این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
دوشنبه, 14 سرطان 1395 16:00

ادعیه ماه مبارک رمضان(28)+صوت

 

 

 

دعاى روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان: که اللَّهُمَّ وَفِّرْ حَظِّی فِیهِ مِنَ النَّوَافِلِ وَ أَکْرِمْنِی فِیهِ بِإِحْضَارِ الْمَسَائِلِ وَ قَرِّبْ فِیهِ وَسِیلَتِی إِلَیْکَ مِنْ بَیْنِ الْوَسَائِلِ یَا مَنْ لا یَشْغَلُهُ إِلْحَاحُ الْمُلِحِّینَ
خدایا! در این روز بهره ‏ام را از مستحبات‏ افزون گردان، و مرا با تحقق (اجابت)مسائلم گرامی بدار، و از میان وسایل(متعدد)، وسیله‏ ی نزدیکی مرا به خودت فراهم کن، اى که پافشارى اصرار کنندگان بازش نمی دارد و مشغولش نسازد!


در اولین فراز دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان، از خداوند درخواست می کنیم که خداوند بهره‌ ما را از نوافل زیاد کند. نوافل جمع نافله است. نافله در اصطلاح به هر عمل مستحبی اطلاق می‌شود و به طور خاص به نمازهای مستحبی روز و شب گفته‌می‌شود. از امام صادق (ع) روایت شده‌است که نماز نافله در مقام هدیه (انسان به خدا) است،هرگاه به جای آورده شود، پذیرفته می‌گردد." در حقیقت نوافل و نمازهای مستحبی، انسان را برای ادای هرچه بهتر واجبات یاری می‌کنند.

در فراز دوم این دعا از خداوند می‌خواهیم ما را به جواب دادن و حاضر کردن مسائل یاری رساند. منظور از مسائل، تمام وظایفی است که انسان باید انجام دهد. انسان باید اهل سؤال باشد و اگر چیزی را نمی‌داند، بپرسد و برای یافتن پاسخ مناسب، به تحقیق و جستجو بپردازد.
در فراز سوم از دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان از خداوند می‌خواهیم که از میان وسائل، وسیله تقرب به حضورش را نزدیک گرداند. وسیله در اصل چیزی است که از روی علاقه و رغبت سبب تقرب به دیگری می‌شود. امام علی (ع) در خطبه 110 نهج البلاغه بهترین وسیله‏ تقرب به درگاه خداوند را ، ایمان به خدا، برپا داشتن نماز، اداء زکات، روزه ماه رمضان، حج و عمره، صله رحم، انفاق و بخشش در راه خدا در نهان و آشکار، و تمام اعمال نیکى که انسان را از سقوط و پستى نجات مى‏دهد، می داند. البته شفاعت پیامبران، امامان و صالحان نیز یکی از مصادیق وسیله است که سبب تقرب انسان به خدا می‌گردد.
در فراز پایانی این دعا خدا را به یک صفت دیگرش می‌خوانیم، خدایی که اصرار و پافشاری نیازمندان تو را مشغول نمی‌کند و از امور دیگر غافل نمی‌گرداند، دعاهای ما اجابت کن!

 

 

 

Media

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید