند. .
سرکنسول ایران در هرات افزود : دشمنان اسلام در تلاش هستند تا در بین مسلمانان به نامهای مختلف مشکل ایجاد کرده و نفاق و پراکندگی را در بین آنان دامن می زنند و از همین نقطه ضعف مسلمین استفاده کرده، تمام دارایی و ثروت آنان را به یغما می برند .
او همچنین گفت : کشورهای اسلامی دارای معادن بی شمار ، ثروتهای سرشار و دریاهای نفت هستند که همین مسأله باعث شده است تا دشمنان اسلام در پی ایجاد نا امنی در این کشورها بشوند و از بی خبری مسلمانان استفاده کرده، منابع غنی آنان را به سادگی از دستشان بیرون کنند .
آقای" رحیم محمدی یکتا" همچنین گفت : بیایید عهد ببندیم از ارزشهای دین مقدس اسلام به گونه شایسته آن دفاع کنیم و در زیر پرچم اسلام و با پیروی از دستورات این دین ارزشمند وحدت و اتفاق را دربین جامعه اسلامی گسترش دهیم .
در خلال این مراسم بخشهایی از پیام مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران که در خصوص وحدت و انسجام ملتهای مسلمان ایراد گردیده بود، نیز قرائت گردید .

عملیات نوروز
گزارش كاظم حيدري

فرمانده عمومي پوليس زون 303 پامير در شمال افغانستان از پاكسازي نزديك به 100 قريه از وجود مخالفان مسلح دولت و كشته و زخمي شدن بيش از 20 تن از اين افراد در ولايت بغلان خبر داد.
جنرال"محمد داوود" كه در مقر فرماندهي عمومي نيروهاي پوليس در شهر مزار شريف با خبرنگاران سخن مي گفت، با برشمردن دستاوردهاي عمليات تصفيه اي موسوم به نوروز كه از چهار روز قبل در مربوطات ولايت بغلان از سوي نيروهاي اردو و پوليس و امنيت ملي افغانستان راه اندازي گرديده است، گفت: پايگاههاي شورشيان كه در اين عمليات تخريب و به تصرف نيروهاي دولتي درآمده است از مهمترين و مستحكم ترين مراكز نظامي افراد وابسته به گروه طالبان بوده كه در سه سال گذشته شكستي را متحمل نشده بودند.
فرمانده عمومي پوليس در زون شمال افغانستان وجود برخي از اتباع خارجي در صفوف مخالفان مسلح را تاييد نمود و گفت: حدود 20 تا 30 نفر از اتباع كشورهاي مختلف كه وابسته به گروه القاعده مي باشند در جمع شورشيان مسلح ديده شده است و تحت تعقيب نيروهاي امنيتي افغان قرار دارند.
جنرال" محمد داوود" حملات انفجاري گروه طالبان بالاي مراكز غير نظامي را كه اخيراً در ولايت كابل و جلال آباد و كندوز به وقوع پيوست را نشان دهنده ضعف و ناتواني اين افراد در روياروي با نيروهاي مسلح ذكر نمود.
وي تاكيد نمود كه سعي بر اين هست تا به هر شكل ممكن از پيوستن مجدد كساني كه به پروسه صلح مي پيوندند به مخالفان مسلح دولت جلوگيري و اذهان آنان از افكار منفي و كينه توزانه شستشو گردد.
وي تاكيد كرد كه تلاشها بر اين هست كه اندك پايگاههاي ديگري كه از دشمن در برخي از مناطق ولايت شمال افغانستان باقي مانده است نيز هرچه زودتر از بين بروند كه به گفته "داوود" مخالفان مسلح دولت هيچ گونه خطوط ارتباطي در شمال افغانستان نداشته باشند.


مرور سایتها و نشریات

پیام آفتاب
تحقیقات درباره کشته و زخمی شدن غیرنظامیان در عملیات هفته گذشته نیروهای بین المللی در کنر، به درگیری میان رییس جمهور" کرزی" و مقامات نیروهای بین المللی مبدل شده است.
برخی از افسران نیروهای خارجی در اشاره به یک گزارش گفتند که برخی از والدین افغان اطفال خود را با سوزاندن دست و پایشان تادیب و تنبیه می کنند و پس از آن ادعا می کنند که این کودکان در حمله نیروهای خارجی زخمی شده‏اند.
"وحید عمر" سخنگوی ریاست جمهوری اظهارات افسر نیروهای دریایی آمریکا، «گریگوری اسمیت» در این باره را که مسؤول ارتباط نیروهای بین المللی کمک به امنیت نیز می باشد شنیع، توهین کننده و ناشی از نژاد پرستی خواند. او خواستار توضیحات مزید در این باره شد.

آژانس باختر
"حامد کرزی"، رییس جمهوری اسلامی افغانستان با شماری از اعضای شورای علمای اهل تشیع در قصر ریاست جمهوری ملاقات کرد. بر اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس اطلاعاتی باختر، در ین دیدار پیرامون وضعیت عمومی کشور و شماری از مسایل مهم بحث گردیده و اعضای شورای علمای اهل تشیع به خاطر بهبود وضعیت فعلی کشور و تدابیری که دراین راستا موثر می باشد نظریاتشان را ارایه داشتند. به همین گونه دراین دیدار علمای اهل تشیع پیرامون تعلیم و تربیه و به صورت اخص به خاطر بهبود تعلیمات اسلامی در کشور پیشنهادات مشخص به رییس جمهور کشور ارایه داشتند.


طلوع نیوز
بربنیاد گزارشها، در روابط میان رهبران بلندپایۀ طالبان در پاکستان و فرماندهان محلی آنان در افغانستان دربارۀ آغازعملیاتها دراین کشور درز ایجاد شده است.
نیویارک تایمز نگاشته است که عواملی چون افزایش فشارهای نظامی برطالبان و شکستهای پی هم این گروه در نبرد ها باعث شده اند که فرماندهان محلی طالبان دیگر به جنگیدن تمایل نداشته باشند.
هرچند رهبران طالبان در پاکستان بر زیردستانشان فشار می آورند که به میدانهای جنگ برگردند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید