حج تمتع 95 http://dari.irib.ir Sat, 01 Dec 2018 13:28:38 +0430 fa-af تداوم جان باختن زائران، نشانگر بی کفایتی آل سعود http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/120076-تداوم-جان-باختن-زائران،-نشانگر-بی-کفایتی-آل-سعود http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/120076-تداوم-جان-باختن-زائران،-نشانگر-بی-کفایتی-آل-سعود

 

 

 

جان باختن شمار دیگری از زائران بیت الله الحرام در سرزمین وحی، یکبار دیگر بی کفایتی رژیم آل سعود را در اداره حرمین شریفین و حفاظت از زائران خانه خدا به اثبات رساند. 
پس از جان باختن چند روز پیش سیزده عمره گذار مصری و سودانی بر اثر واژگونی یکدستگاه اتوبوس در مسیر طائف به ریاض و همچنین مصدوم شدن دهها زائر دیگر بر اثر اذحام در مکه مکرمه، منابع سعودی روز دوشنبه اعلام کردند، دستکم دو زائر بر اثر انفجار مقابل مسجدالنبی در مدینه منوره کشته شدند.
در این حادثه شماری از زائران هم مجروح شدند که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.
به دنبال این حوادث، یک مسئول اندونزیایی با انتقاد از بی کفایتی رژیم سعودی در قبال امنیت زائران، گفت بی تفاوتی مسئولان سعودی در قبال تامین امنیت زائران در ایام حج، خشم مسلمانان را بر انگیخته است.
'سیایفولاح یوسف' معاون فرماندار منطقه "جاوا"ی اندونزی گفت، تامین امنیت حجاج یکی از وظایف اصلی دولت عربستان است که در مناسک حج سال گذشته ریاض نتوانست این وظیفه را انجام دهد و در دو حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و حادثه منا هزاران نفر از زائران خانه خدا کشته شدند.
«نصرالله صادقی زاده» نماینده مجلس افغانستان هم با ابراز تاسف از افزایش حوادث ناگوار برای زائران در سرزمین وحی، وظیفه حاکمان عربستان درقبال کسانی که عازم سفر مکه هستند، خدمتگزاری است، نه اینکه در قبال مسایل و مشکلات بوجود آمده برای زائران بی تفاوت باشند.
عضو مجلس افغانستان همچنین در واکنش به کارشکنی عربستان سعودی در جلوگیری از اعزام زائران ایرانی افزود که مکه متعلق به جهان اسلام است و حاکمان ریاض باید خادم زائران خانه خدا از همه جهان باشند اما با طرح مسائل و انگیزه های سیاسی، مانع تشرف مسلمانان به خانه خدا و زیارت مدینه النبی شده اند. 
در همین پیوند "سعید اوحدی" رییس سازمان حج و زیارت ایران گفت، در روزهای گذشته حوادثی را در مکه مکرمه و مسجد الحرام شاهد بودیم که منجر به کشته و زخمی شدن حدود 70 نفر از عمره گزاران شد و این حوادث بیانگر زنگ خطری است که هنوز ظرفیت و استعداد بروز حوادث در این مکان وجود دارد.
اوحدی گفت، عربستان باید با تغییر رفتارش از تجربیات ،‌ دستاوردها و ظرفیت های کشورهای اسلامی برای باشکوه تر برگزار شدن حج استفاده کند.
"قاضی عسگر " نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی هم در گفتگویی با تشریح سنگ اندازی جدید سعودی ها در حج تمتع و روند مذاکرات در مورد اعزام زائران و سهمیه حجاج ایرانی در سال های آینده گفت، مسئولان سعودی به دلایل سیاسی مانع عزیمت زائران ایرانی به سرزمین وحی شده اند.
قاضی عسگر امنیت زائران را از دغدغه های اصلی طرف ایرانی دانست و افزود، در حادثه سال گذشته منا 461 زائر ایرانی و در حادثه مسجدالحرام 13 ایرانی به شهادت رسیدند به همین دلیل برای اعزام زائر باید ابتدا امنیت آنها تامین شود و بستر ایجاد امنیت را نیز باید مقامات سعودی فراهم می کنند.
در مراسم سال گذشته حج تمتع (24 سپتامبر 2015) و در پی بی‎کفایتی آل سعود، مصادف با عید قربان هزاران نفر از زائران بیت الله الحرام ازجمله 461 زائر ایرانی به علت انسداد مسیر رمی جمرات، جان خود را از دست دادند.

 

 

 

]]>
حج تمتع 95 Tue, 05 Jul 2016 12:53:27 +0430
تشریح سنگ اندازی سعودی ها در حج تمتع و عمره امسال http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/119871-تشریح-سنگ-اندازی-سعودی-ها-در-حج-تمتع-و-عمره-امسال http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/119871-تشریح-سنگ-اندازی-سعودی-ها-در-حج-تمتع-و-عمره-امسال

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت، سنگ اندازی سعودی ها در حج تمتع و روند مذاکرات ایران با عربستان در مورد اعزام زائران و سهمیه حج ایران در سال های آینده را تشریح کرد.
"حجت الاسلام قاضی عسگر " نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی امروز شنبه در گفت وگو با ایرنا، گفت، روند مذاکرات ایران با عربستان و برنامه ایران برگزاری حج و اعزام زائران با رعایت عزت و مصالح نظام جمهوری اسلامی بود.
"قاضی عسگر" افزود، ایران هیچگاه در بحث اعزام حجاج تردیدی به خود راه نداده و وظیفه خود می داند تا مسیر را برای کسانی که سال ها در نوبت هستند تا مناسک حج را برگزار کنند، تسهیل کند.
قاضی عسگر با اشاره به تاخیر چهار ماهه عربستان برای ارسال دعوت نامه و انجام مذاکره و توافق به منظور اعزام حجاج، تصریح کرد، این امر نشان داد عربستان قصدی برای انجام مناسک حج زائران ایرانی ندارد.
نماینده ولی فقیه در حج و زیارت همچنین گفت، دور نخست مذاکرات ایران و عربستان هیچ چیز را مشخص نکرد در حالی که اگر قرار است 64 هزار نفر به حج اعزام شوند باید مساله ویزا، حمل و نقل، نیروی تدارکاتی مشخص شود، اما سعودی ها بحثی را مطرح نکردند.
وی به قطع مناسبات دوجانبه با تعطیلی سفارتخانه های دو کشور اشاره کرد و گفت، براساس پیشنهادی که سوئیس به عنوان حافظ منافع دو کشور پذیرفته شده بود ، قرار بود عربستان تحت پرچم سفارت سوئیس کنسولگری خود راه اندازی کند و ایران نیز با اعزام چند نفر از حقوق زائران دفاع کند.
قاضی عسگر امنیت زائران را از مشکلات در مذاکرات دو طرف دانست و افزود، در حادثه سال گذشته منا 461 زائر ایرانی و در حادثه مسجدالحرام 13 ایرانی به شهادت رسیدند و برای اعزام زائر باید ابتدا امنیتش تامین شود و بستر ایجاد امنیت را نیز باید مقامات سعودی فراهم می کردند.
سرپرست حجاج ایرانی گفت، سعودی ها نه تنها در مذاکرات برای امنیت زائران کاری نکردند، بلکه کمتر از دو ماه مانده به زمان حج، شرایطی را اضافه کردند تا نشان دهند، می خواهند مانع حج ایرانیان شوند.
سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه حادثه سال گذشته منا عمدی نبوده و سوء مدیریت در آن وجود داشته است، تاکید کرد، تحقیقات و مصاحبه با شخصیت های خارجی در مورد حادثه منا نشان می دهد بی کفایتی و سوء مدیریت سعودی ها باعث این حادثه شد و عربستان نتوانست حوادث پس از منا را نیز مدیریت کند.
حجت الاسلام قاضی عسگر در خصوص حج عمره هم گفت، با توجه به حادثه فرودگاه جده و جنایت ماموران خطاکار سعودی که آبروی عربستان را برد، حج عمره در حال حاضر متوقف است و در انتظار اقدام سعودی ها برای مجازات ماموران خطاکار هستیم.

]]>
حج تمتع 95 Sat, 02 Jul 2016 16:17:45 +0430
بی کفایتی آل سعود در اداره امور حج http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/119838-بی-کفایتی-آل-سعود-در-اداره-امور-حج http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/119838-بی-کفایتی-آل-سعود-در-اداره-امور-حج


منابع عربستانی از زخمی شدن 18 زائر حج عُمره به علت ازدحام جمعیت در صحن‎های مسجدالحرام خبر دادند.

به گزارش روزنامه ریاض ، چاپ عربستان ؛ اداره حوادث اضطراری و بحران‎ها در منطقه مکه ، با استناد به گزارش مرکز ملی عملیات امنیتی در مکه درباره وقوع حادثه ازدحام در مسجدالحرام ، اعلام کرد 18 عمره‎گزار عصر جمعه به علت ازدحام جمعیت در صحن‎های این مسجد دچار حالت خفگی شدند.

اداره حوادث اضطراری و بحران‎ها در منطقه مکه ، گزارش داد به دنبال مصدومیت عمره‎گزاران تیم‎های پزشکی که در مراکز امدادرسانی در مکه مستقر شده بودند برای امدادرسانی به مصدومان به محل اعزام شدند.

]]>
حج تمتع 95 Sat, 02 Jul 2016 14:56:55 +0430
بی کفایتی آل سعود در اداره امور حج http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/119793-بی-کفایتی-آل-سعود-در-اداره-امور-حج http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/119793-بی-کفایتی-آل-سعود-در-اداره-امور-حج

 

 

 

منابع عربستانی از زخمی شدن 18 زائر حج عُمره به علت ازدحام جمعیت در صحن‎های مسجدالحرام خبر دادند.

به گزارش روزنامه ریاض ، چاپ عربستان ؛ اداره حوادث اضطراری و بحران‎ها در منطقه مکه ، با استناد به گزارش مرکز ملی عملیات امنیتی در مکه درباره وقوع حادثه ازدحام در مسجدالحرام ، اعلام کرد 18 عمره‎گزار عصر جمعه به علت ازدحام جمعیت در صحن‎های این مسجد دچار حالت خفگی شدند.

اداره حوادث اضطراری و بحران‎ها در منطقه مکه ، گزارش داد به دنبال مصدومیت عمره‎گزاران تیم‎های پزشکی که در مراکز امدادرسانی در مکه مستقر شده بودند برای امدادرسانی به مصدومان به محل اعزام شدند.

پیش از این ؛ به دنبال بی‎کفایتی آل سعود در اداره امور حج در فاجعه منا در 24 سپتامبر 2015 ، مصادف با عید قربان سال گذشته ، هزاران نفر از زائران بیت الله الحرام به علت انسداد مسیر رمی جمرات، جان خود را از دست دادند که صدها نفر آنان ایرانی بودند.

 

 

 

]]>
حج تمتع 95 Sat, 02 Jul 2016 13:13:53 +0430
پافشاری سعودی ها در نپذیرفتن مسئولیت‌ حقوقی و اسلامی زائران خانه خدا http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/119164-پافشاری-سعودی-ها-در-نپذیرفتن-مسئولیت‌-حقوقی-و-اسلامی-زائران-خانه-خدا http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/119164-پافشاری-سعودی-ها-در-نپذیرفتن-مسئولیت‌-حقوقی-و-اسلامی-زائران-خانه-خدا

معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری گفت: مقامات عربستان سعودی‌ مسئولیت‌ حقوقی، بین‌المللی و اسلامی حجاج را نمی‌پذیرند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) "محمد رضا باقری"، معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری پس از دیدار با "محمد گورمز"، رئیس سازمان دیانت ترکیه در آنکارا افزود: دولت سعودی با گذشت یکسال از شهادت هزاران زائر خانه خدا در فاجعه منا و مکه و باوجود وعده هایی که داده بود، تاکنون هیچ توضیحی در مورد این فاجعه دردناک به کشورهای اسلامی ارایه نکرده است.
باقری تصریح کرد: سعودی ها همچنین مسئولیت های حقوقی، بین المللی و اسلامی در مورد تامین امنیت، جان، مال و ناموس زائران حرم نبوی و حجاج بیت الله الحرام را نمی‌پذیرد.
وی با بیان این که دولت سعودی قول داده بود در خصوص فاجعه منا کمیته حقیقت‌یابی را تعیین کند، خاطر نشان کرد: قرار بود این کمیته موضوع را بررسی و به کشورهای اسلامی گزارش بدهد و آنها به لحاظ مسئولیت‌های داخلی، قوانین حقوقی و بین‌المللی و اسلامی وظیفه دارند که دیه جان باختگان را پرداخت کنند.
باقری همچنین گفت: پیام کتبی حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به محمد گورمز، رئیس سازمان دیانت ترکیه ارائه و مقرر شده است که پیام حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر برای روسای بعثه‌های حج و مسئولین حج کشورهای مختلف فرستاده شود.
معاون بین‌الملل بعثه مقام معظم رهبری تاکید کرد، با توجه به اینکه سعودی ها اطلاعات یک طرفه‌ای به رئیس سازمان دیانت ترکیه در خصوص حج امسال داده بودند در این پیام خلاصه‌ مذاکرات ایران و عربستان و علل ممانعت سعودی‌ها از حج زائران ایرانی تشریح شد.

]]>
حج تمتع 95 Thu, 23 Jun 2016 10:39:19 +0430
آل سعود، منافقین جدید جهان اسلام http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/119127-آل-سعود،-منافقین-جدید-جهان-اسلام http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/119127-آل-سعود،-منافقین-جدید-جهان-اسلام آل سعود، منافقین جدید جهان اسلام

 

 

 

آل سعود در حالی که خود را کشوری اسلامی و طرفدار منافع مسلمانان نشان می دهد، در عمل منافقانه و با همراهی دشمنان جهان اسلام، از پشت به امت اسلامی خنجر می زند.

اقدامات و مواضع حاکمان عربستان در سال های اخیر، مسلمانان را به یاد عملکرد منافقین در صدر اسلام می اندازد. اقداماتی که با وجهۀ یک کشور مسلمان مطابقت ندارد. مرور کوتاهی بر عملکرد آل سعود، بویژه در دو سال گذشته، انسان را به این نتیجه می رساند که آنها، منافقین جدید در جهان اسلام هستند که همان رفتار منافقانِ زمان پیامبر اسلام (ص) را دارند. 
قرآن کریم منافقان را کسانی معرفی می کند که تظاهر به اسلام می کنند، اما قلباً به آن ایمان ندارند و این موضوع از اعمال و کردار آنها روشن می شود. چنانکه در اولین آیۀ سورۀ منافقون می خوانیم: «هنگامی که منافقان نزد تو آیند می‌گویند: "ما شهادت می‌دهیم که یقیناً تو رسول خدایی." خداوند می‌داند که تو رسول او هستی، ولی خداوند شهادت می‌دهد که منافقان دروغگو هستند (و به گفته خود ایمان ندارند.)» منافقان را هنگامی که پای منافع و مصالحشان به میان آید، می توان شناخت. 


رسول گرامی اسلام (ص) همواره مسلمانان را به اتحاد و همدلی دعوت می کرد و همۀ کسانی را که به یگانگی خداوند و رسالت وی شهادت می دادند، به یک چشم می دید. آن حضرت تلاش های گسترده ای برای حفظ و تحکیم وحدت امت اسلامی انجام داد. در مقابل، منافقین که انسجام و قدرت مسلمانان را به ضرر خویش می دانستند، همگام با دشمنان آنها، در مسیر تفرقه و جدایی میان پیروان اسلام تلاش می کردند. امروزه نیز حکومت سعودی به گونه ای عمل می کند که گویا وظیفه بزرگ خود را در جهان اسلام، ایجاد تفرقه و اختلاف میان مسلمانان می داند. مقامات و رسانه های سعودی آشکار و نهان در کشورهای مختلف اسلامی بذر اختلاف می افکنند و در این زمینه به ویژه تفاوتهای مذهبی را برجسته می کنند. 
وهابیت به عنوان فرقه ای متحجر و انحرافی که بر رژیم سعودی حاکم است، همواره میان شیعیان و اهل سنت اختلاف ایجاد می کند تا در کشورهای اسلامی فضای ناآرامی و تفرقه حاکم شود. علمای این فرقه حتی خون شیعیان را مباح شمرده اند تا خونریزی بیشتری انجام شود. اما دشمنی وهابیت به شیعیان ختم نمی شود و این فرقه منحرف در برابر دیگر مذاهب اهل سنت نیز خود را برتر می داند و هر که از آن انتقاد کند، با خشم و انواع فشارها و خشونتهای آل سعود مواجه می شود. این در حالی است که دستگاه تبلیغاتی سعودی در موضعی منافقانه، این رژیم را طرفدار وحدت مسلمانان، البته آنگونه که خود می خواهد، نشان می دهد. 


طی سالیان گذشته دامنه تفرقه افکنی آل سعود گسترش یافته و این خاندان به ایجاد جنگ داخلی در کشورهایی چون عراق، سوریه، لیبی و افغانستان مبادرت کرده است. حکومت سعودی دخالت خود در کشتار مردم سوریه را کتمان نمی کند و خواستار کنار رفتن بشار اسد رئیس جمهور قانونی این کشور و برقراری دموکراسی در آن است. این در حالی است که در عربستان دموکراسی و انتخابات آزاد وجود ندارد و نظام استبدادیِ سلطنتی حاکم است. این تناقض در گفتار و رفتار آل سعود یادآور آیات 11 و 12 سورۀ بقره در بارۀ منافقان است که می فرماید: «و هنگامی که به آنان گفته شود که در زمین فساد نکنید، می‌گویند: "ما فقط اصلاح ‌کننده ‌ایم". آگاه باشید اینها همان مفسدانند؛ ولی نمی‌ فهمند.» تروریست های مورد حمایت سعودی تاکنون هزاران انسان بی گناه را در سوریه و عراق برای تأمین منافع نامشروع این رژیم و متحدانش کشته و تأسیسات بسیاری را نابود کرده اند. 
سعودیها همچنین در مصر، پاکستان، بحرین و برخی دیگر از کشورهای اسلامی، با دخالتهای غیرقانونی خود، درگیری ها و اختلافات شدیدی را به وجود آورده اند. 


حاکمان سعودی تنها به جنگ افروزی در کشورهای اسلامی توسط عاملان تکفیری خود بسنده نکرده اند، بلکه ارتش آنها در یمن مستقیماً وارد جنگ شده و مشغول کشتار مردم این کشور است. تاکنون هزاران تن از غیرنظامیان یمنی قربانی مطامع آل سعود شده اند و زیرساختهای این کشور از بین رفته است. بمباران های یمن به قدری وحشیانه بوده که سازمان ملل متحد چندی پیش حکومت سعودی را در فهرست سیاه دولت های کودک کش قرار داد. اما این رژیم با تهدید به عدم پرداخت تعهدات مالی خود، دبیرکل این سازمان را مجبور به عقب نشینی از موضع خود کرد که باعث رسوایی برای آل سعود و سازمان ملل شد. سعودی ها درمورد دخالت در انفجارهای 11 سپتامبر 2001 آمریکا نیز چنین سیاستی در پیش گرفته و اعلام کرده اند اگر اسناد دخالت آنها در این حادثه تروریستی فاش شود، دارایی های خود را از آمریکا خارج می کنند. 


یکی از ویژگیهای منافقین در صدر اسلام، عدم مقابله با دشمنان و تشویق مسلمانان به نرفتن به جهاد بود. آنها حتی گاه با مشرکان و یهودیان علیه مؤمنان توطئه می کردند. حکومت سعودی نیز با وجود خرید تجهیزات فراوان نظامی، تاکنون هیچ اقدامی علیه رژیم صهیونیستی انجام نداده و به تبلیغات پوچ و بی خاصیت علیه این رژیم غاصب اکتفا کرده است. حتی طی ماههای گذشته گزارش های متعددی از همکاری نزدیک ریاض و تل آویو علیه کشورهای اسلامیِ جبهۀ مقاومت چون ایران و سوریه منتشر شده است. 
از طرف دیگر، آل سعود متحد نزدیک آمریکا به شمار می رود. در حالی که خصومت و دشمنی آمریکا با جهان اسلام بارها به اثبات رسیده و ارتش آمریکا تاکنون مستقیماً به چند کشور اسلامی حمله کرده است. همچنین واشنگتن پشتیبان بی چون و چرای تل آویو در ماجرای اشغال فلسطین و کشتار مردم مظلوم آن است. بنا بر این، دوستی سعودیها با آمریکا به عنوان شیطان بزرگ و دشمن امت اسلامی، توجیهی جز نفاق این خاندان ندارد. قرآن در این مورد می فرماید: «به منافقان بشارت ده که مجازات دردناکی در انتظار آنهاست. همانها که کافران را به جای مؤمنان، دوست خود انتخاب می‌کنند. آیا عزّت و آبرو را نزد آنان می‌جویند؟ با اینکه همه عزّتها از آن خداست؟» (نساء، 138 و 139) نفوذ دولت آمریکا در خاندان سعودی به حدی است که در تعیین مهره های کلیدی آل سعود نیز مداخله می کند. به عنوان مثال، اخیراً "محمد بن سلمان" جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان برای تحکیم موقعیت خود و هماهنگی با کاخ سفید در سیاستهای مداخله جویانه شان در جهان اسلام، به آمریکا سفر کرد. 


منافقین از اعتقاد صحیحی برخوردار نیستند و ایمانشان متزلزل است. قرآن آنها را چنین توصیف می کند: «آنها افراد بی‌هدفی هستند که نه سوی اینها، و نه سوی آنهایند! (نه در صف مؤمنان قرار دارند، و نه در صف کافران) و هر کس را خداوند گمراه کند، راهی برای او نخواهی یافت.» وهابیتِ حاکم بر آل سعود، فرقه ای بی اساس و انحرافی است که همواره تحجر و خشونت را ترویج کرده است. دولت عربستان اگرچه برای ایجاد اختلاف و درگیری، این عقیده را در کشورهای اسلامی ترویج می کند، اما حکام سعودی خود در عمل چندان به آن پایبند نیستند. خبرهایی که هر از چندی از فساد، تجمل و خوشگذرانی اعضای این خاندان منتشر می شود، حاکی از همین واقعیت است. 


آل سعود میل دارند که به عنوان رهبر جهان اسلام و خادم حرمین شریفین شناخته شوند ، اما به خوبی می دانند که صلاحیت اخلاقی و لیاقت چنین مقامی را ندارند. بی تدبیری آنها در برگزاری مراسم حج در سال گذشته باعث شد تنها در فاجعه منا، بیش از هفت هزار تن از زائران کشته شوند. در سالهای گذشته نیز بارها حجاج در اثر حوادث مختلف جان سپرده اند. در سال جاری ، دولت سعودی به دلیل مسائل سیاسی حج را برای زائران ایرانی، سوری و یمنی ممنوع کرده و برای برخی دیگر نیز محدودیتهایی قائل شده است. در حالی که حج از جانب خداوند برای همه مسلمانانی که واجد شرایط هستند واجب شده و این کار سعودیها مخالفت با فرمان پروردگار است. این اقدامات نشان می دهد آل سعود منافقانه حج را به ابزاری علیه مخالفان سیاستهای کینه توزانه خود تبدیل کرده است. 


حاکمان سعودی امروزه با کمک ثروت فراوان نفتی می کوشند تا سیاستهای توسعه طلبانه خود را بر جهان اسلام تحمیل کنند و برای تحقق این هدف، از هیچگونه اقدام نامشروع و تفرقه افکنانه رویگردان نیستند. اما این اعمال منافقانه سرانجام محکوم به شکست است، همانگونه که منافقین در صدر اسلام مجبور شدند پیروزی مسلمانان و گسترش آئین روح بخش اسلام را بپذیرند. امروزه نیز علیرغم شرایط دشواری که دشمنان جهان اسلام و دولتهای منافقی چون آل سعود بر آن تحمیل کرده، آینده ای روشن و تابناک پیش روی مسلمانان است که لازمۀ آن اتحاد، بصیرت و مقاومت در برابر دشمنان و منافقان می باشد. 

 

 

 

]]>
حج تمتع 95 Wed, 22 Jun 2016 16:24:18 +0430
حج حق مسلمانان است که این فریضه را انجام دهند http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/118789-حج-حق-مسلمانان-است-که-این-فریضه-را-انجام-دهند http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/118789-حج-حق-مسلمانان-است-که-این-فریضه-را-انجام-دهند

نماینده مجلس سنای پاکستان تاکید کرد عربستان از موضوع حج به عنوان یک 'سلاح سیاسی' در برابر ایران بهره برداری کرده است .
'سید طاهر حسین مشهدی' عضو کمیسیون های امور دفاعی و سیاست خارجی مجلس سنای پاکستان، ضمن ابراز تاسف از محروم شدن هزاران ایرانی از سفر حج امسال گفت حج ارتباطی به روابط سیاسی میان عربستان و کشورهای دیگر ندارد و حق تمام مسلمانان جهان است که این فریضه اسلامی-الهی را انجام دهند.
وی افزود که ال سعود با این کار مرتکب اشتباه بزرگی شده است وبه هیچ وجه قابل قبول نیست که مسلمانان به دلیل نزاع های سیاسی، از انجام فریضه دینی حج محروم شوند.'
حسین مشهدی با اشاره به فاجعه خونین سال گذشته در منا و سقوط جرثقیل در مسجدالحرام که باعث کشته شدن تعداد زیادی از حجاج شد، تصریح کرد بدون تردید این رخدادها حاصل بی تدبیری و سوءمدیریت عربستان است و ال سعود باید اطمینان بدهد که چنین حوادثی که عامل آن خطای انسانی و مدیریتی است، رخ ندهد.

]]>
حج تمتع 95 Sat, 18 Jun 2016 14:51:46 +0430
اوحدی : عربستان شکست های خود را در حج تسویه کرد http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/118725-اوحدی-عربستان-شکست-های-خود-را-در-حج-تسویه-کرد http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/118725-اوحدی-عربستان-شکست-های-خود-را-در-حج-تسویه-کرد

رئیس سازمان حج و زیارت ایران ، گفت سعودی‌ها شکست در جبهه‌های دیگر را در حج تسویه کردند و به زائران ایرانی اجازه برگزاری حج ندادند.

به گزارش شماره امروز ، پنجشنبه ، روزنامه آرمان ، چاپ تهران ، سعید اوحدی ، رئیس سازمان حج و زیارت ایران درباره دلایل اصلی مخالفت عربستان سعودی‌ با حضور زائران ایرانی در حج امسال، افزود دلیل اصلی این مخالفت را می‌توان تسویه حساب شکست سعودی‎ها در جبهه‌های دیگر با موضوع حج دانست.

سعید اوحدی، دلیل دیگر را ترس سعودی‌ها از افشای آمار نهایی و همچنین قصور عربستان در فاجعه منا توسط زائران ایرانی دانست و تصریح کرد سعودی‌ها تا آخرین لحظه آمار کشته شدگان را ۷۰۰ نفر اعلام کرده بودند و حتی آمار ۴۳۷۰ نفری که وزارت بهداشت‌ سعودی اعلام کرده بود را از خروجی بر داشتند.

سعید اوحدی ، خاطرنشان کرد پس از موضع‎گیری قاطع رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره فاجعه منا، ایران تنها کشوری بود که توانست تمامی پیکرهای کشته‎شدگان خود را به داخل کشور منتقل کند.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران ، افزود دیگر کشورهای اسلامی همچنان به دنبال تعیین تکلیف کشته شدگان خود هستند و ۸۰ درصد پیکر کشته شدگان دیگر کشورها هنوز تعیین تکلیف نشده است.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران ، گفت تنها صدای رسایی که در عربستان برای فاجعه منا بلند شد، صدای جمهوری اسلامی ایران بود و به همین علت‌ها عربستان مانع حضور زائران ایرانی در حج شد.

]]>
حج تمتع 95 Thu, 16 Jun 2016 14:05:21 +0430
اوحدی: عربستان شکست های خود را در حج تسویه کرد http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/118706-اوحدی-عربستان-شکست-های-خود-را-در-حج-تسویه-کرد http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/118706-اوحدی-عربستان-شکست-های-خود-را-در-حج-تسویه-کرد

رئیس سازمان حج و زیارت ایران گفت: سعودی‌ها شکست در جبهه‌های دیگر را در حج تسویه کردند و به زائران ایرانی اجازه برگزاری حج ندادند.

به گزارش شماره امروز، پنجشنبه، روزنامه آرمان، چاپ تهران، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران درباره دلایل اصلی مخالفت عربستان سعودی‌ با حضور زائران ایرانی در حج امسال افزود: دلیل اصلی این مخالفت را می‌توان تسویه حساب شکست سعودی‎ها در جبهه‌های دیگر با موضوع حج دانست.

سعید اوحدی، دلیل دیگر را ترس سعودی‌ها از افشای آمار نهایی و همچنین قصور عربستان در فاجعه منا توسط زائران ایرانی دانست و تصریح کرد: سعودی‌ها تا آخرین لحظه آمار کشته شدگان را ۷۰۰ نفر اعلام کرده بودند و حتی آمار ۴۳۷۰ نفری که وزارت بهداشت‌ سعودی اعلام کرده بود را از خروجی برداشتند.

سعید اوحدی خاطرنشان کرد: پس از موضع‎گیری قاطع رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره فاجعه منا، ایران تنها کشوری بود که توانست تمامی پیکرهای کشته‎شدگان خود را به داخل کشور منتقل کند.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران افزود: دیگر کشورهای اسلامی همچنان به دنبال تعیین تکلیف کشته شدگان خود هستند و ۸۰ درصد پیکر کشته شدگان دیگر کشورها هنوز تعیین تکلیف نشده است.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران گفت: تنها صدای رسایی که در عربستان برای فاجعه منا بلند شد، صدای جمهوری اسلامی ایران بود و به همین علت‌ها عربستان مانع حضور زائران ایرانی در حج شد.

]]>
حج تمتع 95 Thu, 16 Jun 2016 08:50:15 +0430
حج؛ ابزار آل سعود برای تسویه حساب سیاسی http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/118602-حج؛-ابزار-آل-سعود-برای-تسویه-حساب-سیاسی http://dari.irib.ir/radioislam/حج-تمتع-95/item/118602-حج؛-ابزار-آل-سعود-برای-تسویه-حساب-سیاسی

 

 

 

سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس‌های فراوان و مذاکرات متعدد میان ریاض و تهران، دامنه تخاصمات عربستان سعودی علیه جمهوری اسلامی ایران به مهم‌ترین فریضۀ جمعی مسلمانان کشیده شد و زائران ایرانی از حضور در حج تمتع امسال بازماندند.

سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس‌های فراوان و مذاکرات متعدد میان ریاض و تهران، دامنه سیاست‌های منطقه‌ای عربستان سعودی به مهم‌ترین فریضۀ جمعی مسلمانان کشیده شد و زائران ایرانی از حضور در حج تمتع امسال بازماندند. سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای از منتفی شدن تشرف زائران ایرانی به مکه مکرمه در سال ۱۳۹۵ به دلیل کارشکنی‌های متعدد سعودی‌ها خبر داد. در این بیانیه آمده است که هرچند نگاه جمهوری اسلامی ایران به حج و عمره، نگاهی معنوی، وحدت آفرین، توسعه بخشِ اُخوت دینی و اسلامی و پرهیز از فرقه‌گرایی و طایفه‌گرایی بوده و هست اما عربستان سعودی علی‌رغم تبلیغات سوء رسانه‌های خود، تحت تأثیر فضای سیاسی بین دو کشور، حج را به مسائل سیاسی گره زده و بر همین مبنا متن تفاهم‌نامه متداول و هر ساله را تغییر داده است. اما چرا خاندان سعودی تا این حد متزلزل شد که از حج؛ فریضه‏ای مذهبی، بهره‏برداری سیاسی می‏کند؟


عربستان سعودی از سال 2003 تاکنون در سیاست‏های منطقه‏ای خود شاهد شکست‏های متوالی است و جایگاه منطقه‏ای آن سیر نزولی دارد. سقوط حکومت صدام در سال 2003 نقطه آغاز روند نزولی جایگاه عربستان در غرب آسیا بود. اگرچه روابط حکومت سعودی با دولت بعثی عراق چندان نزدیک و متسحکم نبود، با این وجود، آل سعود با دو نگاه هویتی قومی (عربی) و مذهبی(سنی) به سیاست و حکومت در کشورهای عربی، فروپاشی حکومت صدام را که مانع بزرگی برای نفوذ شیعیان در عراق بود، در تضاد با منافع خود می‏دید. تحولات بعدی عراق به خصوص تشکیل سه دولت شیعی (دو دولت نوری مالکی و یک دولت العبادی) و حمایت آل سعود از گروه‏ها و شخصیت‏های سیاسی اهل سنت که برخی از آنها نظیر طارق الهاشمی متهم به دست داشتن در عملیات تروریستی و انفجاری در عراق بودند، نشان داد که خاندان سعودی تا چه اندازه ساخت جدید سیاسی در عراق را بر نمی‏تابد. حتی شواهدی دال بر حمایت آل سعود از تروریست‏های داعش در عراق و البته تلاش آن برای جذب برخی شخصیت‏های شیعه و ایجاد اختلاف میان گروه‏های شیعی عراق نیز وجود دارد. 


پس از سقوط حکومت صدام در سال 2003، وقوع اعتراض‏های ضد حکومتی در غرب آسیا و شمال آفریقا، دومین ضربه سنگین به منافع عربستان سعودی در غرب آسیا بود. در نتیجه این اعتراض‏ها چهار حکومت همسو با آل سعود شامل زین‏العابدین بن علی در تونس، حسنی مبارک در مصر، معمر قذافی در لیبی و علی عبدالله صالح در یمن سقوط کردند و پایه‏های قدرت برخی دیگر از متحدان مهم آل سعود از جمله در بحرین، اردن و مغرب سست شد. این شرایط، نوید شکل‏گیری نظمی جدید در غرب آسیا را می‏داد که در آن عربستان جایگاه سابق خود را از دست می‏داد. 
برآیند سقوط حکومت بعثی عراق در سال 2003 و سقوط متحدان عربستان در سال 2011، بر هم خوردن موازنه قدرت منطقه‏ای به نفع مهم‏ترین رقیب عربستان یعنی جمهوری اسلامی ایران بود. از این‏رو، آل سعود به ناامن کردن سوریه و عراق در قالب حمایت از گروه‏ها و جریان‏های تروریستی روی آورد. نتیجه این سیاست، کشته و زخمی شدن صدها هزار شهروند سوری، دهها هزار شهروند عراقی، آواره شدن 11 میلیون سوری در داخل و خارج این کشور و آواره شدن میلیون‏ها عراقی در داخل و خارج این کشور و همچنین از بین رفتن زیرساخت‏های اجتماعی و اقتصادی به خصوص در سوریه بود. با این حال، آل سعود از سیاست خود در سوریه و عراق تاکنون نتیجه دلخواه یعنی تضعیف جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا را نگرفته است. 


نشانه آشکار ناموفق بودن سیاست آل سعود در تضعیف جایگاه منطقه‏ای جمهوری اسلامی ایران، دست برتر جنبش انصارالله در یمن است. عربستان سعودی که تلاش زیادی برای حفظ ساختار قدرت و نیروهای وابسته به خود در یمن انجام داد، در نهایت در تابستان 2014 شاهد موقعیت برتر جنبش انصارالله که به لحاظ هویت مذهبی و سیاسی به جمهوری اسلامی ایران نزدیک است، بود. نزدیک شدن جنبش انصارالله به راس هرم قدرت در یمن به فرار منصور هادی، رئیس جمهور وابسته یمن و شماری از اعضای کابینه‏اش به ریاض انجامید. آل سعود که یمن را حیات خلوت خود می‏داند، این وضعیت جدید را برنتابید و برخلاف بحران‏های سوریه و عراق که خود حضور مستقیم نظامی ندارد، در یمن از 26 مارس 2015 به طور مستقیم وارد جنگ شد. اگرچه آل سعود مدعی تشکیل ائتلاف علیه یمن است اما واقعیت‏های میدانی آشکارا گویای این است که در بحران یمن تنها یک ائتلاف سست و شکننده وجود دارد و خاندان سعودی خود همه امور نظامی علیه کشور فقیر یمن را طی 15 ماه گذشته انجام داد. 
بحران یمن نیز نتیجه دلخواه آل سعود را در پی نداشته است. حتی قطعنامه 2216 شورای امنیت که در حمایت از منصورهادی و حمله عربستان صادر شد نیز نتوانست جنبش انصارالله را از موقعیت برتر در ساختار سیاسی کنونی یمن دور سازد. در عین حال، آل سعود به لحاظ افکار عمومی تحت فشار شدیدی قرار گرفت و حتی برخی منابع رسانه‏ای رژیم صهیونیستی نوشتند که کشورهای مسلمان در حالی از اسرائیل به عنوان رژیم کودک کش یاد می کنند که عربستان سعودی به عنوان کشوری که خود را خادم حرمین شریفین می داند در یمن به کشتار کودکان و زنان مشغول است. 


بحران یمن نیز پایان ناکامی‏های آل سعود در غرب آسیا و در مقابل رقیب دیرینه خود یعنی جمهوری اسلامی ایران نبود. عربستان سعودی توافق جمهوری اسلامی ایران با کشورهای 1+5 را آشکارا در تضاد با منافع منطقه‏ای خود دید و برای تخریب روند توافق هسته‌ای ایران از هیچ کوششی دریغ نکرد. آل سعود تلاش کرد تا پرونده هسته‌ای ایران را در جامعه بین‌المللی به عنوان پرونده‌ای امنیتی مطرح و ایران‏هراسی و شیعه‏هراسی را از طریق رسانه‌های مرتبط القا کند اما پایان مذاکرات هسته‏ای به نشانه ناکامی دیگر عربستان در مقابله با ایران بود.
در آستانه امضاء برجام و ورود ایران به دوران پسا برجام، آل سعود آخرین برگه‌های خود را این بار در داخل سرزمین خود و در صحرای منا به کار گرفت. برخی بر این باورند که کشتار حجاج منا با هدف تحریک ایران انجام گرفت تا ایران با انجام واکنشی شدید علیه عربستان درگیر یک بحران امنیتی در منطقه شود. با این حال، حتی اگر این باور را نپذیریم به قطع یقین باید پذیرفت که اعدام شیخ النمر با هدف تحریک ایرانی‌ها و تنش‏آلود کردن منطقه انجام گرفت. عربستان سعودی پس از تجمع و حمله‌ عده‌ای از مردم به سفارت این کشور در تهران در اعتراض به اعدام شیخ النمر و علی‏رغم این که دولت و مسئولان جمهوری اسلامی ایران این حرکت را محکوم کردند، در ادامه سیاست‌های خصمانه خود روابط با تهران را به صورت یک‌جانبه قطع و برخی کشورهای کوچک منطقه مانند جیبوتی، سودان و کومور را در قطع رابطه با ایران با خود همراه کرد. با این حال، این نیز پایان کار نبود. 


آل سعود دامنۀ سیاست‎های منطقه‎ای ضد ایرانی خود را به مهم‌ترین فریضۀ جمعی مسلمانان کشید و با کارشکنی‌هایی که به عمل آورد مانع تشرف زائران ایرانی در مناسک حج امسال شد. رژیم سعودی در سایه سکوت سنگین کشورهای اسلامی و عدم واکنش آنان در قبال اقدامات تفرقه افکنانه این رژیم، نه تنها زیر بار مسئولیت فاجعه تلخ منا نرفته، بلکه در اقدامی کاملاً غیرانسانی و غیرشرعی تمامی راه‌ها برای این فریضه الهی را بر ایرانیان بسته است. سعودی‌ها با قرار دادن شروط به شدت سخت گیرانه و بدبینانه در برابر سازمان حج و زیارت جمهور اسلامی ایران تلاش کردند تا یک توافق ذلت‌بار را به جمهوری اسلامی ایران بقبولانند و با آن در منطقه قدرت‏نمایی کرده و بدان افتخار کنند. اما مخالفت جمهوری اسلامی ایران با شروط آل سعود برای حج تمتع سبب شد آل سعود به فرافکنی و فریب افکار عمومی روی آورد. 
«عادل الجبیر» وزیر خارجه کم تجربه عربستان، ایران را به سیاسی‏کاری در مسأله حج متهم کرده تا بدین ترتیب از یک سو از مسئولیت عدم پذیرش زائران ایرانی شانه خالی کرده و از سوی دیگر به چهره ایران در نزد افکار عمومی منطقه و جهان خدشه وارد کند. بر خلاف این گونه ادعاهای واهی مقامات سعودی مبنی بر سیاسی‏کاری ایران در مسأله حج، این سعودی‌ها بودند که حج بیت الله الحرام را سیاسی کردند. کارشکنی و مانع‏تراشی آنان در مسیر زائران ایرانی بیت الله الحرام بدون شک نشأت گرفته از سیاست‌های تقابل‏جویانه در برابر ایران و خشم آن‌ها از روند تحولات منطقه به ویژه در عراق و سوریه است. 
نکته پایانی این است که اولین بار نیست که آل سعود از حج به عنوان ابزاری سیاسی برای دستیابی به منافع خود بهره می‏گیرد. آل سعود طی سال‏های اخیر مانع تشرف شهروندان سوری به حج نیز شده است. آل سعود اکنون در حالی از تشرف شهروندان ایرانی و سوری به حج ممانعت به عمل آورد که حتی به عرب‏های اسرائیلی اجازه سفر به عربستان را می‏ دهد. 

 

 

 

]]>
حج تمتع 95 Tue, 14 Jun 2016 13:59:30 +0430