امام رضا (ع) http://dari.irib.ir Thu, 31 Jan 2019 08:12:21 +0430 fa-af شعرسرایی اقوام ایرانی در مدح ضامن آهو http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/120397-شعرسرایی-اقوام-ایرانی-در-مدح-ضامن-آهو http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/120397-شعرسرایی-اقوام-ایرانی-در-مدح-ضامن-آهو

 

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس، شیراز در چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، میزبان جشنواره شعر رضوی اقوام ایرانی است. مسئول دبیرخانه نمایندگی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در ولایت فارس با اعلام این خبر گفت: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) توجه ویژه ای به تاثیرگذاری بر مخاطبان دارد لذا در این دوره از جشنواره، برنامه موضوعی استان فارس از هنری به فرهنگی، تغییر یافت و سومین حرم اهل بیت میزبانی جشنواره شعر رضوی اقوام ایرانی را برعهده گرفت.

بهاره شفیعی با بیان اینکه در جشنواره بین المللی امام رضا(ع) جای اشعار اقوام ایرانی در مدح ضامن آهو، خالی بود، گفت: کشور ما میزبان قومیت های مختلفی است که عاشقانه امام هشتم(ع) را دوست دارند به همین دلیل  جشنواره شعر رضوی اقوام ایرانی برگزار می شود تا ارادتمندی هایی مردمان این کشور به ساحت حضرت ثامن الحجج(ع) در آن عرضه شود.

شفیعی تاکید کرد: جشنواره شعر رضوی اقوام ایرانی در ابتدا نیازمند تشکیل اتاق فکر بود که برهمین اساس از تمامی اساتید برجسته دانشگاه شیراز در حوزه ادبیات و همچنین از شاعران آیینی یا شاعران دارای اشعار قومی و بومی از استان های مختلف کشور برای بحث و تبادل نظر دعوت به عمل آمد و بعد از تشکیل چند جلسه، کارگروهی منسجم در این حوزه شکل گرفت.

مسئول دبیرخانه نمایندگی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در ولایت فارس خاطرنشان کرد: از تمامی ولایت هایی که دارای قومیت های خاصی هستند برای معرفی داور به جشنواره کمک خواسته شد.

وی تصریح کرد: دو حوزه شعر عربی و ترکی به دلیل همپوشانی با جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری و جشنواره شعر رضوی به زبان عربی از جشنواره شعر رضوی اقوام ایرانی حذف شد و در مقابل گویش های فارسی به جشنواره اضافه شد.

استفاده از ظرفیت‌ نماز جمعه زاهدان در معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی سیستان و بلوچستان ضمن تشریح فعالیت‌ها و برنامه‌های صورت گرفته در خصوص برگزاری هرچه باشکوه‌تر جشنواره کتابخوانی رضوی، از همکاری امام جمعه زاهدان و معرفی این جشنواره از تریبون نماز جمعه  این شهرخبر داد.

اسفندیار زیدآبادی با اشاره به برگزاری ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ایران گفت: اجرای این‌گونه برنامه‌ها در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و شناساندن فضایل رضوی در جامعه بسیار موثر است.

وی ادامه داد: با توجه به نیاز همکاری با همه ارگان‌ها و سازمان‌های فرهنگی در برگزاری باشکوه‌ این جشنواره، مذاکراتی با سازمان صدا وسیمای مرکز ولایت صورت گرفت و مقرر شد تیزر تبلیغاتی این جشنواره همه روزه ۶ الی ۸ نوبت از طریق شبکه‌های محلی پخش شود، ضمن اینکه در برنامه مجله فرهنگی سیمای استان نیز معرفی طرح به‌طور کامل انجام گرفت و کتاب‌های این جشنواره توسط مدیرکل و کتابداران معرفی شد.

دبیر جشنواره کتابخوانی رضوی در سیستان و بلوچستان با اشاره به ظرفیت فضای مجازی و لزوم استفاده از این فضا برای تبلیغ جشنواره کتابخوانی رضوی خاطرنشان کرد: ضمن بارگذاری فایل کتاب‌ها در پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تبلیغات این جشنواره نیز در فضای مجازی منتشر شده است.

برگزاری کارگاه فیلمنامه‌نویسی رضوی

کارگاه فیلمنامه نویسی رضوی با حضور مهران کاشانی فیلمنامه‌نویس سینمای کشور ایران در حاشیه برگزاری جشنواره فیلم رضوی در یزد برگزار می شود.

مهران کاشانی مدرس دانشکده سینما و تئاتر و  از اعضای اصلی شورای مرکزی کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران است. اولین فعالیت حرفه‌ای کاشانی حضور در گروه کارگردانی فیلم «زیر نور ماه» بود. سپس به‌عنوان دستیار کارگردان مشاور فیلمنامه و برنامه ریز، با فیلم «اینجا چراغی روشن» است، به کارگردانی رضا میرکریمی، به طور جدی کار خود را در سینما آغاز کرد.

کارگاه فیلمنامه نویسی با حضور مهران کاشانی ۲۶ و ۲۷ تیرماه در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی هنری امام علی (ع) در دو سانس صبح و بعدازظهر از ساعت ۱۰ الی ۱۳ و ۱۷ الی ۲۰ برگزار می شود.

اکران آثار دوره های گذشته در جشنواره فیلم رضوی در یزد

فیلم های ادوار گذشته جشنواره فیلم رضوی ۲۱ تا ۲۴ تیرماه در حاشیه برگزاری این جشنواره در شهر یزد اکران می شود.

در روز نخست فیلم های «باد چیزی خواهد گفت»، «از میان این مسیر سبز»، «خانه ای برای ما»، «طلب»، «قند مکرر»، لحظه قطعی»، «فوتسال هم آفساید دارد»، «نیست...»، «هشت دقیقه تا بهشت»، «در خانه کسی نیست»، «هفت سین مقدس»، «جای خالی احمد»، «همچو حافظ»، «سه پسر سه دختر»، «انار نارس»، «سه چنگ حاک» و «خدایخانه» از ساعت ۱۶ تا ۲۲ در ۵ سانس به نمایش در می آیند.

در روز ۲۲ تیرماه نیز فیلم های «پارادوکس»، «رویای خاکستری»، «آقای الفت»، «نوبت سید مهری»، «طبیعت جاندار»، «روستای خواستکوه عقدا و مراسم ۲۸ صفر»، «سوی»، «غفران»، «علی دکه ای»، «دیدار دوست»، «در انتظار رضا»، «راهیان بسوی نور»، «رضا»، «شات نهایی»، «یادگار»، «شب مهتاب»، «سلام پدر سلام مادر»، «آرزوهایت را به خاک بسپار»، «همه آنچه من دارم» و «پایش» از ساعت ۱۷ تا ۲۲ در چهار سانس به نمایش در می آید.

همچنین جلسات نقد و بررسی این آثار نیز پس از اکران فیلم ها برگزار می شود.

مسجد جامع یزد، الهام بخش پوستر جشنواره فیلم رضوی

پوستر یازدهمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه مستند و داستانی رضوی در یزد از سری برنامه های چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) طراحی شد.

در پوستر این دوره از جشنواره فیلم رضوی مانند سال گذشته از المان های ایرانی و اسلامی استفاده شده است.

همچنین المان هایی مانند کاشی کاری های مسجد جامع با رنگ فیروزه ای که نشانی از یزد دارد نیز در این پوستر به چشم می خورد. تلاش گروه طراحی این بوده تا فضای پوستر معنوی بوده و در خور شان نام امام رضا(ع) باشد.

پوستر دوره یازدهم جشنواره فیلم رضوی با نشانه هایی از مسجد جامع یزد طراحی شده است. مسجد جامع یزد، بنایی تاریخی با بیش از ۹۰۰ سال قدمت از زیباترین مساجد جامع کشور و یکی از شاهکارهای معماری و تاریخی ایران به شمار می رود.

خاک کاشی و همه مصالح این مسجد از کربلاست و برای ساختن آن به جای استفاده از آب از گلاب استفاده شده است. نقش‌های به کار رفته در تزیینات مسجد جامع یزد، نمادهایی هستند که به گونه‌ای با عقاید مذهب شیعه ارتباط دارد؛ این نگاره‌ها شامل نقوش شمسه و ستاره، نقش قندیل، نقوش محراب مانند، گچ‌بری‌های زنجیره‌ای و غیره است.

بیشتر این نقوش، مانند ستاره پنج‌پر مفاهیم نام‌های حضرت محمد (ص)، حضرت علی (ع) و پنج تن آل عبا، امام حسین (ع) را در بر دارند و یا مانند شمسه‌های دوازده پر به مفاهیم دوازده امام، اشاره می‌کنند و یا هم‌چون شمسه‌های ۷۲ پر یادآور وقایعی چون حادثه کربلا و عاشورا، شهدای ۷۲ تن، و شهادت حضرت علی(ع) هستند.

ارسال ۱۲۰ هزار دلنوشته به دبیرخانه جشنواره نامه‌ای به امام رضا

با توجه به استقبال مردم از جشنواره نامه ای به امام رضا(ع)، مهلت ارسال آثار به یازدهمین جشنواره بین المللی نامه ای به امام رضا(ع) تا ۲۵ تیرماه تمدید شد.

معاون فرهنگی ارشاد مازندران با اعلام این خبر گفت: تاکنون بیش از ۱۲۰ هزار اثر در بخش های مختلف به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد.

عباس زارع افزود: دبیرخانه یازدهمین جشنواره نامه ای به امام رضا(ع) از شهریور ماه سال گذشته آغاز به کار کرده است و نامه های ارسالی متقاضیان را جمع آوری می کند.

یازدهمین جشنواره بین المللی نامه ای به امام رضا(ع) از سری برنامه های چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) همزمان با ایام دهه کرامت و میلاد مسعود امام رضا(ع) و حضرت معصومه (س) به میزبانی استان مازندران برگزار می شود.

پایان مهلت ارسال آثاربه جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی

دبیر چهارمین جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی گفت: ولایت قزوین در سال ۹۵ میزبان چهارمین جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی است که امیدواریم با اقدامات انجام شده شاهد حضور علاقمندان به این عرصه از سراسر کشور ایران باشیم.

اکبر اسکندری نژاد با اعلام این خبر اظهار کرد: در چهارمین جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی تا به امروز آثار بسیاری به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که امیدواریم این آثار بتواند تاثیرگذاری لازم را در زمینه های مختلف داشته باشد.

دبیر چهارمین جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی خاطرنشان کرد: تولیدات و آثار علاقمندان در عرصه رسانه های دیجیتال و تولیدکنندگان این بخش از استان های متعدد و در زمینه های مختلف براساس فراخوان جشنواره است که این مهم نشان دهنده استقبال مطلوب علاقمندان از این جشنواره است.

وی از پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه چهارمین جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی خبر داد.

تمجید از ۸ نفر برگزیده جشنواره مشاعره رضوی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ولایت بوشهر گفت: زمان نام نویسی جهت شرکت در یازدهمین جشنواره سراسری مشاعره رضوی و هفتمین جشنواره ولایتی مشاعره دانش آموزی رضوی به پایان رسید.

حمیده ماحوزی افزود: مرحله ثبت نام در جشنواره مشاعره رضوی با نام نویسی ۳۶۰ نفر  به اتمام رسید، که  نفرات برگزیده از طریق داوری تلفنی انتخاب و به بخش اصلی جشنواره راه خواهند یافت.

دبیر یازدهمین جشنواره مشاعره رضوی گفت: با حضور برگزیدگان در جشنواره اصلی و مشاعره حضوری، ۸ نفر برگزیده اصلی معرفی خواهند شد که به این افراد جوایز نقدی از ۶ تا ۱۳ میلیون ریال به همراه لوح شرکت و تندیس جشنواره به سه نفر اول اهداء خواهد شد.

ماحوزی اضافه کرد: در هفتمین جشنواره ولایتی مشاعره دانش آموزی رضوی نیز به ۵ نفر برگزیده جوایزی معادل ۵ میلیون و پانصد هزار الی ۳ میلیون و پانصد هزار ریال به همراه لوح شرکت به همراه تندیس به سه نفر اول  اهدا خواهد شد.

به گفته وی، هفتمین جشنواره استانی مشاعره رضوی ۱۳ مرداد و یازدهمین جشنواره سراسری مشاعره رضوی از سری برنامه های چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) ۲۰ مرداد/اسدماه همزمان با ایام دهه کرامت در شهر ساحلی بوشهر برگزار می شود.

 

 

 

]]>
امام رضا (ع) Mon, 11 Jul 2016 14:15:59 +0430
تسلط امام رضا(ع) به زبان‌های مختلف برای مبلغان قرآنی الگو باشد http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/119949-تسلط-امام-رضا-ع-به-زبان‌های-مختلف-برای-مبلغان-قرآنی-الگو-باشد http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/119949-تسلط-امام-رضا-ع-به-زبان‌های-مختلف-برای-مبلغان-قرآنی-الگو-باشد تسلط امام رضا(ع) به زبان‌های مختلف برای مبلغان قرآنی الگو باشد

 

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس، جواد فروغی، مبلغ بین‌المللی قرآن کریم درباره تاثیر برگزاری جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) بر ترویج آموزه‌های گفت: هر کاری برای اهل بیت(ع) انجام شود، کم است حتی اگر خطا باشد یعنی رفتن راهی بدون ثمر اما با نیت خدمت، بهتر از نشستن و بی تفاوتی است، اما بهتر آن است که وقتی دشمن با اتاق فکر برای ضربه زدن به ما عمل می کند ما هم کاری کنیم که نتیجه لازم را بگیریم.
وی با تاکید بر لزوم اقدام و عمل در فعالیت های مربوط به ائمه(ع) بیان کرد: وقتی پولی از بیت المال برای اهل بیت(ع) هزینه می شود بهتر است به گونه ای باشد که آن حضرات(ع) راضی باشند، از این رو، باید جشنواره ها هر سال از نظر علمی و محتوایی و نیز جذابیت های هنری ارتقاء یابد و این توصیه ائمه(ع) است که امروز ما مثل دیروزمان نباشد بلکه باید تحول آفرید و این اقدام و عمل می خواهد هم در حوزه محتوا هم تامین بودجه و امکانات.
فروغی درباره چگونگی استفاده از فضای تبلیغ قرآن برای ترویج و تبیین سیره و آموزه های رضوی ادامه داد: نه فقط سیره رضوی بلکه سیره دیگر معصومان(ع) را نیز می توان با فعالیت های قرآنی تبلیغ و ترویج کرد چراکه که اهل بیت(ع) خود مفسران حقیقی قرآن هستند و اگر بخواهیم وارد عرصه تبلیغ شویم، ابتدا باید ائمه(ع) را بشناسیم و برای این شناخت هیچ راهی بهتر از تفاسیر آن حضرات(ع) از آیات وحی وجود ندارد.
وی با اشاره به تعدد مذاهب در دنیا اظهار کرد: برای شناساندن ائمه(ع) به پیروان این مذاهب که بیشترشان حتی مسلمان نیستند می توان با قرآن و تفسیر اهل بیت(ع) از آیات اقدام کرد چراکه این تفسیر خروجی ارتباط خاص اهل بیت(ع) با خدای متعال است؛ بنابراین، اگر تفسیر قرآن ائمه(ع) را به زبان های مختلف عرضه کنیم تاثیری شگرف در ترویج سیره و آموزه های آنها بر جای می گذارد.
فروغی با اشاره به تسلط امام رضا(ع) به زبان‌های مختلف تصریح کرد: ایشان وقتی عالمان از راه‌های دور و نزدیک به محضرشان می‌رسیدند با زبان خودشان با آنها سخن می‌گفتند که این باید برای مبلغان یک درس باشد تا کلام وحی را بدون واسطه به آنها عرضه کند. از این رو، صرف برگزاری همایش و برنامه ای برای عده‌ای معدود که همه در یک خط مذهبی و دارای عشق واحدند، جز افزایش شناخت، تاثیر دیگری نخواهد داشت اما با عرضه تفسیر و سیره اهل بیت(ع) به زبان های روز دنیا می توان تاثیرات شگرفی را رقم زد.
مبلغ بین المللی قرآن با تاکید بر لزوم بیان حقیقت کلام اهل بیت(ع) و شناخت نهج البلاغه و روایات ائمه(ع) بیان کرد: متاسفانه ما از این دریای ژرف فهم اندکی داریم و اگر از ما سوال شود بیشتر ما نمی توانیم حتی چند حدیث را ذکر کنیم!، اما تلفیق این آموزه ها با هنر و تولید آثار تلویزیونی و سینمایی می تواند در افزایش فهم ما از سیره اهل بیت(ع) کارساز باشد، چنان که مجموعه «ولایت عشق» درباره آموزه های امام رضا(ع) چنین تاثیری بر جای گذاشت.
وی درباره تجارب شخصی خود به عنوان مبلغ در اثرگذاری چنین راهبردهایی ابراز کرد: من بالغ بر 15 ساعت فقط به زبان انگلیسی در شبکه های مختلف درباره اهل بیت(ع) سخنرانی کرده ام اما همین سخنرانی ها در تلفیق با هنرِ کارگردانی و تصویرسازی تاثیر دوچندان یافت، چراکه تلفیق علم و هنر چنین تاثیری دارد.
فروغی افزود: شخصی تعریف کرد در کشوری زندگی می کرده که 99 درصد مردم بت پرست بودند اما روزی او با جماعتی سیاهپوش و گریان مواجه می شود و وقتی از چرایی اندوه آنها می پرسد دوستی به او می گوید که این دسته عزاداری و سنج و طبل برای محرم حسینی است و بعد مقالاتی را برای آشنایی با عاشورا در اختیارش می گذارد... سرانجام این آشنایی، به تشرف آن فرد به تشیع و تحصیل در حوزه علمیه می انجامد!؛ این یعنی تلفیق علم(آن مقالات) و هنر(عزاداری ائینی) در عرضه آموزه های اهل بیت(ع) چنین تاثیرات شگرفی بر جای می گذارد.
این چهره نام آشنای قرآنی درباره رسالت نخبگان برای عرضه معارف اهل بیت(ع) تاکید کرد: بهترین راهبرد تاکید مقام معظم رهبری بر مسئله اقدام و عمل است یعنی باید فارغ از شعار و لغلغه های زبانی حرکت کرد و من خود چنین می کنم و رمز پیشرفتم را همین می دانم. برای امسال نیز نگارش کتاب و تولید برنامه های ماهواره ای را در دستور کار دارم تا ائمه(ع) را آنگونه که هستند معرفی کنم نه آنطور که دشمن بر آنها می تازد.
به گفته وی، یک مبلغ باید در کنار سخن، اقدام و عمل داشته باشد تا در انتهای سال خروجی کارش را ببیند. هر کس این رویکرد را داشته باشد یقینا از موازی کاری و کارهای سطحی پرهیز می کند و اینچنین بودجه ها و امکانات در جای مناسب و بهتر هزینه می شود.

 

 

 

]]>
امام رضا (ع) Sun, 03 Jul 2016 17:30:32 +0430
جشنواره امام رضا(ع) می تواند سیره رضوی را تبیین کند http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/118894-جشنواره-امام-رضا-ع-می-تواند-سیره-رضوی-را-تبیین-کند http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/118894-جشنواره-امام-رضا-ع-می-تواند-سیره-رضوی-را-تبیین-کند

 

 

 

به گزار ش خبرگزاری مهر، ابوالفضل بهرامپور، مفسر و مترجم قرآن درباره راهکارهای وارد کردن سیره و آموزه های رضوی در سبک زندگی مردم گفت: نه فقط سیره حضرت رضا(ع) بلکه اگر آموزه های گفتاری و رفتاری همه ائمه علیهم السلام در قالب هایی همچون کتاب، فیلم و ... به شیوه صحیح و مطلوب و به دور از اطناب به مردم منتقل شود، قطعا پذیرای آن می شوند.

وی با اشاره به نگارش کتاب پنج جلدی «زندگی با قرآن» اظهار کرد: می توان چنین کارهایی را نیز برای امام رضا(ع) انجام داد و از آیاتی از قرآن که ایشان در بیانات خود استفاده و یا برداشت و معنا کرده اند را الهام گرفت چراکه امام(ع) در احادیث خود شواهد قرآنی آورده اند؛ اینچنین برخوردی با سیره رضوی انسان را به خیلی چیزها می رساند.

بهرام پور درباره راه های زیارت با معرفت و تاثیر چنین زیارتی بر سبک زندگی زائران تصریح کرد: باید بیاموزیم همانطور که نوشیدن آب در بین نماز تکبیر ما را باطل می کند و باید دوباره قامت ببندیم زیارت هم آدابی دارد و باید آداب زیارت عرفانی را آموخت و از هر نقطه ای در ایران یا جهان که قصد زیارت حضرت رضا(ع) را کردیم باید تکبیر گفته و پیمان ببندیم.

مولف مجموعه پنج جلدی «زندگی با قرآن» ادامه داد: این تلقین ها زیارت جدیدی را رقم می زند البته زائر بعد از تشرف به محضر حضرت رضا(ع) باید یک عمل صالح را برای خود در پیش بگیرد و یک گناه را ترک کند و این عمل را به محضر امام(ع) پیشکش کند، وگرنه رفتن به زیارت و بوسیدن ضریح و دوباره همان رفتار زشت و اخلاق بد را ادامه دادن نه کمکی به زائر می کند و نه سبک زندگیش را اصلاح.

وی درباره نقش نخبگان در وارد کردن سیره و آموزه های رضوی به سطح جامعه و مواجهه مردم با آن بیان کرد: باید در کنار مستندهایی که به زندگی علمای مرحوم می پردازد، سبک زندگی علمای حیّ و حاضر را نیز تصویر کرد تا مردم ببینند و دریابند که سیره امامان علیهم السلام قابل الهام گرفتن و پیاده کردن است.

بهرام پور ابراز کرد: متاسفانه ما سیره معصومان(ع) را بد معرفی کرده ایم به گونه ای که بسیاری بر این باورند که اصلا نمی توان این سیره را پیاده کرد، در حالی که با معرفی سیره علما که ائمه(ع) را پیشوای خود قرار داده اند می توان این باور را در مردم تغییر داد و زمینه الگوگیری از امام رضا(ع) را فراهم کرد.

وی تأکید کرد: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) نمونه موفقی از معرفی سیره اهل بیت(ع) به مردم است.

این مفسر قرآن کریم درباره راه های شناساندن چهره واقعی تشیع ناب بیان کرد: من در مجموعه شش جلدی «حق با کیست؟» سعی کرده ام با ادبیات و الگویی خاص با وهابیت مناظره داشته باشم. برای این مهم باید شیوه امام رضا(ع) به ویژه در برخورد با اهل کتاب را بررسی کرده و در نظر بگیریم که چطور عالمانه و همراه با آرامش با آنها برخورد و مناظره داشته اند ما نیز در تبیین معارف ناب اهل بیت(ع) آن را دنبال کنیم.

وی درباره نقش جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در تبلیغ و ترویج آموزه های رضوی گفت: جشنواره می تواند فرهنگ مردم را ارتقاء داده و ذهن آنها را از قشری گری باز دارد، چراکه نگاه ما به حرم اهل بیت(ع) بیشتر از منظر گرفتن حاجت و شفا است در حالی که می توان از طریق این جشنواره سبک و سیره حضرت(ع) را تبیین کرد تا مردم در پی ادامه دادن مسیر برحق ایشان باشند.

بهرام پور با بیان اینکه نباید خواب ها را سند ارتباط با معصومان(ع) قرار داد و مردم را خواب گرا بار آورد، خاطرنشان کرد: می توان با اختصاص دروس جذاب کتب درسی دانش آموزان به سیره و آموزه های رضوی نسلی مانوس با حضرت رضا(ع) تربیت کرد. 

 

 

 

]]>
امام رضا (ع) Mon, 20 Jun 2016 14:30:39 +0430
تولید فیلم حرفه‌ای با محوریت امام رضا(ع) اولویت وزارت ارشاد است http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/117368-تولید-فیلم-حرفه‌ای-با-محوریت-امام-رضا-ع-اولویت-وزارت-ارشاد-است http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/117368-تولید-فیلم-حرفه‌ای-با-محوریت-امام-رضا-ع-اولویت-وزارت-ارشاد-است

 

 

 

رئیس سازمان سینمایی ایران در نشست کارگروه سینمایی جشنواره امام رضا(ع) گفت: اولویت ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تولید فیلم حرفه‌ای با محوریت امام رضا(ع) است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه کارگروه سینمایی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) با حضور حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی کشور ایران، سیدجواد جعفری مدیر عامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)، علیرضا رضاداد مشاور ریس سازمان سینمایی و دبیر سابق جشنواره فیلم فجر، بابک رضایی مشاور امور ولایتهای سازمان سینمایی و مدیران کل ارشاد ولایتهای خراسان رضوی، یزد، گلستان و لرستان (ایران) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

 

 

*خبر خوب ایوبی برای دیدگان منتظر فیلم رضوی

ایوبی در این نشست از همه ظرفیتهای فرهنگی ایران برای جشنواره امام رضا(ع) را اتفاق مهمی در عرصه فرهنگی و هنری کشور دانست و گفت: برای استفاده حداکثری از ظرفیت هنرمندان باید آداب و اصول برپایی جشنواره‌های سینمایی رعایت شود، به همین منظور استفاده از مشاوران هنری و سینمایی برای برپایی جشنواره‌های کیفی ضروری است.

رئیس سازمان سینمایی ایران ادامه داد: این اقدام باعث ارتباط دائمی هنرمندان با جشنواره بین المللی امام رضا(ع) می شود.

ایوبی با بیان اینکه فعالیت برخی ولایتها در جشنواره سیزدهم بسیار رضایت بخش بود، اظهار کرد: به جای سفارش تولید باید به شناسایی آثار تولید شده بپردازیم.

وی با اعلام این خبر که اعتباراتی برای ساخت فیلم حرفه‌ای دینی در نظر گرفته شده است، گفت: اولویت ما ساخت فیلم با محوریت فرهنگ رضوی است.

ایوبی به حاضران توصیه کرد: عمل به احتیاط نکنید و با ظرافت چالش‌های فضای سینمایی را رفع کنید.

* ارسال ۶۹۲ اثر به برنامه‌های سینمایی جشنواره امام رضا(ع)

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) نیز در ادامه جلسه با بیان اینکه براساس آموزه های رضوی خدمت در عرصه فرهنگ از افتخارات است، به سخنان رهبر معظم انقلاب در استفاده بهینه از ابزار هنر و سینما برای تبلیغ و تفهیم مسایل دینی اشاره کرد و افزود: جشنواره های سینمایی در 3 ولایت یزد، گلستان و لرستان تاکنون 692 اثر  در قالب‌های مستند، فیلم کوتاه، انیمیشن و تولیدات تلویزیونی رضوی دریافت کرده‌اند.

سید جواد جعفری با ابراز امیدواری برای ارایه آثار فاخر در جشنواره های سینمایی امام رضا(ع) گفت: باید شرایط به گونه ای رقم بخورد که هرسال نسبت به سال گذشته گامی به جلو برداشته شود.

دبیر چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با تأکید بر اینکه محتوای آثار باید منطبق با فرهنگ رضوی باشد، تصریح کرد: باید تلاش شود تا خروجی جشنواره در اختیار مردم قرار گیرد.

دبیر چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) افزود: باید از همه ظرفیت‌ها برای ارایه آثار باکیفیت بالاتر استفاده شود.

وی در خاتمه تأکید کرد: خروجی تلاشهای یک ساله همه اعضای فعال چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در مراسم اختتامیه در ولایتها نمود خواهد داشت، بنابراین همه تلاش باید بر این باشد که در ولایت های میزبان برنامه های سینمایی مراسمی شایسته و  با شکوه برگزار شود.

* پیشنهاد راه‌اندازی جشنواره فیلم موبایلی رضوی

علیرضا رضاداد دیگر سخنران جلسه کارگروه سینمایی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) بود. وی با بیان اینکه ما در حوزه فضای مجازی غیر فعالیم، گفت: باید برای مشارکت حداکثری مردم در جشنواره امام رضا(ع)، جشنواره فیلم موبایلی راه اندازی کنیم. 

مشاور رئیس سازمان سینمایی کشور با بیان اینکه وجود گوشی های همراه هوشمند می تواند یک فرصت برای ما باشد، اظهار کرد: آثار موبایلی مردم که برخی از آنها بسیار هنرمندانه نیز هست، می تواند فضای خالی کلیپ ها را پر کند.

وی تأکید کرد: از آنجا که ساخت فیلم های بلند زمانبر است، اینگونه فیلم ها می تواند مخاطبان و هنرمندان بیشتری را جذب جشنواره کند.

رضاداد در ادامه تصریح کرد: نباید از جریان سازی رسانه ها در گسترش و توسعه جشنواره غافل شویم و از فرصت به وجود آمده در رادیو و تلویزیون برای مشارکت حداکثری مردم بهره مند شویم.

وی با تأکید براینکه باید توجه هنرمندان را به جشنواره جلب کنیم، ادامه داد: انیمیشن های تولید شده اگر به فضای جشنواره نزدیک باشد می تواند فضای هنری پویایی به جشنواره ببخشد.

دبیر سابق جشنواره فیلم فجر با بیان اینکه تجلیل از هنرمندان و سینماگران عرصه دینی باید اولویت باشد،  تصریح کرد: برای شکل گیری جریان پایدار در سینما نیازمند برخی اقدامات از جمله جذب هنرمندان، استفاده از فضای مجازی و رسانه ها و نیز بازنشر آثار قبلی جشنواره در فضای مجازی هستیم.

*کارگردان معروف سینمای ایران میان خادمان نمونه فرهنگ رضوی

مشاور امور ولایتهای رئیس سازمان سینمایی ایران به ارایه گزارشی از فعالیتهای سینمایی جشنواره امام رضا(ع) پرداخت و گفت: در بخش سینمایی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 3 بخش جشنواره مستند و فیلم کوتاه، پویانمایی و تولیدات تلویزیونی برگزار می شود.

بابک رضایی در تشریح فعالیتهای سازمان سینمایی ایران برای جشنواره چهاردهم اظهار کرد: اعلام فراخوان به صورت گسترده در سایتهای مختلف هنری و سینمایی اولین گام برای برگزاری جشنواره هایی در خور شأن نام امام رضا(ع) است.

وی از انتخاب خادم نمونه فرهنگ رضوی از میان سینماگران کشور ایران خبر داد و افزود: این هنرمند منتخب در آیین اختتامیه جشنواره که در شب میلاد امام هشتم(ع) در مشهد برگزار می شود، تجلیل خواهد شد.

مشاور امور ولایتهای سازمان سینمایی ایران در ادامه گفت: با همکاری دفتر امور جشنواره های سازمان سینمایی و همکاری های بین المللی این سازمان ، ستاد پشتیبانی جشنواره امام رضا(ع) در حوزه سینمایی تشکیل شده است که مدیران مؤسسات مذکور در آن حضور داشتند. نتیجه این جلسات شناسایی 10 اثر از سوی مرکز گسترش سینمای تجربی و10 اثر از سوی انجمن سینمای جوان بود که در کنار آثار رسیده از سوی فراخوان به نمایش در خواهد آمد که امیدواریم موجب غنا و کیفیت بخشی به جشنواره های سینمایی، جشنواره بین المللی امام رضا(ع) شود.

وی در ادامه سخنانش پیشنهاد کرد جلسات تخصصی پژوهشی برای سینماگران جشنواره امام رضا(ع) برگزار شود.

 رضایی گفت: پیشنهادی که از سوی سینماگران مطرح شده است که برپایی کارگاه ایده تا تولید برای فیلم نامه نویسان، آسیب شناسی تولیدات دینی، بررسی نحوه نمایش  معصوم(ع) در فیلم دینی و ایجاد بازار برای فروش آثار تولید شده، از مهمترین پیشنهادات مطرح شده بوده است.

رضایی از حضور 13 اثر تلویزیونی در جشنواره امام رضا(ع) خبر داد و گفت: بنیاد سینمایی فارابی  6فیلم بلند با محتوای فرهنگ رضوی شناسایی کرده است که به جشنواره خواهد رسید و این روند ادامه می یابد تا در «مشهد 2017» به مرحله اکران برسد.

وی در خاتمه از برگزار کنندگان بخش های مختلف حوزه سینمایی جشنواره امام رضا(ع) خواست تا نگاه خود را از مرحله استانی به ملی و بین المللی ارتقاء بخشند.

بر اساس این گزارش، جشنواره فیلم و فیلم نامه بلند رضوی در خراسان رضوی، جشنواره فیلم کوتاه و مستند رضوی در یزد، جشنواره پویانمایی رضوی در گلستان و جشنواره تولیدات تلویزیونی رضوی در لرستان همزمان با دهه کرامت برگزار می‌شود.

 

 

 

]]>
امام رضا (ع) Sat, 28 May 2016 11:41:34 +0430
مسلمان شدن دو بانوی مسیحی در حرم مطهر رضوی http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/116325-مسلمان-شدن-دو-بانوی-مسیحی-در-حرم-مطهر-رضوی http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/116325-مسلمان-شدن-دو-بانوی-مسیحی-در-حرم-مطهر-رضوی

 

 

 

دو بانوی مسیحی از کشورهای استرالیا و آلمان، پس از حضور در حرم مطهر رضوی، مسلمان شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیر امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی گفت: راشل لویس کلاری ۳۹ ساله از کشور استرالیا و جولیا زوتر ۲۹ ساله از کشور آلمان دو بانوی مسیحی بودند که پس از حضور در حرم مطهر رضوی و گفتگو با كارشناسان مذهبی به دین اسلام مشرف شدند.

سید محمد جواد هاشمی نژاد افزود: این دو بانوی مسیحی به واسطه همسران مسلمان خود با دین اسلام آشنا شده اند.
 
هاشمی نژاد با تبریك به این دو بانوی تازه مسلمان گفت: در دورانی زندگی می‌كنیم كه به موازات رشد و آگاهی ملت‌ها، با هجمه‌های وسیع افرادی روبرو هستیم كه تلاش دارند مانع آشنایی افكار و ادیان آسمانی با یكدیگر شوند و نزدیكی میان ملت‌ها را از بین می برند و چهره ملت ها را مخدوش می كنند.
 
وی افزود: براساس آمار، درحال حاضر اسلام دومین دین بزرگ اروپا و غرب است و گرویدن شمار زیادی از جوانان به این دین بزرگ، پدیده ای قابل مطالعه است.
 
هاشمی نژاد افزود: در حال حاضر ۹۰ فیصد رسانه‌های جهان و كانال‌های اطلاع رسانی در اختیار افراد مشخصی است كه سعی در القای تفكرات و عقاید مورد نظر خود به سایر افراد دارند و همین نزدیكی ملت ها به یكدیگر، این قدرت‌ها را به هراس وا داشته است.
 
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه هجوم عداوت آمیز به اسلام و مسلمانان به اشكال مختلف از ۳۰ سال پیش و با نوشتن كتابی به دست سلمان رشدی آغاز شده است و تاكنون نیز ادامه دارد

 

 

 

]]>
امام رضا (ع) Sun, 08 May 2016 16:55:32 +0430
تشکیل اتاق‌های فکر در اجرای مطلوب جشنواره امام رضا (ع) تاثیرگذار است http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/115717-تشکیل-اتاق‌های-فکر-در-اجرای-مطلوب-جشنواره-امام-رضا-ع-تاثیرگذار-است http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/115717-تشکیل-اتاق‌های-فکر-در-اجرای-مطلوب-جشنواره-امام-رضا-ع-تاثیرگذار-است

 

 

 

دبیر جشنواره آواها و نواهای رضوی ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، تشکیل نشست‌های تخصصی اتاق فکر در زمینه برگزاری مطلوب برنامه‌های موضوعی این جشنواره را تأثیرگذار دانست.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، برزین ضرغامی در این باره گفت: جشنواره فرهنگی و هنری امام رضا علیه السلام با رویکرد بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه حوزه فرهنگ منور رضوی و با هدف اشاعه و ترویج فضایل و مناقب حضرت امام رضا علیه السلام و در سطح کلان ارتقاء سطح دانش معنوی مردم با ارزش‌های دینی و سیره زندگانی آن امام رئوف برگزار می‌شود که این مهم جز با برنامه‌ریزی‌های مدون و دقیق میسر نخواهد بود.

 

وی تشکیل اتاق‌های فکر در این جشنواره را اصلی‌ترین مرکز تبادل اطلاعات و تصمیم گیری برای برنامه‌های جشنواره دانست و افزود: برگزاری نشست‌های تخصصی برنامه‌های موضوعی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) تحت عنوان اتاق فکر می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود و بالقوه هنری و تأثیرگذاری آن در برگزاری هر چه بهتر جشنواره تعیین کننده باشد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تأکید کرد: تلاش همه مسئولان و دست اندرکاران جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام در سراسر ولایتهای ایران و برگزاری جلسات اتاق فکر و تصمیم گیری‌های مؤثر و نقش آفرین، یک هدف غایی و نهایی را دنبال می‌کند و آن اجرای برنامه‌های مطلوب و متناسب با شأن و منزلت امام هشتم، حضرت رضا علیه السلام خواهد بود.

 

وی با بیان این‌که «اعضای اتاق فکر جشنواره آواها و نواهای رضوی متشکل از هنرمندان و کارشناسان متخصص در حوزه موسیقی هستند» افزود: حضور این افراد و ارائه نقطه نظرات ایشان می‌تواند در انتخاب و معرفی آثار برتر و در نهایت روند مطلوب برگزاری جشنواره تاثیرگذار باشد.

 

بر اساس این گزارش، ولایت تهران در چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا علیه السلام میزبان جشنواره آواها و نواهای رضوی است.

 

 

 

]]>
امام رضا (ع) Tue, 26 Apr 2016 09:41:20 +0430
فراخوان نهمين جشنواره بين‌المللي كتاب سال رضوي منتشر شد http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/115712-فراخوان-نهمين-جشنواره-بين‌المللي-كتاب-سال-رضوي-منتشر-شد http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/115712-فراخوان-نهمين-جشنواره-بين‌المللي-كتاب-سال-رضوي-منتشر-شد

 

 

 

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا از بنياد بين المللي فرهنگي هنري امام رضا (ع) محمدهادي زاهدي گفت:‌ نهمين جشنواره بين‌المللي انتخاب كتاب سال رضوي در راستاي اشاعه و ترويج فرهنگ منوّر رضوي، مشاركت و حضور دانشمندان، انديشمندان، نويسندگان و صاحبان آثار حوزه فرهنگ رضوي در جهان منتشر شد.
وي افزود: گنجينه بي‌نظير افزون بر دو هزار اثر از طريق جشنواره بين‌المللي كتاب سال رضوي شناسايي، گردآوري و به جامعه علمي معرفي شده است.
زاهدي همچنين گفت: جشنواره انتخاب كتاب سال رضوي با حضور در عرصه جهاني توانسته است، محققان، پژوهشگران، سازمان ها و مراكز علمي، فرهنگي و پژوهشي فراواني را در جهان اسلام با محوريت جشنواره همسو و از اين طريق فرهنگ و معارف رضوي را در جهان توسعه و گسترش دهد.
وي افزود: نهمين جشنواره بين‌المللي انتخاب كتاب سال رضوي با محتواي تأليف، ترجمه و نگارش پايان‌نامه با موضوع امام رضا(ع) و خاندان آن حضرت به مناسبت ميلاد امام هشتم(ع)، ولادت با بركت حضرت فاطمه معصومه(س) و هم‌زمان با دهه كرامت در سازمان كتابخانه‌‏ها، موزه‌‏ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي برگزار مي‌شود.
دبير نهمين جشنواره انتخاب كتاب سال رضوي در ادامه گفت:‌ اين جشنواره شامل بخش‌‌‌هاي كتاب برتر، كتاب ديجيتال برتر، پايان‌نامه برتر، ناشر برتر و آثار شايسته چاپ است و آثار ارسالي بايد داراي يكي از بخش‌هاي پنجگانه با موضوع امام رضا(ع) و خاندان آن حضرت باشد كه طي سال‌هاي 1394و 1395 منتشر شده باشد.
وي افزود: آثار ارسالي با موضوع امام رضا(ع)، خاندان امام رضا ع (‌حضرات جواد الائمه، حسين بن موسي الكاظم، احمد بن موسي الكاظم «شاهچراغ» و فاطمه معصومه عليهم السلام در هر يك از بخش‌هاي پنجگانه مورد ارزيابي و داوري قرار مي‌گيرند.
وي يادآور شد: نويسندگان، ناشران و علاقه‌مندان به جشنواره انتخاب كتاب سال رضوي مي‌توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به سايت اين جشنواره به نشاني library.aqr.ir/ketabsal مراجعه كنند.

 

 

 

]]>
امام رضا (ع) Tue, 26 Apr 2016 09:32:42 +0430
پوستر چهاردهمین جشنواره امام رضا(ع) رونمایی شد+عکس http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/111407-پوستر-چهاردهمین-جشنواره-امام-رضا-ع-رونمایی-شد-عکس http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/111407-پوستر-چهاردهمین-جشنواره-امام-رضا-ع-رونمایی-شد-عکس پوستر چهاردهمین جشنواره امام رضا(ع) رونمایی شد+عکس

 

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شمس توس، آیین رونمایی از پوستر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی‌اصغر کاراندیش مروستی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ارشاد، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی و سیدجواد جعفری دبیر جشنواره امام رضا(ع) برگزار شد.

 

جنتی در این مراسم، همچنین از تازه‌های نشر بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) شامل «سبک زندگی رضوی (4 مجلد)، حدیث رضوی، صحیفه رضویه جامعه (چاپ جدید)، هشتمین خورشید، زیستن زیر سایه خورشید، رایحه رضوی3 و شماره یازدهم فصلنامه فرهنگ رضوی» رونمایی کرد. وی طرح پوستر را مطلوب و آن را یادآور کاشیکاری‌های حرم مطهر رضوی دانست.

 

تجلیل از فعالان عرصه فرهنگ رضوی از دیگر بخش‌های این مراسم بود و طی آن از هشت دبیر برگزیده در اجرای برنامه‌های موضوعی جشنواره سیزدهم تقدیر شد. احد جاودانی (دبیر جشنواره بین‌المللی نامه‌ای به امام رضا)، جواد کاگران دهکردی (دبیر جشنواره ادبیات کودک و نوجوان رضوی)، علی غیاثی ندوشن (دبیر جشنواره فیلم کوتاه و مستند رضوی)، فاضل عبادی (دبیر جشنواره شعر دوبیتی و رباعی رضوی)، برزین ضرغامی (دبیر همایش علمی پژوهشی امام رضا و پاسخگویی قرآن به پرسش‌های عصر)، حسین ثابت‌قدم (دبیر جشنواره تئاتر رضوی)، حجت‌الاسلام محمدباقر کریمی (دبیر جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی- آذری) و حمیده ماحوزی (دبیر جشنواره مشاعره رضوی) این افراد را تشکیل می‌دادند.

 

بر اساس این گزارش، چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) از یکم تا یازدهم ذی‌القعده (موسوم به دهه کرامت) برابر با 14 تا 24 اسد 1395 در تمام استان‌های ایران و 77 کشور جهان برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای ثبت‌نام و آگاهی از نحوه شرکت در هر یک از برنامه‌ها می‌توانند به وبگاه سه زبانه «شمس توس» به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کنند. همچنین سامانه پیام کوتاه: 30007888 و شماره تلفن‌های‌: 9-05132283044 به عنوان پل ارتباطی میان و جشنواره مخاطبان معرفی شده است.

 

 

 

]]>
امام رضا (ع) Mon, 25 Jan 2016 21:07:25 +0430
عکس؛ آرام گرفتن کبوتران روی سقاخانه http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/111263-عکس؛-آرام-گرفتن-کبوتران-روی-سقاخانه http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/111263-عکس؛-آرام-گرفتن-کبوتران-روی-سقاخانه

عکس؛ آرام گرفتن کبوتران روی سقاخانه

]]>
امام رضا (ع) Sat, 23 Jan 2016 18:55:33 +0430
عوامل زیاد شدن روزی http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/111262-عوامل-زیاد-شدن-روزی http://dari.irib.ir/radioislam/امام-رضا/item/111262-عوامل-زیاد-شدن-روزی

کلام نور؛ عوامل زیاد شدن روزی

]]>
امام رضا (ع) Sat, 23 Jan 2016 18:53:54 +0430