این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 18 ثور 1395 18:50

شهادت دروغ

 

 

 

 

 

 

 

 

 یکی از گناهان بزرگی که در اسلام از آن بشدت نهی شده است، شهادت دروغ یا شهادت به ناحق است . شهادت دروغ موجب زوال و ضعف عدالت شده و با گناه بزرگی مانند شرک در یک ردیف قرار دارد.


در این برنامه ، درمورد شهادت دروغ سخنانی از زبان معصومین (ع) بیان شده است.


  با برنامه ای دیگر از مجموعه "حدیث هدایت" در خدمتتان هستیم. در برنامه های پیشین به احادیثی دربارۀ دروغ پرداختیم و گفتیم که دروغ سرچشمه انواع گناهان و متزلزل کننده ارکان ایمان است. امروز به یکی از بدترین نوع آن یعنی "شهادت دروغ" می پردازیم. از شما دعوت می کنیم در این برنامه نیز همراه ما باشید.


شهادت دروغ یکی از بزرگترین گناهان می باشد که هم دروغ است و هم با چنین شهادتی ، حقی باطل یا باطلی حق جلوه داده می شود و سبب پایمال شدن حقوق دیگران می گردد. از همین رو گواهی دروغ ، بدترین عقوبت ها را نیز به دنبال دارد. در روایت آمده است که روزی پیامبر گرامى اسلام (ص ) در ضمن سخنرانی خود فرمود : " اى مردم شهادت به باطل، هم تراز شرک به خدا است." سپس آیه 30 سوره حج را تلاوت فرمود: " از پلیدیهای بتها اجتناب کنید! و از قول باطل ( مانند دروغ و شهادت ناحق و سخنان لهو و غنا ) دوری گزینید." و در جایی دیگر فرمود: "سخن گواهى‌دهندۀ به دروغ، نزد قاضی تمام نمى‌شود، مگر اینکه جایش در جهنم مهیا و ساخته مى‌شود." به سخن دیگر، قبل از اینکه سخن شاهد دروغگو تمام شود، جایش در جهنم آماده می شود. (وسایل الشیعه / جلد 27)


شهادت به معنای حضور و مشاهده چشم معنا شده است. یعنی کسی که قصد اقامه شهادت و گواهی را دارد باید قبل از اقامه شهادت، در زمان وقوع حادثه حضور داشته باشد و کیفیت واقعه را بگونه ای ببیند که هیچ گونه شکی در بیان وقوع حادثه نداشته باشد. اما متاسفانه برخی از افراد، با مختصر اطلاعاتی که در دست دارند به راحتی در محاکم عمومی حضور یافته و شهادت می دهند. در حالیکه نمی دانند در شهادت دروغ، فرقى نیست که گواهى‌دهنده بداند که به دروغ شهادت مى‌دهد یا نداند. به تعبیر ساده تر، شخص تا به چیزى یقین پیدا نکند، نباید به آن گواهى بدهد. رسول اکرم (ص) هم در پاسخ کسى که از چگونگى گواهى‌ دادن پرسید فرمود: "آیا آفتاب را مى‌بینى؟" عرض کرد: بلى! فرمود: "هر چیزى که مانند آفتاب بر تو روشن و مسلّم باشد بر آن گواهى بده و اگر چنین نباشد گواهى را ترک کن." (وسائل الشیعه / جلد ۱۸) امام صادق (ع) نیز در حدیث مشابهی می فرماید:" نباید شهادتى بدهى، مگر هنگامى که آن را مانند کف دستت بشناسى ." (اصول کافی / جلد 7)


هنگامیکه فردی شهادت دروغ بدهد و سپس قاضی متوجه دروغ او شود، حکم قبلی که بر مبنای دروغ داده شده بود، باطل می شود. شاهد دروغین نیز در ملأ عام تنبیه می گردد، تا دیگر کسی گواهی دروغ ندهد. در روایتی از امام صادق (ع) بیان شده که فرمود:" باید گواهى‌ دهندگانِ به دروغ را ، به مقدارى که قاضی صلاح بداند، تازیانه بزنند و باید او را در اطراف شهر بگردانند و به مردم نشان دهند تا او را بشناسند و دیگر به شهادت او اعتنا نکنند." آن گاه آیات 3 و 4 سوره نور را تلاوت فرمود که مى‌فرماید: "هیچ وقت گواهى ایشان را نپذیرید و ایشان فاسقانند، مگر آن‌هایى که توبه کنند که پس از توبه گواهی‌ شان پذیرفتنی است." در این هنگام شخصی به نام سماعه از امام (ع) پرسید: توبه این افراد چگونه محقق می‌شود؟ امام در پاسخ فرمود: "به اینکه در حضور مردم، در همان مکانى که تازیانه خورده، اقرار کند که به دروغ شهادت داده و اینک از کردۀ خود پشیمان است و از پروردگارش پوزش بطلبد. آن گاه معلوم مى‌شود که راستى توبه کرده است."


جالب است بدانیم که برخی از علمای اهل تسنن، اولین شهادت دروغ در اسلام را توسط "عبد الله بن زبیر" دانسته اند که برای منحرف کردن عایشه و سوق دادن وی به جنگ جمل از این شیوه استفاده کرد. هنگامیکه سپاهیان به "برکه حوأب" رسیدند ، سگ هاى آن منطقه برای عایشه پارس کردند. عایشه از "محمد بن طلحه" پرسید: اسم این برکه چیست ؟ در پاسخ گفت:" حوأب" ناگهان عایشه گفت: "من بازخواهم گشت. " گفت: چرا ؟ پاسخ داد: زیرا روزی رسول خدا (ص) به جمعی از زنان اشاره کرده و فرمود: " انگار که یکى از شما را مى بینم که سگ هاى حوأب بر او پارس مى کنند." پس رو به من کرد و فرمود: "مراقب باش عایشه ، تو آن زن نباشی!" محمد بن طلحه گفت: " به حرکت خود ادامه بده، خدا تو را رحمت کند و این سخن را رها کن." اما سخن او موثر نیفتاد، و عایشه همچنان در اندیشه بازگشت بود. در این هنگام "عبد الله بن زبیر" به نزد عایشه آمد و براى او به خدا قسم خورد که نام این سرزمین " حوأب " نیست و حوأب را اول شب، پشت سر گذاشته اند . سپس از اعراب، شاهدانى دروغین ( حدود 50 مرد) آورد، که گفتند اینجا حوأب نیست." (الإمامه و السیاسه/ جلد1) این نوع شهادت دروغ، در نوع خود، در تاریخ اسلام بی سابقه بود. شهادت دروغینی که جنگ جمل را به دنبال داشت و به کشته شدن تعداد زیادی از مسلمانان منجر شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Media

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید