این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
چهارشنبه, 17 قوس 1389 21:21

نقش زنان مسلمان در گسترش اسلام

زن در اسلام افزون بر مسوولیت اداره خانه و تربیت فرزندان که از مهمترین وظایف اوست در بسیاری از مسوولیت های اجتماعی با مردان شریک است و انجام این وظیفه خواه نا خواه او را از حصار خانه به صحنه های اجتماع می کشاند . این نه تنها با حفظ حجاب و عفاف که وظیفه دیگر اوست منافعات ندارد بلکه او را در انجام بهتر مسوولیت های اجتماعی یاری می کند . از صدر اسلام تاکنون زنان مسلمان زیادی توانسته اند با حفظ حجاب و شئونات اسلامی به تبلیغ ، دفاع و گسترش اسلام بپردازند و در این امر سهم مهمی داشته باشند. در زمان پیامبر بزرگوار اسلام محمد مصطفی ( ص ) و معصومین ( ع ) زنان بسیاری در جبهه های مختلف روایت حدیث ، فن خطابه ، میدان علم و عمل به یاری اسلام و پیامبر عظیم الشأن پرداختند و در این راه از بذل جان و مال خویش دریغ نکردند .

دوستان ! در آن زمان که پیامبر ( ص ) فرمودند : آموختن علم و دانش بر هر زن و مرد مسلمانی واجب است زنان که با طلوع آفتاب اسلام ، حیات انسانی و مقام والای خویش را بازیافته بودند بر اساس فرمایشات نورانی پیامبر به تحصیل علم و دانش پرداختند و پس از آموزش آن به نشر احکام و احادیث الهی همت گماردند زیرا که از پیامبر اسلام ( ص ) شنیده بودند که فرموده بود خداوند جانشینان و خلیفه های مرا مشمول رحمت خویش قرار دهد. وقتی که از ایشان سوال شد منظور از چنین جانشینانی چه کسانی هستند ، حضرت فرمود: آنان کسانی هستند که از حدیث و سنت و سیره من پیروی می کنند و سپس آن را به دیگران می آموزند .
زنان عصر پیامبر خدا ( ص ) همچون مردم پروانه وار گرد وجود نازنین پیامبر خدا ( ص ) و معصومین ( ع ) به طواف پرداختند و نهاد خویش را با سخنان و راهنمایی های نورانی رسول خدا روشن می ساختند و سپس یافته ها و آموخته های خویش را به دیگران منتقل می کردند و لباس زیبای روایت حدیث را به اندام توانای خویش می پوشاندند. آنها به درجه ای دست یافتند که اعتماد کامل علما و راویان حدیث را بدست آوردند . راویان زن غالباً در مساجد یا اماکن عمومی به تدریس و بیان حدیث می پرداختند و در پرتوی این امر مهم به مقامهای بلندی رسیدند و رسالت اسلامی و فرهنگی خویش را به بهترین وجه ایفا نمودند . ایشان مفاهیم والای اسلامی ، اخلاقیات و سایر امور سیاسی و اجتماعی را در قالب نقل حدیث به سایر نسلها انتقال دادند .

گزارش :

- سلام . لطفاً خودتان را معرفی کنید ؟
- بنده اخلاقی از مناطق افغانستان هستم .
- آقای اخلاقی به نظر شما روایت کنندگان احادیث یا همان زنان محدث چه نقشی در گسترش اسلام داشتند ؟
- چنان که که در اوایل بشریت حضرت زهرا ( س ) نقش مهمی را درباره مسلمانان داشت و بعد از آن نوبت رسید به حضرت زینب ، همچنانی که مادرش این شیوه را پیش برد، حضرت زینب هم در آن مسوول بود و پیش برد . پس جامعه زنان می تواند در نقش اسلام نقش اساسی را داشته باشد و می تواند سهیم باشد در این نقش و یکی از پایه های اسلامی نقش زنان است در مسأله اسلامی و این تنها به دوش مردان نیست و زنها هم مسوولیت دارند و باید این مسوولیتشان را اجرا کنند .
- یکی از نمونه هایی که روایتگر احادیث و برنامه های اسلامی بوده و امروز زبانزد همه هست ، حضرت زینب کبری ( س ) است بفرمایید که ایشان چه نقشی داشتند در مسأله جاودانه نگه داشتن اسلام ؟
- حضرت زینب شخصیتی بود که در حالی که مصیبت دار هم بود ، تبلیغات سیاسی و دینی را هم داشت و زمانی که امام حسین رفت در سرزمین کوفه ، زینب (س) وقتی که در آن جا در تجمع مردم حضور یافت برای این که آنان می خواستند اهل بیت پیامبر را حقیر کنند ، زینب ( س ) در حالی که مصیبت دار هم بود از آن جا یک تبلیغی را به راه انداخت ، حضرت زینب می خواست آن گونه که حضرت امیرالمومنین پدر بزرگوارش در صحنه حاضر می شد ، حاضر شود و در آن جا احادیثی را زینب کبری شروع نمود که مردم خیال کردند که علی ( ع ) زنده شده و آمده در صحنه .

همراهان ! یکی از این زنان عالم و دانشمند، اسماء بنت عمیس است . او از اولین زنان مهاجر بود که به همراه همسرش جعفر بن ابی طالب به حبشه مهاجرت کرد . اسماء از سبقت گیرندگان در اسلام آوردن بود که با رسول خدا ( ص ) بیعت کرد . وی بانویی فداکار و خانه دار و وظیفه شناس و پرکار بود . کتابهای علم حدیث اسماء را از اصحاب و راویان رسول خدا ( ص ) دانستند که احادیث بسیاری از آن حضرت نقل کرده است . ائمه معصومین ( ع ) نیز، اسماء بنت عمیس را در سلسله راویان حدیث پیامبر خدا ( ص ) پذیرفته و تصدیق کردند .
حضرت امام رضا ( ع ) از پدرانش از امام سجاد ( ع ) از اسماء بنت عمیس روایت می کند که گفت : نزد فاطمه ( ع ) بودم که رسول خدا ( ص ) وارد شد . در حالی که فاطمه ( ع ) گردنبندی از طلا به گردن داشت که آن را علی بن ابی طالب از بهای غنیمت خریده بود . رسول خدا ( ص ) به حضرت فاطمه ( س ) فرمود: فاطمه آیا مردم نمی گویند که فاطمه دختر محمد لباس نظیر مستکبران پوشیده است ؟ فاطمه ( س ) گردنبند را باز کرد و آن را فروخت و با پول آن برده ای خرید و آزاد کرد . رسول خدا از این کار خشنود و راضی شد .

ام سلمه، از اولین گروندگان به اسلام و از اولین زنان مهاجر بود که احادیث زیادی را نقل کرده است . او همراه همسرش دوبار به حبشه مهاجرت کرد . وی در خانواده خود زنی با وفا و با محبت بود . همسر وی ابوسلمه در سال چهارم هجری از دنیا رفت و رسول خدا ( ص ) پس از مدتی ام سلمه را به عقد خویش درآوردند . او افتخار سرپرستی حضرت فاطمه زهرا ( س ) را نیز داشت . حضرت امام جعفر صادق ( ع ) او را از با فضیلت ترین همسران رسول خدا ( ص ) پس از حضرت خدیجه ( س ) معرفی نمود .
ام سلمه، امانت دار و محرم اسرار اهل بیت بود . نزدیک به شش صد حدیث از ام سلمه در کتابهای معتبر حدیثی اهل سنت و شیعه نقل شده است که وی از رسول خدا ( ص ) و فاطمه زهرا ( س ) روایت کرده است . طبرانی به سند خود از ابو سعید حزری از ام سلمه روایت می کند که گفت: وقتی آیه تطهیر نازل شد من در کناری نشسته بودم و گفتم ای رسول خدا آیا من از اهل بیت شما نیستم ؟ آن حضرت فرمود: تو بر خیر و نیکی هستی .

کارشناس - آقای عارفی :

موضوع بحث راجع به نقش فاطمه زهرا و زینب کبری ( س ) در جهان اسلام در تربیت دینی در طول زمانها و مکانهاست. یعنی جایگاه حضرت فاطمه و جایگاه حضرت زینب در اسلام و در جهان بشریت چیست ؟ برای پاسخ به این سوال ، اگر این مساله را ببریم به طرف گروه خانمها و متوجه کنیم مرجع ضمیرش را به قول خانمها قرار دهیم چند تا سوال را هر زنی چه مسلمان و چه حتی غیر مسلمان باید جواب دهد . یکی این که چگونه بودن و چگونه شدن و چگونه ماندن. یعنی هر کسی که نام انسان را روی خودش می گذارد باید هویت انسانی داشته باشد چه زن و چه مرد . حال زنی که می خواهد هویت انسانی داشته باشد با یکی از کارهایش خودشناسی باشد و در کنار خودشناسی به طور گام به گام اصل الگو شناسی در میان می آید یعنی طبق چه مدلی و چه فرمول و فرمی و مطابق چه سرمشقی باید حرکت بکنند و فرم و شکل بگیرند و جلوه گری کنند .
این جاست که در الگو شناسی در تربیت دینی می گوییم که ما باید اول بصورت گام به گام جایگاه حضرت فاطمه زهرا و حضرت زینب را در زندگی خانوادگی و روابط در نهاد خانواده با همسر و فرزندان در بعد تربیتی و اقتصادی و در بعد عبادی و همچنین فاطمه زهرا و حضرت زینب را در بیرون از نهاد خانواده در نهاد سیاسی و حکومتی و در حضورشان در اجتماع و در بعد سیاسی ، اول الگوشناسی کنیم یعنی جایگاه آنها را بصورت برجسته مشخص کنیم و بصورت ناب شناسایی کنیم و آن چیزهایی که در زندگی حضرت زینب پنهان مانده و نهادینه نشده و خوب تبلیغ نشده و خوب به ذهنها القا نشده بیاییم در ذهنها، آنها را برجسته کنیم و این جاست که زنها و بانوان می توانند سیمای ملکوتی داشته باشند . از این جا به بعد می تواند تنظیم رفتار بکند . یعنی رفتارش را تنظیم کند و اندازه خودش را بدست بیاورد ، این که گم شده یا نشده و هویتم درست است یا نه و هویت ارزشمند دارم یا ندارم . آیا من در مسیر خوب شدن حرکت می کنم یا در مسیر فاسد شدن . یعنی دارای ارزشها و کمالات و دارای عزتی که برای یک انسان به خصوص زن لازم است برای آنها شرایطش را دارم و در مسیر هستم و تلاش می کنم یا نمی کنم ، هویت انسانی من چگونه است . برای همه تنظیم رفتار و افکارش چاره ای ندارد جز این که ما باید الگوشناسی کنیم و این الگوها را هر جایی بگردیم و هیچ مکتبی و اندیشه ای و هیچ تفکری نمی تواند برای زنها بنمایاند و نشان دهد جز فاطمه زهرا ( س ) و حضرت زینب ( ص ) و کسانی که در این مسیر بصورت برجسته رفتند در زمانها و در مکانها الگوی ثانوی و در گام دوم الگو شدند که بانوان آنها را الگو و سرمشق و مدلشان قرار دهند بنابراین زن می تواند بهترین سیمای آسمانی داشته باشد و می تواند لجن ترین سیما داشته باشد و برای داشتن بهترین سیمای ملکوتی و آسمانی گام اول الگو شناسی است که در این جایگاه الگو و مدل دو کس می تواند برجستگی خاصی داشته باشد از نظر دینی و مذهبی و آن هم حضرت فاطمه ( س ) و حضرت زینب است که البته در بین انبیا مثلاً حضرت مریم و کسان دیگری هم هستند که این گفته ما بدین معنا نیست که دیگران را نفی کنیم ولی بصورت برجسته در اسلام این دو بانوی بزرگوار می توانند بهترین مدل و بهترین الگو در تربیت دینی و در تربیت سیاسی و به عبارت دیگر ما در جنگ نرم یکی از بزرگترین ابزار و یا بستر و یا هر چیز دیگری که نامش را بگذاریم این است که ما فاطمه زهرا و حضرت زینب ( س ) را رسانه ای کنیم .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید