این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 12 سرطان 1395 16:17

تشریح سنگ اندازی سعودی ها در حج تمتع و عمره امسال

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت، سنگ اندازی سعودی ها در حج تمتع و روند مذاکرات ایران با عربستان در مورد اعزام زائران و سهمیه حج ایران در سال های آینده را تشریح کرد.
"حجت الاسلام قاضی عسگر " نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی امروز شنبه در گفت وگو با ایرنا، گفت، روند مذاکرات ایران با عربستان و برنامه ایران برگزاری حج و اعزام زائران با رعایت عزت و مصالح نظام جمهوری اسلامی بود.
"قاضی عسگر" افزود، ایران هیچگاه در بحث اعزام حجاج تردیدی به خود راه نداده و وظیفه خود می داند تا مسیر را برای کسانی که سال ها در نوبت هستند تا مناسک حج را برگزار کنند، تسهیل کند.
قاضی عسگر با اشاره به تاخیر چهار ماهه عربستان برای ارسال دعوت نامه و انجام مذاکره و توافق به منظور اعزام حجاج، تصریح کرد، این امر نشان داد عربستان قصدی برای انجام مناسک حج زائران ایرانی ندارد.
نماینده ولی فقیه در حج و زیارت همچنین گفت، دور نخست مذاکرات ایران و عربستان هیچ چیز را مشخص نکرد در حالی که اگر قرار است 64 هزار نفر به حج اعزام شوند باید مساله ویزا، حمل و نقل، نیروی تدارکاتی مشخص شود، اما سعودی ها بحثی را مطرح نکردند.
وی به قطع مناسبات دوجانبه با تعطیلی سفارتخانه های دو کشور اشاره کرد و گفت، براساس پیشنهادی که سوئیس به عنوان حافظ منافع دو کشور پذیرفته شده بود ، قرار بود عربستان تحت پرچم سفارت سوئیس کنسولگری خود راه اندازی کند و ایران نیز با اعزام چند نفر از حقوق زائران دفاع کند.
قاضی عسگر امنیت زائران را از مشکلات در مذاکرات دو طرف دانست و افزود، در حادثه سال گذشته منا 461 زائر ایرانی و در حادثه مسجدالحرام 13 ایرانی به شهادت رسیدند و برای اعزام زائر باید ابتدا امنیتش تامین شود و بستر ایجاد امنیت را نیز باید مقامات سعودی فراهم می کردند.
سرپرست حجاج ایرانی گفت، سعودی ها نه تنها در مذاکرات برای امنیت زائران کاری نکردند، بلکه کمتر از دو ماه مانده به زمان حج، شرایطی را اضافه کردند تا نشان دهند، می خواهند مانع حج ایرانیان شوند.
سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه حادثه سال گذشته منا عمدی نبوده و سوء مدیریت در آن وجود داشته است، تاکید کرد، تحقیقات و مصاحبه با شخصیت های خارجی در مورد حادثه منا نشان می دهد بی کفایتی و سوء مدیریت سعودی ها باعث این حادثه شد و عربستان نتوانست حوادث پس از منا را نیز مدیریت کند.
حجت الاسلام قاضی عسگر در خصوص حج عمره هم گفت، با توجه به حادثه فرودگاه جده و جنایت ماموران خطاکار سعودی که آبروی عربستان را برد، حج عمره در حال حاضر متوقف است و در انتظار اقدام سعودی ها برای مجازات ماموران خطاکار هستیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید