این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 15 سرطان 1395 16:16

محمد، خورشید فروزان هدایت (19)

 

 

 

هر نهضت و انقلابی برای تحقق اهداف و آرمانهای خود، نیاز به صبر و مقاومت دارد تا بتواند از گردنه های سخت و دشوار مشکلات و تهدیدها به سلامت عبور کند. بدیهی است میزان صبر و پایداری، با عظمت و گستردگی انقلاب ارتباط مستقیم دارد. به هر اندازه عمق و وسعت نهضت بیشتر باشد، به همان مقدار به استقامت بیش تری نیاز است.


هر نهضت و انقلابی برای تحقق اهداف و آرمانهای خود، نیاز به صبر و مقاومت دارد تا بتواند از گردنه های سخت و دشوار مشکلات و تهدیدها به سلامت عبور کند. بدیهی است میزان صبر و پایداری، با عظمت و گستردگی انقلاب ارتباط مستقیم دارد. به هر اندازه عمق و وسعت نهضت بیشتر باشد، به همان مقدار به استقامت بیش تری نیاز است. با چنین نگرش و چشم اندازی اگر نگاهی به نهضت های پیامبران داشته باشیم، با این حقیقت مواجه می شویم که چون انبیاء الهی، مامور به ابلاغ پیام وحی بودند و می خواستند نظام عصر خودرا دگرگون سازند، به همین جهت می بایست با سلاح صبر، با مشکلات طاقت فرسا دست و پنجه نرم کنند. قرآن کریم به عنوان یکی از خصوصیات برجسته انبیاء و پیروان راستین آنان، به طرح این موضوع پرداخته و می فرماید:
"چه بسیار از پیامبران و مردان الهی، که همگام با یکدیگر با دشمن جنگ و مبارزه نمودند و در برابر آسیب هایی که (در راه خدا) بر آنان وارد آمد، سست و ناتوان نشدند، ( و دربرابر خواسته های ظالمانه دشمن ) تسلیم نشدند و استقامت ورزیدند و خدا صبر پیشگان مقاوم را دوست می دارد." (آل عمران / 146)


بدیهی است اگر دشمن احساس کند که پیروان جبهه حق، و پویندگان طریق توحید، همانند کوه، استوار و مقاومند، از رنج ها و آسیب های مالی و جانی هراسی ندارند، و نه تنها از خود ضعفی نشان نمی دهند، بلکه با تمام قدرت و توان، می جنگند و در میدان نبرد تن به ذلت نمی دهند، در این صورت، دشمنان درمی یابند که به سادگی نمی توان به نبرد با جبهه حق ادامه داد و نیروی مقاومت آنان را در هم شکست، شاید به دلیل همین کار آمدی و نقش تعیین کننده صبر در پیشبرد اهداف عالی الهی است که خدای بزرگ به رسول خدا (ص) این گونه فرمان می دهد:
"صبر و مقاومت داشته باش، همچنان که پیامبران صاحبان عزم و اراده پایداری نمودند ... " (احقاف /35 )


صحنه های پر فراز و فرود تاریخ اسلام و صبر و مقاومت چشمگیر پیامبر و یاران راستین او دربرابر مشکلات طاقت فرسا در مکه و مدینه، برخاسته از همین رهنمود آسمانی بود. مسلمانان با تحمل سخت ترین آسیب ها و سازش ناپذیری خود توانستند نهال نوپای نهضت رسول خدا (ص) را به درختی تناور تبدیل کنند و در اوج ناباوری دشمن، شاخ و برگ این شجره طیبه را به شرق و غرب جهان آن روز گسترش دهند و با تثبیت اسلام، شهد شیرین آزادی، عزت، قدرت و کرامت انسانی را، به کام جان انسانها بچشانند.
موضوع قابل توجه آن است، کسانی که تا آخرین لحظه صادقانه در کنار پیامبر اسلام باقی ماندند و هیچگاه ازخود ضعف و سستی نشان ندادند و تسلیم دشمن نشدند، افراد پا برهنه و طبقات محروم جامعه بودند، کسانی که نه از روی نفاق، بلکه از صمیم دل و اعماق وجود، به اسلام ایمان آوردند، و صداقت و سلامت خود را در عمل نشان دادند.
به همین جهت، هنگامی که گروهی از صاحبان قدرت و ثروت، و مرفهان بی درد، به حضور پیامبر اسلام (ص) رسیدند و خواستار تشکیل جلساتی، بدون حضور محرومان ستمدیده برای پذیرش اسلام شدند، خدای بزرگ به رسول خدا فرمان داد:
"و با کسانی که پروردگارشان را صبح و شام می خوانند و هدفشان تنها رضا و خشنودی اوست، صبر و شکیبایی پیشه کن و برای جلب نظر شیفتگان زرق و برق دنیا از (محرومان) چشم مدوز و در (مقابل) از کسی که قلبش را از یاد خود، غافل ساخته ایم و در پی هواهای نفسانی خود می رود و اساس کارش بر تجاوز است اطاعت و فرمانبرداری مکن." (کهف /28)


تاریخ زندگانی انبیاء و رسول گرامی اسلام (ص) نشان می دهد همین مظاهر زر و زور که دل هایشان از یاد خدا غافل شده، درصدد تحقق امیال شیطانی خود بودند، زمانی که دیدند نمی توانند با استفاده ابزاری از دین و فریب افکار عمومی، منافع اقتصادی و سیاسی خود را تامین نمایند، با تمام توان به رویارویی با پیامبر پرداختند و رسالت آن حضرت را تکذیب نموده و به اذیت و آزار ایشان اقدام کردند. خدای بزرگ، برای آن که به ییامبرگرامی اسلام (ص) دلگرمی ببخشد و از مخالفت ها، کینه توزی ها و حرکت های ایذایی اشراف مکه، آزرده خاطر نشود، خطاب به آن حضرت فرمود:
"بی تردید، پیامبران پیش از تو را تکذیب کردند، ولی بر آن چه تکذیب شدند و آزار دیدند صبر و پایداری نشان دادند، تا نصرت و یاری ما فرا رسید.... " (انعام / 34)


در واقع، صبر و پایداری، یکی از ویژگیهای بارز اخلاق فردی و اجتماعی پیامبر اسلام (ص) بود. اگر رسول خدا (ص) در برابر تهدیدها و تطمیع های دشمنان سر سخت اسلام شکیبایی نشان نمی داد. و در مقابل اتهامات بی پایه و اساس مشرکین مقاومت نمی کرد، هرگز نمی توانست اهداف عالی انسانی و الهی خود را تحقق ببخشد. رسول خدا با پایداری خود توانست از مردمی نادان، بت پرست، عقب افتاده و بی فرهنگ، ملتی بیدار و آگاه بسازد که بتوانند استوانه های عظیم تمدن بزرگ اسلامی را بر پا دارند. از این گذشته، همچنان که قران در آیات خود یادآوری نموده است بدون صبرو پایداری، دست یافتن به پیروزی امکان پذیر نیست. هر چند نصرت و یاری پروردگار سنت قطعی و تغییرناپذیر الهی است، ولی آنگاه این وعده الهی محقق می شود که پیروان طریق توحید، در برابر تمام سختیها و مشکلات قاطعانه بایستند، در دام تردیدها گرفتار نشوند، و در تمام صحنه ها ی تلخ و شیرین بردباری نشان دهند و به پیروزی نهایی حق بر باطل، یقین داشته باشند. این وعده الهی است که می فرماید:
"همانا کسانی که گفتند: خدا پروردگار ماست، سپس (دربرابر سختیها) استقامت ورزیدند، فرشتگان الهی بر آنان فرود می آیند و می گویند: نترسید و حزن و اندوه بخود راه ندهید، و به بهشتی که خدا به شما وعده داده است، بشارت باد". (فصلت / 30)

 
استقامت و پایداری در دفاع از مرزهای عقیده و پاسداری از کیان اسلام، رسالتی نیست که تنها بر عهده پیامبر باشد بلکه امت اسلامی باید با تبعیت و پیروی نمودن از سیره رسول خدا (ص) در مقابل دشمنان سر سخت اسلام، با تمام قدرت بایستد و از هویت دینی وشرافت مکتبی خود پاسداری نماید. به همین جهت خدای بزرگ، ضمن تاکید بر استقامت پیامبر، از پیروان راستین آن حضرت می خواهد همگام با او، در برابر جبهه کفر و شرک و نفاق از خود استقامت نشان دهند. کلام وحی گویای این وظیفه و تکلیف الهی است که خطاب به رسول گرامی اسلام (ص) می فرماید: "همچنان که خدا به تو فرمان داده است، استقامت داشته باشند، و کسانی که پیرو تو هستند باید (همانند تو در برابر کفار و مشرکان) قاطعانه بایستند ... " (هود /112)

لازم به یاد آوری است که مقوله صبر و استقامت، اختصاص به زمان و مکانی خاصی ندارد زیرا از سویی جنگ عقیده و مرز و جغرافیا نمی شناسد، و از سوی دیگر دشمنان قسم خورده اسلام پیوسته در کمین دنیای اسلام می نشینند، و با تمام ترفندها و نیرنگها با آنها نبرد می کنند تا از اسلام دست بردارند و به دنیای کفر به پیوندند. قرآن در این باره می فرماید: " ...و آنها پیوسته با شما می جنگند، تا اگر بتوانند شما را از دینتان برگردانند ... " (بقره /217 )
بنابراین هدف اصلی سردمداران کفر ، مبارزه با اصل اسلام است، و این از سیاست های کلان و راهبردی آنان می باشد. قرآن در آیه دیگری، این واقعیت را بصورت شفاف تری مطرح ساخته و می فرماید: "بسیاری از اهل کتاب، همواره می خواهند و دوست دارند بعد از آن که (به اسلام) ایمان آوردید دست از دین (اسلام) بردارید، و کفر پیشه سازید. این بخاطر (شعله های سوزان) حسادتی است که از اعماق وجودشان (زبانه می کشد) ... (بقره /قسمتی از آیه 109)


تاریخ نشان می دهد نه تنها در صدر اسلام، بلکه همواره و در عرصه های گوناگون، مخالفان، لحظه ای از مبارزه با اسلام دست برنداشته اند. جنگهای 200 ساله صلیبی ها، تجزیه امپراطوری دولت بزرگ عثمانی و تجزیه جهان اسلام اهانت برخی از مستشرقان به ساحت قدس قرآن و پیامبر، تولید فیلمهای توهین آمیز و هدفمند علیه اسلام، چاپ پوسترهای موهن، بر پایی مراسم قرآن سوزی و شعله ور ساختن جنگهای خانمانسوز استکبار و صهیونیزم جهانی علیه مسلمانان فلسطین، سوریه، لبنان، عراق، یمن، بحرین، افغانستان، پاکستان و دیگر کشورهای اسلامی، بیانگر این واقعیت تلخ است و تنها راه حفظ اسلام نیز آن است که مسلمانان همانند پیامبر و یاران وفادار او، استقامت بورزند، و از موجودیت اسلام، با جهاد و شهادت دفاع نمایند، و یقین داشته باشند به یاری خدا به پیروزی خواهند رسید.
--------------

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید