Print this page
چهارشنبه, 19 جوزا 1395 15:15

تفسیر سوره روم (20 تا 22)

 

 

 

 

ابتدا  آیه 20 از سوره روم : 
«وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَکُم مِّن تُرَ‌ابٍ ثُمَّ إِذَا أَنتُم بَشَرٌ‌ تَنتَشِرُ‌ونَ»
ترجمه این آیه چنین است: 
«و از نشانه‌های [قدرت] او این است که شما را از خاکی [بی‌جان] آفرید، پس[به صورت] بشری [در زمین] پراکنده شدید»
در برنامه قبل به قدرت خداوند در زنده کردن مردگان و میراندن زندگان اشاره شد. این آیه و آیات پس از آن، به نشانه‌های قدرت خداوند در آفرینش موجودات به ویژه انسانها اشاره کرده است. در ابتدا می‌فرماید: منشاء وجود همه شما انسانها که امروزه در سراسر زمین پراکنده اید، خاک بی‌جان است. این آیه، هم می‌تواند اشاره به آفرینش انسان نخستین از خاک باشد که در برخی آیات قرآن آمده است و هم می‌تواند به تغذیه انسان اشاره داشته باشد که مواد آن، به طور مستقیم یا غیر مستقیم از خاک تهیه می شود. پس بر این مبنا می‌توان گفت وجود انسان از خاک است. 
اگر انسان به منشاء آفرینش و حیات خود توجه کند، می‌بیند که آفریدگار جهان، ‌چگونه از خاک بی‌جان، سلول‌های ظریف مغز را آفریده است که همه پیشرفتهای بشر در عرصه‌ علوم و فنون، مدیون آن است. خاکی که حرکت و ادراک و احساس ندارد، طی تحولی اعجازگونه به سلولهایی تبدیل می‌شود که بشر به واسطه آنها صاحب ادراک و احساس و حرکت می‌شود و این بسیار اعجاب آور است.
از این آیه می‌آموزیم:
۱.خودشناسی مقدمه خدا شناسی است و انسان یکی از بارزترین آفریده های پروردگار بر روی زمین است.
2. همه‌ ما انسان ها از خاک هستیم و به خاک باز می‌گردیم. پس تفاخرهای بی ارزش را کنار بگذاریم و گرفتار غرور و تکبّر نشویم.

آیه 21 از سوره روم :
«وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَ‌حْمَةً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُ‌ونَ»
ترجمه این آیه چنین است:
«و از نشانه‌های او آن است که از جنس خودتان همسرانی برای شما آفرید تا در کنار آنها آرامش یابید و میان شما دوستی و مهربانی قرار داد. بی‌گمان در این نشانه‌هایی است برای گروهی که می‌اندیشند.»
به دنبال بحث آفرینش انسان، این آیه به یکی دیگر از نشانه‌های بزرگ الهی یعنی قانون زوجیت اشاره کرده و می ‌فرماید: خداوند برای هر انسانی، زوجی قرار داده که همراه و یاور او در مسیر زندگی باشد و در کنار او به آرامش برسد. چنین پیوندی با عشق و علاقه خدادادی میان همسران پدید می‌آید و مایه دلبستگی و وابستگی آنها به یکدیگر در سراسر عمر می‌شود. این پیوند، زن و مرد را مکمل یکدیگر قرار داده و عامل نشاط و سرزندگی آنها می‌شود. به یقین از آثار مهم این پیوند، ازدیاد موالید و تضمین بقای نسل بشر است. پیوند خانوادگی همچنین، پایه تشکیل جامعه و پذیرش مسئولیت های اجتماعی است. 
از این آیه می‌آموزیم:
۱. زن و مرد از یک جنس هستند. (برخلاف برخی دیدگاههای منحط و انحرافی که زن را موجودی پست تر معرفی می کنند.) 
2. در فرهنگ و آموزه های اسلامی، خانواده‌ای مطلوب و مورد قبول است که همسران مایه آرامش یکدیگر باشند، نه باعث تشنج و اضطراب و اختلاف/
3. مودّت و محبت، هدیه جالب خداوند به زنان و شوهران است، که پیوند آنها را ماندگار و بادوام می‌سازد. 
4. همانگونه که علاقه و محبت، عامل پیوند همسران است، دوام و بقای زندگی مشترک نیز به محبت و دوستی نیاز دارد. 

آیه 22 از سوره روم:
«وَمِنْ آیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْ‌ضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِکُمْ وَأَلْوَانِکُمْ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّلْعَالِمِینَ»
ترجمه این آیه چنین است:
«و از نشانه‌های او آفرینش آسمان ها و زمین و تفاوت [و گوناگونی] زبان ها و رنگ های شماست؛ به راستی در این امر نشانه‌هایی برای دانشمندان است» 
این آیه آفرینش انسان را در کنار خلقت آسمان و زمین مطرح کرده تا انسان علاوه بر خود، به جهان اطراف نیز بنگرد. علیرغم وجود ماهواره ها و تلسکوپهای بسیار پیشرفته، بشر هنوز به عمق آسمان با آن همه منظومه ها و کهکشانها دست نیافته، با این حال به عظمت آن معترف است. زمین نیز دارای شگفتیهای فراوانی است که هنوز بسیاری از آنها برای بشر ناشناخته مانده است. در دل زمین، ذخایر فراوانی نهفته است. در اعماق خاک آن، نفت و گاز و معادن/ و در اعماق دریاها و اقیانوس‌های آن، انواع آبزیان و ماهیان وجود دارند که بشر از آنها به صورت گسترده بهره می برد.
آیه بار دیگر به انسان باز می‌گردد، و به دو ویژگی مهم او اشاره می‌کند: تفاوت زبانها که عامل شکل گیری انواع گویش‌ها و لهجه‌ها شده و تفاوت رنگها که نژادها و تیره‌های مختلف را پدید آورده است. تصور کنید اگر همه انسانها در شکل و قیافه و رنگ و تُن صدا یکسان و مشابه بودند، شناخت آدمها از یکدیگر چگونه ممکن بود؟ ‌فرزند چگونه پدر و مادر خود را از میان هزاران مرد و زن هم سن و سال تشخیص می داد؟ و همسران چگونه یکدیگر را شناسایی می‌کردند؟‌
این تفاوت چهره‌ها و گویش‌ها، بهترین راه شناخت انسانها از یکدیگر است. علاوه بر آنکه اگر این تنوع و تفاوت ها نبود، زندگی در جامعه بشری بسیار یکنواخت و کسل‌کننده بود. درست مثل آنکه شما وارد شهری شوید که همه خودروهای آن یک مدل و یک رنگ باشند. 
از این آیه می‌آموزیم:
۱. علوم تجربی علاوه بر کمک به انسان برای بهره‌گیری بیشتر از طبیعت، باید موجب رشد باور انسانها به آفریدگار قادر و حکیم شود.
2. از نگاه دانشمندان، تنوع نژادها، رنگها و زبانها، از نشانه‌ های عظمت پروردگار است. اما افراد جاهل، این تفاوتها را مایه تحقیر و تمسخر دیگران و سبب تفاخر بر یکدیگر می دانند. 
3. هر زبانی برای خودش اصالت و ارزش دارد. لذا هیچکس حق ندارد نژادها و اقوام و زبانهای دیگر را تحقیر و تمسخر کند. 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید