این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 30 جوزا 1395 07:41

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار استادان دانشگاه‌ها و پژوهشگران : دانشگاه و دانشجو باید همواره انقلابی باشند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار استادان دانشگاه‌ها و پژوهشگران : دانشگاه و دانشجو باید همواره انقلابی باشند

رهبر معظم انقلاب اسلامی با ترسیم اهداف نظام اسلامی برای دستیابی به جایگاه ایرانی مقتدر، عزتمند و مستقل، دانشگاهها را پایه و اساس این اهداف والا برشمردند.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب عصر شنبه در دیدار جمعی از اساتید، نخبگان علمی و پژوهشگران دانشگاهها، گفتند: افزایش سرعت رشد علمی در دانشگاهها و مراکز علمی، ایجاد و تقویت احساس هویت افتخارآمیز ایرانی- اسلامی در جوانان، و انقلابی بودن دانشگاهها و دانشجویان از جمله الزامات تبدیل شدنِ نظام اسلامی به یک قدرت علمی مطرح و الگوی مردم سالاری همراه با اسلام و معنویت، در دنیا است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی با طرح این سوال که برای ایرانِ پس از 20 سال، چه آینده مطلوبی متصور است، افزودند: اگر آینده مطلوب مورد نظر، ایرانی مقتدر، عزتمند، مستقل، متدین، ثروتمند و برخوردار از عدالت، و دارای حکومتی مردمی، پاک، جهادگر، دلسوز و پرهیزگار باشد، ضروری است دانشگاهها آراسته به این شاخص ها باشند و نسل جوان را معتقد و مومن به این عناصر تربیت کنند.
ایشان درخصوص «پیشرفت علمی»، بر لزوم افزایش سرعت رشد علمی تأکید کردند و گفتند: من چندی پیش نیز درخصوص کاهش سرعت رشد علمی تذکر دادم زیرا سرعت کم شده است و برای جبران فاصله عقب ماندگی علمی چاره ای جز افزایش سرعت رشد علمی وجود ندارد.
حضرت آیت الله خامنه ای به نقش اساتید در ایجاد و تقویت «هویت ایرانی و اسلامی» در دانشجویان اشاره کردند و گفتند: استادان با بیان پیشرفتهای کشور در عرصه های هوا فضا، نانو، هسته ای، زیست فناوری و پزشکی، می توانند احساس هویت را در دانشجویان بوجود آورند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: اگرچه ما در زمینه پیشرفتهای علمی عقب ماندگی تاریخی داریم اما با تلاش و انرژی جوانان با استعداد کشور می توانیم این عقب ماندگی ها را جبران کنیم.
ایشان درباره هویت اسلامی در دانشگاهها نیز افزودند: مسئولان دانشگاهها باید در مقابل هر اقدام و موضوعی همچون اردوهای مختلط که هویت اسلامی دانشگاهها را خدشه دار می کند، حساس باشند و با آن برخورد کنند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین افزودند: وجود گرایش های مختلف سیاسی در دانشگاهها مانعی ندارد اما مسئولان دانشگاهها اعم از مدیران ارشد وزارتخانه و رؤسا و اساتید باید همواره مدافع و هدایت کننده فضای چالشی دانشگاهها به سوی مبانی و اهداف انقلاب اسلامی باشند و به هیچ وجه نباید از گرایش های مخالف انقلاب حمایت شود.
در ابتدای این دیدار جمعی از اساتید، صاحبنظران و متخصصان حوزه های علوم مهندسی، علوم پزشکی و علوم انسانی در سخنانی پیشنهادها و نظرات خود را در مسائل مختلف بیان کردند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید