این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 27 ثور 1389 13:00

سوره اسراء آیات 89 تا 93

ابتدا آیه 89 سوره اسراء :
" وَلَقَدْ صَرَّفْنَا لِلنَّاسِ فِي هَذَا الْقُرْآن ِ مِن كُلِّ مَثَل ٍ فَأَبَى أَكْثَرُ النَّاس ِ الّا كُفُورًا "
ترجمه این آیه چنین است :
" همانا در این قرآن ، از هرگونه مثال برای مردم آوردیم ، ولی بیشتر مردم سر باز زده ، جز انکار کاری نکردند. "
در قسمت قبل ، قرآن فرمود که اگر تمام جن و انس بخواهند کتابی همانند قرآن بیاورند ، نخواهند توانست . این آیه می فرماید ، یکی از ویژگی های قرآن اين است که در همه امور مربوط به زندگی انسان ، اعم از فردی و اجتماعی ، مطالبی را بیان کرده و با تنوع و شيوايي بیان ، جذابيت خاصي به کلام بخشیده است . این خود ، یکی از وجوه اعجاز قرآن است .
ادامه آیه می فرماید : امّا روحیه ناسپاس مردم ، باعث می شود به جای توجه به قرآن و کلام حق ، از آن روی گردان شوند و حقایق آن را انکار کنند .
از این آیه می آموزیم که :
1- یکی از شیوه های تعلیم و تربیت ، بیان تمثیلی مطالب است که قرآن از آن بسیار بهره برده است .
2- ناسپاسی و انکار اکثریت مردم ، خللی در حقانیت قرآن وارد نمی کند ، زیرا حق و باطل تابع اکثریت و اقلیت نیست .
اکنون آیات 90 و 91 سوره اسراء :
" وَقَالُواْ لَن نُّؤْمِنَ لَكَ حَتَّى تَفْجُرَ لَنَا مِنَ الأَرْض ِ يَنبُوعًا " ، " أَو تَكُونَ لَكَ جَنَّةٌ مِّن نَّخِيل ٍ وَعِنَبٍ فَتُفَجِّرَ الأَنْهَارَ خِلالَهَا تَفجِيرًا "
ترجمه این آیات چنین است :
" و گفتند : ما هرگز به تو ایمان نمی آوریم ، مگر آنکه برای ما چشمه ای از زمین جاری سازی " ، " یا برای تو باغی از خرما و انگور باشد که از میان آنها نهرها جاری كني. "
از آنجا که مشرکان ، معجزه بودن قرآن را انكار مي كردند ، به پیامبر گفتند درصورتی به نبوت تو گواهی می دهیم که همچون پیامبران پیشین ، معجزات مادی و طبیعی ارائه دهی . مانند آنکه از زمین خشک ، چشمه آبی خارج سازي یا نهرهای آب جاری كني .
در حالی که پیامبران به خواست خداوند و برای اثبات رسالت خود ، معجزه مي آوردند و اينگونه نبود كه موظف باشند هر چیزی كه مردم مي خواهند ، براي آنان بياورند . اگر هم در مواردی چنین بوده است ، این هشدار داده شده که اگر معجزه ای به درخواست مردم باشد و مردم آن را انکار کنند ، عذاب الهی ، آن قوم را فرا می گیرد ، مانند قوم صالح .
از این آیات می آموزیم که :
1- هدف پیامبران ، ارشاد و هدایت مردم بود ، ولی اکثر مردم ، باغ و طلا و ثروت را نشانه قدرت و بزرگی می دانند و از هدف اصلي پيامبران غافلند .
2- رهبران دینی نباید براي جلب نظر مردم ، به توقعات نابجای آنها توجه کنند .
اکنون آیات 92 و 93 از سوره اسراء :
" أَو تُسْقِطَ السَّمَاءَ كَمَا زَعَمتَ عَلَيْنَا كِسَفًا أَوْ تَأْتِيَ باللّهِ وَالْمَلآئِكَةِ قَبِيلًا " ، " أَوْ يَكُونَ لَكَ بَيْتٌ مِّن زُخْرُفٍ أَوْ تَرْقَى فِي السَّمَاء وَلَن نُّؤْمِنَ لِرُقِيِّكَ حَتَّى تُنَزِّلَ عَلَيْنَا كِتَابًا نَّقْرَؤُهُ قُلْ سُبْحَانَ رَبِّي هَلْ كُنتُ إَلاَّ بَشَرًا رَّسُولًا "
ترجمه این آیات چنین است :
" یا آسمان را همان گونه که می پنداری به صورت پاره هایی بر ما بیفکنی ، یا خداوند و فرشتگان را درمقابل ما بیاوری " ، " یا برای تو خانه ای از زر و زیور باشد ، یا به آسمان بالا روی و البته به بالا رفتن تو نیز ایمان نخواهیم آورد مگر آنکه کتابی برای ما بیاوری که آن را بخوانیم . بگو پروردگار من منزه است . آیا جز این است که من بشری فرستاده شده ام ؟ "
در ادامه آیات قبل که بهانه گیری های مخالفان را مطرح می کرد ، این آیات ، دیگر توقعات نابجای آنها را چنین بیان می کند : آن عذاب هايي را که وعده می دهی ، از آسمان نازل شود و ما را نابود کند . يا خدا و فرشتگانی را که ادعا می کنند بر تو وحی نازل می کنند ، به زمین بیاوری تا ما هم آنها را ببینیم . یا خودت به آسمان بروی و برای ما کتاب يا نامه اي همراه خود بیاوری که ما آن را بخوانیم .
پاسخ پیامبر دربرابر این بهانه جويي ها و بی ادبی ها ، یک حرف بیشتر نبود و آن اینکه من بشري همانند شما هستم که خداوند مرا آفریده و من نیز بنده او هستم . تنها تفاوت من با شما ، رسالتی است که خداوند بر دوش من گذارده تا کلام او را به شما برسانم . آنچه می گویم به نفع خود شماست و برای خودم هیچ چیز از شما نمی خواهم .
اصولا ً معجزه کاری است که عقلا ً محال نیست ، ولی به طور طبیعی در این عالم مادی واقع نمی شود . در حالی که برخی خواسته های مخالفان عقلا ً محال بود ، مانند اینکه خدا و فرشتگان به زمین بیایند و مردم آنها را ببینند . زیرا آنها جسم نیستند و چشم ما تنها اجسام را می بیند . حتی برخی آثار اجسام نيز قابل دیدن نیستند ، مانند نیروی جاذبه و خاصیت مغناطيسي اجسام که هر دو از خواص ماده است ، اما با چشم ديده نمی شود .
از این آیه می آموزیم که :
1- عقل بسیاری از مردم در چشم آنهاست و تنها آنچه را ببینند ، می پذیرند . درحالی که حقایق بسیاری درعالم هست که با چشم ديده نمي شوند .
2- پیامبران از جانب خود ، کاری انجام نمی دهند . آنها تسلیم اوامر الهی هستند و خداوند نیز کار بی حکمت انجام نمی دهد .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید