این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
یکشنبه, 16 عقرب 1389 13:50

شبهه نقصان ایمان زن

عزیزان ! یکی از شبهاتی که پیرامون موضوع زن مطرح می گردد شبهه نقص ایمان زن است که برخی در این مورد به خطبه هشتادم نهج البلاغه تمسک می نمایند . در این خطبه امیر مؤمنان علی ( ع ) پس از فراق از جنگ جمل فرمودند: ای مردم همانا زنان از ایمان کم بهره هستند اما کاستی ایمانشان به جهت برکنار بودن آنها از نماز و روزه در ایام خاص می باشد . این خطبه حضرت علی ( ع ) در اعصار مختلف دستاویز عده ای برای سرکوب کردن شخصیت زن و بهانه ای برای دشمن نادان، جهت تبلیغ سوء علیه اسلام بوده است . اما در مورد خطبه مولای متقیان علی ( ع ) که تمام سخنانش نور و روشنی راه مسلمین است باید گفت که اولاً زمان ایراد این خطبه پس از قائله جمل می باشد که در آن از زن به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف سیاسی استفاده گردید .
دوم این که هر چند عده ای این خطبه را مختص به مورد خاص و شخص معینی می دانند اما بطور کل می توان گفت که خطبه در پی تبیین یک مفهوم کلی است و قصد هشدار به زنانی را دارد که در تشخیص اجتماعی خویش دچار اشتباه می گردند.
سوم این که این گونه نکوهشها به طبیعت و ذات زن بر نمی گردد و نکته دیگر این که نقص بیان شده در کلام امام علی ( ع ) به معنی کاستی و کاهش ارزش انسانی زن نیست، بلکه بیان حدود و مسئولیتهای زن می باشد که ناشی از تفاوتهای طبیعی بین زن و مرد است .

دوستان عزیز ! بنا بر خطبه هشتادم نهج البلاغه زن ایمانش ناقص است زیرا در ایام خاصی از ماه از نماز و روزه محروم می گردد . برای روشن شدن مطلب ابتدا باید دانست ایمان به چه معناست و منظور حضرت علی ( ع ) از ایمان در این خطبه شریفه چه مفهومی می باشد. ایمان به چند معنا به کار رفته است . ایمان گاهی به شریعت محمدی اطلاق می گردد و گاه به عقیده قلبی به اضافه اقرار به زبان و عمل به جوارح و گاهی نیز به هر یک از عقیده قلبی اقرار به زبان و عمل به جوارح، ایمان گفته می شود . اما ایمان در مفهوم دیگری نیز به کار رفته است و آن عبارتست از عمل به مسئولیتهایی که شرع مقدس از انسان خواسته است . ایمان به این معنا موارد استعمالش کم نیست و در سخن حضرت علی ( ع ) ایمان به همین معنا به کار رفته است، چرا که به دنبالش تفسیر شده که دلیل نقصان ایمان زن بر کنار بودن او از نماز و روزه در ایام خاص است . یعنی این که مسئولیتهای زن سبک تر و کمتر است .
دلیلش این است که اسلام مسئولیت نماز و روزه را در زمانی خاص از عهده زن برداشته است و این نه اهانت به مقام زن است و نه کمبودی در شخصیت ا و، و نه چیزی از مقام و منزلت او می کاهد .

گزارش :

زهرا محمدی هستم از مردم قندهار مقیم مشهد

سوال : شما به عنوان خانم مسلمان بالاخره واجباتی را که از طرف خداوند برای شما صادر شده و دستور داده شده تا چه اندازه به آنها پایبند هستید و چقدر اطلاعات از احکام یک زن مسلمان دارید ؟

برای یک زن مسلمان حجاب و نماز و روزه واجب شده است و باید رعایت کند و در این حد می توانم بگویم که در ماه یک بار زنها محروم می شوند از عبادت و باید حتماً غسلهای واجب را انجام دهند . در این حد تلاش می کنم که رعایت هم بکنم .

سوال : شما فرمودید که محروم شدن ، محروم شدن یعنی کم لطفی و بی توجهی ، آیا واقعاً فکر می کنی که این کم لطفی یا کم توجهی خداوند نسبت به زن است که از عبادت محروم می شود یا اساس و پایه دیگری دارد ؟

من فکر می کنم که درست نیست که بگوییم کم لطفی و کم توجهی خداوند، بلکه توجه خداوند را نشان می دهد که به زن یک لطف جدایی را کرده که اولاً با این محروم شدن به اصطلاح از عبادت باعث می شود که خیلی از مریضی ها و مشکلات بدن را از زن دور کند و سلامتی به او ببخشد اما محرومیت از عبادت شاید یک امتحان است که خداوند می گوید تو اجازه نداری که نمازبخوانی و روزه بگیری اما باقی عبادتها را می تواند یک زن انجام بدهد ، مثلاً می تواند به زیارت برود و تسبیح بگوید و می تواند وضو بگیرد و در حالی که طهارت دارد و تمیز است رو به قبله بنشیند و قرآن بخواند و فقط محروم شدن از نماز و روزه می باشد و شاید این هم به عنوان یک تفریح خداوند برای زنها قرار داده تا بتوانند در آن یک هفته ای که نماز نمی خوانند و یا روزه نمی گیرند بتوانند به مشکلات دیگر خانه برسند . "

همراهان گرامی ! این که هنگامی که زن در ایام مخصوصی از ماه نماز و روزه را ترک می کند بدان معنا نیست که زن در این مدت عقیده اش سست می شود و یا این که مشکل معرفتی پیدا می نماید بلکه به دلیل یک سلسله مسائل از عمل به برخی واجبات معاف می گردد اما آنچه روشن است رابطه زن با پروردگارش و اعتقاد و ایمان حقیقی او در این زمان محفوظ و برقرار است. بنابراین منظور از نقص ایمان زن نقص اعتقادی نیست بلکه مقصود رفع تکلیف از زن در بعضی از اعمال عبادی در ایام خاص است . لذا ترک این اعمال نه تنها رذیلتی برای زن محسوب نمی شود بلکه خود عین عبادت و اطاعت الهی است، زیرا زن در این زمان عمل به امر پروردگار مبنی بر ترک روزه و نماز می نماید .

عزیزان ، اگر کسی بخواهد معاف بودن زن از عبادت را نقص برای او و امتیاز برای مرد بداند سخت در اشتباه است چرا که زن و مرد هر چند از نظر جسم و روح تفاوتهایی باهم دارند ولی هیچ یک از این تفاوتها دلیل بر تفاوت شخصیت انسانی زن و مرد و یا تفاوت مقامشان در پیشگاه خداوند نیست و آیات قرآنی فراوانی مؤید این مطلب است. بنابراین اگر کسی بپندارد که زن در ایمان حقیقی دارای نقصان و نارسایی است و توانایی رسیدن به کمال را ندارد اشتباه کرده است چرا که طبق آیات صریح قرآن کریم هر یک از زن و مرد که دارای عقیده و ایمان خالص باشند و در مسیر اعمال صالح گام بردارند بطور یکسان به حیات طیبه ای که وعده الهی است خواهند رسید و در این مسیر هیچ تفاوتی بین زن و مرد نیست .

کارشناس - آقای فصیحی غزنوی :

" از دیدگاه اسلام زن و مرد در اصل خلقت از یک جوهره خلق شدند . تفاوت بین زن و مرد از لحاظ خلقت نیست اما کیفیت خلقت از لحاظ فیزیکی مسلماً بین زن و مرد وجود دارد ، این یک نکته و نکته دیگر این که اسلام برای همه افراد بشر که چند ویژگی و شرایط را دارا باشد تکلیف معین کرده است یکی این که بالغ باشد و دیگر این که عاقل باشد . عقل و بلوغ از شرایط مهم تکلیف است و چه زن باشد ، یا مرد باشد مکلف خواهد شد . نکته سوم این که تکلیف از ماده کلفَت است و به معنای سختی و دشواری است . همان گونه که افراد می دانند اسلام دینی است که برای پیروان خودش یکسری تکالیف را به عنوان تکالیف دینی مشخص و معین کرده است و به عنوان تکلیف وظیفه دارد آنها را انجام دهد با توجه به ویژگیهای فیزیکی زن خداوند زنان را نسبت به برخی تکالیف عفو کرده است مانند جنگ و جهاد چون از لحاظ فیزیکی زنان نمی توانند در سنگر با شمشیر و اسب مبارزه بکنند علیه دشمنان اسلام. اما در رابطه با عبادات ، عبادات اسلامی البته برخی از عبادات اسلامی یکی از شرایط آن این است که با نیت خالص و با بدن پاک و طاهر انجام شود همانند نماز و روزه و بسیاری از عبادات دیگر . زنان چون در مدت مشخصی بدنشان ناپاک می شود برخی عبادات را موقتاً خداوند برای آنان بخشیده است مانند روزه ماه مبارک رمضان که در آن ایام توان گرفتن را ندارند و بعد از زمانی که پاک شدند آنها می توانند روزه را قضا کنند و آن روزهایی را که ناپاک بوده است را دوباره روزه بگیرند اما نماز با این که ستون دین است اما بدلیل این که قضای آن برای زن سخت و دشوار است و این که در هر ماه چند روز نماز را قضا بکند و دوباره قضای آن را به جای آورند خداوند این نماز را در این مدت برای زنانی که ناپاک می شوند بخشیده است تا سهولتی برای زنان باشد .
این کار نه تنها کم لطفی برای زن نیست بلکه عین لطف و مهربانی است که خداوند برخی از تکالیف را از اینها گرفته است و برای اینها بخشیده است یعنی سهولتی برای زنان در این زمینه قائل شده است نه این که کم لطفی نسبت به زن باشد بلکه عین لطف است . در آیات الاحکام وقتی که ملاحظه می کنیم مجموعه آیات و و روایاتی که تکلیف را مشخص می کند خطاب برای زن و مرد است ، در آیات قرآنی فراوان است که هم خداوند زنان را مکلف کرده است و هم مردان را. این نشان می دهد که تکلیف برای زن و مرد است اما برخی از تکالیف چون زنان نمی توانند از عهده آن تکالیف برآیند یا برخی از تکالیف نیاز به پاکی ظاهری هم دارد لذا از این جهت چون در آن مدت مشخصی که زنان ایام قاعدگی را سپری می کنند در این مدت چون بدنشان ناپاک است اسلام هم اجازه نمی دهد که با بدن ناپاک برخی از عبادات انجام شود و در حقیقت سهولتی برای زنان در این زمینه قائل شده است که این عین لطف و عنایت و توجهی است که خداوند برای زنان عنایت فرموده است . "

دوستان ! زن اگر چه ممکن است در طی دوران ویژه از برخی عبادات محروم باشد اما تمام آنها قابل جبران است، زیرا که قضای روزه ها را می گیرد و اگر برای هر نماز وضو گرفته و رو به قبله بنشیند و به مقدار نماز ذکر بگوید ثواب نماز را برده است . از همه اینها که بگذریم زن تقریباً شش سال زود تر از مرد به تکلیف می رسد و این خود یک امتیاز بزرگ برای زن محسوب می شود . گذشته از این مطالب، وجود زنان با ایمان و معتقد در طول تاریخ چون فاطمه زهرا ( س ) و زینب کبری ( س ) ، سایر زنان متقی که کمتر مردی به پای آنها می رسید شاهد دیگری بر این مدعاست که زن نه تنها در مقامات معنوی و ایمانی چیزی کم ندارند بلکه گاه سرآمد مردان نیز می باشد .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید