این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 04 عقرب 1394 11:36

تجلی سیمای حضرت محمد(ص) در هنر(15)

 

 

 

"محمد رسول الله" فیلمی مذهبی - تاریخی به کارگردانی "مجید مجیدی" است که داستان زندگی کودکی پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) را تا سن 12 سالگی روایت می‌کند. این فیلم با استناد به کتب آسمانی اهل کتاب و برخی معجزات رسول خدا، قابلیت جذب کردن مخاطب جهانی را نیز یافته است. چرا که فضای کلی فیلم، فضای رحمت و پیام کلی آن، دعوت ادیان به اتحاد حول محور توحید است.
طی زمان کوتاهی که از اکران این فیلم می گذرد منتقدان بسیاری آن را ستودند و هزاران بیننده آن را تحسین کرده اند. اما آنچه که در این میان موجب شگفتی شده موضع برخی از کشورهای عربی در مخالفت با این فیلم ارزشمند است که از زمان تولید آن آغاز شده است. این فریادها در حالی شنیده می شود که سازندگان فیلم در پاسخ به مخالفت ها، تصریح کرده اند که نظر این منتقدان با واقعیت سازگار نیست. 
مسئله مربوط به نمایش چهره پیامبر اسلام (ص)، از جمله بهانه هایی است که جریان های سلفی تندرو برای تاختن بر فیلم"محمد رسول الله (ص)" آن را دستاویز خود قرار داده اند. این در حالی است که کارگردان فیلم اظهار کرده که چهره پیامبر اسلام (ص) در این فیلم به نمایش درنیامده است.
"احمد مصطفی" استاد دانشکده شریعت و حقوق عربستان، با انتقاد از موضع گیری برخی علمای دینی در جهان عرب درقبال فیلم "محمد رسول الله(ص )" می گوید: این فیلم نشانه های پیامبر اکرم (خصوصیات ظاهری) را نشان نمی دهد و به سایه جسم و پشت ایشان بسنده کرده است.
وی در ادامه می افزاید: علاوه بر این صدای ایشان نیز به هیچ وجه در فیلم شنیده نشده و کسی به نیابت از ایشان صحبت نمی کند. این بدان معنی است که کارگردان ایرانی، اصل مهم نشان ندادن چهره پیامبر را اجرا کرده است. اما برخی نهادهای دینی از منظر سیاسی به فیلم نگاه و اظهارنظر کرده اند، زیرا کارگردان آن ایرانی است و آنها با ایران مشکل دارند. بی شک، هیئت ها و موسسات اسلامی در جهان عرب به روز نیستند و در اقدام نسل های جدید برای منتقل کردن عظمت و جایگاه والای دین و فرهنگ خویش با ابزارها و وسایل دوران خود، مانع ایجاد می کنند.
وی در پایان اضافه می کند که "فیلم محمد رسول الله(ص)" اسلام را به گونه ای معرفی کرده که وعاظ و خطباء و همه کتب تاریخ از آن عاجر بوده اند، اما برخی افراد هنوز اهمیت تاثیر سینما در دفاع از چهره اسلام را درک نکرده اند.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید