این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
شنبه, 25 ثور 1395 17:46

تفسیر سوره روم (1 تا 8)

 

 

 

با پایان یافتن تفسیر سوره عنکبوت، با تفسیر آیات 1 تا 8 سوره روم.
ابتدا آیات 1 تا 5 از سوره روم : 
«الم»، «غُلِبَتِ الرُّومُ»، «فِی أَدْنَى الْأَرْضِ وَهُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَیَغْلِبُونَ»، «فِی بِضْعِ سِنِینَ لِلَّـهِ الْأَمْرُ مِن قَبْلُ وَمِن بَعْدُ وَیَوْمَئِذٍ یَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ»، «بِنَصْرِ اللَّـهِ یَنصُرُ مَن یَشَاءُ وَهُوَ الْعَزِیزُ الرَّحِیمُ»
ترجمه این آیات چنین است: 
«الف، لام، میم»، «رومیان مغلوب [ ایرانیان] شدند»، «در نزدیکترین سرزمین [به اعراب] ولی آنان پس از آن شکستشان، بزودی پیروز خواهند شد»، «در چند سال [آینده]/ پیش از این و بعد از آن، زمام امور به دست خداست و در آن روز مؤمنان خوشحال خواهند شد»، «به یاری خداوند، او هر که را بخواهد یاری می‌کند و او عزیز و بخشنده است»
براساس منابع تاریخی، میان امپراطوری روم و امپراطوری ایران جنگ و کشمکشی طولانی وجود داشت. زمانی که پیامبر در مکه بود، جنگی بین روم و ایران در نزدیکی سرزمین حجاز درگرفت که منجر به شکست رومیان شد. خداوند به پیامبرش خبر داد اگرچه رومیان شکست خوردند، اما در جنگ بعدی رومیان پیروز خواهند شد. چون این پیشگویی غیبی محقق شد، مؤمنان اطمینان یافتند که وعده پیروزی آنان بر مشرکان نیز محقق خواهد شد. زیرا همه چیز به دست خداست و هر که را بخواهد یاری می‌کند و به عزت می‌رساند و او را مشمول رحمت خویش می‌سازد.
از این آیات می‌آموزیم:
۱. اخبار غیبی قرآن و پیشگویی های آن، یکی از دلایل اعجاز این کتاب بزرگ است. 
2. نباید از شکستها ناامید شویم. باید همواره چشم امید به یاری خداوند داشته باشیم.
3. کار خداوند براساس حکمت است. شکست و پیروزی اهل ایمان نیز در مدار حکمت الهی است. البته مؤمنان باید به وظایف خود عمل کنند، اما نتیجه کار در دست آنها نیست و عاقبت کار تنها به دست خداست.

آیات 6 و 7 از سوره روم :
«وَعْدَ اللَّـهِ لَا یُخْلِفُ اللَّـهُ وَعْدَهُ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ»، «یَعْلَمُونَ ظَاهِرًا مِّنَ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَهُمْ عَنِ الْآخِرَةِ هُمْ غَافِلُونَ»
ترجمه این آیات چنین است:
«این وعده خداست و خداوند هرگز از وعده‌اش تخلف نمی‌کند، ولی بیشتر مردم نمی‌دانند»، «آنان فقط ظاهری از زندگانی دنیا را [که به چشم می‌آید] می‌شناسند و از [زندگانی] آخرت غافل و بی‌خبرند»
آیات قبل وعده پیروزی مؤمنان بر مشرکان را بیان می‌کرد، این آیات می‌فرماید: ای مردم، در وعده خدا شک و تردید نکنید که این وعده قطعی خداوند است و تخلف از آن امکان پذیر نیست.
البته کسانی که به خدا ایمان ندارند، یا ایمان آنها سست و ضعیف است، به وعده‌های خدا اطمینان ندارند. زیرا آنها از علم و قدرت و حکمت الهی آگاهی ندارند و فقط اسباب مادی ظاهری را می‌بینند و شکست و پیروزی را با عوامل مادی تفسیر و تحلیل می‌کنند. آنها چون از آخرت غافلند، همه چیز را با عینک محدود دنیوی می‌بینند و خود را از پی بردن به حقایق عالم محروم می کنند. 
از این آیات می‌آموزیم:
۱. سرچشمه تخلف از وعده ها، معمولا جهل، عجز یا پشیمانی است، درحالی که خداوند از همه این موارد پاک و مبرّاست.
2. دلبستگی به دنیا و عوامل مادی، انسان را کوته بین و سطحی نگر می‌سازد.
3. ریشه غفلت از آخرت، توجه به ظواهر دنیا و دل بستن به آن است.

اکنون آیه 8 از سوره روم :
«أَوَلَمْ یَتَفَکَّرُوا فِی أَنفُسِهِم مَّا خَلَقَ اللَّـهُ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَیْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِّ وَأَجَلٍ مُّسَمًّى وَإِنَّ کَثِیرًا مِّنَ النَّاسِ بِلِقَاءِ رَبِّهِمْ لَکَافِرُونَ»
ترجمه این آیه چنین است:
«آیا در خود نیندیشیدند که خداوند، آسمانها و زمین و آنچه را میان آن دو است، جز به حق و برای زمانی معین نیافریده است؟ و بی شک بسیاری از مردم منکر لقای پروردگار خویش‌اند»
این آیه همانند بسیاری از آیات دیگر قرآن، انسانها را به اندیشه و تفکر در نظام هستی فرا خوانده است و از آنها می‌خواهد به عقل و وجدان خود مراجعه کنند. واقعاً چه کسی آسمان و زمین را آفریده است؟ آیا این آفرینش بدون هدف و مقصد بوده است؟ آیا جهان آغاز و انجام مشخصی ندارد؟ آیا می‌ توان باور کرد که انسان از عقل و شعور برخوردار بوده و کارهایش با حساب و برنامه باشد، اما هستی با این عظمت که انسانها یکی از محصولات کوچک آن هستند، براساس تدبیر و شعور اداره نشود؟ آیا می‌توان پذیرفت که زندگی ما انسانها در این جهان، خاتمه پذیرد و جهان دیگری در کار نباشد؟
البته بسیاری از افراد که به دنیا دل بسته‌اند، آخرت و حضور در دادگاه عدل الهی را انکار می‌کنند تا به گمان خود، راحت و بدون دغدغه به لذتهای این جهانی برسند. اما اهل فکر و اندیشه، نظام هستی را دارای هدفی منطقی و درست می‌دانند و معتقدند آفرینش دارای نظام مشخص و متقنی است که بیانگر حکمت آفریدگار جهان است.
از این آیه می‌آموزیم:
۱. اسلام، انسانها را به تفکر در نظام هستی دعوت کرده است، تا ایمان آنها براساس معرفت و شناخت درست باشد.
2. آفرینش هم هدفدار است و هم زمان بندی معینی دارد. 
3. انکار قیامت، براساس فکر و استدلال منطقی نیست، بلکه ریشه آن، دلبستگی به دنیا و پایدار دیدن آن است.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید