دیدگاه رهبری http://dari.irib.ir Thu, 31 Jan 2019 08:12:39 +0430 fa-af دیدگاه رهبری (دانشجویان، امیدها و انتظارات-دیدار با نمایندگان تشکل های مختلف دانشجویی) http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/120127-دیدگاه-رهبری-دانشجویان،-امیدها-و-انتظارات-دیدار-با-نمایندگان-تشکل-های-مختلف-دانشجویی http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/120127-دیدگاه-رهبری-دانشجویان،-امیدها-و-انتظارات-دیدار-با-نمایندگان-تشکل-های-مختلف-دانشجویی

 

 

 

حضرت آیت الله خامنه ای: « امروز من مشاهده می کنم که با گذشت زمان، انگیزه‌های انقلابی، فکر انقلابی، فکر روشن، استدلال متین و خوب، روز به‌ روز در بین قشر دانشجو دارد گسترش پیدا می کند.»


حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران در ماه مبارک رمضان روزهای پرکاری را سپری می کنند و اقشار مختلف مردم و مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدارهای متعددی با ایشان دارند. در این میان بی شک دیدار طولانی، پرشور و صمیمی دانشجویان با رهبر دلسوز و مهربان خود، از حال و هوای دیگری برخوردار است. در جریان همایش بزرگ دانشجویان در محضر آیت الله خامنه ای که روز اول جولای انجام شد، نمایندگان تشکلهای مختلف آنان دیدگاه ها و انتقادهای خود را در زمینه مسائل گوناگون بیان کردند و سپس ایشان به برخی از آنها پاسخ گفتند و رهنمودهای مهمی را درمورد دانشجویان و برخی مسائل دیگر مطرح نمودند.


نخستین سخن رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با دانشجویان، چون همیشه، ابراز خرسندی از این ملاقات بود: «دیدار دانشجویان عزیز در ماه رمضان هر سال، یکی از جلسات شیرین و مطلوب برای من است. امسال هم بیاناتی که دوستان کردند، برای من حقیقتاً جالب و لذّت ‌بخش بود.» ایشان با اشاره به اینکه دانشجویان از اول انقلاب سوابق خوب و درخشانی از خود برجای گذاشته اند، تأکید کردند که کمیت و کیفیت دانشجوی امروز از دانشجوی اول انقلاب برتر است. در اوایل انقلاب بیش از دویست هزار دانشجو در ایران وجود داشتند که اکنون با جهشی فوق العاده جمعیت آنان به نزدیک به پنج میلیون نفر رسیده است. مقام معظم رهبری در توصیف نسل کنونی دانشجویان فرمودند: «امروز من مشاهده می کنم که با گذشت زمان، انگیزه‌های انقلابی، فکر انقلابی، فکر روشن، استدلال متین و خوب، روز به‌ روز در بین قشر دانشجو دارد گسترش پیدا می کند.»


حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار دانشجویان با ایشان رهنمودهای حکیمانه و ارزنده ای را به آنها ارائه کردند که برای همۀ دانشجویان مسلمان راهگشاست. نخستین و مهمترین توصیۀ رهبر انقلاب اسلامی به دانشجویان، چون همیشه، دینداری و تقویت ایمان بود و در این زمینه فرمودند: «ازجمله‌ وظایف دانشجویی، حفظ دین و تقوا است. ... شما دلتان زود نرم می شود، زود نورانی می شود، اشکتان زود جاری می شود، ارتباطتان با خدا زود برقرار می شود؛ این خیلی مغتنم است. این گرایشی که امروز در محیط جوان کشور به معنویّات وجود دارد، خیلی با ارزش است. ... » ایشان ایمان را نیروی فعال درونی برای غلبه بر مشکلات شخصی و اجتماعی می دانند و برای تقویت این نیروی الهی می فرمایند : «من توصیه می کنم به جوانهای عزیزمان و جوانهای دانشجو که به تقوای شخصی، پرهیزکاری شخصی، پاکدامنی شخصی اهمّیّت بدهید، حتماً تلاوت قرآن را روزانه فراموش نکنید - ولو یک صفحه، ولو نیم صفحه- قرآن را هر روز بخوانید، با قرآن ارتباطتتان را برقرار کنید. این دعاها مضامین فوق‌العاده‌ای دارد، این دعاها رشتۀ ارتباط شما را با خدای متعال مستحکم میکند، این اصل قضیّه است.»
آیت الله خامنه ای معتقدند که امروزه مبارزه با دشمن از زمان انقلاب و همچنین جنگ صدام و حامیان غربی اش با ایران مشکل تر و پیچیده تر شده است و تصریح می کنند: «امروز برنامه (دشمن) ، برنامۀ پیچیده‌ای است؛ هم امنیّتی است، هم فرهنگی است، هم اقتصادی است، هم سیاسی است. برنامه‌ها برنامه‌های درهم ‌تنیده‌ای است؛ در این شرایط ، وظایف خیلی سنگین است؛ برنامه‌های امنیّتی دارند. ... مواجهه‌ با اینها تدبیر می خواهد، عقل می خواهد، دقّت می خواهد، مطالعه می خواهد.» به همین دلیل رهبر معظم انقلاب خطاب به دانشجویان می فرماید : «یکی از خصوصیّات دانشجو این باید باشد که محیط را با چشم باز نگاه کند؛ هم محیط دانشجویی را، هم محیط کشور را، هم محیط منطقه را، هم محیط جهان را. من بارها گفته‌ ام در جنگهای نظامی، شناسایی یکی از مؤثّرترین و مهم ‌ترین عناصر جنگ است.»


در راستای لزوم برخورداری از بصیرت و دشمن شناسی، رهبر انقلاب اسلامی ایران از دانشجویان می خواهد که به رسانه های دشمن و جنگ تبلیغاتی آنها به هیچ وجه اعتماد نکنند: «امروز یکی از بخشهای پُرخرج دشمنان ما عبارت است از بخش رسانه؛ ... خب، اصلاً همّت این جریان رسانه ‌ای این است که بر روی یک نقاطی تکیه کند که جمهوری اسلامی را می تواند زمین‌ گیر کند؛ مثلاً ایجاد یأس، ایجاد نقاط منفی، نقاط منفی را درشت کردن، نقاط مثبت را بکلّی حذف کردن. ... یکی از اصول (دانشجویان) این باشد که نگاه به جریان رسانه‌ ای دشمن - چه جریان رادیو تلویزیونی ‌اش، چه جریان ماهواره‌ ای‌ اش، چه جریان فضای مجازی ‌اش- نگاه سوءظن ‌آمیز باشد.»


اردوهای جهادی، حرکت مقدس و خالصانه ای است که از اوایل انقلاب در دانشگاههای ایران برای کمک به مناطق محروم شکل گرفت و همچنان ادامه دارد. آیت الله خامنه ای از دانشجویان می خواهند که: «اردوهای جهادی را توسعه بدهید، تداوم بدهید. ... این اردوهای جهادی، هم تمرین است، هم خدمت است، هم خودسازی است، هم آشنایی با فضای جامعه است؛ خیلی چیز با ارزشی است. ... واقعاً جهاد است؛ کار است، تلاش است، خدمت به محرومین است.»
آخرین مطالبۀ آیت الله از دانشجویان، پیشنهاد تشکیل جبهۀ واحد ضد استکباری است. ایشان فرمودند: «یکی دیگر از مسائلی که به نظرم می توانید شما انجام بدهید تشکیل یک جبهۀ واحد ضدّ آمریکایی و ضدّ صهیونیستی در سطح دانشجویان جهان اسلام است.... امروز وسیلۀ ارتباط هم آسان است، در فضای مجازی تماس بگیرید، کما اینکه در موارد مشابهی این کار انجام گرفته. به قول این فرنگی‌ مآب‌ها ، کمپین‌ های عمومی دنیای اسلامی تشکیل بدهید علیه تسلّط آمریکا، از لحاظ ضدّیّت با سیاستهای آمریکایی و سیاستهای صهیونیستی. میلیون‌ها عضو وارد این مجموعه بشوند، وارد این جریان فکری بشوند.»


اما بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دانشجویان ، جنبۀ عمومی تری داشت. ایشان در این بخش به ریشه یابی دشمنی آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی با جمهوری اسلامی ایران پرداختند و توضیح دادند : «ملّت ایران چه بخواهد چه نخواهد درگیر یک مبارزۀ سرنوشت‌ ساز است و طبعاً مجموعۀ دانشجویی ، جزو این مبارزه و جزو پیشروان و پیشرانهای این مبارزه است. این مبارزه هم از اینجا آغاز می شود که ملّت ایران مایل است که مستقل، عزیز و پیشرفته باشد، خودش از امکاناتش استفاده کند؛ و اگر این کارها اتّفاق بیفتد، یک قدرت نوظهوری در دنیا خواهد شد؛ با تفکّرات خاص و با جهت‌ گیری‌های خاص. این با منافع قدرتهای مسلّط جهانی معارض است؛ لذا نمی خواهند بگذارند این اتّفاق بیفتد؛ مبارزه از اینجا شروع می شود.» ایشان تصریح کردند که آمریکا می خواهد جمهوری اسلامی ایران چون برخی دیگر از دولتهای حقیر منطقه در برابرش سر خم کند، تاکید نمودند: «این ملّت به حکم غیرت خود، به حکم سابقۀ خود، به حکم هویّت خود و به حکم اسلام ایستاده است! اسلام اجازه (ذلت) نمی دهد؛ مبارزه این است. بنابراین یک مبارزه‌ ای وجود دارد و این مبارزه با نظام جمهوری اسلامی خواه ‌ناخواه هست؛ تا وقتی جمهوری اسلامی هست، [این مبارزه] هست.»


آیت الله خامنه ای در مورد سرنوشت این نبرد و مبارزه چنین فرمودند: «اگر بخواهند این مبارزه از بین برود فقط باید یکی از دو حالت پیش بیاید: یا باید جمهوری اسلامی آن ‌قدر نیرومند و قوی بشود که بتواند حرف خودش را به کرسی بنشاند و طرف [مقابل] جرأت نکند به او تعرّض بکند که ما دنبال این راهیم؛ یا بایستی هویّت اصلی خودش را از دست بدهد و صورت بی‌جانی باشد، اسم بی ‌مسمّایی باشد، مثل بعضی کشورهای دیگری که اسمشان جمهوری اسلامی است و از اسلام هم در آنها هیچ خبری نیست. یکی از این دوتا راه است؛ راه سوّمی وجود ندارد.» آنگاه ایشان با اشاره به سخن معروف امام خمینی (ره) که حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران را واجب می دانستند ، اضافه کردند: «حفظ نظام، یعنی حفظ همۀ ارزشهایی که نظام اسلامی خودش را متعهّد به آنها می داند؛ مثل عدالت، پیشرفت، معنویّت، علم، اخلاق، مردم ‌سالاری، قانون‌ گرایی، آرمان‌ گرایی.»


مقام معظم رهبری با اشاره به جنگ احزاب در صدر اسلام که همۀ کفار و مشرکین برای از بین بردن اسلام و مسلمانان متحد شدند، فرمودند: «در مقام مقایسه، اگر بخواهیم جبهۀ امروز دشمن علیه جمهوری اسلامی را در صدر اسلام مشابه ‌سازی بکنیم، می شود جنگ احزاب. امروز خب مشاهده می کنید دیگر؛ همه‌ دنیاپرستان و قدرت ‌طلبان و جنایت ‌کاران و اهل زور و ظلم و طغیان در سرتاسر عالم، در رده‌های مختلف اقتدار، در مقابل جمهوری اسلامی صف کشیده ‌اند و حمله هم کرده‌ اند و دارند از همۀ جوانب حمله هم می کنند؛ عین همین قضیّه در جنگ احزاب اتّفاق افتاد.» ایشان این واقعیت تاریخی را یادآوری کردند که در جنگ احزاب، گروهی از مسلمانان سست ایمان از حملۀ جبهۀ متحد دشمنان هراسناک شدند، اما اکثریت با ایمان، نه تنها نترسیدند، بلکه بر ایمان و استقامتشان افزوده شد. رهبر انقلاب اسلامی راه پیروزی جمهوری اسلامی را نیز همین تفکر دانستند و گفتند: «اگر می خواهیم در مقابل جبهۀ استکبار ایستادگی کنیم، مقاومت کنیم، به آن عزّت، آن شرف، آن اقتداری که جمهوری اسلامی لایق آن است و انقلاب به ما وعدۀ آن را داده برسیم، احتیاج داریم به اینکه در رفتار شخصی خودمان رعایتهای لازم را بکنیم؛ آن تقوا را حفظ کنیم؛ [این] نیاز ما است.»

در پایان این دیدار دانشجویان با اقتدای به حضرت آیت الله خامنه ای، نماز جماعت برپای داشتند.

 

 

 

]]>
دیدگاه رهبری Tue, 05 Jul 2016 16:21:28 +0430
دیدگاههای رهبری ( دیدار با نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ) http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/118221-دیدگاههای-رهبری-دیدار-با-نمایندگان-دهمین-دوره-مجلس-شورای-اسلامی http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/118221-دیدگاههای-رهبری-دیدار-با-نمایندگان-دهمین-دوره-مجلس-شورای-اسلامی دیدگاههای رهبری ( دیدار با نمایندگان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی )

 

 

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران ، صبح روزیکشنبه 16 خرداد/جوزا)5 ژوئن ) بانمایندگان دهمین دورۀ مجلس شورای اسلامی دیدار کردند. دهمین دورۀ مجلس شورای اسلامی ایران به تازگی با 290 نمایندۀ منتخب مردم کار خود را آغاز کرده است. حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنان خود با تبریک به نمایندگان مجلس دهم به دلیل کسب توفیق خدمتگزاری ، جایگاه مجلس را به عنوان مرجع قانون گذاری ، والا و رفیع دانستند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران ، صبح روزیکشنبه 16 خرداد(5 ژوئن ) بانمایندگان دهمین دورۀ مجلس شورای اسلامی دیدار کردند. دهمین دورۀ مجلس شورای اسلامی ایران به تازگی با 290 نمایندۀ منتخب مردم کار خود را آغاز کرده است. حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنان خود با تبریک به نمایندگان مجلس دهم به دلیل کسب توفیق خدمتگزاری، جایگاه مجلس را به عنوان مرجع قانون گذاری، والا و رفیع دانستند. ایشان همچنین با اشاره به حضور تعداد قابل توجهی از نمایندگان جدید در مجلس دهم این موضوع را فرصتی برای نمایندگان تازه ‌نفس دانسته تا در کنار برخی نمایندگان با تجربه، زمینه‌ساز یک مجلس با نشاط و با انگیزه شوند. لزوم حفظ اقتدارمجلس شورای اسلامی و الزامات یک قانون ‌گذاری خوب در مجلس از دیگر موارد مورد توصیۀ مقام معظم رهبری در این دیدار بود. اما نکتۀ قابل توجه در این دیدار، توصیه های راهبردی و مهم ایشان به نمایندگان بود که به نوعی نقشۀ راه مجلس دهم را ترسیم کرد.


یکی از این توصیه ها،حفظ روحیۀ انقلابی گری است.حضرت آیت الله خامنه ای همواره براصول انقلاب اسلامی تاکید داشته وبرنامه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایشان، حکایت از وفاداری معظم له براین اصول دارد. منظور از انقلابی بودن، توجه به آرمانها و اهدافی است که انقلاب اسلامی ایران به خاطر آن شکل گرفت وبا مجاهدت های بسیار به پیروزی رسید. یکی از این اهداف، کوتاه کردن دست استکبار از مراجع تصمیم گیری و قانون گذاری کشور و در نهایت کوتاه کردن دست سلطه گران از ثروت های عظیم اقتصادی و همچنین جلوگیری از سلطۀ فرهنگی آنان است. دقت نظر و واکنش مناسب وبه موقع درمقابل سیاست های استکبار جهانی از جمله نشانه های روحیۀ انقلابی است که آیت الله خامنه ای با توجه به اهمیت این مسئله بر انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن نمایندگان مجلس تاکید کردند. ایشان در این رابطه فرمودند: "مجلس شورای اسلامی باید ضمن دمیدن روح آرامش درکشور،"انقلابی" باشد و در قانون‌گذاری انقلابی عمل کند و به مواضع خصمانه ومغرضانۀ آمریکا، واکنش نشان دهد و در مقابل سیاست‌های استکبار ایستادگی کند".
ایشان، موضع‌گیریهای عمومی مجلس در قبال مسائل کلان را مهم برشمردند و با تجلیل از کارنامۀ خوب مجلس نهم در این زمینه افزودند:" مجلس باید در مواجهه و مقابله با جریانهای معارضِ سیاسی علیه انقلاب اسلامی، موضع قاطع و شفاف داشته باشد."رهبر انقلاب اسلامی ایران در همین رابطه با اشاره به رفتار کاملاً خصمانه دولت و کنگرۀ امریکا با جمهوری اسلامی ایران، گفتند: "در مقابل گستاخی‌های دشمنان باید به میدان آمد و با پاسخ محکم، دهان آنها را بست، زیرا دشمن در عرصۀ سیاسی بر اساس عکس‌العمل‌ها محاسبه می‌کند و اگر احساس کند طرف مقابل منفعل و اهل عقب‌نشینی است، کوتاه نمی‌آید و زیاده‌خواهی می‌کند."
حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس به تشریح طراحی دشمن در سطح منطقه پرداخته و با بیان این مسئله که دشمن برای منطقه مهم و حساس غرب آسیا نقشه‌های مشخصی دارد افزودند: "حضور اسلام و مسلمانان، منابع عظیم نفتی و آب راهها و رژیم صهیونیستی این منطقه را برای دشمن بسیار مهم کرده است و نقشۀ آنها برای این منطقه نیز همان چیزی است که چند سال قبل از آن به عنوان تشکیل خاورمیانه جدید و خاورمیانه بزرگ یاد کردند."
حضرت آیت الله خامنه ای ایستادگی جمهوری اسلامی در مقابل سیاستهای سلطه حویانۀ استکبار را دلیل محقق نشدن نقشه‌های امریکا در منطقه از جمله در عراق، سوریه، لبنان و فلسطین دانسته و بر این ایستادگی تاکید کردند. از آن جا که این مقاومت با توطئه هایی از سوی دشمنان روبرو ست؛ رهبر انقلاب اسلامی ایران، با هشدار در خصوص پرهیز از مواضع و رفتارهای مورد پسند دشمن، تأکید کردند که دشمن در سه سطح بین المللی، منطقه ای و داخلی طراحی هایی برای نظام اسلامی دارد که در سطح بین المللی ادامۀ اتهام زنی ها، در سطح منطقه ای از میان برداشتن موانع تحقق نقشه های خود و در سطح داخلی فعال کردن گُسل ها و دامن زدن به اختلافات است. بر همین اساس ایشان برحفظ وحدت تاکید کرده و افزودند: "دشمن در تلاش است تا گسل های قومی، عقیدتی و جناحی را فعال و تبدیل به زلزله کند، بنابراین نمایندگان مجلس باید تلاش کنند تا این طراحی دشمن به نتیجه نرسد. نماینده مجلس می‌تواند طبق بینش و نگاه سیاسی خود رأی بدهد و در موافقت یا مخالفت با موضوعی، اظهارنظر یا انتقاد کند اما به هیچ‌وجه نباید همچون برخی مقاطع در دوره‌های قبلی مجلس کار به اختلاف، کشمکش زبانی... و تشنج کشیده شود."


رهبرانقلاب اسلامی ایران در دیدار با نمایندگان دهمین مجلس شورای اسلامی، در فرازی دیگر از بیاناتشان به موضوع اولویت‌های کاری مجلس پرداختند. یکی از مهم ترین این اولویت ها،موضوع اقتصاد است. اقتصاد، نقش تعییین کننده ای در اقتدار و پایداری یک ملت ایفا می کند. به همین دلیل است که قدرت های بزرگ و نظام سلطه همواره از تحریم های اقتصادی به عنوان وسیله ای برای اعمال فشار علیه کشورهای مخالف خود استفاده می کنند. در سال های اخیر توجه به این ضرورت، در رهنمود های های حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به صورتی جدی به چشم می خورد. ایشان برای افزایش قدرت اقتصادی ایران، "اقتصاد مقاومتی" را به عنوان مفهومی کلیدی مطرح کرده اند. اقتصاد مقاومتی، نقطۀ مقابل اقتصاد وابسته و مصرف کننده است و در مقابل اهداف اقتصادی نظام سلطه، ایستادگی می نماید. امروزه در مقابل فشار کشورهای بیگانه و تحریم اقتصادی، از تقویت و حمایت از بنیان‌ های اقتصادی، تحت عنوان اقتصاد مقاومتی یاد می شود که با خودکفایی و استقلال اقتصادی رابطه‌ای مستقیم دارد.


حضرت آیت الله خامنه ای در این رابطه فرمودند: " نمایندگان مجلس، درخصوص عملی شدن اقتصاد مقاومتی بسیار تأثیرگذار هستند زیرا می‌توانند مسیر اقدامات اقتصادی دولت را در مسیراقتصاد مقاومتی قرار دهند و همچنین این موضوع را از دولت مطالبه کنند."
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش دشمن برای استفاده از حربۀ اقتصاد به‌منظور ضربه زدن به نظام اسلامی، تاکید کردند که باید مشکلات اقتصادی به‌ویژه رکود واشتغال جوانان حل شوند و صِرفِ صحبت، فایده ندارد. ایشان، حل موضوع رکود و اشتغال از طریق رونق تولید داخلی را از اولویت‌های اصلی و بسیار مهم در بخش اقتصاد برشمردند. حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه به موضوع فرهنگ به عنوان یکی دیگر از اولویت های کاری مجلس دهم اشاره کرده و گفتند: "مسئله اقتصاد، اولویت فوری و کنونی کشور است اما فرهنگ در بلندمدت از اقتصاد نیز مهم تر است."


همان طور که می دانید؛ امروزه با توجه به رشد فکری وآگاهی عمومی ملت های جهان، نفوذ و سلطه و به دست آوردن مستعمرات از راه لشکر کشی های نظامی به آسانی امکان پذیر نیست؛ به همین دلیل، بیش از یک قرن است که استعمارگران روش نفوذ در کشورها را تغییر داده اند و از طریق سیاست های فرهنگی و ارائۀ کالاهای فرهنگی متعدد، تلاش می کنند به اهداف خود برسند زیرا فهمیده اند که بهترین راه نفوذ در سایر کشورها نفوذ در فرهنگ آنان و استحالۀ درونی آن است. آنان می خواهند ارزش های مورد پسند خود را ارزش های مترقی جلوه دهند تا بتوانند آن را جایگزین معیارهای بومی و ملی ملت ها سازند. آیت الله خامنه ای با توجه به این مسئله بر تولید کالاهای فرهنگی مفید تاکید کرده و در مورد تولید و یا ورود کالاهای فرهنگی مُضِر هشدار دادند. ایشان فرمودند: "در موضوع فرهنگ نوعی ولنگاری و بی اهتمامی در دستگاههای فرهنگی به چشم می خورد، زیرا در تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضرّ، کوتاهی هایی انجام می شود.در برخی مواقع تأکیدهایی که بر پرهیز از استفاده کالاهای مضرّ غیرفرهنگی همچون برخی مواد غذایی می شود، بیشتر از هشدار درباره کالاهای فرهنگی مضرّ است، در حالی که تأثیرات سوء این کالاها بر مردم خطرناک تر و گسترده تر است."


هم اکنون شاهدیم که به بهانۀ آزادی و جریان آزاد اطلاعات تلاش می شود که هر نوع کالای فرهنگی نامناسب و زیان بار، وارد فضاهای عمومی ومجازی جوامع شود. آیت الله خامنه ای نمایندگان مجلس را در این مورد آگاه کرده و خاطرنشان کردند: "برخی مواقع در مقابل تولید یا ورود کالاهای فرهنگی مضر، موضع‌گیری و اقدامی نمی شود، زیرا این ترس وجود دارد که متهم به جلوگیری از جریان آزاد اطلاعات شوند." ایشان با اشاره به اقدامات سخت گیرانه در اروپا و امریکا برای کنترل اطلاعات گفتند: ما در حالی از اتهام های بی اساس آنها در خصوص جلوگیری از جریان آزاد اطلاعات هراس داریم که کنترل های ما یک دهم سخت گیریهای آنها نیست."
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که وظیفۀ نظارتی مجلس، تعارضی با موضوع همکاری با دولت ندارد؛ این همکاری را به معنای گذشتن مجلس از حق خود ندانسته و به نمایندگان توصیه کردند که باید با استفاده ازاختیارات قانونی خود همچون تحقیق و تفحص، بر اجرای درست قانون نظارت کنند. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه یکی از ضمانت‌های حفظ جایگاه والای مجلس شورای اسلامی، نظارت مجلس بر خویش است، به موضوع قانون‌گذاری خوب و الزامات آن اشاره کردند و گفتند: " قانون باید با کیفیت، متقن، همه‌جانبه‌نگر، واضح، بدون تعارض با قوانین دیگر، ضد فساد، منطبق با سیاست‌های بالادستی، برگرفته از دیدگاه‌های کارشناسی بدنۀ دولت و خارج از دولت و دربردارندۀ مصالح ملی به جای مصالح محلی باشد."

 

 

 

]]>
دیدگاه رهبری Wed, 08 Jun 2016 15:27:12 +0430
دیدگاه رهبری (شاخص های انقلابی بودن – 2 ) http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/118127-دیدگاه-رهبری-شاخص-های-انقلابی-بودن-–-2 http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/118127-دیدگاه-رهبری-شاخص-های-انقلابی-بودن-–-2

 

 

 

 

 

 

 

 

پنج شاخص انقلابی بودن از دیدگاه آیت الله خامنه ای: پایبندی به مبانی و ارزشهای اساسی انقلاب؛ هدف‌ گیری آرمانهای انقلاب و همّت بلند برای رسیدن به آنها ، پایبندی به استقلال همه‌ جانبۀ کشور؛ حسّاسیّت در برابر دشمن و عدم تبعیّت از او ، تقوای دینی و سیاسی .در قسمت اول این مطلب ، بخشی از سخنان حضرت آیت الله خامنه ای در سالروز رحلت جانسوز امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را که در کنار مرقد مطهر ایشان ایراد شده بود ، مطرح کردیم. در این بیانات ، رهبر معظم انقلاب پس از برشمردن برخی صفات برجسته حضرت امام ، به تشریح پنج ویژگی یک فرد انقلابی پرداختند که ما نیز یکی از آنها یعنی "پایبندی به مبانی اساسی انقلاب" را از زبان ایشان توضیح دادیم و امروز ، چهار شاخص دیگر انقلابی بودن را تشریح می کنیم.


دومین شاخص انقلابی گری که آیت الله خامنه ای برشمردند ، "همت بلند برای رسیدن به آرمانهای انقلاب" است. بی شک ، برای رسیدن به اهداف بزرگ ، اراده ، همت و تلاش مضاعف لازم است، وگرنه هدف اگرچه متعالی باشد ، دست نیافتنی خواهد بود. ایشان در این باره می فرمایند : « شاخص دوّم این است که هرگز منصرف نشویم از رسیدن به آن اهداف بلند و آرمانهای بلند؛ تسلیم نشویم در مقابل فشارها. البتّه شما وقتی ‌که در یک راهی می روید که دشمنی بر سر آن راه هست، برای شما مانع ایجاد می کند؛ (امّا) این بایستی مانع نشود از رفتن شما، از ادامۀ حرکت شما؛ تسلیم فشارها نشویم، رضایت به وضع موجود ندهیم، که اگر رضایت به وضع موجود دادیم نتیجه‌ اش عقبگرد است.» رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه پیشرفت های بزرگ علمی ایران را در سالهای اخیر مثال می زنند و تأکید می کنند : « ... اگر به همین اندازه قانع شدیم، عقب خواهیم ماند؛ عقب خواهیم رفت؛ نه، راه پیشرفت تمام ‌شدنی نیست؛ باید رفت تا رسید به آرمانهای بلند.»


ویژگی مهم دیگری که مقام معظم رهبری برای انقلابی بودن ذکر می کنند "پایبندی به استقلال" است که شامل استقلال در همۀ عرصه ها می شود. تکیۀ آیت الله خامنه ای بر این ویژگی، نشان می دهد که آن را بسیار مهم و اساسی می دانند. ایشان استقلال سیاسی را چنین توضیح می دهند : «معنایش این است که ما در زمینۀ سیاسی فریب نخوریم؛ دشمنی که هدفش این است که دولتها و ملّتها را به‌ دنبال خود بکشاند، به شیوه‌های مختلفی توسّل می جویَد. این‌ جور نیست که همیشه با تهدید حرف بزنند؛ نه، گاهی هم با تملّق حرف می زنند؛ گاهی به انسان نامه می نویسند که شما بیایید با ما که آمریکا هستیم مسائل جهانی را با مشارکت یکدیگر حل کنیم؛ ... امّا باطن قضیّه این نیست؛ باطن قضیّه این است که او یک نقشه‌ ای دارد؛ می گوید شما بیا در نقشۀ من، بیا در آن میدانی که من ترسیم کرده ‌ام بازی کن؛ نوع بازی را هم او معیّن می کند. شما بیا این کار را انجام بده تا آن هدفی که برای آن نقشه کشیده شده است، تحقّق پیدا بکند.»


رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه مراقبت از استقلال سیاسی ، اصرار آمریکائیها به جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در بحران سوریه را مثال زدند و فرمودند : « آنها یک نقشه ‌ای دارند، یک هدفهایی را ترسیم کرده ‌اند، مایلند به آن هدفها برسند و البتّه مایلند که از قدرت و نیرو و نفوذ هر کشوری استفاده کنند، ازجمله جمهوری اسلامی ایران. اگر جمهوری اسلامی اینجا خام بشود، وارد بازی آنها بشود، معنایش این است که جدول کاری آنها را پُر کرده است؛ معنایش این است که نقشۀ آنها را کامل کرده است. این خلاف استقلال است؛ این به ظاهر چیزی نیست که دولتی یا کسی بیاید بر کشور حکومت بکند که بگوییم استقلال کشور از بین رفت امّا ضدّ استقلال سیاسی است.»


اسلام دینی است که بر افکار و عقاید استوار است و به همین دلیل انقلاب اسلامی ، استقلال فرهنگی را بسیار مهم می داند و آیت الله خامنه ای نیز بر آن تأکید می ورزند و می گویند : « استقلال فرهنگی در این است که سبک زندگی را، سبک زندگی اسلامی - ایرانی انتخاب بکنیم. ... تقلید از غرب و از بیگانه در سبک زندگی، درست نقطۀ مقابل استقلال فرهنگی است.» ایشان سالهاست خطر تهاجم فرهنگی غرب را گوشزد می کنند و در سخنرانی اخیر خود نیز در بارۀ تأثیر وسایل ارتباط جمعی جدید چنین هشدار دادند : « بنده نمی خواهم بگویم این ابزارها را از زندگی خودمان خارج کنیم؛ نه، اینها ابزارهایی هستند که می توانند مفید واقع بشوند، امّا سلطۀ دشمن را از این ابزارها بایستی سلب کرد. نمی توانید شما برای اینکه مثلاً فرض بفرمایید رادیو و تلویزیون داشته باشید، رادیو تلویزیونتان را بدهید در اختیار دشمن؛ اینترنت هم همین ‌جور است، فضای مجازی هم همین ‌جور است، دستگاه‌های اطّلاعاتی و ابزارهای اطّلاعاتی هم همین‌ جور است، اینها را نمی شود در اختیار دشمن قرار داد؛ امروز در اختیار دشمن است؛ وسیله و ابزار نفوذ فرهنگی است؛ ابزار سلطۀ فرهنگی دشمن است.»


یک کشور تا وقتی از نظر اقتصادی وابسته باشد ، نمی تواند به خوبی استقلال سیاسی و فرهنگی خود را حفظ کند. بنا بر این استقلال اقتصادی نقش مهمی در حفظ استقلال و عزت یک ملت ایفا می کند. رهبر انقلاب اسلامی استقلال اقتصادی را " هضم نشدن در هاضمۀ اقتصاد جامعۀ جهانی " تعریف می کنند و درمورد ماهیت این اقتصاد چنین توضیح می دهند: «آیا اقتصاد جامعۀ جهانی یک نظم عادلانه و منطقی و عقلائی است؟ ابدا . اقتصادی که نقشۀ آن را جامعۀ جهانی کشیده است و مظاهر گوناگون آن در همه‌ی دنیا گسترده است، عبارت است از نقشه‌ ای و نظامی که سرمایه‌داران عمدتاً صهیونیستی و بعضاً غیر صهیونیستی برای تصرّف منابع مالی همۀ دنیا طراحی کرده‌اند. این نظم جامعۀ جهانی و اقتصاد جهانی است. اینکه یک کشوری اقتصادش را ادغام کند در اقتصاد جهانی، افتخار نیست؛ این خسارت است، این ضرر است، این شکست است. » اما یک کشور چگونه می تواند به استقلال اقتصادی دست یابد ؟ مقام معظم رهبری بارها پاسخ این سؤال را داده و گفته اند : « استقلال اقتصادی تنها با اقتصاد مقاومتی به ‌دست می‌آید. » اقتصادی که بر پایۀ تولید داخلی و تعامل با دیگران باشد.


"حساسیت در برابر دشمن" چهارمین ویژگی است که آیت الله خامنه ای برای یک فرد انقلابی مطرح کردند و در تشریح آن فرمودند : « دشمن را بشناسیم، نقشه ‌های او را تشخیص بدهیم، بر روی کارهای او، حرفهای او، اظهارات او حسّاس باشیم؛ و در مقابل زهری که او احتمالاً خواهد ریخت، پادزهر فراهم بکنیم و آماده باشیم برای اینکه حرکت او را خنثی بکنیم. این، حسّاسیّت در مقابل دشمن است. » ایشان ضمن انتقاد از معدود افرادی که وجود دشمن را انکار می کنند و آن را توهّم می انگارند، به ذکر مثال هایی از دشمنی نظام سلطه با انقلاب اسلامی و دیگر انقلابیون پرداختند و فرمودند : « ذات نظام سلطه اقتضا می کند که با نظامی مثل نظام جمهوری اسلامی دشمن باشد؛ منافعشان ۱۸۰ درجه با یکدیگر اختلاف دارد. نظام سلطه اهل خیانت است، اهل جنگ‌ افروزی است، اهل ایجاد و سازماندهی گروه‌های تروریست است، اهل سرکوب کردن گروه‌های آزادی ‌خواه است، اهل فشار آوردن بر مظلومین - مثل فلسطین و امثال فلسطین- است؛ این طبیعت نظام سلطه است.»


رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه تبیین دشمنی های استکبار، به توطئه هایی چون اشغال فلسطین، حمایت از کشتار مردم یمن، پشتیبانی از رژیم استبدادی شاه در ایران ، کمک به صدام دیکتاتور عراق برای حمله به ایران و مانند اینها اشاره کردند و نتیجه گرفتند : « هر فردی و هر جریانی که برای اسلام و به نام اسلام کار می کند، اگر به آمریکا اعتماد کند، خطای بزرگی مرتکب شده و سیلی‌ اش را خواهد خورد؛ کما اینکه خوردند. در همین چند سال اخیر جریانهای اسلامی، به ‌خاطر مصلحت‌ اندیشی، ... با آمریکایی‌ ها رفیق شدند، به آنها اعتماد کردند، چوبش را خوردند، سیلی‌ اش را خوردند و حالا دارند مصیبتهایش را تحمّل می کنند. هرکسی با نام اسلام در جهت اسلام حرکت می کند، اگر به آمریکا اعتماد بکند، خطای بزرگی مرتکب شده.»


یکی از ویژگی های لازم برای یک انقلابی مسلمان ، بی تردید " تقوای دینی و سیاسی" است که آیت الله خامنه ای به عنوان پنجمین شاخص انقلابی بودن مطرح کردند. ایشان در سخنرانی خود در کنار مرقد امام خمینی (ره) که خود مرد تقوا و سیاست بودند ، این ویژگی را چنین توضیح دادند : « یک تقوای فردی داریم که من و شما از گناه پرهیز کنیم، خودمان را حفظ کنیم... خودمان را از آتش دوزخ الهی، از آتش غضب الهی دور کنیم؛ این تقوای فردی است. ... تقوای اجتماعی - تقوای اسلامی مربوط به اجتماع- این است که در راه تحقّق این چیزهایی که اسلام از ما مطالبه کرده است، تلاش کنیم.» ایشان تلاش برای تحقق مطالبات و آرمانهای اسلامی چون عدالت اجتماعی ، حمایت از محرومین و مظلومین ، مقابله با ظالم و مستکبر را تکلیف دینی و تقوای الهی می دانند و اضافه می کنند : « تقوای سیاسی یعنی انسان از لغزشگاه ‌هایی که دشمن می تواند از آن استفاده کند، پرهیز بکند.»


مقام معظم رهبری فایدۀ عمل به شاخص های اساسی انقلاب اسلامی را چنین برمی شمرند : « خب، اگر این پایبندی به ارزشهای اساسی وجود داشت، حرکت انقلاب، حرکت مستمر و مستقیم خواهد بود و در تندباد حوادث، این حرکت تغییر پیدا نمی کند. » ایشان امام خمینی (ره) را الگویی کامل در زمینه عمل به این شاخص های انقلابی دانستند که می توان با اطمینان خاطر از ایشان پیروی کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

]]>
دیدگاه رهبری Tue, 07 Jun 2016 14:59:07 +0430
دیدگاه رهبری (شاخص های انقلابی بودن – 1) http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/118083-دیدگاه-رهبری-شاخص-های-انقلابی-بودن-–-1 http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/118083-دیدگاه-رهبری-شاخص-های-انقلابی-بودن-–-1

 

 

 

آیت الله خامنه ای: «مبنای اوّل (انقلاب اسلامی)، پایبندی به اسلام ناب در مقابل اسلام آمریکایی است. اسلام ناب در مقابل اسلام آمریکایی است، اسلام آمریکایی هم دو شاخه دارد: یک شاخه اسلام متحجّر، یک شاخه اسلام سکولار ... »

روز چهاردهم خرداد/جوزا(سوم می) هر سال، مردم از نقاط مختلف ایران و حتی از برخی کشورهای جهان، در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در سال 1989، در کنار مرقد مطهر ایشان گرد هم می آیند تا ضمن عزاداری ، با آرمانهای والای ایشان بیعت کنند. نقطۀ اوج این مراسم باشکوه، سخنرانی روشنگرانه و هدایتگر آیت الله خامنه ای، جانشین صالح امام خمینی است که عمدتاً در مورد ویژگیها و شخصیت ایشان صورت می گیرد. امسال رهبر معظم انقلاب اسلامی، شاخص ها و ویژگی های یک فرد انقلابی را که در مکتب امام خمینی (ره) رشد و پرورش یافته است ، بیان کرد. اما قبل از آن ، ایشان از حضرت امام به عنوان یک "مؤمنِ متعبّدِ انقلابی" یاد کردند و به توضیح این سه صفت مهمِ رهبر فقید جمهوری اسلامی ایران پرداختند. 


هیچکس در مراتب والای ایمان امام خمینی شک ندارد . آیت الله خامنه ای نیز در مورد ایمان ایشان می فرماید: «مؤمن، یعنی مؤمن به خدا است، مؤمن به هدف است، مؤمن به راهی است که او را به این هدف می رسانَد، و مؤمن به مردم است.» ایشان ایمانی حضرت امام را برگرفته از رسول گرامی اسلام (ص) می داند که در آیۀ 61 سورۀ توبه از آن سخن گفته شده است. 
بندگی و اطاعت خداوند برترین صفت یک مؤمن است، آنگونه که به گفته مقام معظم رهبری، با آنکه پیامبر اکرم مزین به صفات والایی بود، اما خداوند از مسلمانان خواسته است تا در نمازهای روزانۀ خود مقام عبودیت او را تکرار کنند و بگویند: «شهادت می دهم که محمد بنده و فرستادۀ خداست.» ایشان در مورد متعبد بودن امام خمینی (ره) تصریح می کند: «امام دارای این صفت بود، صفت عبودیّت؛ اهل خشوع بود، اهل تضرّع بود، اهل دعا بود؛ مؤمن متعبّد (بود).» 

اما آیت الله خامنه ای در سخنرانی خود در کنار مرقد امام خمینی، بر ویژگی سوم ایشان یعنی " انقلابی بودن " تاکید کردند که قدرت های مادی به دلیل همین صفت با او دشمن بودند و از وی می ترسیدند. ایشان توضیح می دهند: «اساساً قدرت های مادّی از کلمۀ انقلاب وحشت می کنند؛ از کلمۀ "انقلاب اسلامی" وحشت می کنند، می هراسند، می رَمند. فشارهایی هم که وارد می کنند، به‌خاطر انقلابی گری است.» رهبر انقلاب اسلامی دلیل ترس قدرت های سلطه گر از انقلاب را چنین بیان می کنند: «علّت این است که این کشور بزرگ و پهناور، این کشور پربرکت، این کشور ثروتمند که هم ثروت طبیعی دارد، هم ثروت انسانی دارد، یکپارچه در قبضۀ قدرت آنها بود، در اختیار آمریکا بود؛ انقلاب آمد آنها را از این کشور بیرون کرد؛ ... امامِ انقلابیِ ما کشور را از منجلاب ها بیرون کشید؛ به ‌وسیلۀ انقلاب، کشور را از منجلاب های متعدّدی خارج کرد، ... از منجلاب وابستگی، از منجلاب عقب‌ ماندگی، از منجلاب فساد سیاسی، از منجلاب فساد اخلاقی، از منجلاب حقارت بین‌المللی. ... » آنچه امام خمینی (ره) انجام داد، کاری بزرگ و انقلابی بود و سرنوشت کشور و مردم ایران را کاملاً تغییر داد. آیت الله خامنه ای تصریح می کند که حضرت امام، هدف ملت ایران را "حاکمیت دین خدا" قرار داد و در مورد این هدف بزرگ می فرماید: «حاکمیّت دین خدا به ‌معنی عدالت اجتماعیِ به‌ معنای واقعی است، به ‌معنای ریشه ‌کنی فقر است، به ‌معنای ریشه ‌کنی جهل است، به معنای ریشه ‌کنی استضعاف است؛ حاکمیّت دین خدا به‌ معنای برقراری منظومۀ ارزشهای اسلامی است، (به‌ معنای‌) ریشه ‌کنی آسیب‌ های اجتماعی است، (به‌ معنای‌) تأمین سلامت جسمی و سلامت اخلاقی و معنوی و پیشرفت علمی کشور است، (به ‌معنای‌) تأمین عزّت ملّی و هویّت ملّی ایرانی و تأمین اقتدار بین‌المللی است، ... » 

البته پیداست اهدافی که امام خمینی در پی تحقق آنها در ایران بودند، اهداف بزرگی است که رسیدن به آنها تلاش و وقت زیادی می خواهد. مقام معظم رهبری تأمین این اهداف را در صورت تحقق یک شرط، ممکن می داند و می فرماید: «ما تا امروز به برکت حرکت در جهت انقلاب، دستاوردهای زیادی پیدا کرده‌ایم امّا هنوز تا آن هدفها فاصله بسیار زیاد است. می توانیم به آن هدفها برسیم، مشروط بر اینکه این قطار بر روی همین ریل حرکت کند؛ بر روی ریلی که امام، قطار جامعۀ اسلامی را به حرکت درآورد. » ایشان تصریح می کند که اگرچه مردم مسلمان ایران برای به دست آوردن و حفظ انقلاب، هزینه های سنگینی پرداخت کرده اند، اما دستاوردهای سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و علمیِ بسیاری به دست آورده است و به این نکته اشاره کردند که: «هرچه جلو آمدیم، هزینه ‌ها سبک‌ تر و قابل ‌تحمّل ‌تر، امّا منافع کلان ‌تر و بیشتر شده است. امروز روزی است که ما می توانیم، ملّت ایران می تواند بدون اینکه هزینۀ زیادی را متحمّل بشود، منافع بزرگی را از انقلاب به‌ دست بیاورد؛ امروز این توانایی وجود دارد. انقلاب ریشه دوانده است، درخت نظام اسلامی مستحکم شده است، حقایق بسیاری روشن شده ... » آیت الله خامنه ای در بیانات خود در سالگرد رحلت امام خمینی (ره)، پس از توضیح در مورد صفت انقلابی بودن ایشان و عملکرد و اهداف انقلاب، به تشریح پنج شاخص از شاخص های انقلابی بودن پرداختند و تأکید کردند: «این پنج شاخص اگر در کسی وجود داشته باشد، قطعاً انقلابی است؛ حالا درجات انقلابی بودن، مختلف است.» 
اولین ویژگی یک فرد انقلابی که مقام معظم رهبری به آن اشاره می کنند "پایبندی به ارزشها و مبانی اساسی انقلاب" است. ایشان یکی از این مبانی اساسی انقلاب را چنین برمی شمرند: «مبنای اوّل، پایبندی به اسلام ناب در مقابل اسلام آمریکایی است. اسلام ناب در مقابل اسلام آمریکایی است، اسلام آمریکایی هم دو شاخه دارد: یک شاخه اسلام متحجّر، یک شاخه اسلام سکولار؛ این اسلام آمریکایی است. استکبار و قدرتهای مادّی از هر دو شاخۀ (اسلام آمریکایی) پشتیبانی کرده‌اند و می کنند؛ یک جاهایی آنها را به وجود می‌ آورند، یک جاهایی آنها را راهنمایی می کنند، یک جاهایی آنها را کمک می کنند. » 

اما برای گرفتار نشدن در دام اسلام آمریکایی باید اسلام ناب و اصیل را شناخت. آیت الله خامنه ای که قبلاً بارها درمورد ویژگیهای اسلام راستین سخن گفته اند، در کنار مرقد امام خمینی در این باره فرمودند: «اسلام ناب اسلامی است که همه‌ جانبه است؛ از زندگی فردی و خلوت فردی تا تشکیل نظام اسلامی، همه را شامل می شود. اسلام ناب آن اسلامی است که هم تکلیف من و شما را در خانواده با خود و در خلوت شخصی ‌مان معیّن می کند، هم تکلیف ما را در جامعه معیّن می کند، هم تکلیف ما را در قبال نظام اسلامی و ایجاد نظام اسلامی معیّن می کند؛ این اسلام ناب است. این یکی از مبانی است که باید به این پایبند بود.» 
از دیگر مبانی اساسی انقلاب اسلامی، مردمی بودن آن است. این انقلاب را مردم به وجود آورده و تداوم بخشیده اند و خود آیندۀ آن را رقم می زنند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه تعبیر دقیقی دارند و می فرمایند: «وقتی ما مردمی بودن را و محور بودن مردم را با اسلام همراه می کنیم، ترکیب آن می شود جمهوری اسلامی. جمهوری اسلامی یعنی این مردم محورند، مقاصد برای مردم است، هدفها متعلّق به مردم است، منافع مال و مِلک مردم است، اختیار در دست مردم است؛ اینها مردمی بودن است: رأی مردم، خواست مردم، حرکت مردم، عمل مردم، حضور مردم و شرافت مردم در نظام جمهوری اسلامی. این یکی از آن مبانی است و به ‌معنای واقعی کلمه باید به این معتقد بود. » 

"اعتقاد به پیشرفت، تحول و تکامل" مبنای دیگر انقلاب اسلامی است که باور به آن برای هر فرد انقلابی ضروری است. مقام معظم رهبری در بارۀ این اصل انقلاب چنین توضیح می دهند: « ... هم فقه ما، هم جامعه‌ شناسی ما، هم علوم انسانی ما، هم سیاست ما، هم روشهای گوناگون ما باید روز به ‌روز بهتر بشود، منتها به دست آدمهای خبره، به دست آدم های وارد، به دست انسانهای اهل تعمّق و کسانی که اهلیّت ایجاد راه‌ های نو را دارند؛ ... » 
ایشان یکی دیگر از مبانی اساسی انقلاب اسلامی را چنین برمی شمرند: «یکی از مبانی اساسی و ارزشهای اساسی نظام اسلامی عبارت است از حمایت از محرومان در هر نقطۀ عالم. اینها ارزشهای اساسی انقلاب است؛ از اینها نمی شود صرفِ ‌نظر کرد. اگر کسی، کسانی یا جریانی نسبت به محرومین بی ‌تفاوت باشد، یا نسبت به مظلومان عالم بی‌ تفاوت باشد، این شاخص در او وجود ندارد.» 


به این ترتیب، آیت الله خامنه ای در سخنرانی خود در کنار مرقد امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، ضمن توصیف ایشان به عنوان یک شخصیت مؤمنِ متعبدِ انقلابی، از ایشان تجلیل کردند و شاخصه های انقلابی بودن را تشریح کردند. ما در برنامۀ آینده ، چهار شاخصۀ دیگر انقلابی بودن را از دیدگاه ایشان توضیح خواهیم داد. 

 

 

 

]]>
دیدگاه رهبری Tue, 07 Jun 2016 11:35:23 +0430
دیدگاه رهبری(مجلس خبرگان) http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/117687-دیدگاه-رهبری-مجلس-خبرگان http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/117687-دیدگاه-رهبری-مجلس-خبرگان دیدگاه رهبری(مجلس خبرگان)

 

 

 

به مناسبت آغاز به کار پنجمین دوره‌ی مجلس خبرگان رهبری، اعضای این مجلس با حضرت آیت الله خامنه ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دیدار کردند . مجلس خبرگان رهبری مجلسی متشکل از فقیه‌های واجد شرایط است که بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت تعیین ولی فقیه، یعنی رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده دارد. تمامی اعضای این مجلس به وسیلۀ انتخابات و توسط رأی مستقیم و مخفی مردم انتخاب می شوند و به مدت هشت سال در این مجلس باقی می مانند . این مجلس بعلت حساسیتی که در انتخاب رهبر دارد دارای استقلالی است که هیچ نهاد دیگر ندارد و طبق اصل ۱۰۸ قانون اساسی صلاحیت خودتنظیمی دارد تا هیچ نهادی نتواند این پارلمان کوچک اما راهبردی را تحت نفوذ و تغییرات ناشایست قرار دهد. پنجمین دوره از انتخابات خبرگان رهبری، چهار ماه قبل با حضور گسترده مردم ایران برگزار شد و مجلس جدید طی روزهای اخیر فعالیت خود را آغاز کرده است. به همین مناسبت اعضای این مجلس ، با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دیدار و گفتگو کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای این دیدار ؛ خداوند متعال را به خاطر برگزاری باشکوه انتخابات اخیر در ایران شکر کردند و برای منتخبین مردم در مجلس جدید خبرگان ، آرزوی توفیق کردند. ایشان سپس درباره هویت مجلس خبرگان و وظایف آن، سخنان مهمی ایراد کردند . حضرت آیت الله خامنه ای، مجلس خبرگان را یک موهبت الهی برای کشور دانستند و تأکید کردند اجتماعِ صاحب نظران و خبرگان دینی و علمی از سراسر کشور ، ظرفیت عظیمی به وجود می آورد که منشاء برکات زیادی است. ایشان دلیل تشکیل اتحادیه ها و سندیکاهای مختلف در جهان را ، به وجود آوردن فرصت هایی برای انجام کارهای بزرگ دانستند که بدون این اجتماعات ، ممکن نیست. حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند وظیفه مشخصی که قانون اساسی برای مجلس خبرگان تعیین کرده است بخشی از توانمندی چنین مجلسی است و خبرگان منتخب مردم باید با استفاده از ظرفیت عظیمی که این مجلس دارد، به مسائل کشور توجه کنند و کارهای مهمی انجام دهند.

حضرت آیت الله خامنه ای تصریح کردند بنابر قانون اساسی امور اجرایی کشور بر عهده مجلس خبرگان نیست اما خبرگان منتخب مردم به دلیل جایگاهی که به عنوان عالم دین ، امام جمعه و مدرس حوزه علمیه در میان مردم دارند ، قادر به گفتمان سازی و هدایت افکار عمومی هستند . بنابراین این مجلس می تواند در جهت هدف های انقلاب، کارهای بزرگی انجام دهد و با تمرکز روی مسائل مهم کشور ، نظر و خواست خود را به عنوان خبرگان موردِ اعتمادِ ملت بیان کند.

حضرت آیت الله خامنه ای ، مسیر و جهت گیری مجلس خبرگان را همان مسیر و هدف های انقلاب اسلامی دانستند و تأکید کردند مهمترین هدف انقلاب ، حاکمیت اسلام است. ایشان، آزادی ، عدالت اجتماعی ، رفاه عمومی، ریشه‌کنی فقر و جهل، مقاومت در برابر سیل بنیان‌کنِ فساد اخلاقی‌ای که از غرب به همه‌ی دنیا سرازیر شده را از اهداف انقلاب اسلامی دانستند . رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران مقاومت در مقابل سلطه‌ی استکبار را یکی از اهداف انقلاب دانستند که مجلس خبرگان باید در جهتِ این هدف حرکت کند. ایشان با اشاره به اینکه طبیعتِ استکبار ، سلطه است تأکید کردند هر ملّتی و هر نظامی که مقاومت نکند اسیر مستکبرین خواهد شد و مقاومت در برابر سلطه از اهداف مهم انقلاب اسلامی ایران است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، با اشاره به جنگِ هشت سالۀ صدام و حامیان جهانی اش علیه ایران ، شورش های قومی با تحریک دشمن در مرزهای ایران، اقدامات تروریستی علیه انقلابیون و حملات آمریکا به سکوهای نفتی و حتی هواپیمای مسافربری ایران، تأکید کردند دشمن در جنگ سخت علیه ایران شکست خورده است و در مرحله بعد به جنگ نرم رو آورده است. ایشان تحریمِ اقتصادی و تبلیغات اغواگر را حربه های شکست خورده دشمن در جنگ نرم دانستند . حضرت آیت الله خامنه ای ، مرحله بعدی جنگ نرم دشمن علیه انقلاب اسلامی ایران را نقشۀ نفوذ در مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی و نفوذ فرهنگی برای تغییر باورهای مردم معرفی کردند و فرمودند: « تلاش در این جنگ نرم، زمینه‌سازی برای تهی شدنِ نظام از عناصر قدرت است؛ می خواهند کاری کنند که نظام اسلامی از عناصری که در درون او است و مایه‌ی اقتدار او است، تهی بشود . وقتی ضعیف شد، وقتی عناصر قدرت در او نبود، وقتی اقتدار نبود، دیگر از بین بردنش و کشاندنش به این سَمت و به آن سَمت، کار مشکلی برای ابرقدرت‌ها نخواهد بود؛ میخواهند او را وادار کنند به تبعیّت.» ایشان یادآوری کردند جهاد کبیر که در قرآن ذکر شده است در اینجا مصداق پیدا می کند. خداوند در قرآن می فرماید: «پس، از کافران اطاعت مکن، و با [الهام گرفتن از] قرآن با آنان به جهادی بزرگ بپرداز» ( فرقان، ۵۲ ) در این آیه خداوند پیامبر را به تبعیت نکردن از کفار و جهاد بزرگ با آنان به وسیلۀ قرآن امر می فرماید.

حضرت آیت الله خامنه ای ، بر ضرورت نوآوری در مسائل دین، تأکید کردند و فرمودند دین برای همه‌ی زمان ها و همه شرایط است و مجتهدِ خبره که قدرت استنباط دارد باید بتواند مسائل مربوط به دین را گسترش دهد تا جوابگوی نیاز زمان باشد. دین اسلام که به عنوان آخرین و کامل ترین دین الهی از جانب خداوند برای بشر تعیین شده است ویژگی منحصر به فردی دارد و آن قابلیت تطابق با شرایط زمانه است. البته این تطابق به معنای تغییر دین نیست بلکه اسلام ، احکام ثابت و متغیری دارد . احکام ثابت که تغییر پذیر نیستند ، کلیات را تعیین می کنند و برخی جزییات با توجه به شرایط، ممکن است تغییر کنند و یا ممکن است مسائل جدیدی پیش بیاید که مثلا صد سال قبل مطرح نبوده است. در این موارد مجتهد دینی که بر احکام ثابت و متغیر دین آگاه است و بر منابع دینی تسلط کامل دارد می تواند احکام جدید را با رجوع به کلیاتی که تغییر ناپذیرند تعیین کند. حضرت آیت الله خامنه ای به خبرگان منتخب مردم توصیه کردند از نوآوری در مسائل دین غفلت نکنند.

حضرت آیت الله خامنه ای ، تلاش برای التیام بخشیدن به زخم هایی که دشمن به پیکره انقلاب وارد می کند را یکی دیگر از حوزه های فعالیت خبرگان ملت دانستند و فرمودند مسئله‌ی تفرقۀ مذهبی و طائفی، شیعه و سنّی ، اختلافات جناحی و دوقطبی کردن‌های مصنوعیِ جامعه ، زخم هایی است که دشمن می خواهد بر پیکر انقلاب وارد کند و باید التیام یابد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در بخش سوم سخنان خود با تأکید بر ضرورت اقتدار کشور ، فرمودند: « راه بقای انقلاب، راه پیشرفت انقلاب و راه تحقّق هدف های انقلاب، به‌معنای وسیع کلمه، عبارت است از اینکه ما کشور را مقتدر کنیم .... اگر کشور قوی شد، از استکبار هم میشود امتیاز گرفت؛ اما اگر کشور ضعیف بود، استکبار که هیچ، ابرقدرت‌ها که هیچ، دولتهای بی‌عُرضه و ضعیف و حقیر هم از آدم طلبکاری می کنند.»
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به توانمندی ایران در مسأله هسته ای و فناوری بومی تولید اورانیوم 20 درصد، تأکید کردند پذیرفتن ایران هسته ای از سوی غرب به خاطر قدرت ایران در این زمینه بود. دانشمندان ایرانی توانستند غنی سازی 20 درصد را انجام دهند و نوزده هزار سانتریفیوژ نسل اوّل ، و نیز نسل دوّم و سوّم و چهارم را تولید کند؛ همچنین دستگاهِ رآکتورِ آبِ سنگینِ اراک را با دانشی کاملا بومی ساختند . سران استکبار به ویژه رژیم صهیونیستی با ناباوری توانمندی ایران را در اوج تحریم های علمی و اقتصادی دیدند و به ناچار علی رغم مخالفت های جدی قبلی ، ایران هسته ای را پذیرفتند. حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: « این امتیازی نبود که آمریکایی‌ها به ما دادند، این امتیازی بود که ما با قدرتمان گرفتیم، نه اینکه کسی به ما امتیاز داد. » رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تأکید کردند اقتدار باید در همه زمینه های دیگر از جمله سیاست و اقتصاد نیز ایجاد شود تا تحریم و تهدید دشمن بی اثر شود. ایشان گفتند مجلس خبرگان می تواند از دولت و مجلس و قوه قضاییه ، پی گیری عناصر اقتدار را مطالبه کند.حضرت آیت الله خامنه ای ، ملاک انقلابی بودن در مجموعه هایی نظیر مجلس خبرگان را که از جایگاه ویژه ای برخوردارند، تقوا، شجاعت، بصیرت و صراحت دانستند. ایشان با تاکید بر ضرورت دشمن شناسی، فرمودند:« دشمن یک جبهه است؛ دشمن یک فرد که نیست، یک دولت خاص که نیست، یک جبهه است؛ ما باید این جبهه و شیوه‌های دشمنی را بشناسیم و ببینیم چه کسی وابسته‌ی به این جبهه است و از کجا این جبهه، جوری حرکت می کند که می تواند ما را نسبت به خودش دچار اشتباه کند.» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران همچنین تأکید کردند در برابر دشمن نباید احساس شکست و کوچکی کرد که این احساس ، مقدمه شکست خواهد بود . ایشان سخنان خود را با سلام و درود بر امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران و شهیدان انقلاب و با صلوات بر پیامبر گرامی اسلام (ص) به پایان رساندند.

 

 

 

]]>
دیدگاه رهبری Tue, 31 May 2016 17:40:50 +0430
دیدگاه رهبری( مراسم دانش آموختگی دانشگاه امام حسین علیه السلام) http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/117411-دیدگاه-رهبری-مراسم-دانش-آموختگی-دانشگاه-امام-حسین-علیه-السلام http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/117411-دیدگاه-رهبری-مراسم-دانش-آموختگی-دانشگاه-امام-حسین-علیه-السلام

  همزمان با سوم خرداد/جوزا سالروز عملیات افتخارآفرین بیت‌المقدس و فتح خرمشهر، مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین ( علیه‌السلام ) با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد.

 

همزمان با سوم خرداد/جوزا سالروز عملیات افتخارآفرین بیت‌المقدس و فتح خرمشهر، مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین ( علیه‌السلام ) با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد. دانشگاه امام حسین (ع) با هدف آموزش عالی و تربیت نیروی انسانی متخصص، انجام پژوهشهای علمی مورد نیاز سپاه و کشور و هدایت علمی دانشگاههای علوم و فنون نیروهای پنجگانه سپاه ، 30 سال پیش، توسط شورای گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت مورد تأیید و تصویب قرار گرفت. پس از آن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌منظور تربیت و آموزش افسران و آینده‌سازان سپاه و بنا به تدبیر فرمانده معظم کل قوا، دو دانشگاه افسری و تربیت پاسداری و جامع امام حسین(ع) را با رویکردی جدید تأسیس کرد . در این دانشگاه چهار هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند. 
حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای ورود به میدان، با حضور بر مزار شهیدان گمنام و قرائت فاتحه، یاد و خاطره‌ی شهیدان دفاع مقدس را گرامی داشتند و از خداوند متعال، علوّ درجات آنان را مسئلت کردند. فرمانده کل قوا سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین جانبازان سرافراز حاضر در میدان از جمله جانبازان فداکار مدافع حرم و چند تن از خانواده‌های معظم شهیدان را مورد تفقد قرار دادند. در مراسم‌های نظامی این‌چنینی روال معمول بر این است که در هنگام سخنرانی فرمانده معظم کل قوا، تمام حاضرین در میدان به حالت نظم نظامی و "خبردار" حضور می‌یابند و بیانات سخنران را می‌شنوند، با این حال در این مراسم، مقام معظم رهبری پیش از آغاز سخنرانی خود با لحنی صمیمانه از حاضرین خواستند جلوی جایگاه جمع شده و راحت بنشینند. 


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دیدار با جوانان فارغ التحصیل از دانشگاه امام حسین را شیرین و زیبا توصیف و تأکید کردند دل های پاک و جان های پرانگیزه جوانان، برای آیندۀ کشور و انقلاب امیدهای فراوانی به وجود می آورد. حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سالروز آزادی شهر خرمشهر، به رشادت های ملت مقاوم ایران اشاره کردند و این واقعه را نماد پیروزی حق بر باطل و نماد قدرت الهی دانستند.


حضرت آیت الله خامنه ای با یادآوری جشن عمومی خودجوش مردم هنگام آزادی خرمشهر، این را نتیجۀ اهمیت این واقعه دانستند. ایشان تأکید کردند اطلاع از جزئیات فداکاری ها و تلاش های صورت گرفته در این واقعه، تحسین های بیشتری را برخواهد انگیخت. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، با اشاره به جمله تاریخی امام خمینی که فرمودند « خرمشهر را خدا آزاد کرد» گفتند: «معنای این آن است که اگر شما مجاهدت کردید، قدرت خدا می‌آید پشت شما. لشکر بی‌عقبه، کاری نمی تواند بکند ….لشکری عقبه‌اش، ذخیره‌اش عبارت بود از قدرت الهی، این لشکر دیگر شکست‌ ندارد.» حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه فرمودند: «امام این را به ما فهماند که وقتی مجاهدت می کنید، وقتی تنبلی نمی کنید، وقتی وارد میدان می شوید، وقتی نیروهای خودتان را به صحنه وارد می کنید، اینجا قدرت خدا است که پشت سر شما است، [لذا] خرّمشهر را خدا آزاد می کند. با این منطق، همه‌ی دنیای مسخّرِ استکبار را هم خدا می تواند آزاد کند. با این منطق، فلسطین هم می تواند آزاد بشود. با این منطق، هر ملّتی میتواند مستضعف نماند؛ به شرطی که این منطق تحقّق پیدا کند.» 


حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند قدرت خدا پشت سر کسانی است که حرکت و تلاش کنند و انسان های تنبل که حاضر به تلاش و فداکاری نیستند، بهره ای از پشتیبانی قدرت خداوند نخواهند داشت. خداوند در قرآن می فرماید: «چرا که خدا سرپرست کسانی است که ایمان آورده‌اند، ولی کافران را سرپرست و [یاوری‌] نیست.»(محمد، 11) بنابراین آیه خداوندی که همه عالم تحت قدرت اوست، مولای مؤمنین است و کافران از چنین پشتیبانی محرومند. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران با اشاره به اینکه ملت ایران، در صحنه مقاومت و تلاش حاضر است تأکید کردند این در صحنه بودن، قدرت خداوند را به همراه دارد. ایشان ناکامی تلاش های همه جانبه دشمنان انقلاب را در طول چهار دهه ، نشانه برخورداری این ملت از پشتیبانی قدرت الهی دانستند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران با اشاره به ویژگی های جنگ نامتقارن، تأکید کردند در جنگ های نامتقارن، اراده ها در برابر هم قرار دارند بنابراین توکل، اعتماد به خدا و اعتماد به پیروزی نهایی که امکانات و داشته های ما در این جنگ نامتقارن است باید حفظ شود. ایشان فرمودند: « اگر یک طرفِ جنگ در میدان نبرد، اراده‌اش سست شد، قطعاً شکست خواهد خورد. نگذارید اراده‌تان سست بشود، نگذارید تبلیغات دشمن و وسوسه‌های دشمن، در اراده و عزم راسخ شما تزلزل ایجاد کند؛ این اراده‌ی مستحکم را نگه دارید؛ این ضامن پیروزی است.»


رهبر معظم انقلاب اسلامی احتمال جنگ نظامی علیه ایران را بسیار ضعیف دانستند اما تأکید کردند با این وجود، جهاد همچنان ادامه دارد. ایشان با اشاره به اینکه جهاد تنها به معنای جنگ نظامی نیست، اقسام جهاد را بر شمردند و گفتند جهاد اکبر، جهاد با هوای نفس است که هویت انسان را می سازد و جهاد اصغر، مجاهدت با دشمن است که خود دارای اقسامی است که یکی از این اقسام به فرمودۀ قرآن، « جهاد کبیر» است. خداوند در قرآن می فرماید: «و از کافران اطاعت نکن و با [الهام گرفتن از] قرآن به جهادی بزرگ با آنان بپرداز»( فرقان، 52) حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند منظور از جهاد کبیر در قرآن، ایستادگی، مقاومت و عدم تبعیّت از مشرکین در سیاست، اقتصاد، فرهنگ و هنر است . خداوند در قرآن کریم خطاب به پیامبر می فرماید: «از خدا پروا بدار و کافران و منافقان را فرمان مبر.... و آنچه را که از جانب پروردگارت به‌سوی تو وحی می شود، پیروی کن » ( احزاب، 1،2) 
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه تأکید کردند که مسأله جمهوری اسلامی این است که دشمن مستکبر، قصد دارد انقلاب را به زانو در آورد. در این راه از نفوذ فرهنگی، فشار اقتصادی، تلاش های سیاسی و تبلیغات استفاده می کند و می خواهد جمهوری اسلامی را به تبعیت بکشاند. ایشان فرمودند: «آنچه استکبار را از جمهوری اسلامی بشدّت غضبناک می کند، مسلمان بودن مردم ایران نیست؛ آن، عبارت است از اینکه مردم به‌خاطر این مسلمان بودن، حاضر نیستند زیر بار استکبار بروند و تبعیّت کنند؛ این است که دشمن را غضبناک می کند.» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران خطاب به فارغ التحصیلان دانشگاه امام حسین(ع) گفتند جهاد کبیر را سرلوحه کار خود قرار دهید و روحیه ایستادگی را از دست ندهید. ایشان تأکید کردند منظور از ایستادگی و عدم تبعیت، قطع رابطه با دنیا نیست بلکه منظور این است که در تمام ارتباط ها، هویت و شخصیت اصلی خود را از یاد نبریم و هوشمندانه حرکت کنیم. 


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، در ادامه سخنان خود تأکید کردند آمریکا برای پیاده کردن نقشه های خود در ایران ، سعی می کند با نفوذ فرهنگی، جوان ایرانی را به شکل آمریکا پسند بار بیاورد . ایشان با این مقدمه گفتند وظیفه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فقط جنگ و دفاع نظامی نیست بلکه پاسداری از انقلاب است و برای پاسداری از انقلاب، تبیین حقایق و روشنگری لازم است. حضرت آیت الله خامنه ای بر ضرورت حفظ شعارهای انقلاب تأکید کردند و گفتند در این باره نباید تنها به احساسات اکتفا کرد بلکه تعمق و ژرف‌نگری در همه‌ی این شعارها باید وجود داشته باشد. همچنین ایشان بر ضرورت کادرسازی و تدوین تجربه های انقلاب در طول 37 سال گذشته، تأکید کردند.


حضرت آیت الله خامنه ای، در پایان سخنان خویش به پاسداران جوان توصیه کردند در تضرع به درگاه خداوند و توجه به پروردگار کوشا باشند و انس با قرآن و حضور قلب در نماز را از سنین جوانی تمرین کنند . ایشان تأکید کردند: «رابطه‌ی دل ها با خدای متعال، آن رابطه‌ای است که اگر تأمین شد، پشتوانه‌ی هویّت انقلابی و عزم و اراده‌ی ما است» رهبر معظم انقلاب با اشاره به ایام پربرکت ماه شعبان و رمضان به جوانان توصیه کردند با استفاده صحیح از این فرصت ها، خود را معطر و نورانی کنند تا بتوانند کارهای بزرگ و مهم را به خوبی به انجام برسانند. 

 

 

 

]]>
دیدگاه رهبری Sat, 28 May 2016 16:06:49 +0430
دیدگاه رهبری(دیدار با مسئولان نظام) http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/116494-دیدگاه-رهبری-دیدار-با-مسئولان-نظام http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/116494-دیدگاه-رهبری-دیدار-با-مسئولان-نظام

 

 

 

 

بررسی و تبیین استمرار دو جریان «بعثت» و «جاهلیت» از صدر اسلام تاکنون مهم ترین محور سخنرانی حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار مسئولان نظام با ایشان به مناسبت بعثت پیامبر گرامی اسلام بود. در ادامه برخی از فرازهای مهم سخنرانی ایشان در این دیدار آورده شده است.


هم‌زمان با سالروز بعثت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم)، مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران ، سفرای کشورهای اسلامی در تهران و جمعی از خانواده‌های شهدا با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. در این دیدار رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با اشاره به استمرار دو جریان «بعثت» و «جاهلیت» از صدر اسلام تاکنون، شاخصه‌ی اصلی جریان بعثت را «خردورزی هدایت‌یافته به‌وسیله‌ی پیامبران الهی» و مهمترین شاخصه‌ی جریان جاهلیت را حاکمیت « شهوت و غضب » دانستند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، عید سعید مبعث را به امت اسلامی در سراسر جهان و نیز به همه بشریت تبریک گفتند و فرمودند: «حقیقتاً امروز بشریّت از همیشه محتاج‌تر است برای فهم کردن معنای بعثت و حقیقت بعثت.» ایشان با اشاره به این آیه از قرآن که می فرماید: «به یقین، رسولی از خود شما بسویتان آمد که رنج های شما بر او سخت است؛ و اصرار بر هدایت شما دارد...» فرمودند: «رنج بشریّت، مشکلات زندگی انسان ها و جوامع بشری گران است بر جان مبارک پیغمبر اسلام، مشتاق هدایت آن ها و مشتاق سعادت آن ها است. بعثت برای همه‌ی انسانها است.» حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: «عید مبعث عید برانگیختگی برای زدودن رنج های بشر است؛ بنابراین حقیقتاً عید است.»


حضرت آیت الله خامنه ای، بندگی غیر خدا، استقرار ظلم و بی‌عدالتی، شکاف میان طبقات مردم، رنج های فرودستان و زورگویی زورگویان را رنج های همیشۀ بشر دانستند که با انگیزه‌های فاسد و مفسد قدرتمندانِ زورگو همواره بر بشر تحمیل شده است. ایشان روز بعثت را روز رجوع به فطرت الهی برای زدودن این رنج ها دانستند چرا که فطرت الهی انسان، طرف‌دار حق، عدل و مجاهدت در راه مظلومان است. حضرت علی (ع) در نهج البلاغه درباره علت بعثت پیامبران، می فرماید: «خدا رسولان خود را در میان مردم مبعوث فرمود و انبیای خودش را یکی بعد از دیگری فرستاد تا ادای عهدی را که خداوند در فطرتشان با آن ها بسته بود از آنان بخواهند و نعمت های فراموش شده او را به یادشان بیاورند و با ارائه دلایل بر آنان اتمام حجت کنند و دفینه های خرد آنان را برایشان برانگیزند». حضرت آیت الله خامنه ای در توضیح این فرمایشات حضرت علی(ع) فرمودند: «پیامبران انسانها را وادار می کنند به اینکه آن معاهده‌ی فطری را که در نهاد بشر نهاده شده است عمل کنند، اعتراف کنند به آن معاهده؛ خدای متعال از بشر خواسته است که آزاد باشد، با عدالت زندگی کند، با صلاح زندگی کند، بندگی غیر خدا را نکند. یعنی آمدند از مردم بخواهند وفا به پیمانی کنند که در فطرتشان هست؛ آمدند به انسان بگویند ای انسان! تو در آن عمق فطرتت با خدای خودت پیمانی بسته ای، ما آمده ایم وفای به آن پیمان را بخواهیم.»


حضرت آیت الله خامنه ای، یادآوریِ نعمت های فراموش شده خداوند را یکی دیگر از دلایل بعثت انبیا خواندند و فرمودند: «ما از نعمت وجود، نعمت سلامت، نعمت خِرد، نعمت خُلقیّات نیکویی که خدای متعال در نهاد انسان به ودیعه گذاشته است غفلت می کنیم. پیامبران این را به یاد انسان ها می‌آورند، حجّت را بر مردم تمام کنند و حقیقت را برای آنها آشکار کنند.» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تبیین حقایق را مهم‌ترین وظیفه‌ی پیغمبران معرفی کردند و فرمودند: «دشمنانِ پیغمبران از جهل ها و پرده‌پوشی‌ها استفاده می کنند، از پوشش نفاق استفاده می کنند اما پیغمبران پوشش جهل و نفاق را میدَرند و گنجینه‌ی خِرد را برای بشر بازگشایی کنند.» دعوت به تعقل و اندیشیدن همواره از مهم ترین دعوت های پیامبران بوده است. حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر اینکه عقل انسان بدون هدایت الهی، نمی تواند حقیقت را آنچنان که هست دریابد فرمودند: «پیامبران عقل بشر را به سمت توحید، به سمت آیات الهی هدایت می کنند و آیات قدرت پروردگار را در مقابل چشم آنها قرار بدهند. پیامبران دست خِرد انسانی را میگیرند، او را راهنمایی می کنند و با توانی که خدا در او قرار داده است، این راه دشوار زندگی را طِی می کند، حقایق عالم را برای انسان آشکا ر می کند. »


رهبر معظم انقلاب پس از تبیین دلایل بعثت و ارتباط آن با عقل و فطرت الهی، درباره جبهه‌ی مقابل بعثت سخن گفتند و فرمودند : « جبهه مقابل بعثت، جبهه‌ی جاهلیّت است.» ایشان تأکید کردند جاهلیّت مربوط به یک مقطع تاریخیِ خاص نیست بلکه در تمام تاریخ بشر وجود داشته و دارد. حضرت آیت الله خامنه ای اشاره کردند جاهلیتی که در مقابل بعثت قرار دارد به معنای نبود علم نیست بلکه به معنای نبودن عقل هدایت شده است. علم می تواند در خدمت جهل قرار بگیرد. همانطور که امروز در دنیا، دانش بشری پیشرفته است امّا در خدمت همان جاهلیّتی است که نتیجه نبودن عقل هدایت شده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند وقتی خِرد بشری حاکم نباشد، شهوت، غضب و نفسانیّات حاکم خواهد شد و در چنین شرایطی در دو جنگ بین‌الملل، میلیون‌ها انسان به خاک‌وخون می غلتند، جان انسان بی‌مقدار می شود و حرمت انسان از بین می رود. ایشان یادآوری کردند استعمار و تحقیر ملّت ها و غارت منابع مالی ملّت ها و فاسد کردن منابع انسانی ملّت ها، ناشی از آن حاکمیّت جاهلیّت است.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ، دشمنی مؤمنان راستین و دشمنی جمهوری اسلامی ایران را با رژیم صهیونیستی ، ناشی از این حقیقت دانستند که امروز هم جریان بعثت و حاکمیت عقل و فطرت در مقابل جریان جاهلیت قرار دارد. ایشان تأکید کردند رژیم صهیونیستی و شبکه وسیع سرمایه داران صهیونیست در دولت هایی مثل آمریکا نفوذ و غلبه یافته اند واز این طریق جریان حاکمیت شهوت و غضب را تقویت می کنند. حضرت آیت الله خامنه ای گفتند مقاومت و ایستادگی مؤمنان و مسلمانان راستین در مقابل این جریان ، به مذاق آنها خوش نیامده و به همین دلیل اسلام ستیزی و ایران ستیزی جزو سیاست های قطعی امریکا و متحدانش است. ایشان تأکید کردند وقتی ملت ها غافل باشند جریان جاهلیت به سرکردگی رژیم صهیونیستی و امریکا به اهداف خود دست می یابد اما وقتی ملت ها بیدار باشند و در برابر آنها مانع ایجاد کنند عصبانی می شوند و جنگ و تحریم به راه می اندازند.


حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به جنایات امریکا و متحدانش از جمله بمباران اتمی ژاپن و کشتار صدها هزار نفر در عراق و افغانستان تأکید کردند جاهلیّتِ امروز، در روح و معنا، همان جاهلیّت دوران پیغمبر است؛ البتّه با ابزارهای جدید، با شاکله‌ی جدید و با تدابیر جدید. ایشان مقابله با چنین شرایطی را وظیفه همه امت اسلامی دانستند و فرمودند: «جمهوری اسلامی، از آغاز کار، هیچ جنگی را شروع نکرده است و هیچ حرکت نظامی‌ای علیه هیچ کشوری انجام نداده است امّا حرف خود را و شعار خود را با صدای بلند اعلام کرده است.»

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران ، تأکید کردند امام خمینی، اسلام آمریکایی و اسلام متحجّر را مردود دانستند و در مقابل، اسلام ناب را برگزیدند. ایشان حمایت و تایید قدرت های مرموز غربی را از گروه‌های تروریستی و فاسدی نظیر داعش و النصره را که به نام اسلام جنایت می کنند را به شدت نکوهش کردند و ائتلاف ضد داعش را یک ائتلاف صوری خواندند و تأکید کردند قدرت های غربی قصد دارند با اسلامی خواندن این گروه های جنایتکار و متحجر، چهره اسلام ناب را پوشیده نگه دارند و این اوج اسلام ستیزی است. داعش که یک گروه تروریستس جنایتکار است به اسم اسلام، مسلمین را به وحشیانه ترین صورت قتل عام می کند و امنیت کشورهای اسلامی را به هم زده است. با وجود تشکیل ائتلاف ضد داعش از سوی امریکا، این گروه تروریستی نه تنها نابودنشده بلکه هر روز به سلاح های جدیدتر دست یافته و جنایته ای بیشتری انجام می دهد. جالب اینجاست که زخمی های داعشی در بیمارستان های رژیم صهیونیستی درمان می شوند و بالگردهای امریکایی بسته های غذایی با آرم پنتاگون برای آنها می فرستند. با این وجود رسانه های غربی، از داعش با نام دولت اسلامی یاد می کنند تا به این وسیله چهره اسلام را مخدوش کنند.


حضرت آیت الله خامنه ای وظیفه امروز مسلمانان جهان را آگاه شدن و آگاه کردن دنیا از حقیقت بعثت دانستند و فرمودند:«بعثت یعنی برانگیختگی برای نجات انسان و برای نجات بشر؛ بعثت یعنی استقرار نظام صلاح و سداد در میان جامعه‌ی بشری و خیرخواهی برای تمام آحاد بشر» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تأکید کردند حرکت امت اسلامی در دنیا که با تشکیل نظام جمهوری اسلامی آغاز شده است قطعاً پیروز خواهد شد و دشمنی دشمنان نمی تواند این حرکت عظیم را از بین ببرد.» ایشان توکل به خداوند در سختی های مقاومت را راهکار قرآنی برای پیروزی دانستند و فرمودند: «توکّلِ امامِ بزرگوارِ ما (خمینی کبیر) بود که راه را به ما نشان داد و ما را تا اینجا رساند و ملّت ایران با همین توکّل ان‌شاءالله راه را ادامه خواهد داد و امّت اسلامی با بیداری اسلامی این حقایق را روزبه‌روز تجسّم بیشتری خواهد بخشید.

 

 

 

 

]]>
دیدگاه رهبری Tue, 10 May 2016 17:41:05 +0430
دیدگاه رهبری(دیدار با معلمان) http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/116354-دیدگاه-رهبری-دیدار-با-معلمان http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/116354-دیدگاه-رهبری-دیدار-با-معلمان

 

 

 

رهبر انقلاب اسلامی به مناسبت روز معلم، با جمع کثیری از معلمان سراسر کشور دیدار داشتند. در ادامه به مهمترین فرازهای سخنرانی ایشان در این اجتماع اشاره شده است.


دوازده ثورماه ( مصادف با اول ماه مه) در ایران روز معلم نام دارد. دانش آموزان ایرانی، به این مناسبت یک هفته را به بزرگداشت مقام معلم اختصاص می دهند و با تقدیر از معلمان خود، در حقیقت ارزش علم و علم آموزی را یادآوری می کنند. 37 سال قبل در روز دوازدهم اردیبهشت، آیت الله مرتضی مطهری، یکی از علما و اندیشمندان بزرگ ایرانی و استاد حوزه و دانشگاه به ضرب گلوله منافقین به شهادت رسید. جرم او از نظر بدخواهان، تلاش خستگی ناپذیر برای علم آموزی و تربیت نسل جوان بود. تأثیر بی نظیر این معلم بزرگ بر نوجوانان و جوانان به حدی بود که دشمن، وجود او را تاب نیاورد و با گلوله صدای او را خاموش کرد. اما اندیشه او هرگز رنگ کهنگی به خود نگرفت و امروز نیز راهگشای بسیاری از مسائل فکری جامعه است. روز شهادت این استاد بزرگ در ایران به عنوان روز معلم نام گذاری شد. به همین مناسبت، امسال نیز چون سال های گذشته، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران با هزاران تن از معلمان دیدار کردند و ضمن گرامی داشت این روز، به تبیین مهمترین مسائل حوزه آموزش و پرورش پرداختند.

حضرت آیت الله خامنه ای ضمن تبریک روز معلم، یاد و خاطره چهار هزار معلم شهید و 36 هزار دانش آموز شهید را گرامی داشتند. ایشان از جامعه معلمین کشور که کاری دشوار را با بازده مادی اندک بر عهده گرفته اند تشکر کردند و فرمودند: «معلّم، رنج مواجهه‌ى تربیتى با جوان و نوجوان را بر دوش دارد و با قناعت، نجابت و صبر و آینده‌سازى می کند.» رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، معلمی را عرصه خوبی برای اخلاص ورزیدن دانستند و این مسأله را مایه برکت این شغل دانستند ایشان فعالیت های استاد شهید مرتضی مطهری را نمونه روشنی از عمل با اخلاص دانستند و فرمودند: «آیت‌الله مطهّرى با اخلاص حرکت می کرد و زمان‌شناس و نیازشناس بود و براى خدا، براى پُر کردن خلأ این نیازها، بااخلاص تلاش می کرد. نتیجه‌ى اخلاص او این شده است که کارهاى او ماندگار است.» ایشان تربیت جوان آینده ساز را مایه سعادت جاودانۀ معلم دانستند. ایشان رسیدگی به وضع معیشتی معلمی را ضروری خواندند و فرمودند: «مسئولان باید بدانند هر هزینه‌اى که در آموزش‌وپرورش می کنند هزینه‌ى سرمایه‌اى است، هزینه‌ى محض نیست؛ در واقع، سرمایه‌گذارى دارد می شود.»


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، اصلی ترین محور سخنان خود را توجه به نحوه تربیت آینده سازان کشور قرار دادند و نقش معلمین را در این زمینه حیاتی دانستند. ایشان با اشاره به نیاز کشور به جوانانی با هویت مستقل ملی و دینی، تلاش نظام سلطۀ بین المللی برای تأثیر گذاری روی جوانان کشورهای دیگر را موضوعی برنامه ریزی شده و جدی خواندند که باید در برابر آن هوشیار بود. ایشان فرمودند: «بعضى‌ها ممکن است تعجّب کنند که [مگر] آموزش‌ و پرورش ما با نظام سلطه‌ى بین‌المللى مواجه است؛ بله. نظام سلطه‌ى بین‌المللى که امروز مظهرش حکومت آمریکا، سرمایه‌دارهاى بزرگ صهیونیست‌ و بعضى از دولت هاى مستکبر دیگر هستند، می خواهند نسلى که آینده‌ى کشورها را می سازد طوری تربیت بشود که براى آنها مفید باشد؛ فکر و فرهنگ آنها و نیز نگاه و سلیقه‌ى آنها را به مسائل جهانى داشته باشد.» حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند تربیت نسلی که با نظام سلطه جهانی همفکر باشد یکی از برنامه های مهم استعمار فرهنگی است که ده ها سال است در حال اجراست.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در بخشی از سخنان خود فرمودند: «متفکّرین سیاست غربى بارها گفته‌اند به‌جاى اینکه ما مثل دوران استعمار قرن نوزدهمى برویم کشورگشایى کنیم و حاکم نظامى بگذاریم و پول خرج کنیم و اسلحه بفرستیم و جنگ و جدال راه بیندازیم، بهتر از آن و آسان‌تر از آن و کم‌هزینه‌تر از آن این است که نخبگان و زبدگان آنها را بیاوریم فکر خودمان را به آنها تزریق کنیم، آنها را بفرستیم به کشورشان، آنها می شوند سربازهاى بى‌جیره و مواجب ما؛ همانى که او می خواهد، این عمل می کند.» حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند نظام سلطۀ جهانی قصد دارد از دانش آموزان ما چنین نسلی تربیت کند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در ادامه سخنان خود با معلمین مدارس ایران، ویژگی هایی را که باید دانش آموز ایرانی داشته باشد تا تسلیم این نظام سلطه نشود، برشمردند و فرمودند اولین چیزی که باید در یک دانش آموز به وجود بیاید هویّت مستقلّ ملّى و دینى است. جوان ایرانی باید به دنبال سیاست مستقل، اقتصاد مستقل و فرهنگ مستقل باشد و وابستگى به دیگران در او به عنوان یک روحیه رشد نکند. حضرت آیت الله خامنه ای، داشتن "هویّت مستقل" را اولین قدم برای اجرای اقتصاد مقاومتی دانستند و تأکید کردند تا زمانی که روحیه‌ى استقلال و مقاومت و ایستادگىِ در مقابل دیگران نباشد، آیین نامه ها و بخش نامه های دولتی گرهی از کار اقتصاد مقاومتی باز نخواهد کرد . ایشان از وابستگی اقتصاد به نفت به شدت اظهار نگرانی کردند و تأکید کردند اقتصاد بدون نفت فقط با روحیه مستقل و عزت مند ممکن خواهد بود.


حضرت آیت الله خامنه ای، پس از تأکید بر روحیه مستقل ملی و دینی به عنوان اولین شاخصۀ لازم برای دانش آموز ایرانی، شاخص های دیگری را نیز در این زمینه برشمردند. ایشان ایمان، اندیشه ورزی، مشارکت اجتماعی و اصلاح الگوی مصرف را، ضروری ترین اموری دانستند که از کودکی و نوجوانی باید آموخته شود. همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند تحمّل مخالف، مؤدّب بودن و حیاداشتن نیز از ویژگی های دیگری است که نوجوان ایرانی باید به آنها آراسته باشد. حضرت آیت الله خامنه ای تربیت نسلی با ویژگی های مذکور را وظیفۀ مقدس معلمین دانستند و فرمودند: «معلّم، عموماً یک تسلّط روحى و فرهنگى به‌طور طبیعى بر دانش‌آموز دارد که باید از آن برای رسوخ این اندیشه های جریان ساز در وجود دانش آموز استفاده کند.» ایشان با تأکید بر ضرورت توجه به فعالیت های پرورشی فرمودند: «معاونت پرورشى وظیفه‌ى سنگین‌ترى بر عهده دارد. فعّالیّت پرتلاش، هدفمند، هوشمند و سالم؛ هم سالم از لحاظ اعتقادى، هم سالم از لحاظ سیاسى، هم سالم از لحاظ اخلاقى؛ اینها جزو مسئولیّت هاى معاونت پرورشى است.» ایشان هر گونه کوتاهی و خطا در این زمینه را این ضربه به آموزش‌وپرورش و ضربه به این نسل دانستند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود به مسؤولیت صدا و سیما در زمینه پرورش نسل مستقل و با عزت اشاره کردند و بر ضرورت برنامه سازی هنرمندانه برای جوانان تأکید کردند. ایشان همچنین با اشاره به اهمیت فضای مجازی در دنیای کنونی، ضرورت استفاده صحیح از این ابزار را یادآوری کردند و از مسؤولین خواستند فضای مجازی را منطبق با فرهنگ خودی، مدیریت کنند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، نظام آموزشى کنونیِ ایران را نظامی فرسوده و وارداتی از غرب خواندند که احتیاج به تحول اساسی و نوسازی دارد. ایشان تأکید کردند در این نوسازی باید به جای تقلید از کشورهای غربی، از نظرات صاحب فکران استفاده شود و نظامی پاکیزه و منظم طراحی شود.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم توجه به رشته های فنی و حرفه ای تأکید کردند و یادآوری کردند برای همه مشاغل مورد نیاز جامعه، لزوما تحصیلات دانشگاهی ضرورت ندارد. ایشان با اشاره به اینکه استعدادها در افراد متفاوت است فرمودند باید با شناسایی صحیح استعدادها، بر مهارت افزایی و کارآمدی تکیه شود تا افراد بتوانند شغل داشته باشند و در آن رشته مبتکر باشند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تأکید کردند در مقابل قدرت های زیاده‌خواه، افزون‌طلب و انحصارطلب جهان باید با عزت ایستاد . ایشان به دخالت ها و اظهارنظرهای بیجای امریکا در مورد رزمایش های ایران در خلیج فارس اشاره کردند و فرمودند:« آمریکا، از آن طرف دنیا مى‌آید اینجا رزمایش راه مى‌اندازد؛ شما اینجا چه‌کار می کنید؟ خب بروید در همان خلیج خوک ها رزمایش کنید. در خلیج‌فارس شما چه‌کار می کنید؟ خلیج‌فارس خانه‌ى ما است. خلیج‌فارس جاى حضور ملّت بزرگ ایران است ... باید حضور داشته باشد، باید رزمایش کند، باید اظهار قدرت بکند.» ایشان تأکید کردند ملت ایران ملتی است با تاریخ، قدرتمند که در گذشته پادشاهان ضعیفِ روسیاهى باعث شدند چند صباحی ایران عقب بماند اما الان آن روزگار گذشته است و ملت ایران اجازه زیاده خواهی و دخالت به قدرت های سلطه جو نمی دهد.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، تأکید کردند در قانون اساسی ایران آموزش و پرورش بر عهدۀ حاکمیت است و باید سطح مدارس دولتی ارتقا یابد تا رغبت مردم به این مدارس بیشتر شود. ایشان در انتهای سخنان خود خطاب به معلمین حاضر در این جلسه فرمودند: «از جمله‌ى عناصرى که می توانند کشور را بسازند شما معلّم ها هستید، کشور را شما باید بسازید؛ کشور را باید قدرتمند کنید. قدرت فقط به سلاح نیست؛ مهم‌ترین ابزار قدرت و مهم‌ترین عنصر قدرت‌ساز، علم و شخصیّت ملّى است. شخصیّت افراد، ایستادگى، هویّت، هویّت انقلابى؛ اینها است که قدرت می سازد. ایمان، به ملّت ما قدرت داد، انقلاب، به ملّت ما قدرت داد.»

 

 

 

]]>
دیدگاه رهبری Mon, 09 May 2016 10:49:56 +0430
دیدگاه رهبری(دیدار با مدرسان و طلاب حوزه های علمیه تهران) http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/116921-دیدگاه-رهبری-دیدار-با-مدرسان-و-طلاب-حوزه-های-علمیه-تهران http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/116921-دیدگاه-رهبری-دیدار-با-مدرسان-و-طلاب-حوزه-های-علمیه-تهران دیدگاه رهبری(دیدار با مدرسان و طلاب حوزه های علمیه تهران)

 

 

 

حضرت آیت الله خامنه ای روز شنبه 25 ثور(14 می)، با مدرسان و طلاب حوزه های علمیه تهران دیدار کردند. در این دیدار ایشان وظایف خطیر طلاب را برای آنها برشمردند و از آنان خواستند تا با حفظ شیوه طلبگی، به هدایت سیاسی مردم همت گمارند.


حضرت آیت الله خامنه ای روز شنبه 25 ثور(14 می)، با مدرسان و طلاب حوزه های علمیه تهران دیدار کردند. حوزه علمیه تهران با ۱۳۳ مدرسه و شش مرکز تخصصی علوم دینی در تهران فعالیت می کند و قریب ۱۵ هزار طلبه و ۱۶۰۰ استاد در آن مشغول علم آموزی هستند. از ابتدای انقلاب تا کنون سیصد و شصت تن از طلاب و اساتید حوزه علمیه تهران، در راه اهداف انقلاب اسلامی به شهادت رسیده اند. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، در این دیدار سه وظیفه عمده روحانیت را «هدایت فکری و دینی»، « هدایت سیاسی و بصیرت افزایی» و «راهنمایی و حضور در عرصه خدمات اجتماعی» برشمردند و تأکید کردند: «طلاب باید با کسب صلاحیت ها و آگاهی های لازم، در دنیای متفاوت امروز خود را برای ایفای مسئولیت های تعیین کننده در جامعه آماده کنند.»

همان گونه که اصل دین، دینداری و معنویت برای انسان ها لازم است، باید اشخاصی؛ برای شناخت صحیح و دقیق دین؛ تربیت شوند، تا دین از مسیر واقعی خود جدا نشده و دچار انحرافات و خرافات نشود و این به تنهایی، اهمیت یادگیری علوم دینی را موجه می سازد. با توجه به نقش مهمی که آموختن مسائل دینی و انتقال آن به دیگران در محافظت از دین به جای می گذارد، قرآن کریم به مؤمنان توصیه فرموده که حتی در زمان جنگ و جهاد نیز، تعدادی از افراد؛ برای آموختن دانش دینی؛ باقی بمانند و آن چه آموخته اند را به دیگران بیاموزند. هر چند، این آیه نمی تواند بیانگر معاف بودن دانشجوی دینی از جهاد باشد، بلکه به فرموده امام باقر(ع)، تنها ناظر به نوبت بندی افراد در اعزام به جبهه ها در زمان کافی بودن تعداد رزمندگان است. این مطلب اهمیت و ضرورت تحصضیل علوم دینی را از نظر اسلام به خوبی نشان می دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار تأکید کردند اگر همه تخصص های مورد نیاز یک جامعه به بهترین شکل وجود داشته باشد اما جامعه، دینی نباشد، آن ملت در دنیا و آخرت دچار خسران و مشکلات واقعی خواهد بود و این مسئولیت عظیم یعنی تبدیل جامعه به جامعه ای دینی، بر عهده علما و روحانیت و طلاب است. ایشان مفهوم هدایت دینی را «تبیین اندیشه های ناب اسلامی» خواندند و تأکید کردند: این میدان، میدان واقعی جنگ است و روحانیون و طلاب باید مسلح و آماده، وارد عرصه مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافی شوند.رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: «بازار شبهات رواج دارد؛ هم فضای مجازی کمک می‌کند و هم انگیزه‌ی سیاسی برای ترویج آن وجود دارد، اینها مواجهه لازم دارد. برای جهاد لازم نیست فقط شمشیر برداریم؛ این بزرگترین جهاد است؛ برای این جهاد خود را آماده کنید.» در دنیای امروز با توجه به پیشرفت ابزارهای ارتباطی و نیز سرعت ارتباطات، تبلیغ دین و شناخت و پاسخگویی به شبهات در حوزه دین مهارت های جدیدی می طلبد. شاید در گذشته کتاب نوشتن و تبلیغ در مجالس و سخنرانی ها برای هدایت فکری جامعه کافی بود اما اکنون لازم است طلاب علوم دینی مهارت های بیشتر و کارامدتری کسب کنند تا بتوانند به طور مؤثر برای تبلیغ دین و رفع شبهات در جامعه حضور داشته باشند.

رهبر انقلاب، «اسلام ارتجاعی، متعصب، بدون فهم حقایق معنوی و دچار جمود در ظواهر» را، نمود واقعی تفکرات انحرافی برشمردند و افزودند: «اسلام التقاطی» و «اسلام آمریکایی» مشغول مقابله با «اسلام ناب» هستند. رهبر انقلاب، «درک اسلام ناب و متکی بر کتاب و سنت» را با ابزار خرد و اندیشه اسلامی، وظیفه مهم روحانیون برشمردند و افزودند: راه انبیاء، ترویج این تفکر اصیل است و روحانیون نیز ادامه دهنده‌ی همین راه سعادت بخش یعنی هدایت دینی مردم هستند.

ایشان، هدایت عملی مردم را مکمل هدایت اندیشه ای آنان دانستند و افزودند: با بهترین روش ها، مردم را به عبادات و ظواهر و مصادیق دینی از جمله صدق، امانت، تقوا، ترک منکر، امر به معروف و سبک زندگی صحیح، هدایت کنید. ایشان عمق بخشیدن به اعتقادات موروثی مردم را مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: باید با استدلال صحیح، اعتقادات موروثی را که ممکن است در گذر زمان دچار زوال شده باشند، عمق ببخشید و به مسیر صحیح بکشانید.

حضرت آیت الله خامنه ای، «هدایت سیاسی» را دیگر وظیفه مهم علما و روحانیون خواندند و افزودند: علت تأکید مکرر بر ضرورت انقلابی بودن حوزه های علمیه این است که استمرار حرکت صحیح و انقلابیِ کشور و جامعه، بدون حضور مستمر روحانیت امکان‌پذیر نیست. رهبر انقلاب با اشاره به قضایای «تنباکو، مشروطیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت» افزودند: مشروطیت به علت استمرار نیافتن حضور روحانیت به اهداف خود نرسید، اما هنر امام خمینی(ره) این بود که نگذاشت دشمن، حضور روحانیت را در حرکت عظیم انقلاب و پس از آن متوقف کند چرا که در غیر این‌صورت، نه انقلاب پیروز می‌شد و نه جمهوری اسلامی به حرکت خود ادامه می‌داد.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها از اول انقلاب نیز مانند امروز در صدد حذف روحانیت از حرکت عمومی ملت ایران بوده‌اند تا در مرحله بعد، حضور مردم در صحنه از بین برود و سپس انقلاب به شکست بینجامد اما تاکنون موفق به تحقق این هدف نشده اند و به فضل الهی نخواهند شد. حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: در بیداری اسلامی هم، «دین»، مردم را به میدان کشاند اما چون دستگاه های دینی در آن کشورها متفرّق هستند، این کار استمرار نیافت و بیداری به نتیجه لازم نرسید، اما در جمهوری اسلامی، تداوم حضور علما و روحانیون و در نتیجه حضور مردم در عرصه ها، استمرار حرکت انقلاب را ممکن کرده است.

حضرت آیت الله خامنه ای پس از تبیین هدایت دینی و هدایت سیاسی، به سومین وظیفه مهم روحانیت یعنی «حضور هدایتگر و نیز میدانی در عرصه خدمات اجتماعی» پرداختند. ایشان افزودند: حضور طلاب در خدمات رسانی به مردم، مدرسه سازی، بیمارستان سازی، کمک به مردم هنگام حوادث و دیگر عرصه ها، نیروهای مردمی را نیز به صحنه می آورد و منشأ خدمات خواهد شد. در طول تاریخ تشیع در ایران زمین، روحانیون همواره تکیه گاه مردم در سختی ها بوده اند. آنها نه فقط محل رجوع مردم برای امور دینی و شناخت دین بلکه پناهگاهی مطمئن در حوادث و ناملایمات زندگی فردی و اجتماعی مردم بوده اند. بسیاری از مدارس، بیمارستان ها و مراکز خدماتی دیگر با محوریت یک روحانی ساخته شده است. حضرت آیت الله خامنه ای به طلاب علوم دینی سفارش می کنند برای حل مشکلات مردم در حوزه خدمات اجتماعی پیش قدم باشند تا دیگر مردم نیز به تبعیت از آنان برای رفع مشکلات جامعه حضور یابند.رهبر انقلاب با توصیه به طلاب برای «درس خواندن خوب و تهذیب نفس» خاطر نشان کردند: همت خود را برای ایفای مسئولیت های روحانیت که هیچ تخصص دیگری نمی‌تواند جایگزین آن شود، به‌کار گیرید؛ البته این کار نباید به معنای هدف گیری مناصب و مقامات و عناوین باشد بلکه در همه اوقات باید کسب رضایت پروردگار و امام عصر(عج)، هدف اصلی قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کردند شیوه طلبگی در حوزه های علمیه نباید به شیوه دانشگاهی تبدیل شود . ایشان همچنین «طرح آموزش اخلاق در حوزه ها» و «منطقه ای کردن گزینش و جذب طلاب»، را از مسئولیت مدیران حوزه ها دانستند که باید پس از بررسی های لازم در خصوص این موضوعات، تصمیم گیری کنند. شیوه درس خواندن طلاب در حوزه های علمیه با آنچه امروزه در دانشگاه ها متداول است تفاوت های مهمی دارد. طلاب علوم دینی درس خواندن را وظیفه و تکلیف الهی خود می دانند و برای مجلس درس قداست خاصی قائل هستند . توصیه های اکید قرآن و روایات بر اهمیت تحصیل علوم دینی و جایگاه علم پشتوانه این اعتقاد است. در حوزه علمیه درس خواندن فقط آموختن مطلب نیست بلکه با تلاش جدی برای تهذیب نفس و کسب فضایل اخلاقی همراه است. همین فضا باعث می شود جدیت طلاب برای آموختن بسیار بیشتر از سایرین باشد. مطالعه قبل از درس استاد و نیز جلسات مباحثۀ طلاب با یکدیگر دو مشخصه واضح برای شیوه طلبگیِ درس خواندن به شمار می رود که در دانشگاه ها دیده نمی شود. حضرت آیت الله خامنه ای تأکید می کنند ویژگی های خوب «شیوۀ طلبگی» نباید مورد غفلت واقع شود.

حوزه علمیه تهران با وجود بزرگان اخلاق و علم توانسته است بسیاری از جوانان تهرانی را به خود جذب کند. بسیاری از این جوانان، در کنار تحصیلات عالیه حوزوی، در علوم روز نیز متخصص اند و هر کدام منشاء برکات زیادی برای جامعه هستند. رهبر انقلاب همچنین با اشاره به قدمت و اهمیت حوزه علمیه تهران و علما و فضلای برجسته‌ای که در این حوزه حضور داشته اند، خاطر نشان کردند: حوزه علمیه تهران اکنون دارای هویت است و این هویت نیز باید قدر دانسته شود تا برجستگانی در فقه و علوم عقلی و تفسیر و حدیث، در این حوزه پرورش یابند.

 

 

 

]]>
دیدگاه رهبری Wed, 18 May 2016 17:24:27 +0430
دیدگاه رهبری(دیدار با کارگران) http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/116072-دیدگاه-رهبری-دیدار-با-کارگران http://dari.irib.ir/radioislam/همگام-با-ولایت/دیدگاه-رهبری/item/116072-دیدگاه-رهبری-دیدار-با-کارگران

 

 

 

به مناسبت روز جهانی کارگر، جمع زیادی از کارگران با رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله خامنه ای دیدار داشتند که در ادامه با مهمترین فرازهای سخنرانی ایشان با کارگران آشنا می شویم.


کار و تلاش در دین اسلام بسیار ارزشمند است و کسی که برای تأمین زندگی خود و خانواده اش خود را به زحمت می اندازد و کار می کند عزت مند و مورد رحمت خداوند معرفی شده است. در مکتب اسلام بیکاری و نیازمندِ دیگران بودن، امری ناپسند‌ شمرده شده است. در جامعه اسلامی، بالاترین مقام دینی یعنی پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت گرامی ایشان (ع) هرگز خود را از کار کردن و زحمت کشیدن دور نمی کردند. روایت های بسیاری وجود دارد که این بزرگواران با چاه کندن و یا کار در نخلستان و زمین های کشاورزی خود کسب در آمد می کردند و جامعه و نیازمندان را نیز از ثمره تلاش خود بهره مند می ساختند. در چنین فرهنگی، کارگر عضوی ارزشمند از جامعه انسانی است که نبود او مایه ویرانی جامعه و از بین رفتن عزت آن می شود.


ارزشی که دین اسلام به کار و کارگر می دهد، در بسیاری از فرهنگ های دیگر وجود نداشته است . به همین دلیل در طول تاریخ غرب، تعارضات جدی میان کارگر و کارفرما به وجود آمده و نتایج غم باری را رقم زده است. به دنبال اعتراض کارگران به بی عدالتی ها و تحقیر های جامعه غربی به مقام کارگر، روز اول ماه می "روز جهانی کارگر" نام گذاری شده است. تعارض میان کارگر و کارفرما یکی از ویژگی های فرهنگ مادی غرب است که در آن انجام کارهای بدنی و سخت، نشانه پستی و زیر دست بودن است. این تعارض در فرهنگ اصیل اسلامی دیده نمی شود چرا که همانطور که گفتیم بزرگان دین، خود کارگری می کردند و آن را مایه شرافت و سعادت می دانستند. در ایران اسلامی نیز پس از پیروزی انقلاب، رهبران انقلاب همواره بر جایگاه ویژه و سرنوشت ساز کارگران در استقلال و عزت کشور تأکید کرده اند. روز جهانی کارگر، همواره به عنوان فرصتی برای یادآوری اهمیت کار و کارگر از سوی رهبران انقلاب گرامی داشته شده است. امسال نیز مانند سال های گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای با هزاران تن از کارگران ایرانی دیدار و گفتگو کردند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران روز کارگر را به کارگران کشور تبریک گفتند و فرمودند: «امروز هم به همه‌ى شما و به همه‌ى جامعه‌ى کارگرى کشور عرض ارادت می کنم و از خداى متعال عمیقاً درخواست می کنم به ما توفیق بدهد تا بتوانیم وظیفه‌ى خودمان را در قبال جامعه‌ى کارگرى انجام بدهیم.»حضرت آیت الله خامنه ای مفهوم کار را بسیار گسترده و شامل تمام کارهای علمی، دینی، مدیریتی، تولیدی، خدماتی و تبلیغاتی دانستند و فرمودند:«کار به این معناى گسترده‌اى که عرض کردیم، هم سازنده‌ى خود انسان است، هم سازنده‌ى جامعه است و بنابراین ارزش است. بیکارى، تنبلى، وقت‌گذرانى‌هاى بیجا، بى‌مورد، هدر دادن نیروى جوانى، نیروى فکرى، نیروى بدنى مذموم است، ضدّ ارزش است؛ این منطق اسلام است. هرکسى در هرجایى که دارد یک کارى را انجام می دهد، دارد یک ارزش مى‌آفریند. و اگر با نیّت خدایى همراه باشد، عبادت و ثواب است.» اسلام کار و تلاش در این دنیا را مایه سعادت اخروی انسان می داند و آن را عبادت محسوب می کند. پیامبر پس از آن که دست یکی از یاران خود را فشرد، به وى فرمود: به چه سبب دستانت این گونه سخت و زبر شده است؟عرض کرد: اى رسول خدا! بیل می زنم و طناب می کشم و خرج زندگی خانواده ام مى کنم . پس رسول خدا(ص) دست وى را بوسید و فرمود: این دستى است که هرگز آتش به آن نمى رسد.


حضرت آیت الله خامنه ای ادامه سخنان خود را به موضوع جامعه کارگری اختصاص دادند که که اصطلاحاً به کارگران مشاغل تولیدی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی گفته می شود . ایشان جامعه کارگری ایران را جامعه ای وفادار به نظام اسلامی و کشور دانستند و از حضور کارگران در حوادث مهم اوایل انقلاب و پس از آن قدردانی کردند.رهبر معظم انقلاب یاداوری کردند که در در جریان مبارزات انقلابی ملت ایران، مارکسیست ها سعی می کردند این حرکت مردمی را به انقلاب های کارگری، با تعریف مارکسیستی، تبدیل کنند تا زمام کار از دست مردم مسلمان و جریان دینی خارج کنند اما جامعه کارگری با هوشیاری و بصیرت جلوی این توطئه ها را گرفت.


حضرت آیت الله خامنه ای به شعار امسال یعنی اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اشاره کردند و نقش جامعه کارگری را در رسیدن به این هدف بسیار مهم خواندند. ایشان فرمودند: « نقش کارگر در درجه‌ى اوّل احساس مسئولیّت است؛ یعنى کارگر در آن کارى که به او محوّل است باید احساس مسئولیّت کند و کارى را که به او سپرده شده است باید مسئولانه انجام بدهد؛ کیفیّت را باید افزایش بدهد. همه‌ى آحاد کارگرى باید در فکر این باشند، درصدد این باشند که کیفیّت کار را بالا ببرند؛ این برکت ایجاد می کند، هم براى خود او، هم براى جامعه.» پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند: «رحمت خدا بر آن انسانى که کارى را انجام میدهد و آن را محکم انجام می دهد.»


حضرت آیت الله خامنه ای بالا بردن کیفیت کارها را از ضروریات خواندند و تأکید کردند برای افزایش کیفیت، باید مهارت کارگران بالا برود . ایشان بر اهمیت آموزش های فنی و حرفه ای تأکید کردند و نقش دولت و کارفرمایان را در این زمینه مهم خواندند. رهبر معظم انقلاب اسلامی یکی دیگر از راه های افزایش کیفیت را تأمین «امنیت شغلی کارگران » دانستند و این مهم را وظیفه مسؤولین دولتی و کارفرمایان و مدیران دانستند. ایشان تأکید کردند تعطیلى کارگاه‌ها، آفتى بزرگ برای امنیت شغلی کارگران است و از مسوولین خواستند از تعطیل شدن کارگاه ها به خاطر کمبود امکانت کارفرمایان جلوگیری کنند. حضرت آیت الله خامنه ای سوءاستفاده های برخی از سودجویان را نیز دلیل مهمی در تعطیلی کارگاه ها دانستند و از دستگاه های مربوط خواستند در این مورد حساسیت لازم را داشته باشند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران با تأکید بر اهمیت ترویج کالای ایرانی، این مهم را یکی از دلایل موفقیت کارگران دانستند .همچنین ایشان، سلامت محیط کار و افزایش سهم دستمزد در هزینه تولید و کاستن از هزینه های غیر ضروری را از عوامل موفقیت کارگران دانستند. حضرت آیت الله خامنه ای تضاد و تعارض میان کارفرما و کارگر را اساس تفکر مارکسیستی معرفی کردند و تأکید کردند در تفکر اسلامی کارگر و کارفرما نه دو عضو متعارض و متضاد بلکه دو همکار و همراه هستند و کمک به آنان برای تأمین امکانات تولید مثل مواد اولیه، نقدینگی و امکان صادرات کالا را از وظایف مهم مسوولین برای رونق تولید دانستند.


رهبر معظم انقلاب اسلامی حمایت از تولید داخلی راضروری دانستند و تأکید کردند اجناسی که در داخل تولید می شود نباید از خارج وارد شود. ایشان با بیان اینکه فروش و مصرف کالای خارجی باید به عنوان یک ضد ارزش شناخته شود از مسوولین خواستند واردات را به صورت هدفمند و مدبرانه کنترل کنند. حضرت آیت الله خامنه ای قاچاق را سم تولید داخلی خواندندو با انتقاد از سستی های صورت گرفته در مبارزه با قاچاق، از مسوولین خواستند با قاچاق های سازمان یافته به طور جدی مبارزه کنند.

 
رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، پیشرفت در عرصه فناوری های نوین را برای ارتقاء کیفیت تولیدات داخلی لازم دانستند و تأکید کردند برای دست یافتن به فناوری پیشرفته، باید از توانایی نخبگان دانشگاهی استفاده کرد و این با پیوند دانشگاه و صنعت ممکن است. ایشان با اشاره به موفقیت های دانشمندان جوان ایرانی در عرصه های مختلف، تصریح کردند دانشمندان ایرانی توانایی دست یافتن به فناوری های پیشرفته جهانی را در عرصه تولید دارند و باید از این توانایی استفاده شود.


حضرت آیت الله خامنه ای به مانع تراشی های دشمنان ایران اسلامی از جمله آمریکا اشاره کردند و گفتند دلیل بدبینی ما به آمریکایی ها، دشمنی های واضح آنان است. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تأکید کردند امریکا در مذاکرات هسته ای با ایران به تعهدات خود عمل نکرده و بر خلاف تعهداتش، در عمل، بانک ها و موسسات مالی و تجاری را از همکاری با ایران باز می دارد. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران فرمودند: «ما ۳۷ یا ۳۸ سال است که این دشمن را داشتیم و پیشرفت کردیم. اگر این دشمنى تا صد سال دیگر هم باقى بماند، به کورى چشم آنها ما تا صد سال دیگر مرتّب پیشرفت خواهیم کرد.» ایشان تأکید کردند آمریکا دشمن ایران است و دشمنی او با اصل این حرکت عمومىِ مردمى و با اصل انقلاب و با اصل نظام است. آمریکا یک روز در اینجا همه‌کاره‌ى این کشور بوده؛ امروز حتّى یک سفارتخانه در این کشور ندارد؛ به‌خاطر اینکه نظام اسلامى سرِ کار آمده؛ خب با نظام اسلامى دشمن است و می خواهد همان وضع قبلى برقرار باشد اما ایران به رغم همه مظلومیتش کشوری قوی است و آمریکا به اهداف خود نخواهد رسید.


در فرهنگ اسلامی،کار کردن همچون عبادت و جهاد در راه خدا مقدس است. پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: عبادت هفتاد پاره است و برترین آن، طلب روزی حلال است. مقام معظم رهبری در خصوص قداست کار می‌فرماید: تقدس کار و تکریم کارگر باید در راس برنامه‌ها باشدو در منطق اسلام، کار، نوعی عمل صالح و عبادت است که این، جایگاه و ارزش کارگر را در نظام اسلامی نشان می دهد.

 

 

 

]]>
دیدگاه رهبری Tue, 03 May 2016 15:34:03 +0430