این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 22 جوزا 1395 18:30

محمد،خورشید فروزان هدایت (15)

محمد،خورشید فروزان هدایت (15)

 

 

 

اسلام در دعوت دیگران به آیین خود دارای اصولی منطقی است. اسلام هرگز درصدد تحمیل عقاید خود به دیگران نیست. خدای بزرگ روشی را به پیامبر (ص) می آموزد که دستاوردی غیر از روشن بینی و ایجاد نگرش های بصیرت افزا در برندارد. یکی از اصلی ترین این روش ها امر به معروف و نهی از منکر است.

 


یکی از رسالت های مهم پیامبران، تعیین و تبلیغ پیام های آسمانی بود. خدای بزرگ برای تحقق این هدف به پیامبراسلام (ص) این چنین فرمان می دهد: "مردم را به سوی پروردگارت به وسیله (سخنان واستدلال های) حکمت آمیز و منطقی و پندهای نیکو و زیبا دعوت کن و با (کسانی که باحق می ستیزند) به بهترین روش مجادله ( ومناظره ) کن ." (نحل: 125) 
محتوای این آیه، به خوبی نشان می دهد که اسلام دارای اصولی منطقی است و در دعوت دیگران از بهترین شیوه ها استفاده می کند. اسلام هرگز درصدد تحمیل عقاید خود به دیگران نیست. خدای بزرگ روشی را به پیامبر (ص) می آموزد که دستاوردی غیر از روشن بینی و ایجاد نگرش های بصیرت افزا (که فاصله زیادی با نگاه های کورکورانه فرقه ساختگی و استعماری و هابیت دارد) در برندارد. به مفهوم عمیق و بلند این آیه توجه بفرمایید که به رسول خدا (ص ) این گونه فرمان می دهد: "بگو راه من این است که مردم را به سوی خدا، براساس بصیرت و شناخت دعوت کنم. من و هرکس که از من پیروی نماید همین گونه خواهد بود." (یوسف: 108) برپایه این دیدگاه پیامبر اسلام (ص) از روش های مختلف برای روشنگری افکار عمومی و رساندن پیام خود استفاده می کرد و همواره درصدد بود تحولی بینادین در امت اسلامی به وجود آورد و روحیه خود شناسی و خود باوری را در آنها زنده نماید. چون کسی که برمبنای حکمت، منطق و بصیرت به خدا ایمان می آورد، جایگاه رفیع انسانی و کرامت خدادادی خود را می شناسد، عزت نفس پیدا می کند و ارزش های والای انسانی خود را در مسلخ قدرت و ثروت قربانی نمی کند و از تمام وابستگی های ذلت آفرین رهایی می یابد. 


از دستاورد برجسته بصیرت افزایی رسول خدا (ص)، رشد فکری و علمی امت اسلامی بود که در پرتو آن تمدن بزرگ اسلامی شکل گرفت و دانشمندان زیادی را تربیت نمود که در تمام عرصه های علمی، مبتکر و نوآور بودند و شرق را گاهواره تمدن بشری ساختند. در دوران شکوفایی تمدن درخشان اسلامی، اروپا تحت سلطه کلیسا قرار داشت و تفتیش عقاید و افکار را تجربه می کرد. درحالی که آموزه های رسول خدا (ص) به تعلیم علم و دانش و تفکر ارزش می بخشید، "سازمان انگیزیسیون" هرکس را که مخالف دیدگاههای سردامداران کلیسا بود، به محاکمه می کشید و دستور مرگشان را صادر می کرد. "مارسل کاشین" در کتاب "علم و دین" می نویسد: "دراین دوره 5 میلیون نفر را به جرم فکر کردن و سرپیچی از فرمان پاپ به دار آویختند. تنها از سال 1481- 1599 یعنی طی 18 سال، به دستور یکی از دادگاه های تفتیش عقاید،10220 نفر را زنده سوزاندند. 5686 نفر را تکه تکه "شقه" کردند و 97023نفر را به قدری شکنجه کردند که نابود شدند. (تاریخ آبرماله و تاریخ تحولات اجتماعی ج 2 ص 143)


خدای بزرگ و حکیم برای آن که امت اسلامی پس از گذر از دوران انقلاب و شکوفایی به راه تکاملی خود ادامه دهد، راهکارهای متعددی را در قرآن ارائه نموده است. اولین مقوله آن است که جامعه اسلامی پس از دوران اصلاحات اعتقادی، اخلاقی و اجتماعی که توسط رسول گرامی اسلام (ص) در عصر جاهلیت به وجود آمد و امت اسلامی را از اندیشه های شرک آمیز به باورهای متعالی توحیدی ارتقاء بخشید، باردیگر سیر قهقهرایی طی نکند. دراین راستا آموزه های وحی از همگان می خواهد با هرگونه فساد مبارزه کنند، در برابر مفسدان بی تفاوت نمانند و از نفوذ و گسترش فساد در لایه های پیدا و پنهان جامعه، بویژه هئیت حاکمه وسیستم حکومتی جلوگیری نمایند. بهترین روشی که می تواند به این هدف جامه عمل بپوشاند و احساس مسئولیت را درمتن جامعه زنده نماید، قانون امر به معروف و نهی از منکر است که از تمام افراد و تک تک آنان می خواهد مردم و مسئولان حکومتی را به پاکی ها، فضلیت ها و ارزش های اخلاقی و انسانی دعوت کنند، و از آنان بخواهند به دور از وعده ها و شعارها، در عمل پایبند حفظ حدود الهی باشند. همچنین آنها را از ضد ارزش ها، بی عدالتی ها و تمام اعمال و رفتارهای ضد انسانی بازدارند، و ضمن پاسداری از هویت فرهنگی و اصالت امت اسلامی، در برابر نفوذ فرهنگ بیگانگان در تمام ابعاد، از خود حساسیت و عکس العمل نشان دهند. 
قرآن کریم، در ترسیم سیره رسول خدا (ص) در این مورد می فرماید: "کسانی که از این فرستاده و پیامبر درس ناخوانده پیروی می کنند (نشانه ها و ویژگی های او را ) در تورات و انجیل که در نزدشان است مکتوب و نوشته شده می یابند که آنها را به کارها و اعمال پسندیده فرمان می دهد و از رفتار های ناپسند و زشت بازمی دارد و پاکیزه ها را برایشان حلال و مجاز، و پلیدی ها را بر آنان حرام می کند." (اعراف: 157)


بدون تردید افرادی که خود را پیرو راستین پیامبر اسلام (ص) می دانند باید همانند آن حضرت به تقویت و گسترش نیکی ها، فرمان دهند و از هر گونه رفتار ضد دینی و برخلاف اصول انسانی، بازدارند. خدای بزرگ می فرماید: "شما بهترین امتی هستید که برای مردم (جهان ) پدیدار و نمایان شدید که به کار پسندیده فرمان می دهید و از کار زشت و ناپسند باز می دارید و به خدا ایمان آورده اید." (آل عمران:110)
قرآن کریم، برای آن که نشان دهد امت اسلامی دارای اصول وخط مشی مشترک هستند، و پیوندی ناگستنی میان دیدگاه ها و رویکرد آنان وجود دارد می فرماید: "مردان و زنان با ایمان یار و دوستدار یکدیگرند که به اعمال نیک و پسندیده فرمان می دهند و از رفتارهای ناپسند باز می دارند.( توبه:71)


بطور مسلم اگر در جامعه ای فضائل اخلاقی و انسانی حاکم شود دیگر زمینه ای برای پیدایش و رشد ضد ارزش ها ایجاد نخواهد شد ولی گاهی به دلیل سهل انگاری ها و بی تفاوتی ها و کم رنگ شدن ارزش ها، بستر مناسبی برای شکل گیری ضد ارزش ها فراهم می شود، بویژه اگر در برابر پلیدی ها اقدامی صورت نگیرد و حساسیتی نشان داده نشود. رسول گرامی اسلام (ص) برای جلوگیری از ایجاد چنین پدیده ای به شدت در مقابل انسان های بی تفاوت عمس العمل نشان می دهد و می فرماید: "خداوند از مومن ضعیفی که دین ندارد به شدت نفرت دارد. گروهی با تعجب پرسیدند : مومن ناتوانی که دین ندارد چه کسی است ؟ فرمود: کسی که نهی از منکر نمی کند و از زشتی ها بازنمی دارد." حال باید پرسید آیا کسانی که امروز جنایت امریکا و صهیونیست ها را می نگرند، قتل عام ملت مظلوم یمن را مشاهده می کنند، کشته شدن دهها و صدها انسان بی پناه را در سوریه و فلسطین، در بحرین، در عراق، افغانستان و لبنان ودیگر کشورهای اسلامی می بینند و با سکوت مرگبار خود این همه جنایت را تایید می کنند نمونه آشکار انسان های ناتوان وبی دین نیستند؟ و مشمول خشم و غضب پروردگار نمی باشند؟ ایا ارتجاع عرب، بویژه دولت وابسته وخود فروخته عربستان براساس فرموده پیامبر (ص) بویی از اسلام و انسانیت برده اند؟ 


درحقیقت روح و عمق رسالت امر به معروف و نهی از منکر حاکی از آن است که باید در برابر کسانی که در جبهه پاکی ها و ارزش های اخلاقی و انسانی حضور دارند و از حریم نیکی ها و فضیلت ها پاسداری می کنند، جاذبه داشته باشیم و از افرادی که در جبهه پلیدی ها و ددمنشی ها فعال هستند و به نفع قدرت های شیطانی تلاش می کنند و آب به اسیاب دشمن می ریزند، دافعه و تنفرداشته باشیم. این دو ویژگی، یعنی دافعه و جاذبه از خصوصیات بارز رسول خدا (ص) و پیروان راستین اوست که قرآن دروصف آنها این گونه سخن می گوید: " محمد فرستاده خدا و کسانی که با او (همگام و همسو) هستند در برابر کفار از موضع شدت و قدرت برخورد می کنند و درمیان خود (و بین مسلمانان) رافت و رحمت از خود نشان می دهند.( فتح - 28)
در یک نگرش کلی به سیره فرهنگی و اجتماعی رسول خدا (ص) با این حقیقت آشنا می شویم که مردم در نظام اسلامی جایگاه و نقش ویژه و سرنوشت سازی دارند. پیامبر اسلام (ص) گذشته از عنایات خاص و امدادهای الهی در تمام فراز و فرودها، با کمک و حمایت های بیدریغ صادقانه مردم صدر اسلام بود که توانست از تمام گردنه های پر پیچ و خم تاریخ اسلام عبور کند وحاکمیت مقتدر اسلامی را درمدینه برپا سازد و مردسالاری دینی را به عنوان یک الگوی موفق به جهانیان ارائه دهد. رسول اکرم (ص) برای آن که نشان دهد که دراین نظام رای و نظر مردم نقش اساسی و عملی درمدیریت حکومت اسلامی دارد از سوی خدا ماموریت یافت که در برنامه ری زیهای خود با مردم عصر خویش مشورت نماید. قرآن دراین باره می فرماید: "با آنان درکارها مشورت کن" امت اسلامی هم با پیروی از سیره زمامداری و رهبری پیامبر (ص) به منظور برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های منطقی و اصولی خود به مشورت می پردازند. قرآن در این باره می گوید: "و کسانی که فرمان پروردگارشان را پاسخ دادند و نماز را برپا داشتند (و مدیریت) امورشان را در میان خود بر پایه مشورت به انجام رساندند ..." (شوری: 38)
امید است حرکت و جنبش بیداری اسلامی بستر های مناسب و مساعدی را با الهام گیری از سیره فرهنگی و اجتماعی پیامبر اسلام (ص ) برای نفوذ وگسترش روز افزون اسلام ناب محمدی _(ص ) بوجود آورد و بساط اسلام آمریکایی که مبتنی براشرافیت ، خشونت، اقدامات جاهلانه، خردستیز و ضد انسانی است به یاری خدای بزرگ برچیده شود .

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید