این وب سایت بسته شده است. ما به پارس تودی دری تغییر پیدا کرده ایم.
سه شنبه, 22 سرطان 1395 15:43

سراج: در روزگار مذهب‌گریزی وجود خانم الهی‌قمشه‌ای غنیمتی بود

 

 

 

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، مراسم تشییع پیکر مرحوم مهدیه الهی قمشه‌ای دختر مهدی محی الدین الهی قمشه‌ای مترجم قرآن کریم، پیش از ظهر دیروز (دوشنبه 21 سرطان ماه) با حضور ارادتمندان آن بانوی ادیب و عرفان‌پژوه در تالار وحدت برگزار شد.

محسن مومنی شریف، احمد مسجدجامعی، حجت‌الاسلام سید محمود دعائی، حسام‌الدین سراج، عبدالحسین مختاباد، حمید شاه‌آبادی، عبدالجبار کاکایی، افشین علا، فائد باقری، سهیل محمودی، مجید غلامی جلیسه و... برخی از شخصیت‌هایی بودند که در این مراسم شرکت کرده بودند.

 

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونینش از جمله غایبان این تشییع بودند زیرا به دلیل شرکت در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، نتوانسته بودند به آئین تشییع این بانوی قرآن پژوه بیایند.

ساعد باقری که مجری این مراسم بود از دست دادن این بانوی ادیب و قرآن پژوه را غم سنگینی خواند، که مدتها از خاطر نمی‌رود و گفت: کسی که امروز او را بدرقه می‌کنیم، انسانی بود که در دوره حیاتش و زمانی که در میان ما می‌زیست، تمام سکنات و رفتار و مهرورزی‌اش سرآمد بود؛ نکاتی که شاید امروز بیشتر به افسانه شبیه باشد.

وی در ادامه اضافه کرد: خانم الهی قمشه‌ای علی رغم دو مصیبت بزرگ و کمرشکن که به جهت مرگ فرزندانش بر او وارد شده بود، شادمان زیست که این شادمان زیستن هم حاصل نوع نگاه او به هستی و حیات بود.

 

این شاعر ادامه داد: یکی از نعمت‌هایی که خدا به ما عنایت کرد، زیارت و آشنایی با این بانوی بزرگوار بود که برای همه ما به نوعی نقش معلمی را ایفا می کرد.

احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران درگذشت مهدیه الهی قمشه‌ای را به خاندان این بانوی نیکوتبار تسلیت گفت و یادآور شد: این خاندان، تبار بسیار نیکویی دارند و به گردن فرهنگ و هنر ما و به خصوص فرهنگ دینی و آئینی حق دارند. کمتر خانه‌ای است که قرآن کریم با ترجمه مهدی الهی قمشه‌ای در آن نباشد.

او اضافه کرد: مرحوم علامه امینی برای نعیمی و نسیمی دو چهره اهل شعر و عرفان که شهید همه شده‌اند، تعبیر دریا دل را به کار برده است. به نظر من مرحوم خانم الهی قمشه‌ای هم جزء همین شخصیت‌های دریا دل بود. همانطور که هیچ چیز نمی‌تواند زلالی و شفافیت را از دریا بگیرد.

مسجد جامعی با تاکید بر اینکه مهدیه الهی قمشه‌ای اخلاق فروش نبود، گفت: مهمترین ویژگی او در رویکردش به فهمی بود که از کلام گذشتگان، داشت. این بانو دنبال پاسخ به این سوال بود که مولوی چه مشکلی از جوان امروز ما را می‌تواند حل کند.

مسجدجامعی معرفی چهره‌های تاثیرگذار را در جامعه زنان همانند الهی قمشه‌ای، ضرورتی انکارناپذیر قلمداد کرد.

سهیل محمودی در این مراسم گفت: در فرهنگ ما آزادی و آزادگی یعنی رهایی از بسیاری از قیودی که این طبیعت به دور دست و پای ما تنیده است. یکی از نمونه‌های این آزادی و آزادگی، وجود نازنین مرحوم الهی قمشه ای بود.

این شاعر اضافه کرد: بعد از فوت مادرم به عینه حضور مادر را در هیبت این بانوی بزرگوار حس می‌کردم. شهادت می دهم که خانم الهی قمشه‌ای در ظریف‌ترین حرکات و سکناتش، آنچه را که می‌گفت، عمل می‌کرد. او پرورده حکمت و معرفت قرآنی بود و همه آنچه در وجود داشت، برآمده از تکیه گاه او به منبع وحی بود.

در این آئین همچنین فاطمه هاشمی رئیس بنیاد بیماری‌های خاص که در روزهای پایانی حیات زنده‌یاد مهدیه الهی قمشه‌ای بالای بستر او حضور داشت، با اشاره به تاثیرپذیری خود از درس های مثنوی پژوهی این بانوی ارزنده، گفت: خصلت بارز او عشق به خدا و مردم بود. هیچ فرد متدینی نمی‌تواند این دو را از هم جدا بداند.

وی ادامه داد: او در آخرین لحظات عمرش و در ایامی که رنج بیماری به شدت بر او مستولی شده بود، به من گفت که من دیگر خسته شده ام. باید بروم، برای من آن طرف بهتر از این طرف است.

در این آئین همچنین حسام الدین سراج خواننده در سخنان کوتاهی گفت: این روزها که متاسفانه مذهب ستیزی و مذهب گریزی مد شده است، وجود خانم الهی قمشه‌ای غنیمتی بود برای جوانان.

 

وی سپس غزلی از زنده یاد مهدیه الهی قمشه‌ای و یک رباعی از ابوسعید ابوالخیر را با آواز خواند و آن را تقدیم به روح آن مرحوم کرد.

افشین علا داماد زنده یاد مهدیه الهی قمشه‌ای هم در سخنانی این بانوی قرآن پژوه را یک معلم اخلاق توصیف کرد که به ما یاد می‌داد که ما در این دنیا مسافریم و برای توقف کوتاهی به این خاکدان آمده‌ایم و به زودی باید در جای برازنده تری دور هم جمع شویم.

این شاعر افزود: همه آنچه خانم الهی قمشه‌ای گفت و نوشت، در خدمت دیانت بود و عمرش را صرف قرآن و عشق ورزیدن به جهان بشریت و انسان‌ها کرد و پیام او هم به همگان بجز امید، چیز دیگری نبود.

در پایان این مراسم، نماز میت به امامت حجت الاسلام دعائی بر پیکر مرحوم مهدیه الهی قمشه‌ای اقامه شد و پس از آن پیکر این بانوی گرانقدر برای خاکسپاری در مقبره خانوادگی در لواسان به این منطقه تهران انتقال یافت.

بر اساس این گزارش، مجلس یادبود و ترحیم مرحوم مهدیه الهی قمشه ای ساعت 10 صبح روز جمعه 25 تیرماه در مسجد جامع شهرک غرب در تهران برگزار خواهد شد.

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید