این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 17 سنبله 1394 17:53

تجلی سیمای حضرت محمد(ص) در هنر(8)

 

 

 

خوشنویسی یا خطاطی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است. برای درک و لذت بردن از تجربه بصری خوشنویسی باید بدانیم هنرمند خوشنویس علاوه بر نگارش یک متن، سعی دارد اثری هنری با ارزش‌های زیبایی شناختی خلق کند. خوشنویسی تقریباً در تمام فرهنگ‌ها به چشم می‌خورد اما در مشرق زمین و به‌ویژه در سرزمین‌های اسلامی و ایران در قله هنرهای بصری قرار دارد. خوشنویسی ایرانی، تعادلی حیرت‌انگیز میان تمامی اجزاء و عناصر تشکیل دهنده آنست: تعادل میان متن و کلامی که نوشته می شود از یک سو و پویایی و تغییر شکل یابندگی آن از سوی دیگر. همین تعادل میان قالب و محتوا، با آراستگی و ملایمت هنرمندانه می‌تواند شکل مناسب را برای معانی مختلف فراهم آورد.
نگارش نام محمد (ص) توسط هنرمندان خوشنویس در طول تاریخ خوشنویسی اسلامی، همواره به ارائه تجلیاتی از عشق و ارادت خوشنویسان ایران به ساحت والای پیامبر رحمت انجامیده است. چنانکه می توان گفت که نام های پیامبر و احادیث و گفته های ایشان، یکی از مهمترین مضامین آثار خوشنویسی شده از صدر اسلام تاکنون است و به یکی از ویژگی های مهم هنر اسلامی و به ویژه خوشنویسی تبدیل شده است.
این آثار شباهت بسیاری به کتیبه نویسی های معماری دارد و از جمله ویژگی های مهم آنها می توان به اجرای مورب برخی حروف اشاره کرد که ضرباهنگ پر تحرک تری به نمای کار می بخشد. این آثار اغلب با شبکه ای از خطوط در هم پیچیده گل و برگ احاطه شده که با زیبایی حیرت انگیز خود، جمله محوری تابلو را زینت داده اما هیچ گاه آن را تحت الشعاع خود قرار نمی دهد. در دسته دیگری از این آثار، خوشنویسان هنرمند ایرانی، به حروف نویسی مکرر روی آورده و آنها را در کنار و یا داخل یکدیگر می نشاندند. در این روند نوشتن، مهارت و ذوق هنری جلوه دو چندانی می یافت و اغلب برای نگارش گفته های پر مغز و هدایت های حضرت محمد (ص) از این روش استفاده می شده است. البته عشق و ارادت هنرمندان عرصه خوشنویسی ایران به ساحت مقدس حضرت محمد (ص)، آنان را به نگارش آیات قرآن که ایشان را به طور مستقیم مورد خطاب قرار داده و عبارت صلوات (اللهم صل علی محمد و آل محمد) نیز ترغیب کرده و هزاران نمونه از این آثار هنری نه تنها زینت بخش موزه ها شده است بلکه در منزل بسیاری از ایرانیان نیز به چشم می خورد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید