این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 19 جوزا 1395 13:21

جلوگیری از حج زائران ایرانی، مصداق بارز "صدّ عن سبیل الله"

 

 

 

اقدام آل سعود در ممانعت از اعزام زائران ایرانی به حج امسال، عملاً مصداق بارز « صد عن سبیل الله » و جلوگیری از یک سفر معنوی و روحانی برای انجام یک واجب بزرگ الهی در سرزمینی شده است که متعلق به هیچ دولتی نیست.

همان گونه که پیش بینی می شد، سرانجام حاکمان آل سعود عملاً مانع از برگزاری مراسم مقدس حج توسط زائران مشتاق ایرانی در سال جاری شدند. سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران، روز 29 می در بیانیه ای ضمن تشریح تلاشهای خود برای اعزام زائران ایرانی به حج و مخالفت های آل سعود، تصریح کرد: «اکنون با عنایت به از دست دادن زمان برای برنامه ‌ریزی و تدارکات امور حجاج ایرانی و عدم تأمین مطالبات به حق جمهوری اسلامی، اعلام می ‌شود که به دلیل استمرار کارشکنی‌های دولت سعودی، زائرین عزیز جمهوری اسلامی ایران از حضور در مراسم حج تمتع سال ‌جاری محروم می‌شوند که مسئولیت آن بر عهده دولت عربستان سعودی است.» همان طور که در این بیانیه آمده است، مسئولین ایرانی از زمان حج سال گذشته، تلاش برای تهیۀ مقدمات سال جاری را آغاز کردند. اما مذاکراتی که همه ساله در حدود ماه ژانویه به منظور هماهنگی و امضای توافق نامه میان مقامات ایرانی و عربستانی انجام می شد، با کارشکنی سعودیها تا اوایل ماه آوریل به تعویق افتاد که آن هم به نتیجه نرسید. 

با تغییر وزیر حج عربستان و دعوت وی از هیأت ایرانی برای سفر به این کشور در روز 25 می جاری، روزنه ای از امید برای سفر 64 هزار ایرانی پدید آمد. اما به دلیل عدم همکاری طرف سعودی و عدم هماهنگی میان آنان، همچنان مشکل تأمین امنیت و کرامت حجاج ایرانی و همچنین شرایط غیر منطقی سعودیها، حل نشده باقی ماند. طی سال های گذشته به دلیل بی تدبیری و بی لیاقتی مسئولین سعودی تعداد زیادی از حجاج، از جمله ایرانی ها، جان خود را از دست داده اند. تنها در دو حادثه سال گذشته در مسجدالحرام و منا، بیش از هفت هزار تن از حجاج، مظلومانه کشته شدند که نزدیک به 500 تن از آنان ایرانی بودند. اگر این حوادث را تنها در اثر بی تدبیری مسئولین سعودی بدانیم، اما نمی توان اقدام مأموران آنها در سال 1987 را که در نتیجه آن صدها زائر ایرانی و غیر ایرانی به دلیل شرکت در مراسم اعلام برائت از آمریکا و رژیم صهیونیستی، که قبلاً با مسئولین عربستان هماهنگ شده بود، وحشیانه به شهادت رسیده و بسیاری زخمی شدند را عملی غیر عمد تلقی نمود. اقدامی که به مدت 3 سال باعث منع زائران ایرانی از انجام مراسم باشکوه حج شد.

به این ترتیب، مسئولان جمهوری اسلامی ایران حق دارند تا خواستار تضمین های عملی سعودی ها در مورد امنیت جانی زائرانشان شوند. اما آنها از دادن چنین تضمین هایی طفره می روند. البته علاوه بر امنیت جانی، امنیت روانی نیز برای زائران مهم است. برخلاف آنچه آل سعود تبلیغ می کند، مأموران این حکومت با زائران ایرانی به گونه ای اهانت آمیز و خلاف اخلاق اسلامی برخورد می کنند. این زائران که به قصد انجام مراسم معنوی حج به عربستان می آیند، بارها به دلایل واهی چون زیارت پیامیر و اهل بیت او (ع) و خواندن دعا، دستگیر و زندانی شده اند. وهابیون حاکم بر عربستان چنین اعمالی را نادرست می دانند و بر این باورند که دیگران نیز باید از اعتقادات اشتباه آنان پیروی کنند. حال آنکه نه تنها در مکه و مدینه، بلکه در همۀ کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی، مسلمانان از مذاهب مختلف آزادند تا بر طبق باورهای خود عمل کنند. به همین علت، مسئولین ایرانی بر رعایت عزت و کرامت زائران ایرانی در طول مراسم شکوهمند حج اصرار دارند. همانگونه که در بیانیه سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران آمده است، دولت سعودی به طور کلی تفاهم نامۀ متداولی را که همه ساله ایرانیان بر اساس آن به حج می رفتند، نادیده گرفته و 11 شرط و محدودیت غیرمنطقی در تفاهم نامه جدید گنجانده است. "سعید اوحدی" رئیس این سازمان در مصاحبه با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ممنوعیت استفاده از هواپیمای ایرانی و عدم صدور ویزا در داخل ایران را از جمله این شروط برشمرد که با مذاکرات دو طرف تاحدی برطرف شد. اما سعودی ها که تحت تأثیر فضای سیاسی که خود علیه جمهوری اسلامی ایران به وجود آورده اند، اصولاً قصد پذیرش زائران ایرانی را نداشته و محدودیت های متعدد دیگری را نیز در تفاهم نامه گنجانده اند. آنها خدمات پزشکی و درمانی ایران در طول حج را محدود و برگزاری مراسم دعا و عزاداری را ممنوع کرده اند. آل سعود حتی با نصب پرچم ایران بر فراز محل های اسکان و در مسیرهای پرازدحام را که برای شناسایی و گم نشدن زائران صورت می گیرد، مخالفت نموده اند. این در حالی است که برای کشورهای دوست خودشان چنین محدودیت هایی وضع نکرده اند. به عبارت دیگر، برگزاری حج از نگاه حاکمان آل سعود، امری کاملاً سیاسی است که بستگی به نوع روابطشان با دیگر کشورها دارد. 

سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران در بیانیۀ مهم خود تأکید می کند: «این دولت سعودی است که ضمن بهره برداری سیاسی از حجّ و حرمین شریفین، با حقّ مسلم مردم شریف ایران برای انجام مناسک حجّ مخالفت به عمل آورده و "صدّ عَن سَبیلِ اللّه" نموده است. » 
" صدّ عن سبیل الله " عبارتی قرآنی است و به جلوگیری از انجام عملی چون حج گفته می شود که برای کسب رضایت خدا انجام می شود. در قرآن کریم در 19 مورد مشابه این عبارت به کار رفته است که از جمله در سورۀ حج آیۀ 25 می خوانیم: «کسانی که کافر شدند و مؤمنان را از راه خدا و مسجد الحرام بازداشتند، که آن را برای همه مردم، چه کسانی که در آنجا زندگی می‌ کنند یا از نقاط دور وارد می‌شوند برابر قرار دادیم، (مستحقّ عذابی دردناکند)؛ و هر کس بخواهد در این سرزمین از راه حق منحرف گردد و دست به ستم زند، ما از عذابی دردناک به او می ‌چشانیم. » گویی این آیه در زمان حال نازل شده و سرنوشت آل سعود را بیان می کند. اجداد آنها، پیامبر و یارانش را از انجام مراسم بزرگ و مقدس حج بازداشتند و سرانجام شکست خوردند و خداوند به آنها وعدۀ عذاب دردناک داده است. سعودیها نیز اکنون به بهانه های گوناگون زائران مشتاق ایرانی را از انجام مراسم حج بازمی دارند و طبق وعدۀ خداوند، همان سرنوشت در انتظارشان خواهد بود. در آیات دیگری از قرآن، کسانی که مردم را از پیمودن راه پروردگار منع می کنند، ظالم و منحرف خوانده شده اند. 

البته آل سعود با صرف هزینه فراوان و تبلیغات دروغین، چنین وانمود می کند که آمادۀ پذیرش حجاج ایرانی است، اما دولت ایران در این زمینه همکاری نمی کند. اما نگاهی به عملکرد و مانع تراشی های غیر منطقی حاکمان ریاض نشان می دهد که آنها حج را یک اهرم فشار در سیاست خارجی خود می دانند. به همین دلیل با هر کشوری مشکلی سیاسی پیدا کنند، جلوی حج زائران آن کشور را می گیرند یا در آن اخلال می کنند. چنانکه اکنون چند سال است دولت سوریه نمی تواند زائران خود را برای مراسم حج اعزام کند و یمن نیز به همین سرنوشت دچار شده است. حتی چند روز پیش، دولت سعودی اعلام کرد که اتباع زیر 40 سال افغانی حق به جای آوردن فریضۀ حج را ندارند. این اقدامات مصداق بارز "صد عن سبیل الله" و جلوگیری از یک سفر معنوی و روحانی برای انجام یک واجب بزرگ الهی در سرزمینی است که متعلق به هیچ دولتی نیست. 

در تبلیغات سعودی، مسئولین و به ویژه پادشاهان این کشور، خادم حرمین شریفین یعنی مسجدالحرام و مسجدالنبی خوانده می شوند. در این تبلیغات ساخت و سازها و برخی خدمات صوری در این دو مکان مقدس که بعضاً به قداست آنها لطمه زده، به کرات مطرح می شود. اما خداوند در سورۀ توبه آیۀ 19 می فرماید: «آیا سیراب کردن حجاج، و آباد ساختن مسجد الحرام را، همانند (عمل) کسی قرار دادید که به خدا و روز قیامت ایمان آورده، و در راه او جهاد کرده است؟ ... » به عبارت دیگر، از نگاه قرآن، ایمان به خدا و جهاد در راه او که حمایت برترین نوع حمایت از اسلام می باشد، مهمتر از آباد کردن مسجدالحرام است. نگاهی به زندگی مرفه شاهان و شاهزادگان سعودی که با پول نفت این کشور شکل گرفته و افشای فساد برخی از آنها، نشان می دهد تا چه حد از اسلام فاصله گرفته اند. به علاوه رابطۀ نزدیک حکومت سعودی با مخالفان اسلام چون آمریکا و رژیم صهیونیستی ، برخلاف نص صریح قرآن است که رابطه با دشمنان اسلام را ممنوع می داند. علاوه بر این، آل سعود چگونه خود را خادم حجاج می خواند در حالی که مهمترین حقوق آنها چون حق حیات و حق کرامت انسانی را نمی تواند تأمین کند؟ هر ساله تعدادی از حجاج کشته و مجروح می شوند و عزتشان مورد تعرض قرار می گیرد و از انجام برخی اعمال عبادی که با نظر علمای وهابی سعودی منطبق نیست، بازداشته می شوند. این مشکلات و مسائل نشان می دهد که حکومت آل سعود چون گذشته لیاقت و صلاحیت ادارۀ حرمین شریفین و برگزاری حج را ندارد و می خواهد این مراسم پرشکوه معنوی را مطابق مطامع فرقه ای و سیاسی خود برگزار کند. به همین دلیل سعودی ها از بستن راه دهها هزار زائر ایرانی و غیر ایرانی که مشتاق انجام مراسم مقدس حج هستند، ابایی ندارد. 

 

 

 

Media

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید