این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 19 جوزا 1395 15:42

استفاده سیاسی آل سعود از حج

 

 

 

حجاح ایرانی امسال در مراسم حج شرکت نمی کنند. بعد از انتشار این خبر توسط مقامات سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران، آل سعود سعی کرد از آن بهره برداری سیاسی کرده و روی شکست سیاستهای تنش آفرین منطقه ایش سرپوش بگذارد.


حجاح ایرانی امسال در مراسم حج شرکت نمی کنند. بعد از انتشار این خبر توسط مقامات سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران، آل سعود سعی کرد از آن بهره برداری سیاسی کرده و روی شکست سیاست های تنش آفرین منطقه ایش سرپوش بگذارد. مقامات سعودی در واکنش به مانع تراشیشان در فراهم نکردن شرایط شرکت حجاج ایرانی در مراسم حج اعلام کردند: «مسئولان ایرانی مانع حج هموطنانشان شدند؛ دولت ایران به دلیل جلوگیری از اعزام شهروندانش به حج امسال در مقابل خداوند و جهانیان مسئول است.» حکام آل سعود به این مسئله اشاره نکردند چرا حجاج ایرانی در مراسم حج شرکت نمی کنند و تمامی مسئولیت شرکت نکردن حجاج ایرانی در مراسم حج را متوجه دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند. مفتی دربار آل سعود که تنها کارش صدور فتوا برای مشروعیت بخشی به رفتارها و اقدامات ضد اسلامی و ضد بشری آل سعود است، این بار هم برای حمایت از این رژیم وارد عمل شد و اتهامات و ادعاها علیه جمهوری اسلامی ایران درباره حج را تکرار کرد و مدعی شد: «نظام ایران از 30 سال پیش، تعامل بدی با حج داشته است و مسبب حوادث و رخدادهایی در بیت الله الحرام شده است». این اولین باری نیست که مسلمانان یک کشور اسلامی به دلیل کارشکنی‌ها و سیاسی‌کاری‌های عربستان از انجام واجبات الهی منع می‌شوند و مردم آن کشور نمی‌توانند در حج واجب شرکت کنند. عربستان در سال‌های اخیر به شکل علنی با برخی از کشورهای منطقه از جمله یمن و سوریه وارد جنگ شده‌ و مردم مسلمان این دو کشور را از سفر به عربستان برای انجام مناسک حج منع کرده است. آل سعود به عنوان خادم الحرمین و بر اساس شریعت اسلامی موظف به فراهم کردن شرایط هستند برای تمامی مسلمانانی که توانایی مالی برای انجام سفر حج دارند. ولی حکام ال سعود از مراسم حج استفاده سیاسی کرده و می کوشند از موقعیتی که در تسلط بر مهمترین مقدسات اسلامی دارند برای پیش برد اهداف و برنامه های سیاسی و مخالف با شریعت اسلامی استفاده سیاسی بکنند. آل سعود بر این تصور باطل هستند با تسلط بر مهمترین اماکن اسلامی، رهبری جهان اسلام را داشته و به دنبال تسری برداشت های انحرافی خود از آموزه های اسلام ناب محمدی به کل جهان اسلام هستند. آل سعود با این تصور باطل برای دیگر کشورهای اسلامی خط و نشان کشیده و حد و مرز تعیین می کنند و خود را مجاز به مداخله در امور دیگر کشورهای اسلامی می دانند. 


اراده آفریدگار جهان بر این بوده که بیت الله الحرام محور وحدت مسلمانان قرار گیرد و حج آئینه تمام نمای قدرت جهان اسلام باشد و مکه را سرزمین امن قرار داده اند تا مسلمانان در امنیت کامل به اعمال عبادی و سیاسی حج بپردازند، اما آنچه که امروز به واسطه عملکرد آل سعود تحقق یافته ناامن شدن حج و تهدید جان حجاج و درخواست هایی برای بی اثر کردن حج است که بهترین عبارتی که برای اقدامات آل سعود می توان ذکر کرد سد کردن راه خدا است. وقوع حادثه منا و کشته شدن نزدیک به 8 هزار زائر بیت الله الحرام در سال گذشته نشان از بی کفایتی آل سعود در اداره حرمین است. علاوه بر این کشتار حجاج مظلوم ایرانی در سال 1987 نیز اقدامی برای مقابله با فرمان خداوند در قرآن در این باره است که مکه را سرزمینی امن برای مسلمانان قرار داده است. در سال 1987 میلادی حکام آل سعود صدها حاجی ایرانی و غیر ایرانی را به دلیل شرکت در مراسم برائت از مشرکین به فجیع ترین شکلی با پرتاب سنگ از پشت بامها و تیراندازی به شهادت رساندند. پس از این کشتار، حکام آل سعود مردم مسلمان ایران برای سه سال از سفر به حج محروم شدند. حکام آل سعود از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با مردم و دولت جمهوری اسلامی سر ستیز و جنگ داشته است. این در حالی بود که یکی از شعارهای محوری انقلاب اسلامی وحدت کشورهای اسلامی در مقابل رژیم صهیونیستی دشمن مشترک همه مسلمانان جهان بوده است. اما آل سعود همواره در طرف رژیم صهیونیستی و آمریکا در مقابله با جمهوری اسلامی ایران قرار داشته است. در طول هشت سال جنگ تحمیلی رژیم بعثی صدام علیه جمهوری اسلامی کشورهای نفت خیز حاشیه جنوبی خلیج فارس بیش از هفتاد میلیارد دلار به رژیم بعثی و مستبد صدام کمک کردند. بخش زیادی از این کمک های مالی از طرف حکام آل سعود به صدام شد. در نهایت صدام شکست خورده و ناکام از هشت سال جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران خود به تهدیدی برای رژیمهای شیخ نشین عربی تبدیل شد و کویت را به اشغال خود درآورد. سیاستهای آل سعود در حمایت از صدام و نتایج ویرانگر آن برای مردم عراق و منطقه درس عبرتی برای آنها نشد و در عمل آل سعود به آلت دست آمریکا برای مداخلات یک جانبه و جنگ افروزانه شان در منطقه خاورمیانه تبدیل شدند. 


مناسک حج یک عبادت عبادی وسیاسی است. بعد سیاسی این مناسک در واقع پس از پیروزی انقلاب اسلامی و حضور حجاج ایرانی احیاء شد. در اندیشه امام خمینی (ره) حج، یک فریضه عبادی، سیاسی و اجتماعی توأمان است که در یک قالب قرار می‌گیرد. یعنی حتی اعمال عبادی فردی این مراسم بدون پیام‌های سیاسی و اجتماعی نیست. امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی در وهله نخست به تلاش‌ برخی حاکمان کشورهای اسلامی و عالمان درباری در تقلیل دادن حج به یک مراسم خشک مذهبی و صرفاً عبادی و بی‌توجه به وضعیت جهان اسلام و مسلمانان انتقاد شدیدی کرده و می‌فرمایند:
«ابعاد مختلف این فریضۀ عظیم سرنوشت‏ ساز به واسطۀ انحراف‌های حکومت‌های جور در کشورهای اسلامی و آخوندهای فرومایۀ درباری و کج‏‌فهمی‌های بعضی از معممین و مقدس‏‌نماها در تمام کشورهای اسلامی در پردۀ ابهام باقی مانده است. کج فهمانی که حتی با تشکیل حکومت اسلامی مخالف، و آن را از حکومت طاغوت بدتر می‌‏دانند! کج‌فکرانی که فریضۀ بزرگ حج را محدود به یک ظاهر بی‏‌محتوا کرده، و ذکر گرفتاری‌های مسلمانان و کشورهای اسلامی را بر خلاف شرع و تا سرحد کفر می‏‌شمارند. وابستگان به حکومت‌های جابر انحرافی که فریاد مظلومانی را که از گوشه و کنار جهان در این مرکزِ فریاد جمع گردیده‌‏اند، زندقه و برخلاف اسلام وانمود می‏‌کنند. بازیگرانی که برای عقب نگه داشتن مسلمانان و باز کردن راه برای غارتگران و سلطه جویان، اسلام را در کنج مساجد و معابد محصور نموده‏‌اند و اهتمام به امر مسلمین را بر خلاف اسلام و وظایف مسلمانان و علمای اسلام معرفی می‏‌کنند». در نگاه امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران (ره) به دلیل حاکم بودن شاهان وابسته به استعمار و استکبار بر کشورهای اسلامی برای جلوگیری از بیداری مظلومان و مستضعفان جهان سعی می‌شود که بعد سیاسی حج به فراموشی سپرده شده و با آن به مقابله می‌پردازند. از نگاه امام خمینی (ره) خانه خدا، خانه بیداری و پویایی مسلمین در برابر مستکبران است که این مسئله منافع عمومی امت اسلامی را در بر دارد. حال آنکه سران آل سعود حج را به مثابه فریضه‌ سکوت و خمودگی جهان اسلام ترسیم کرده که هدف غایی آن همین انجام اعمال عبادی ظاهری است بدون آن که این اعمال ظاهری منجر به عمقی شود و تحولی در امت اسلامی ایجاد کند. به عبارتی تقابل بصیرت و غفلت نقطه تفاوت مهم حج ابراهیمی و حج سعودی است. آل سعود به شدت از انجام مناسک حج ابراهیمی نگران هستند و سعی می کنند بعد سیاسی حج را بدعت شیعیان تبلیغ کنند. این درحالی است که حج از جمله مناسکی است که کمترین اختلاف میان مذاهب مختلف اسلامی در باره آن وجود دارد. میلیونها مسلمان از همه مذاهب اسلامی در کنار هم این عمل عبادی و سیاسی را انجام می دهند. ولی آل سعود سعی می کند که کمترین ارتباط دیالوگی میان مسلمانان از کشورهای اسلامی برقرار شود و بیشتر بذر تفرقه و اختلاف را به شکلهای مختلف میان مسلمانان پخش می کنند. آل سعود نه فقط از تسلط بر اماکن مقدس مسلمانان در مکه و مدینه برای برتری طلبی خود در میان کشورهای اسلامی استفاده سیاسی کرده و خود را معیاری از مسلمان واقعی با برداشتهای انحرافی وهابیت از اسلام می دانند، بلکه تلاش می کنند از رسیدن معارف اسلام ناب محمدی به گوش مسلمانان دیگر در موسم حج جلوگیری کنند. یکی از دلایل مانع تراشی آنها برای سفر مردم مسلمان ایران به حج نیز همین مسئله است. آنها می خواهند کمترین ارتباط میان حجاج ایرانی با حجاج دیگر کشورهای اسلامی باشد. چرا که تصویری که آنها از حجاج ایرانی با تبلیغات دروغین خود درباره باورهای شیعیان داده اند هیچ نسبتی با حقیقت این تبلیغات ندارد و مسلمانان جهان از نزدیک به دروغپردازهای آل سعود علیه شیعیان پی خواهند برد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید