این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 17 سنبله 1394 17:55

تجلی سیمای حضرت محمد(ص) در هنر(9)

 

 

 

در طول تاریخ هنر قالیبافی در ایران، همواره بافت فرش هایی با مضامین مذهبی در نقاط مختلف، امری رایج بوده است. البته بافت قالی از صورت پیامبر اسلام (ص) به ندرت اتفاق می افتاد که یکی از دلایل مهم آن نگرانی از به زیر پا افتادن و یا جسارت به ساحت پیامبر (ص) بوده است. اما بافت فرش با مضامینی همچون گفته های حضرت محمد (ص) یا آیات قرآنی که در مورد ایشان نازل شده، رواج چشمگیری داشته است. در کنار آن بافت قالی با تصویر مسجدالنبی و آرامگاه ایشان بسیار رایج است.
در این نوع قالی ها، حاشیه ای با طرح و نقش هندسی و یا اسلیمی دور تا دور متن را فرا می گیرد. از تقاطع خطوط هندسی، ستاره های هشت پَری به وجود آمده که درون آنها کتیبه هایی نوشته می شود. مضمون این کتیبه ها، حمد و ستایش پروردگار (ذکرتسبیحات اربعه) و آیاتی مبنی بر عظمت و شأن خداوند باریتعالی است. درحاشیه های عمودی دو طرف این قالی ها، از بالا به پایین اسامی ائمه اطهار و پیشوایان دین بافته می شود.
در مرکز قالی، تصویر مسجدالنبی دیده می شود، گنبد سبزی که چون نگین در آسمان آبی پس زمینه می درخشد. درخششی خاص که هر بیننده را متحیر کرده و گویی خود را در چند قدمی آن مکان مقدس می بیند. نقش فرشتگان در گردشی عارفانه دور تا دور مسجدالنبی، یکی دیگر از نقش های رایج قالی ایرانی است که زیبایی این آثار هنری را دو چندان می کند. چهار گوشه قالی های منقوش به حرم نبوی، با گردش های زیبای اسلیمی در زمینه ای تیره، در نهایت دقت بافته می شود.
اغلب نام مبارک حضرت محمد (ص) با خط درشت و به رنگ طلایی دیده می شود و در گوش های راست و چپ و یا به صورت دور تا دور ترنج ، نام های اهل بیت ایشان - حضرت علی، امام حسن و امام حسین و حضرت فاطمه (علیهم السلام) - وجود دارد.
در پایین تصویر مسجدالنبی، آیه مبارک صلوات (ان الله و ملائکته یصلون علی النبی) به خطی بسیار زیبا و با رنگ های متمایل به زرد که چون شعاع های خورشید به سمت مسجد النبی می تابد، در نهایت دقت بافته می شود.
در بین قالی ها و تابلو فرش های ایرانی، نمونه هایی از صحنه های معراج پیامبر نیز وجود دارد که بر اساس نقاشی های معراج و بر اساس طرح آنها بافته می شود. تمامی این فرش ها به عنوان تابلوی زینتی بر روی دیوار آویخته شده و هیچ گاه در ابعاد بزرگ بافته نمی شوند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید