این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 23 حوت 1394 12:59

تفسیر سوره عنکبوت (31 تا 35)

تفسیر سوره عنکبوت (31 تا 35)

 

 

 

ابتدا آیات 31 و 32 از سوره عنکبوت: 
«وَلَمَّا جَاءَتْ رُسُلُنَا إِبْرَاهِیمَ بِالْبُشْرَى قَالُوا إِنَّا مُهْلِکُو أَهْلِ هَـذِهِ الْقَرْیَةِ إِنَّ أَهْلَهَا کَانُوا ظَالِمِینَ»، «قَالَ إِنَّ فِیهَا لُوطًا قَالُوا نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَن فِیهَا لَنُنَجِّیَنَّهُ وَأَهْلَهُ إِلَّا امْرَأَتَهُ کَانَتْ مِنَ الْغَابِرِینَ»
ترجمه این آیات چنین است: 
«و هنگامی که فرستادگان ما برای ابراهیم مژده [تولد فرزند] آوردند، گفتند: ما اهل این شهر را نابود خواهیم کرد. زیرا اهل آن ستمگرند»، «[ابراهیم] گفت: لوط در آنجاست. [فرشتگان] گفتند: ما بهتر می‌دانیم چه کسی در آنجاست. قطعاً او و خاندانش را نجات می‌دهیم، جز همسرش را که از باقی ماندگان [در عذاب] است»
در برنامه قبل گفتیم که قوط لوط، مردمانی فاسد و تبهکار بودند. آنها به جای توجه به سخنان منطقی آن حضرت، او را به تمسخر گرفتند و به دروغگویی متهم کردند. اما حضرت لوط دربرابر فشارها و تهدیدهای تبهکاران عقب نشینی نکرد و دست از نهی از منکر برنداشت. او از خداوند خواست تا او را بر آن مردم فاسد، غالب و پیروز گرداند.
این آیات می‌فرماید: خداوند فرشتگانی را به سوی حضرت ابراهیم فرستاد تا هم او را از فرزنددار شدن در سن پیری باخبر کنند و هم او را در جریان نزول عذاب بر قوم لوط قرار دهند. زیرا حضرت لوط، پیامبر تبلیغی او در آن منطقه بود و خداوند دعای او را برای کیفر گنهکاران مستجاب کرده بود. 
قرآن می‌فرماید: حضرت ابراهیم با شنیدن خبر نزول عذاب الهی، نگران سرنوشت حضرت لوط شد که در آن شهر زندگی می‌کرد، اما فرشتگان در پاسخ گفتند که براساس سنت الهی، ما خشک و تر را با هم نمی‌سوزانیم و تنها گنهکاران گرفتار کیفر می شوند. حتی همسر لوط هم که از صف مؤمنان جدا شده و به گروه کافران پیوسته بود، از این قانون الهی مستثنی نبود. او با آنکه در خانه پیامبر زندگی می‌کرد، اما از نجات یافتگان نبود.
از این آیات می‌آموزیم:
۱. فرشتگان الهی، کارگزاران نظام هستی هستند. هم مأمور بشارت و مهر الهی، هم مأمور کیفر و قهر الهی.
2. انحراف از مسیر صحیح در ارضاء غریزه جنسی، ظلم محسوب می شود. ظلم به خود، خانواده و جامعه
3. اگر ظلم در جامعه‌ای فراگیر و گسترده شود، مردم آن جامعه به هلاکت نزدیک‌ می شوند.
4. همسر و فرزندان در انتخاب راه آزادند. همسر لوط راه کافران را در پیش گرفت، اما فرزندان او راه پدر را انتخاب کردند. 

آیات 33 تا 35 از سوره عنکبوت:
«وَلَمَّا أَن جَاءَتْ رُسُلُنَا لُوطًا سِیءَ بِهِمْ وَضَاقَ بِهِمْ ذَرْعًا وَقَالُوا لَا تَخَفْ وَلَا تَحْزَنْ إِنَّا مُنَجُّوکَ وَأَهْلَکَ إِلَّا امْرَأَتَکَ کَانَتْ مِنَ الْغَابِرِینَ»، «إِنَّا مُنزِلُونَ عَلَى أَهْلِ هَـذِهِ الْقَرْیَةِ رِجْزًا مِّنَ السَّمَاءِ بِمَا کَانُوا یَفْسُقُونَ»، «وَلَقَد تَرَکْنَا مِنْهَا آیَةً بَیِّنَةً لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ»
ترجمه این آیات چنین است:
«و هنگامی که فرستادگان ما نزد لوط آمدند، [از حضورشان] بدحال شد و دستش از [حمایت] آنها کوتاه شد [در کارشان فرو ماند]. [فرشتگان] گفتند: نترس و غمگین ‌مباش، همانا ما تو و خانواده ات را نجات می‌دهیم، مگر همسرت را که او در میان قوم باقی می‌ماند»، «ما بر مردم این شهر به سبب گناهی که انجام می‌دادند، عذابی از آسمان نازل خواهیم کرد»، «و از آن شهر [ویران شده] نشانه‌ای روشن برای کسانی که می‌اندیشند، باقی گذاردیم»
از آیات دیگر قرآن به دست می‌آید که حضرت لوط فرشتگان الهی را نشناخت، زیرا آنها در شکل جوانانی زیبارو ظاهر شده بودند. لذا نگران بود که مهمانانش مورد تعرض مردم آلوده و فاسد قرار گیرند. از این رو دچار غم و اندوه شد و کار بر او سخت و تنگ آمد که چگونه حرمت مهمانانش را حفظ نماید.
اما فرشتگان خود را معرفی کردند و به او اطمینان دادند که دست ناپاکان به آنها نخواهد رسید، زیرا این قوم گنهکار به زودی گرفتار چنان کیفری می‌شوند که اثری از آنها باقی نخواهد ماند، جز خانه‌های ویران شده و فرو ریخته
براساس این آیات، اصرار بر گناه و استمرار و گسترش آن در جامعه، امری خطرناک است که نه فقط افرادی خاص، چه بسا همه افراد یک جامعه را گرفتار قهر الهی کند، آن‌ هم قهری که مایه عبرت دیگران ‌شود. 
بر طبق آیات دیگر قرآن، ابتدا زلزله‌ای شدید شهر سدوم، محل سکونت آن قوم را زیر رو کرد. سپس بارانی از سنگ بر سر آنها فرو بارید و همه چیز و همه کس را زیر سنگ و خاک مدفون ساخت.
از این آیات می‌آموزیم:
۱. اگر جامعه فاسد شود، ممکن است فساد به همه ارکان آن نفوذ کند. در آن صورت حتی خانواده‌های پاک نیز، در خانه‌شان امنیت ندارند و نگران فرزندان خود هستند.
2. حفظ حریم مهمان به عهده میزبان است و باید حرمت او در خانه میزبان نگه داشته شود.
3. مؤمن غیرت دینی دارد و هر جا خطر، انحراف یا فسادی را مشاهده کند، از خود واکنش نشان می دهد، نه آنکه بی‌تفاوت از کنار بی‌حرمتی‌ها و بی‌عفتی‌ها بگذرد.
4. پیوندهای خانوادگی و داشتن نسبت خویشاوندی با افراد نیک، به تنهایی عامل نجات انسان در دنیا و آخرت نیست. چه بسا همسر پیامبر که جایگاه او در دوزخ باشد (مثل زن لوط) و چه بسا همسر فرعون که در بهشت برین جای گیرد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید