این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 17 سنبله 1394 17:57

تجلی سیمای حضرت محمد(ص) در هنر(10)

 

 

 

موسیقی، هنر بیان احساسات به وسیله آواهاست که مهم‌ترین عوامل آن صدا و ریتم است و بسیاری آن را دانش ترکیب صداها به گونه‌ای خوش‌آیند نیز نامیده اند. شخصیت والا و برجسته حضرت محمد (ص) الهام بخش موسیقیدانان بزرگی در طول تاریخ بوده که متاسفانه آثار اندکی از آن بر جای مانده است. اما در روزگار کنونی هنرمندان عرصه موسیقی ایران، ارادت خود به پیامبر عظیم الشان اسلام را با ساخت آثاری که از ایشان و تعالیمشان الهام گرفته، نشان داده اند.
یکی از این آثار، سمفونی "حضرت محمد (ص)" ساخته شاهین فرهت است. وی آهنگساز و مدرس دانشگاه است و می گوید که این سمفونی بیانگر بزرگی و انسانیت پیامبر اسلام (ص) است و من می خواستم که بیشتر شخصیت ایشان را به زبان موسیقی بیان کنم.
فرهت نزدیک به دو سال بر روی این سمفونی کار کرده است که البته شرح حال دقیق و با جزئیات پیامبر اسلام(ص) نیست، بلکه در وهله اول یک بزرگداشت محسوب شده و بعداز آن به ابعاد مختلف شخصیت ایشان مانند انسانیت، عرفان، اخلاق و درام زندگی حضرت به شیوه ای سمبلیک می پردازد. سمفونی پیامبر اعظم(ص) از 4 قسمت تشکیل شده که برای نوشتن آن از دو تم به عنوان ایده پایدار استفاده شده است: یکی از تم ها نشانگر وحدانیت خدا و دیگری به پیامبر ارتباط دارد که در کنار یکدیگر قرار می گیرند.
قسمت اول سمفونی با حالت اعلام یک خبر مهم که بیانگر ندایی از جانب حضرت حق است، شروع می شود. در این قسمت به زندگی حضرت محمد(ص) و بیان تفکرات عالی و شخصیت ایشان پرداخته می شود. اما قسمت دوم تا حدودی توصیفی شده و راز و نیاز حضرت محمد (ص) با خداوند را با زبان موسیقی بیان می کند. این نجوا و راز و نیاز پیامبر با خدا، با لحظه ای که حضرت محمد(ص) به پیامبری مبعوث می شود، پایان می گیرد.
قسمت سوم همراه با دکلمه و آوازی است که شعر آن توسط ساعد باقری و در مدح حضرت محمد(ص) سروده شده و به زندگی ایشان پس از مبعوث شدن به پیامبری می پردازد. دراین قسمت تم هایی را که در اول سمفونی به "تم پیامبر" معروف بود، دوباره اما به شکل فاتحانه و باشکوهی می شنویم. در بخش چهارم و پایانی این سمفونی باشکوه، از روش پولی فونیک (چند صدایی) استفاده شده که هر کدام از صداها، به بیان موضوع مشخصی می پردازند. از ویژگی های این بخش اینست که موسیقی به سمت بیان شکوه پیروزی پیش می رود و نشانه ای از ماندگاری تفکر عالی پیامبر (ص) است .

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید