این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
پنج شنبه, 03 سرطان 1395 10:39

پافشاری سعودی ها در نپذیرفتن مسئولیت‌ حقوقی و اسلامی زائران خانه خدا

معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری گفت: مقامات عربستان سعودی‌ مسئولیت‌ حقوقی، بین‌المللی و اسلامی حجاج را نمی‌پذیرند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) "محمد رضا باقری"، معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری پس از دیدار با "محمد گورمز"، رئیس سازمان دیانت ترکیه در آنکارا افزود: دولت سعودی با گذشت یکسال از شهادت هزاران زائر خانه خدا در فاجعه منا و مکه و باوجود وعده هایی که داده بود، تاکنون هیچ توضیحی در مورد این فاجعه دردناک به کشورهای اسلامی ارایه نکرده است.
باقری تصریح کرد: سعودی ها همچنین مسئولیت های حقوقی، بین المللی و اسلامی در مورد تامین امنیت، جان، مال و ناموس زائران حرم نبوی و حجاج بیت الله الحرام را نمی‌پذیرد.
وی با بیان این که دولت سعودی قول داده بود در خصوص فاجعه منا کمیته حقیقت‌یابی را تعیین کند، خاطر نشان کرد: قرار بود این کمیته موضوع را بررسی و به کشورهای اسلامی گزارش بدهد و آنها به لحاظ مسئولیت‌های داخلی، قوانین حقوقی و بین‌المللی و اسلامی وظیفه دارند که دیه جان باختگان را پرداخت کنند.
باقری همچنین گفت: پیام کتبی حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به محمد گورمز، رئیس سازمان دیانت ترکیه ارائه و مقرر شده است که پیام حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر برای روسای بعثه‌های حج و مسئولین حج کشورهای مختلف فرستاده شود.
معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری تاکید کرد، با توجه به اینکه سعودی ها اطلاعات یک طرفه‌ای به رئیس سازمان دیانت ترکیه در خصوص حج امسال داده بودند در این پیام خلاصه‌ مذاکرات ایران و عربستان و علل ممانعت سعودی‌ها از حج زائران ایرانی تشریح شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید