این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 06 ثور 1395 07:13

مقام معظم رهبری: باید با موانع قدرتهای استكباری در برابر همكاری كشورهای مستقل مقابله كرد

رهبر معظم انقلاب اسلامی ، فرمودند : کشورهای مستقل باید هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند و همکاری‎های خود را علی رغم اخلال‎گری‎های بعضی از قدرتهای استکباری افزایش دهند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای ، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر یکشنبه در دیدار «جاکوب زوما» ، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی، با تأکید بر ضرورت افزایش همکاری‎های متنوع اقتصادی و سیاسی، به قطع رابطه با رژیم تبعیض نژادی آفریقای جنوبی پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کردند و گفتند : جمهوری اسلامی ایران به‌صورت تقریباً همزمان، هم با رژیم صهیونیستی و هم با رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی قطع رابطه کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با یادآوری نقش برجسته نلسون ماندلا ، رهبر فقید آفریقای جنوبی در ساقط کردن رژیم نژادپرست این کشور و سابقه روابط دیرین و صمیمی او با جمهوری اسلامی ایران ، افزودند : با استمرار مبارزات ماندلا و مردم آفریقای جنوبی، آن رژیم ظالم و ضد بشری از بین رفت و ماندلا با این کار، در واقع روح تازه‌ای به صحنه مبارزاتی کل آفریقا دمید.

ایشان ، نگاه جمهوری اسلامی ایران به آفریقای جنوبی را نگاهی مثبت و سازنده خواندند و تصریح کردند : روابط ایران و آفریقای جنوبی گرم و همکاری‎های دو کشور در مجامع جهانی با یکدیگر بسیار کارساز و مؤثر است اما باید مبادلات اقتصادی و تجاری نیز متناسب با ظرفیت‎های ایران و آفریقای جنوبی افزایش یابد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای ، تعامل ایران و آفریقای جنوبی در جنبش غیرمتعهدها را از زمینه‌های همکاری برشمردند و افزودند : این همکاری‎ها به نفع همه کشورهای جنبش غیرمتعهدها خواهد بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ، تأکید کردند : منافع کشورهای مستقل در افزایش تعاون و همکاری در عرصه‌های مختلف است و باید با موانعی که برخی قدرت‎ها در برابر این همکاری‎ها ایجاد می‌کنند، مقابله کرد.

جاکوب زوما ، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی نیز با قدردانی از حمایت‎های جمهوری اسلامی ایران از مردم کشورش در مبارزه با رژیم آپارتاید، گفت: مردم آفریقای جنوبی هیچگاه این حمایت‎ها را فراموش نخواهند کرد.

رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره ضرورت همکاری کشورهای مستقل، افزود : برخی قدرت‎ها با بهانه‌های غیر موجه، مانع شکل‌گیری روابط کشورهای مستقل هستند اما با اتحاد و هم‎صدایی در مسائل جهانی، می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید