دوشنبه, 27 جوزا 1392 14:09

ناامنی ها و پروسه صلح

ناامنی ها و پروسه صلح

 

 

 

رئيس جمهور افغانستان گفت طالبان مورد استفاده قدرتهاي خارجي قرار گرفته است. حامد کرزي روز جمعه در ديدار با شوراي سراسري علماي افغانستان گفت طالبان فقط در حد يک نام بوده و اعضاي آن مورد استفاده قرار گرفته است.کرزي افزود تلاش مي کنيم روند صلح را با دقت و احتياط به جلو ببريم تا اين پروسه به طور کامل اجرا شود.

ريس جمهور افغانستان از طالبان خواست خود را از سلطه بيگانگان نجات دهند و به آغوش کشور و مردم برگردند.

در همین حال سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید، در صورتی ادامه حملات گسترده طالبان، برای حکومت حامد کرزی ناممکن است که قرار داد امنیتی را با آمریکا امضا کند.

ایمل فیضی گفت: طالبان اجیر به دستور اداره استخبارات و اردوی پاکستان حملات تروریستی را در داخل افغانستان انجام می دهند که در نتیجه آن صدها تن از افغان های ملکی کشته می شوند. این در حالی است که جامعه جهانی که در رأس آن امریکا قرار دارد از این مداخله آشکار پاکستان چشم پوشی می کند.

سخنگوی رئیس جمهور کرزی در ادامه صحبتش افزود: مقامات آمریکا و دیگر کشورهای غربی در گفت‌وگوهایشان با حکومت افغانستان به تکرار تایید کردند که گروه های تندرو مستقر در پاکستان حملات تروریستی را در افغانستان انجام می دهند.

واقعیت آنستکه ناامنی همچنان بزرگترین چالش فراروی افغانستان است و حتی مقامات آمریکایی می گویند افغانستان تا چند سال بعد از 2014 هم نمی توانند امنیت را برقرار کنند اما در مقابل مقامات کابل با اطمینان خاطر از بهبود اوضاع بعد از 2014 سخن می گویند با اینحال تاکید دارند که باید گفتگوهای صلح بدون مداخله خارجی به نتیجه برسد و حتی در این زمینه هشدار داد در صورت ادامه مداخلات خارجی در پروسه صلح ، نام آن کشورها را افشا می کند . همچنین حکومت افغانستان همواره از آمریکا و ناتو خواسته سیاست خود در قبال پاکستان را تغییر دهند.با اینحال در تحولات افغانستان به باور کارشناسان هر کشوری اهداف خود را دنبال می کند .

اما شاید بتوان گفت در چند سال اخیر مهمترین پروسه ای را که دولت کابل دنبال کرده است نشستن سرمیز مذاکره با طالبان است.اما این پروسه به کدام نتیجه رسیده است؟

 

دستگیرهژبر، کارشناس و فعال سیاسی

 

((متاسفانه طرحهای  حاکمیت کنونی در افغانستان ، هیچ ربطی به یک اراده جدی در آوردن صلح در افغانستان ندارد .آنچه انجام می شود فقط به منظور مصروف سازی افکار عامه است و دولت افغانستان نتوانسته است که تئوریهای را پیدا کند تا برنامه هایش در رابطه با گفتگو با مخالفان مسلح دولت جدی گرفته شود و متاسفانه این گفتگوهایی که در قطر هم انجام یافت بی نتیجه خواهد ماند.طالبان از همان اول نگاهشان نسبت به ایجاد دفتر قطر برای توسعه روابط بین المللی شان و ارائه یک تعریف از خودشان در نگاه افکار عمومی جهانی و همچنین برآمدن از انزوا بوده است و هیچ ربطی به گفتگوهای صلح با دولت افغانستان نداشت .))

 

در قضایای افغانستان همواره از نقش پاکستان یاد می شود . در طول 12 سال گذشته تندترین انتقادها نسبت به عملکرد پاکستان در افغانستان از سوی دلت و ملت افغانستان مطرح شده است اما نقش پاکستان در قضیه صلح افغانستان چیست؟

 

محمد موسی فریور، استاد حقوق دانشگاه کابل

 

((کشورهایی که در یک حوزه جغرافیایی زندگی می کنند به مسائل داخلی همدیگر علاقمند هستند و  پاکستان نمی تواند بی تفاوت در برابر انکشافات سیاسی خصوصا انتخابات سال1393 در افغانستان باشند .

 فکر می کنم  همان قسمی که وضعیت در پاکستان حالا روشن شده است که حکومت حزب مردم پایان یافته است همچنان دولت پاکستان هم متوجه هست که سال آینده در افغانستان چه شخصی در راس دولت افغانستان قرار می گیرد و رابطه این دولت آینده افغانستان با کشورهای همسایه از جمله پاکستان چگونه خواهد بود .فکر می کنم  نقش پاکستان در حل معضل افغانستان جدا قابل توجه است ،اگر بحران در افغانستان پایان پیدا کند معنایش این هست که امنیت کشورهای همسایه هم با خطر مواجه می شود و  فکر می کنم نیاز مبرم تمام همسایه ها هست که برای تامین صلح در افغانستان با هم تشریک مساعی کنند تا حداقل خودشان از نظر امنیتی دچار مخاطره نشوند .))

 

پس از شکست طالبان در سال 2001 این گروه به یک گروه شکست خورده تبدیل شد چه عواملی باعث شد که این گروه اکنون یک طرف مذاکره دولتها قرار گرفت و روز به روز نا امنیها خصوصا در افغانستان بیشتر شده است؟

 دستگیرهژبر، کارشناس و فعال سیاسی

((من بارها این مسئله را گفتم که از اول هم برخورد آمریکا و ناتو با طالبان یک برخورد فریبکارانه بود و مجالهایی برای این گروه عمدا داده شد .مسئله دوم این هست که همزمان آمریکا و حامیان غربی دولت افغانستان به تشویق غیر مستقیم ناکار آمدی حاکمیت به داخل کشور پرداختند که در کنار گسترش تولید و قاچاق مواد مخدر فاصله میان مردم و این حاکمیت هر روز عمیقتر می شود  تا طالبان جایگاه خود را باز یابند و به  نیروی قدرتمند تبدیل شوند .در یک کلمه تبارز مجدد طالبان جزئی از برنامه مدیریت بحران کنترل شده آمریکا بود که ما نشانه هایی از آن را امروزمجددا در حیات افغانستان مشاهده می کنیم .

هنوز باید منتظر بود که دفتر طالبان در قطرعملا کار خود را آغاز کند و ایجاد این دفتر هیچ تاثیری در برگرداندن صلح و ثبات پایدار در افغانستان نخواهد داشت و این جزئی از بازی جدید آمریکا از سیاستهای منطقه ای اش بخصوص در کشورهای اسلامی هست بنابراین حوادث بعدی نشان خواهد داد که افغانستان و منطقه به سوی ثبات نخواهد رفت و دفتر قطر به عنوان یک ابزار برای تحقق سیاستهای جدید در آمریکا مورد استفاده قرار خواهد گرفت کما این که هم پاکستان و هم عربستان متحدین اصلی آمریکا در سیاستهای استراتژیک جهانی و منطقوی شان هست  .))

 

در 2 ماه اخیر موجی شدید از حملات و انفجارها در نقاط مختلف افغانستان را شاهد بودیم . گرچه در چند مورد نیروهای امنیتی واکنش قابل قبولی داشتند و توانستند به سرعت مهاجمان را از بین ببرند اما این نگرانی را ایجاد کرد که مخالفان همچنان اهداف خود را از طریق حملات دنبال می کنند.

 

محمد موسی فریور، استاد حقوق دانشگاه کابل

((مخالفان مسلح دولت می خواهند هرازگاهی به نمایش قدرت مبادرت بورزند و جنگ میدان هوایی بین المللی کابل یکی از مظاهر نمایش قدرت مخالفان مسلح دولت بود .در این شکی نیست که این پیشامدها موجب تاثر تمام ملت افغانستان می شود زیرا وقتی که یک افغان کشته یا شهید می شود این موجب آزردگی تمام افغانها و تمام مسلمانان می شود.

فکر می کنم سفر حامد کرزی به قطر یکی از تلاشهای دولت  بود که چگونه مخالفان مسلح دولت را تشویق کنند که با دولت افغانستان وارد مذاکره شود .اما وقتی  از مذاکره و از صلح گپ می زنیم راه حلش همین هست که از پیش شرطهایی که موجب به بن  بست کشیده شدن مذاکرات می شود هر دو طرف باید صرف نظر کنند و باید با آزادی عام و تام هر دو طرف روی میز مذاکره بنشینند و روی مسائل منازعه ،آزادانه بحث کنند .متاسفانه دولت افغانستان وحامیان مخالفان مسلح دولت موفق نشده اند شرایط را فراهم سازند که مذاکرات رو در رو و بین دولت افغانستان و مخالفان مسلح دولت صورت بگیرد تا واضحا دو طرف خواستها و آرزوها و نیازهایشان را برملا بسازند .))

........................................................................................

مرور سایتها و نشریات

 

پژواک

اعضای شورای همکاری احزاب و نهادهای سیاسی که بیش از 23 حزب و جریان سیاسی کشور شامل آن است  پیرامون انتخابات آینده ریاست جمهوری در افغانستان گفت و گو کردند.

 گفته شده است که در این دیدار، اعضای شورای همکاری احزاب تاکید کرده اند که تنها گزینه برای آینده افغانستان برگزاری یک انتخابات سالم و شفاف است و هیچ گزینه دیگری نمی تواند جای آن را بگیرد.

 

آوا

افغانستان خواستار برگزاری یک نمایشگاه عکس با عنوان «چهره‌ای دیگر از افغانستان»، در تهران شده که ایران موافقت خود را با برپایی این نمایشگاه در نگارخانه سازمان فرهنگی، هنری کشورهای فارسی‌زبان (CPR) اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری آوا به نقل از خبرگزاری مهر، نخستین جلسه شورای نمایندگان اعضای تشکیل‌دهنده سازمان فرهنگی، هنری کشورهای فارسی‌زبان (CPR) چندی پیش با حضور سفیرهای افغانستان و تاجیکستان در ایران و نیز نماینده وزارت امور خارجه ایران  در محل این سازمان در تهران برگزار شد که سه طرف این سازمان (افغانستان، ایران و تاجیکستان) به توافق‌هایی هم رسیده‌اند.

یکی از این توافق‌ها در پی پیشنهاد افغانستان و تاجیکستان به طرف ایرانی مبنی بر آموزش تعدادی از کارکنان کتابخانه ملی این دو کشور در زمینه کتابداری و مرمت نسخ خطی و اسناد قدیمی حاصل شد.

بر این اساس کتابخانه ملی ایران، آمادگی خود را برای برگزاری یک دوره آموزشی در این راستا به سازمان فرهنگی، هنری کشورهای فارسی‌زبان و از آن طریق به کتابخانه‌های ملی افغانستان و تاجیکستان اعلام کرده است.

 

وخت

وزیر صحت عامه از توزیع رایگان بیش از نصف واحدهای بانک خون به صورت رایگان برای بیماران عاجل خبر داد.

داکتر ثریا دلیل وزیر صحت عامه ، در مراسم روز جهانی اهدای خون در کابل گفت: در گذشته در مراکز بانک خون، خون به صورت متبادل عرضه می شد، ولی در حال حاضر با افزایش اهدا کنندگان خون و راه اندازی تبلیغات جمع آوری خون توسط این مراکز، بیش از نصف واحدهای خونی به صورت رایگان به نیازمندان توزیع می گردد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید