این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 15 سرطان 1395 12:53

تداوم جان باختن زائران، نشانگر بی کفایتی آل سعود

 

 

 

جان باختن شمار دیگری از زائران بیت الله الحرام در سرزمین وحی، یکبار دیگر بی کفایتی رژیم آل سعود را در اداره حرمین شریفین و حفاظت از زائران خانه خدا به اثبات رساند. 
پس از جان باختن چند روز پیش سیزده عمره گذار مصری و سودانی بر اثر واژگونی یکدستگاه اتوبوس در مسیر طائف به ریاض و همچنین مصدوم شدن دهها زائر دیگر بر اثر اذحام در مکه مکرمه، منابع سعودی روز دوشنبه اعلام کردند، دستکم دو زائر بر اثر انفجار مقابل مسجدالنبی در مدینه منوره کشته شدند.
در این حادثه شماری از زائران هم مجروح شدند که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.
به دنبال این حوادث، یک مسئول اندونزیایی با انتقاد از بی کفایتی رژیم سعودی در قبال امنیت زائران، گفت بی تفاوتی مسئولان سعودی در قبال تامین امنیت زائران در ایام حج، خشم مسلمانان را بر انگیخته است.
'سیایفولاح یوسف' معاون فرماندار منطقه "جاوا"ی اندونزی گفت، تامین امنیت حجاج یکی از وظایف اصلی دولت عربستان است که در مناسک حج سال گذشته ریاض نتوانست این وظیفه را انجام دهد و در دو حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و حادثه منا هزاران نفر از زائران خانه خدا کشته شدند.
«نصرالله صادقی زاده» نماینده مجلس افغانستان هم با ابراز تاسف از افزایش حوادث ناگوار برای زائران در سرزمین وحی، وظیفه حاکمان عربستان درقبال کسانی که عازم سفر مکه هستند، خدمتگزاری است، نه اینکه در قبال مسایل و مشکلات بوجود آمده برای زائران بی تفاوت باشند.
عضو مجلس افغانستان همچنین در واکنش به کارشکنی عربستان سعودی در جلوگیری از اعزام زائران ایرانی افزود که مکه متعلق به جهان اسلام است و حاکمان ریاض باید خادم زائران خانه خدا از همه جهان باشند اما با طرح مسائل و انگیزه های سیاسی، مانع تشرف مسلمانان به خانه خدا و زیارت مدینه النبی شده اند. 
در همین پیوند "سعید اوحدی" رییس سازمان حج و زیارت ایران گفت، در روزهای گذشته حوادثی را در مکه مکرمه و مسجد الحرام شاهد بودیم که منجر به کشته و زخمی شدن حدود 70 نفر از عمره گزاران شد و این حوادث بیانگر زنگ خطری است که هنوز ظرفیت و استعداد بروز حوادث در این مکان وجود دارد.
اوحدی گفت، عربستان باید با تغییر رفتارش از تجربیات ،‌ دستاوردها و ظرفیت های کشورهای اسلامی برای باشکوه تر برگزار شدن حج استفاده کند.
"قاضی عسگر " نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی هم در گفتگویی با تشریح سنگ اندازی جدید سعودی ها در حج تمتع و روند مذاکرات در مورد اعزام زائران و سهمیه حجاج ایرانی در سال های آینده گفت، مسئولان سعودی به دلایل سیاسی مانع عزیمت زائران ایرانی به سرزمین وحی شده اند.
قاضی عسگر امنیت زائران را از دغدغه های اصلی طرف ایرانی دانست و افزود، در حادثه سال گذشته منا 461 زائر ایرانی و در حادثه مسجدالحرام 13 ایرانی به شهادت رسیدند به همین دلیل برای اعزام زائر باید ابتدا امنیت آنها تامین شود و بستر ایجاد امنیت را نیز باید مقامات سعودی فراهم می کنند.
در مراسم سال گذشته حج تمتع (24 سپتامبر 2015) و در پی بی‎کفایتی آل سعود، مصادف با عید قربان هزاران نفر از زائران بیت الله الحرام ازجمله 461 زائر ایرانی به علت انسداد مسیر رمی جمرات، جان خود را از دست دادند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید