این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 04 عقرب 1394 11:34

مخالفت وهابیون با معرفی صحیح حضرت محمد(ص)

 

 

 

فیلم "محمد رسول الله (ص) "به کارگردانی مجید مجیدی، مدتی است که بر پرده سینماهای ایران است و با حضور در برخی مجامع جهانی، نظر بینندگان بسیاری در داخل و خارج ایران را جلب کرده است. این فیلم بر اساس فیلمنامه‌ مشترک مجید مجیدی، کامبوزیا پرتوی و حمید امجد ساخته شده است و وقایع پیش از تولد پیامبر اسلام تا 12 سالگی ایشان را روایت می‌کند.
فیلم "محمد رسول الله (ص)" سعی دارد حقیقت اعمال و رفتار نبی مکرم اسلام را به جهان نشان دهد و بدون تردید می توان گفت در ذهن ملت های جهان ماندگار خواهد شد. این فیلم یک اثر بزرگ و شاهکار سینمای ایران است و به خوبی توانسته جهل جهانی را به زانو در آورده و حقیقت اسلام ناب محمدی و خود پیامبر(ص) را به تصویر بکشد.
با وجود استقبال گسترده بین المللی از فیلم "محمد رسول الله (ص)"، مبلغان و مفتی‌های سعودی و برخی کشورها همچون مصر، حتی ماه ها قبل از اکران، مواضعی بسیار خصمانه علیه این فیلم اتخاذ کرده‌اند.این جریان خصمانه از سوی جریان های سیاسی وهابی به راه افتاد و بسیاری از رسانه های عربی نیز چشم بسته با این جریان همسو شدند.


دانشگاه الازهر مصر یکی از مخالفان این فیلم است و دلیل این مخالفت، نمایش چهره پیامبر اسلام (ص) عنوان شده است. اما باید به یقین گفت که این مخالفت هیچ پایه و اساس محکمی ندارد، چرا که در این فیلم هیچ تصویری از چهره پیامبر نشان داده نمی‌شود و تنها در نماهایی سایه‌ای از ایشان یا پیکرشان پشت به دوربین دیده می‌شود. 
اما مخالفت اصلی از سوی وهابی های سعودی انجام شده تا آنجا که "عبد الرحمن سدیس" وهابی تندرو سعودی، در اظهاراتی ضمن حرام دانستن تماشای این فیلم گفت: "جنگ ما با ایران، جنگ دین و نبرد سنت و ایمان و توحید است و در درجه اول نبردی فرقه ای است. اختلاف ما با شیعیان، تا زمانی که آنها وجود دارند از بین نخواهد رفت."
"شیخ عبدالعزیز آل شیخ" نیز که بالاترین مقام مذهبی عربستان سعودی است، ادعا کرده این فیلم، تصویری غیرواقعی از پیامبر اسلام نشان می دهد که مایه استهزا و کاستن از قدر و جایگاه اوست. بنابراین ساختن این فیلم به معنی سیاه نمایی دین اسلام است !!!
برخلاف تمامی این اظهار نظرهای مغرضانه، واقعیت آنست که در این فیلم تصویر صلح طلبانه ای از پیامبر (ص) و رفتار با پیروان دیگر ادیان آسمانی از جمله مسیحیت و یهودیت به نمایش گذاشته می شود. همین امر در واقع خط بطلانی بر خط مشی وهابیت و داعش می کشد که ادعای پیروی از سنت پیامبر (ص) را دارند و خشونت را سرلوحه رفتار خود قرار داده اند. از سوی دیگر می توان این فیلم را یکی از گام های موثر در راستای مقابله با پروژه اسلام هراسی و عملکرد داعش در غرب و جهان دانست و بنابراین اعلام ممنوعیت مشاهده فیلم محمد رسول الله (ص) توسط داعشی ها و وهابیت، دور از انتظار نیست.


اما علت اصلی این مخالفت‌ها چیست؟ با بررسی پیشینه این کشورها و همچنین رسانه هایی که این مخالفت ها را خیلی گسترده وانمود می کنند، می بینیم که مهمترین علت آن ارائه تصویری واقعی از اخلاقیات، عواطف، کرامات و انسانیت دین اسلام و ماهیت رحمانی حضرت محمد (ص) پیامبر بزرگوار اسلام است. 
اکنون زمانه ای است که سینمای هالیوود و رسانه‌های غربی تمام تلاش خود را بر ارائه تصاویری غیر واقعی و خشن و غیر عقلانی از اسلام معطوف کرده اند. فیلم‌های سینمایی هالیوود و موج خبری رسانه‌های غربی همواره تروریسم، عملیات انتحاری، زیر پا گذاشتن حقوق بشر، گروگان‌گیری و مواردی امثال آن را به عنوان یگانه تصویر برای معرفی اسلام در دستور کار خود داشته اند. آنان برای واقعی جلوه دادن آنچه که در فیلم ها نشان می دهند از هیچ دروغی رویگردان نیستند و با حمایت صهیونیست‌ها برای منحرف کردن اذهان مردم دنیا از اسلام حقیقی تلاش می کنند. در این شرایط آنان می دانند که ساخت فیلم "محمد رسول الله(ص)"، هوشمندانه‌ترین اقدام جمهوری اسلامی بود که در روزگاری که داعش و تکفیری ها مطلوب‌ترین سوژه اسلام هراسی رسانه‌ها هستند، می تواند به شناخت چهره واقعی اسلام کمک کند.


نکته جالب اینجاست که تنها علمای وهابی عربستان و الازهر مصر با این فیلم مخالفت کرده اند و اشتیاق ملت های اسلامی برای مشاهده این فیلم روز به روز افزایش می یابد و مردم مسلمان خواهان اکران این فیلم در سینمای کشورهای خود شده اند.
به عنوان مثال روزنامه کویتی "الوقت" با انتقاد از سر وصدای ساختگی برای مقابله با فیلم محمد (ص) از سوی علمای وهابی بدون حتی دیدن این فیلم، اعتراض وهابی ها را سیاسی دانست. "الوقت"می نویسد: با وجود اینکه مجید مجیدی کارگردان فیلم محمد (ص) در تولید آن مراعات های لازم را کرده تا از هر گونه اختلافی بین مسلمانان جلوگیری کند، اما برخی علمای الازهر و وهابیون سعودی، پس از اعلام نمایش این فیلم در ایران، به هیاهوی تبلیغاتی پرداختند. 
"یاسر عبدالعزیز" روزنامه نگار مصری در مقاله ای با عنوان "مانع پخش فیلم محمد(ص) نشوید"، نوشت: باید در مخالفت الازهر در مصر و یا کمیته دائمی صدور فتوا در عربستان با نمایش فیلم ایرانی "محمد (ص)" به کارگردانی مجید مجیدی، تجدید نظر شود.
"ابراهیم عبدالمجید" رمان نویس مصری نیز در بیانیه ای از اشتیاق جوامع اسلامی برای تماشای این فیلم نوشت. دکتر "جابر عصفور"، وزیر سابق فرهنگ مصر نیز با انتقاد شدید از الازهر و عربستان سعودی، به دلیل مخالفت با این فیلم، موضع آنها را ارتجاعی و رادیکال دانست.


اما وهابیت برخواسته از نیات شوم انگلیس، همچون گذشته بر طبل اختلاف میان مسلمین می کوبد . موضع گیری روحانیون مفتی وهابی در برابر این فیلم نشان می دهد که هدف اصلی تکفیری ها و وهابیون، تفرقه افکنی بین شیعه و سنی است و هر کاری را انجام می دهند تا اهداف خود را پیش ببرند. آنان با فرهنگ اسلام ناب محمدی و ریشه های آن مشکل دارند و می خواهند اسلام هراسی مورد نظر غربی ها را در جوامع اسلامی نیز راه بیندازند. 
آنها تلاش می کنند که نشان دهند داعش نماینده اسلام است اما از سوی دیگر نه تنها بزرگسالان بلکه حتی کودکان داعش را نیز به خشونت تشویق می کنند و در رسانه هایشان از این آدمکشان به عنوان مسلمان یاد می کنند. در حالی که در فیلم "محمد رسول الله (ص)" کودکی و نوجوانی حضرت رسول (ص) نمایش داده می شود و می بینیم که ایشان حتی در سنین پایین نیز برخوردار از مکارم اخلاقی بوده اند و هیچ نسبتی با خشونت نداشته اند. پس تصویری که رسانه های وهابی و غربی ها از داعش و دیگر گروه های تکفیری نمایش می دهند، در تعارض کامل با چهره واقعی پیامبر (ص) است و به همین دلیل با نمایش این فیلم مخالفت می کنند. 


"داود الشریان" - نویسنده مشهور عربستان - مخالفت با فیلم "محمد رسول الله(ص)" را سیاسی توصیف کرده و مؤسسات سلفی و وهابی را به ممانعت از انتقال بزرگی و قداست دین اسلام به نسل جدید متهم می کند. وی با انتشار مقاله‌ای در روزنامه "الحیات" تأکید کرده فیلم "محمد رسول الله(ص)" از دریچه انسان دوستی شخصیت رسول اکرم(ص)، رحمت، رأفت و عطوفت اختصاصی ایشان را روایت می‌کند و سکانس‌های این فیلم، با تکیه بر روایت‌های معتبر اهل سنت و تشیع کلید خورده است.
این نویسنده در ادامه تأکید کرده است: برخی از مؤسسات دینی افراطی، به دلیل آنکه کارگردان این فیلم ارزشمند، ایرانی است، آن را از دیدگاه سیاسی تحلیل می کنند. شکی نیست که این مؤسسات افراطی با افکار سلفی خود، سعی دارند از انتقال روح عظیم اسلامی و فرهنگ غنی آن به نسل جدید مانع شوند. 
با تمام این اوصاف نباید فراموش کنیم که خصومت وهابی ها و مفتی های آل سعود با ایرانیان و شیعیان ریشه دار است و این تنها نمونه کوچکی از این دشمنی است که به تحریم بزرگترین اثر هنری دنیای اسلام انجامیده است. اثری که در جهت معرفی حضرت محمد (ص) به جهانیان ساخته شده و می تواند نگرش مردم غیر مسلمان را نسبت به این دین آسمانی تغییر دهد. 
اکنون دیگر برای اثبات این دشمنی نیازی به آوردن دلیل و برهان نیست. بی کفایتی آل سعود در مدیریت مراسم حج امسال و کشته و زخمی شدن هزاران مسلمان در حین انجام یک فریضه دینی، به خودی خود خبری دردناک و تاسف بار بود. اما تاسف بارتر از آن، رفتار سعودی ها پس از این واقعه و بی مسئولیتی در برابر این فاجعه بود که بیش از هر چیز نشان دهنده دوری آنان از اسلام و تعالیم پیامبر رحمت حضرت محمد (ص) است . 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید