این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 06 میزان 1394 13:44

تجلی سیمای حضرت محمد(ص) در هنر(12)

تجلی سیمای حضرت محمد(ص) در هنر(12)

 

 

 

در این برنامه به فیلم "محمد رسول الله" مجید مجیدی اشاره شده است.


فیلم "محمد رسول الله"ساخته مجید مجیدی، مهمترین اثر سینمایی در زمینه معرفی حضرت محمد (ص) پیامبر بزرگ اسلام است که از نخستین روز اکران تاکنون با استقبال پرشور و گسترده، نه تنها در داخل ایران که در خارج از کشور نیز روبرو شده است. داستان از سال دهم بعثت پیامبر شروع می‌شود و در یک فلاش‌بک، رویدادهای تولد پیامبر و دوران کودکی وی را مشاهده می کنیم.
در سال عام الفیل (570 .م)، ابرهه یکی از سرداران لشکر حبشه به دستور پادشاه این سرزمین، به مکه لشکرکشی می‌کند تا کعبه را از بین ببرد. ابرهه به وسیله چندین هزار نفر با فیل، اسب و تجهیزات جنگی فراوان به سوی شهر مکه می‌آید. در نزدیکی مکه، فیل‌ها پیش نمی‌روند و تعداد بسیار زیادی پرنده به نام ابابیل، سنگ‌هایی کوچک را بر سر ارتش ابرهه فرو می‌ریزند و همه را از بین می‌برند. اندکی پس از این رخداد مهم تاریخی، محمد (ص) در مکه به دنیا می آید.
صحنه‌های درگذشت مادر محمد و صحنه‌های مربوط به دوران شیرخوارگی و خردسالی پیامبر، از جمله بخش‌های فیلم است که بیننده را همراه لحظات دشوار زندگی ایشان در کودکی می کند. فیلم "محمد رسول الله" با اولین سفر پیامبر به شام و رسیدن به صومعه "بحیرا" به پایان می‌رسد. "بحیرا" راهبی مسیحی است که درباره ظهور آخرین پیامبر به عموی حضرت محمد (ص) ابوطالب بشارت می‌دهد.
فیلم "محمد رسول الله" دوران جاهلیت و ظلم و ستمی که بر مردم می رود را به تصویر در می آورد. حضرت محمد (ص) شاهد وقایع تلخ دوران جاهلیت است و فیلم نشان می دهد که ایشان حتی در نوجوانی نیز از عصبیت و جاهلیت حاکم بر سرزمینش دور بوده و آن را محکوم می کرده است.
به نظر می رسد فیلم "محمد رسول الله" هر بیننده ای با هر نوع گرایش و سلیقه ای را می تواند راضی کند. چرا که اگر کسی به دنبال حقیقت باشد، فیلم به جهت استنادات تاریخی، پشتوانه تحقیقی و تاریخی محکمی دارد. اگر فرد دیگری برای آشنایی با حضرت محمد (ص) و زندگی ایشان به دیدن فیلم بنشیند، این فیلم زوایایی دیدنی از خانواده، زندگی و سلوک ایشان را در دوران کودکی و نوجوانی به تصویر می کشد. و اگر فرد دیگری برای دیدن یک اثر فاخر و جذاب سینمایی برای تماشای فیلم "محمد رسول الله" اقدام کند، با اثری عظیم و تاریخی که از بهترین عوامل سینمای ایران و جهان در ساخت آن بهره گرفته شده، روبرو خواهد شد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید