این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 24 سنبله 1394 18:20

تجلی سیمای حضرت محمد(ص) در هنر(11)

تجلی سیمای حضرت محمد(ص) در هنر(11)

 

 

 

"الرساله" The Message فیلمی سینمایی به کارگردانی "مصطفی عقاد" است که داستان زندگی حضرت محمد (ص) از چهل سالگی تا وفات و مهمترین وقایع صدر اسلام را به تصویر می‌کشد. این فیلم محصول سال 1976 .م است و از بازیگران معروف این فیلم می توان به آنتونی کوئین و ایرنه پاپاس اشاره کرد. این فیلم به تایید دانشگاه الازهر، انجمن شیعیان لبنان و دیگر مراجع شیعه و سنی رسیده‌ است و بیشتر مسلمانان جهان آن را دیده اند.
موضوع اصلی فیلم، زندگی حضرت محمد (ص) پس از مبعوث شدن به پیامبری است و سازندگان فیلم برای احترام به باورهای مسلمانان، تصویری از چهره پیامبر و همچنین علی بن ابیطالب (ع) نشان نداده‌اند. از وقایع تاریخی مهمی که در این فیلم تصویر شده‌اند می‌توان به بعثت پیامبر، جنگ های بدر و احد، هجرت مسلمانان از مکه به مدینه، فتح مکه و شکستن بت ها توسط پیامبر اسلام اشاره کرد.
شخصیت‌های تاریخی مهمی در این فیلم تصویر شده‌اند که برخی از آنها عبارتند از: حمزه بن عبدالمطلب، زید، هند، ابوسفیان، ابوطالب، ابولهب، ابوجهل، بلال حبشی، هراکلیوس (پادشاه وقت روم)، نجاشی (پادشاه وقت حبشه) و خسروپرویز (پادشاه وقت ایران).
مصطفی عقاد کارگردان سوری الاصل فیلم "الرساله" بود که این فیلم را در کشورهای لیبی و مراکش که لوکیشن‌های مشابه مکه و مدینه آن زمان داشتند، انجام داد.
این فیلم 178 دقیقه‌ای اگرچه نخستین تجربه کارگردانی مصطفی عقاد بود ولی با این حال تلاش وی در ارائه تاریخ و رویدادهای صدر اسلام، شایسته تحسین است. این فیلم مذهبی -تاریخی، نگاهی توام با احترام نسبت به اسلام و آخرین پیامبر خدا دارد و کارگردانش معتقد بود که این فیلم می‌توانست پلی میان دنیای غرب و اسلام شود. وی در این زمینه گفته است: "این احساس را داشتم که وظیفه دارم حقایق دین اسلام را بیان کنم. این مذهبی است که میلیون ها پیرو دارد. با این حال، به قدری اطلاعات درباره آن کم بود که من شگفت زده شدم. فکر کردم باید داستانی را بگویم که واقعی است و به شناخت دیگران از اسلام کمک می کند."
مصطفی عقاد بر اساس فیلمنامه، دو نسخه به زبان های انگلیسی و عربی ساخت که بازیگران متفاوتی در آن به ایفای نقش پرداختند. "موریس ژار" آهنگساز سرشناس فرانسوی به خاطر موسیقی جذاب و هنرمندانه این اثر نامزد دریافت جایزه اسکار شد. عقاد در سن 75 سالگی به همراه دخترش در سال‌ 2005 .م در یک عملیات تروریستی توسط القاعده در یکی از هتل‌های اردن کشته شد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید